Jump to content
FAS Goran
nesha79

Fiat Punto mk.2 - curi ulje iz menjača

Recommended Posts

Pre mesec dana mi je menjan semering biraca zbog curenja ulja iz menjaca, kazu to je definitivno, videlo se kao curi odozgo, u jednom od servisa prijatelja foruma, mislio sam da je prica zavrsena, da bi pre par dana primetio da ponovo kaplje, odem tamo , kazu guzva, ne moze sad da se radi, otvori imbus kljucem menjac, poce ulje da curi, kaze pun je,teraj, i dodji kad se vratis iz slovenije na kontrolu.

Odem ja, sednem u kola, doteram do slovenija, i imam sta videti fleka ispod kola, stavim neke novine, evo za 3 sata fleka prelazi 10 cm u precniku. ovde su majstori ubice, radni sat im je 40 evra, ne dao Bog da me uvate da skidaju menjac, ispasce skuplje nego puntic.

Ali opet, neko ko ima iskustva, da li mogu preko semeringa biraca da ostanem bez svog ulja i da ostanem negde kod slavonskog broda pa da guram kod beograda, problem mi je utoliko veci sto se necu vracati jos 20 dana najmanje, a ono kaplje li kaplje, ili da dam da me oderu ovi janezi pa da vide sta je?

Ako neko ima iskustva sa ovim nek mi javi molim vas, krajnje nezgodna situacija u nezgodno vreme...

p.s. djagnostika oko semeringa biraca je iz servisa, ja nemam pojma odakle kaplje, ali se vidi da kvasi onu mazetnu ka tocku, razumem se u kola kao mara u .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavuci se ispod auta i vidi da kojim slucajem nije pocepana manzetna za neke strane ako jeste srfciger u ruke otpustis selnu na manzetni gde nailazi na menjac i okrenes manzetnu tako da rupa bude gore... i vozi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam cuo za slucaj gde toliko moze da pusta na semeringu biraca inace to je rana koje je cesta na tom autu,ali se uspesno leci.Navedi koji je taj servis gde im je n.cas 40e,ovde nemoj nista da krijes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pise Slovenija... :)

Inace, koliko moze da izgubi na biracu? Nisam primetio da kaplje, ali je dobro masna manzetna ispod...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa zavlacenje pod kola predstavlja opciju samo ako izgubim oko 15 kila za par dana :),salim se, pokusacu da pogledam, kao sto rekoh u sloveniji je rad mastora od 30 do 40 evra sat,ali imaju precizno za sta im koliko treba,ali ubijaju, niko mi ne odgovori da li mogu sve ulje da izgubm preko semeringa biraca,ili cemi ostati ipak dovoljno da se vratim u srbiju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni tu curka vec dve god, do duse ne pravi fleku ali za sve to vreme jednom sam dolio 1dl ulja . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa meni su ap sportu ( jel smem to da napisem ) dolili jedno pola litre, i zamenili taj semering biraca,ali eto mesec dana kasnije i dalje slini, zakazao sam kod jednog majstora ovde,bar da vidi nivo ulja, pa da mi izdrzi ako Bog da do beograda za 20 dana, ljudi u AP sportu su zaista korektni, i verujem da ce srediti problem, samo me brine ako nije odatle onda ce janezi da skidaju menjac i da rade dihtug, a to ce biti papreno :(. majstor Sovenac mi je rekao dovezi u ponedeljak pa da narucim delove,mislim se ahaaaaaaaaa,dovescu ja , ali da dospes ulje, inace mozes da zadrzis puntica pa se ti malo je.... s njim, a ja cu kuci busom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,aj mala pomoc,mislim da znam gde je sraf koji se odvrne da se pogleda nivo ulja U MENJACU, sa predne donje strane menjaca, i znam da je imbus,valjda 16. ali GDE SE DOSIPA ULJE U MENJAC AKO TREBA DA SE DOSPE?????

hvala svima koji se prihvate ovog teskog zadatka, da mi to objasne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su nedavno dosipali, kako sam mogao vidjeti dosuli su na tom istom otvoru gdje se gleda nivo ulja. Kad se odvrne taj šraf, ako iz otvora curi ulje to znači da ima dovoljno ulja a ako ne curi - tu se dolije dok ne procuri. Zavrne se šraf i to je to.

Opet nek ti neko stručniji ovo il potvrdi il ispravnije objasni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, na tom zavrtnju se sipa ulje a i nivo,kada se odvrne,treba da bude do donje ivice navoja. E sad,ako su sipali pumpom,moguce da su nalili vise ulja,sto takodje nije dobro! Tada trpe semerinzi i zaptivke! Svaki malo bolji servis ima vakum pumpu kojom moze da izvuce ulje,premeri i vrati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su dosipali s nekom pumpom, i da, dovoljno je kad procuri ulje na donjoj ivici otvora.

A ulje se može dosuti i bez pumpe; potreban je lijevak na koji se namontira kakvo crijevo, otvoriš haubu, prtoturiš crijvo odozgo dole do otvora i sipaš, bilo bi dobro da neko gleda ispod auta da signališe kad procuri, tj tad je dovoljno. Vrati šraf i vozi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, na tom zavrtnju se sipa ulje a i nivo,kada se odvrne,treba da bude do donje ivice navoja. E sad,ako su sipali pumpom,moguce da su nalili vise ulja,sto takodje nije dobro! Tada trpe semerinzi i zaptivke! Svaki malo bolji servis ima vakum pumpu kojom moze da izvuce ulje,premeri i vrati!

e pa oni su sipali i sipali,pa su na brzinu zatvarali da ne iscuri,drugim recima moguce da s preterali,i kad sam bio na konroli,onih krenuli da otvaraju,krene ulje u mlazu,ali nema veze,sad curi van menjaca,dovesce se u nivo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem koji sam naveo gore jos ne resih,bio sam u Srbiji, kupio imbus kljuc 12,dosao nazad u sloveniju, sav srecan digao haubu, zavukao rucerdu, gurnuo 12 u onaj zavrtanj sa prednje strane menjaca koj je okrenut ka hladnjaku i sluzi za proveru i dolivanje, i krenuo da odvrcem,kad on nece ni da makne, pitanje na koju stranu se odvrce na sanu kazaljke na satu iii kontra, druga stvar popizdim, i rekoh negde sam procitao kako se moze sipati odozgo, preko crnog cepica na vrhu menjaca, i krenem njega da skinem u fazonu sad cu da te napunim do vrha, kad ni on nece, sav nesto labav kao da je odvrnut do pola ( ne znam da li je navoj ili samo na cupanje ) ali nece ni gore ni dole. Mislm da pocinjem da mrzim punta :), iako sam se zaljubio u njega cim sam ga video rvi put.

ko bde imao vremna nek mi odovri na gore pitanje u vezi navoja na koju stranu, i da lije normaln da crni ceic s gornje strane menjaca bude tako labav

Share this post


Link to post
Share on other sites

odvrce se u smeru kontra od kazaljke na satu... ja kad sam zadnji put odvrtao morao sam da dodam vodovodnu cevku na inbus duzine oko 60 cm i da uprem iz sve snage...

pazi da ne polomis imbus ako si ga kupio od kineza puca 100% ako ti pukne otidji u bilo koju uniorovu radnju i kupi normalan inbus menjac ne valja ni da prepunis izbije ulje na semeringu spojnicke i u5ere lamelu i onda kandela lamela mora da se skida menjac... samo ti lepo upri u inbus i odvices ga 100%...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da zavrsim moju pricu sa curenjem ulja iz menjaca,mozda nekome bude korisna, vratih se iz slovenije, i u AP sportu ( moram da ih pohvalim, telefonom sam zakazao, ljudi me primili, iako nemaju obicaj da zakazuju popravke , nije reklama, vec zaista zahvalnost ), digose auto, i zamenise semering leve poluosovine, tu je curelo, i sve je bilo ok, desetak dana, ni kapi ulja nigde, zavlacio asm se ispod kola nekoliko puta dnevno. Pre neki dan je pustio opet ulje, ali svo u mlazu, opet ja tamo, kad ispala poluosovina iz lezista, semering dobar, vrati on nazad , kad kliknu osigurac, zamolim ja da opet rasture sve i pogledaju semering ( tako su dosli do zakljucka da je sve ok , nema ostecenja, ), jednostavno nema objasnjenja kako je poluosovina ispala, tj postoje dve teorije, da auto nije u geometriji ( imam ga vec 4 godine , jeste da sam pre 4 meseca namestao trap, sa blagim brusenjem mosta da bi se namestio, to je druga prica, tj menjao sam most jer sam ga kupio sa blago krivim, ali mi je majstor koji je to radio stavio jos krivlji, pa posto nerma para za istu investiciju dvaput, odlucili smo se za malo brusenja starog da bi lepo nalegao. ), ili da poluosovina nije bila legka na svoje mesto.

Uglavnom taj auto je od mene napravio paranoika , jer svekih 15 dana idem slovenija srbija, ako mi iscuri na pola puta mogu da se je..... da li je neko imao slicne probleme ili moze da da neki pametan savet? hvala svima unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman, ispod haube :)

Sa prednje strane menjaca. Znaci, kako stojis ispred auta i pogledas menjac, taj sraf je ka tebi. Nije sraf koji strci van, vec inbus koji ne viri van, nego je rupa( cetrvtka) gde guras inbus da bi odvio uvucena unutra.

Ne znam kako prostije da objasnim.

Pogledaj deo menjaca ka prednjem braniku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prije jedno 2 mjeseca sam nasuo dva litra ulja u mjenjac,posto ga nije bilo nimalo. Prekuce sam mjenjao ulje u motoru i nosac mjenjaca,i primjetim na plastici da ima ulja,i vidimo da curi ulje naspem litar.

Nismo utvrdili odakle curi, semering donji je dobar, vidi se da ne curi iz njega. Kod kuce sam vidio poprilicnu mrlji uspod od ulja,danas sam opet isao majstoru i ne moze da utvrdi odakle je.

 

Fiat Punto 1.9 JTD, 86 KS

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste masan je mjenjac.A ima ulja u mjenjacu,skoro pa je pun.To sam zaboravio napisati.I nikako sad ne znam sta da radim


Sad odakle sve moze da curi,nesto mislim da je na sastavu.I ako znate rjesenje koje je

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probacu to,hvala Dante.A da li otprilike znate odakle moze da curi,ima li jos mjesta gdje moze da prokapa?Prvo mi je auto,pa se slabo razumijem.I za evo 3 godine koliko je kod mene nisam imao tih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa na sastavu kao sto si i napisao. Imas sastav, tj.menjac ti je iz dva dela, otprilike na sredini je sastav. Verovatno tu curi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...