Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
stef

Plivajući zamajac na Stilu / Lybri 1.8 16v?

Recommended Posts

Da li taj motor ima plivajuci zamajac i koji su simptomi kada doticni ispusti dusu?Da li ima polovnih?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 1083

Covek pita da li taj benzinac poput JTD-a ima dual mass flywheel tj. plivajuci, ili single mass tj. "standardan" zamajac?

Ja koliko videh po netu, dosta novih benzinaca ima takodje plivajuci, ali ne verujem da su problemi izrazeni u meri koliko su kod dizelasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... mozhe li neko plastichno da definishe:

1. Zamajac

2. Radilica

3. Bregasta

... mozhe li se utvrditi stanje iste/istog/istih ?

... shta su to 'shtepsne' ?

... shta se na motoru podeshava STROBOSKOP-om ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li konkretan odgovor ko sigurno zna?Nasao sam podatak na netu da ovaj 1.8 16v isti zamajac kao 1.9JTD - treba mi potvrda da li je istina i koji su simptomi kada taj zamajac ispusti dusu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.valeoservice.com/html/serbiamon...sdiagnostic.php

Kliknete u gornji desni ugao za web katalog. Pa klik na VEHICLES.

Izaberete model, pa odgovarajuci motor.

E tu pod kvacilima daje standardnu sliku lamele, i uopste ne pominje da ima slicnosti sa jtd.

Pogledajte, zanimljiv sajt. Tu sam pronasao da moja kappa ima to biiip od plivajuceg zamajca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oces da kazes da tvoj auto moze da pliva?Talijani su cudo :shock: :lool:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 10335
... mozhe li neko plastichno da definishe:

1. Zamajac

2. Radilica

3. Bregasta

... mozhe li se utvrditi stanje iste/istog/istih ?

... shta su to 'shtepsne' ?

... shta se na motoru podeshava STROBOSKOP-om ?

Ajd da probam ja

Zamajac je veliki zupčanik vezan direktno na radilicu. Kada je motor ugašen, mali zupčanik (bendiks) koji je na elektropokretaču (ništa do običan elektromotor veće snage) uskoči u zamajac i prenese snagu (vrtnju) elektromotora i na taj način pokretanjem radilice, a preko nje i klipova pokreće motor. Znači u tom trenutku motor nam je čisti ekološki motor (radi samo na struju). Tada struja prolazi kroz kablove i svečice, skoči iskra i zapali smešu koja se ubacila u kompresioni prostor. Kada se zapali smeša, dolazi do eksplozije i ta eksplozija gura klip na dole i sada klip gura radilicu, a prestaje potreba da elektromotor vrti radilicu. Pukne prvi klip, pa drugi, pa treći i tako redom, pa ponovo i motor radi. Znači zamajac služi amo da onaj prvi trenutak da (prenese) početnu energiju da se motor "zalaufa" - pokrene dok ne uspe da se sam zavrti.

Radilica - na nju su vezani klipovi koji idu gore - dole, a ona pretvara pravolinijsko kretanje u kružno (točkovi se vrte, zar ne?). Sva snaga je na njoj i mora biti jaka.

Bregasta je sličnog izgleda kao i radilica samo manja i drugačije se upotrebljava. Ona služi da u datom trenutku pokrene određeni ventil i više - manje ništa drugo. (ventili puštaju u kompresioni prostor smešu goriva i vazduha ili ona druga vrsta ventila pušta produkte sagorevanja da izađu iz motora u auspuh)...

Stanje istih se može utvrditi sa velikom verovatnoćom, ali ipak je najsigurnije otvoriti pa videti, ali to povlači neke druge probleme.

Stroboskopom se podešava - utvrđuje momenat paljenja - bacanja iskre na svečici, a to je potrebno da bi smeša bila upaljena tačno u trenutku najboljem za motor...

shtepsne - prvi put čujem !!!

Ovako je bilo kada sam ja učio motoristiku, mislim da je i danas više - manje sve isto, ali pod kontrolom elektronike.

Izvini ako sam nešto pogrešio, neko će me već ispraviti.

Pozdrav, BračkoDa

Share this post


Link to post
Share on other sites

... negde sam dochit'o da se kod motora 1.6 16 (F Stilo) problemi mogu javiti na lezhaju radilice...

Pored toga autor je.. dopis'o i 'jednostavno zove na brzhu vozhnju' :)

..upravo zvuk neke 'vrtnje' (motor hladan, mali gas) me .. kopka, povremeno.

.. lik je na moju hipotezu pomenuo mogucnost 'provere shtepsni na bregastoj'.. (ali - u daljoj buducnosti)..

.. gledao sam neshto na tv, osvezhavanje nekog M Benza i kad je 'stroboscop-irao' nisam mogao da pratim ton a prevoda nije bilo..

Nishta bitno, vishe informativno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ženin burazer uzeo stila 1.8 2001 :wallbash: , ustvari dao svog brava i doplatio .

E sad kad mu daš pun gas i pustiš naglo motor se zacima i čuješ tup-tup-tup, dok se na smiri -kao plivajući zamajac, e sad pošto svi rekoše da ga nema mora da su nosači motora.

-Da li neko sa sigurnošću zana ima li plivajući ili nema :book: ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ 1.8 16v sigurno ima klasican zamajac, odnosno nema plivajuci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima! Interesuje me da li Lybra 1.8 ima plivajući zamajac? Nov sam ovde pa se još uhodavam :) Stići će i sličice Lybre..

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...