Jump to content
FAS Goran
ubeli

Dužina šafova za točak

Recommended Posts

Kao sto pise u naslovu,kako da izmerim duzinu safa koja mi treba?

Ako neko ima ideju nek rekne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima i jednostavnije resenje. Pozajmi od nekog sraf za tocak (pretpostavljam da ti treba konusni) i gurni ga u rupu od felne. Potrebno je da ti s druge strane izadje 10-15mm, tj minimum 5-6 navoja. Na osnovu tog pozajmljenog izracunaj koliki tebi treba. Nadam se da si skontao, ne znam kako bolje da objasnim :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skontao,jel onda mogu da uzmem fabricki saf od obicne felne pa tako da uporedim?

Malo da pojasnim,treba mi novi saf jer imam alu felne 15" koje nisu na autu jos, a nemam safove pa reko dok je zima sve to da pripremim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ubeli,gde mora da ide distanc tu obrati paznju,navoj tek krece u glavcini od oko 5milimetara na unutra,ali prvo izmeri kraj navoja u glavcini do pocetka distanca gde felna naleze,lupam 35milimetara,onda sraf gurnes u rupu od felne i tu mora da izlazi 35(mora da se skrate na tu meru) :thumbsup: milimetara,ako su rafovi duzi skratis i vatra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fedja druze, kao sto vidis jos ih nisam stavio :crybaby: mislio sam da izmerim nekako bez skidanja tocka sa auta jer je prokleto hladno napolju, a distanci idu nazad bar si mi tako rekao... pa sam mislio da skinem jedan saf sa auta da ga proturim kroz felnu (i distanc) vidim koliko ce da izviri kraj safa i onda dodam koliko je duboka rupa za saf,(naravno uracunajuci i to koliko viri)onda sa tom merom odem i trazim safove.

Da ne uzmem saf pa probam pa skracujem pa opet probam itd. jer ovde po bg-u dok odes negde bilo gde treba ti sat vremena :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je stara tema ali moram nešto da pitam. Nikako da pređem sa čeličnih 14'' na alu felne 15''. Prvo sam lupao glavu koje gume da uzmem a sada ne znam šta ću za šrafove. Kažu da za alu felne idu duži šrafovi nego za čeličnu. Skinuo sam jedan šraf sa mojih čeličnih i stavio u alu felne i zbunio se :blink:

Evo slika:

Felna_006_Large.jpg Felna_007_Large.jpg Felna_002_Large.jpg

Na slici se vidi da navoj viri oko 1,7cm iz felne. Ajde sad neko da me posavetuje i kaže jel to dovoljno za alu felne ili treba duže tj. kraće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba to jos i da prodje kroz disk ili dobos da bi stiglo do glavcine... Pa uporedi i to jos... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

krenes da menjas pa vidis koliko milimetra hvata kad krene da zavija

ja sam pre pola sata zamenio zimske u letnje i samo hvatanje navoja mi je oko 6mm

kad zategnes proveris mrda li felna (ako nije dovoljno steglo)

obrnes malo da vidis kaci li (ako su duzi srafovi)

a evo vidis na prvoj slici koliko ti je hvatalo na celicnoj

mislim da ce u ovom slucaju alu da landara :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pala kiša, ne mogu da eksperimentišem. Tražio sam po netu i za Bravca je šraf M12x1.25, ugla konusa 60 stepeni i dužine navoja 28 milimetara (otkrio sam Ameriku :whistle: ). Na šrafovima koji su trenutno na mom autu dužina navoja je 19 mmm :blink: i ta razlika od 7 do 9 mm je ono što sam i ja izračunao, onako peške.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da su ti alu felne fiatove original,trebalo bi da pasuju srafovi sa celicnih.Ja sam na stilu uz felne dobio duze srafove pa kad sam montirao zakacinju,dobro nisam nesto polomio.Znam da kod stila ako su fabricke felne pasuju srafovi a ti proveri opet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio danas. Odgovaraju šrafovi od čeličnih felni, barem ovi koje ja imam. Odnosno, onoliko koliko šrafovi ulaze u glavčinu sa čeličnim felnama, toliko ulaze i sa aluminijumskim felnama (fiatove petokrake sa slika). E sad jedino što me zanima je da li da koristim obične šrafove (ovakvi su kod mene na kolima, skinuo sam ih ključem 19):

Sraf_1.jpg

ili da zbog istaknutog konusa uzimam ove (mislim da se oni skidaju ključem 17):

Sraf_2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se cini da su ti ovi srafovi isti sto se tice konusa.samo ovi dole izgledaju drugacije jer je obrusena glava na kljuc 17.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovi prvi su verovatno od Yuga i nisam siguran da su najsrecnije resenje za alu felnice, a drugi su od Fiata (barem na Puntu su takvi) i ja ih koristim i za alu i celicare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala drugari! :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje bih safice trebao da stavim u slucaju stavljanja distancera od 10mm napred, 15mm pozadi?

:stuart:

Share this post


Link to post
Share on other sites

po nekoj logici 10mm odnosno 15mm da budu duzi od trenutnih :) a mozda je bolja varijanta da ides na brezone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci brezon u ruke pa u radnju da ih merimo :)

Gde je najbolje otici, ko ih radi / pravi? Znam da imaju u Kit komercu gotovi, ali ne verujem da imaju ovakve varijante?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brezon je bolji štos, a možeš i samo duže šrafove da staviš. Na Alfi imam 16mm distancere i duže šrafove. Oni nisu problem, ima ih po gradu, ali sigurnosni su bogme zezanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, onda ce da budu brezoni :)

Preporuka gde ih uzeti / pazariti / praviti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam na prvom okupljanju nakon što sam je uzeo, tako da je ipak ne krijem. :-) Ostavio sam je kod majstora, neka laganica picne šta smo se dogovorili, pa se možda vidimo na nekom narednom okupljanju, jer ovo sad definitivno otpada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo je sve to , a neka slicica za nas koji nismo u mogucnosti da prisustvujemo skupu,iskreno planiram i ja za sledeci auto bas 159-ku i sve me zanima oko iste :help::unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...