Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
cupko

Lybra - čišćenje odvoda kišnice u slici

Recommended Posts

Lijep dan, pa sam u rjesavanju svojih brisaca pristupio i ciscenju odvoda kondenzata klime, centralnom i bocnim...

1. Odvrnuti sarafe sa krstastim sarafcigerom koji se nalaze u cosku, na sastavu haube i prednje sajbe. Odvrcu se dok je hauba spustena.

image.jpg

2. Zatim sarafe, na sredini plastike, i ispod spuzvice...sarafe 2,3,4,5. Prethodno smo odvrnuli sarafe pod 1.

image.jpg

3.Skinuti brisace, tako sto prvo lagano ravnim sarafcigerom odvojim plasticnu kapicu, i zatim kljucem broj 13 odvrnemo brisace...

image.jpg

4.Skinuti poklopac filtera klime, Gore ga drze dva krstasta sarafa, a dole ima dve vodjice, pripaziti da ih ne polomite, lagano povuci gornji deo ka sebi, tj. ka motoru, pa povuci poklopac na gore... Prvo lagano podici osigurace koji ih drze, a zatim zvuci filter klime...

image.jpg

5.Podignuti zastitnu plastiku, ali pazljivo i bez prevelike sile jer je za sasiju drze plasticni osiguraci, Obicn se neki da odvojiti bez problema, a znaju neki da drze, da ih ne biste polomili, potrebno je zastitni poklopac pomjeriti u lijevo, jer se daju skinuti sa osiguraca, mozete ih vidjeti odozgo od sajbe ... Pomjerite bez dizanja samog poklopca. Posle toga se lako skida...

skinut poklopac

image.jpg

ovo su zabice ili plasticni osiguraci, obratite paznju da se lako skidaju pokretom u desno

image.jpg

image.jpg image.jpg

Zasto sam rekao da se pazljivo odvaja poklopac, jer nosaci zabica znaju popustiti , i onda cete ih morati ulijepiti nekim kvalitetnim super lijepkom, u gel opciji...

6.Ocistiti sve gdje vidite prljavstinu, a sam centralni odvod mora biti cist...Oznaceno br.6

image.jpg

7. Pristupiti vadjenju plasticnog stitnika br.1, gumene zastite br.3 i sundjera u crnom najlonu br.2, a nalaze se u lijevom i desnom cosku... Ocistit sve te dijelove i ispod njih...

o10.jpg o11.jpg

8.Zatim vratiti ovim redom, prvo plasticnu zastitu, zatim crni sundjer, a potom gumenu zastitu

o12.jpg

o13.jpg o14.jpg

Nakon sto ste ocistitli sve sto ste mogli, pa jos ko ima kompresor, i da izduva i oko nosaca haube ,onda je posao 100% kompletan. U protivnom ko nema i ovo je dosta dobro uradjeno, ocisceno, oprano, obrisano...

Pristupite sklapanju obrnutim redom i pazljivo, svi sarafi imaju svoje mjesto, samo obratite paznju, kad budete zavrtali sarafe kod sastava haube i soferke, oni su najduzi, a kako ima malo prostora, pazite da vam ne iskliznu, jer lako se izgube u prostoru izmedju blatobrana, i one silne plastike, i bez skidanja plastike donjeg blatobrana , tesko cete doci do njih... Osim naravno, ako nemate isti takav...

Uf nadam se da sam pomogao, jer bilo je lakse ono uraditi nego sve ovo postaviti... :pc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super objašnjeno!Ja na bravo-u imam problem posle korišćenja(rada) klime.Naime kada odmah posle rada klime,isključim klimu,i ostavim da duva ventilator,oseća se vlaga u vazduhu!Pročitao sam negde da se to dešava jer se zapuši neki kanal za odvod kondeza od klime.Odradio ovo što je objasnio "cupko",ali nigde nisam naišao na taj kanal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cupko :welcome:

svaka cast na uradjenom poslu i postavljenim fotkama :clap:

s tim da ovo sto si cistio nazalost :no nije odvod kondenzata klime ali svakako i ovo treba ocistiti :yes

ova creva koja si cistio sluze za odvod kisnice koja dospe u prostor ispred sofersajbne

a odvod kondenzata klime,ti se nalazi u pravcu rucice menjaca(pocetak mu je u kabini,kod ventilatora klime i hadnjaka kabine-odakle i odlazi kondenzat) i izlazi na samom dnu automobila,negde na sredini.

evo i slika i kako su to Grci odradili :yes

http://lancialybra.mlemo.gr/doityourself/clima/clean/clean.htm

a i mi smo dosta pisali o tome,ja ga i cistio po ovom Grckom uputstvu :D

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=42037&st=0

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravu si Mik, to nije odvod klime, nego kisnice, moja greska... Znam jer sam isto gledao te slike brace grka, ali nisam znao koji naziv teme bi bio najprakticniji, ovo mi je bilo najblize, cega sam se tad sjetio, valjda zbog onog otvora ispod filtera, uglavnom sam akcenat je na skidanju ovih plasticnih dijelova, koji su jako osjetljivi, i treba posebno paziti da se ne oztete, ili jos gore polome... Usvakom slucaju naglasak je na ciscenju vanjskog dijela, ne unutrasnjeg..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se što upadam,jer je tema o lybri,,ali ima li ko ideju kako bi to izveo na bravi,da li se odvod za kondezaciju nalazi na istom mestu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da kazemo da je na slicnim mestima,cistio sam ja na Marei i otprilike to je to :whistle:

jedino sto je na Marei ta prednja plastika iz dva dela,ima spoj na sredini :)

pa ju je i donekle lakse skinuti nego na Lybri :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mik

mislio sam na odvod konezata klime,a ne,odvod kišnice,to sam već odradio prošle godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristite pretragu foruma. Tako sebi najlakše i najbrže pomognete. :thumbup:

Konkretno za ovo što te zanima Bugi, otišao sam na deo koji je posvećen tehničkim problemima na Bravu:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showforum=20

Onda sam ukucao gore desno (u polje za pretragu) reč kondez, lupio Enter i odmah pronašao ovu temu:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=37509

Jel' tako da nije teško :whistle: ...i mnogo brže saznaš ono što te zanima, nego da u temi o Lybri pitaš oko tvog Brava i onda čekaš da ti neko odgovori. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...