Jump to content
FAS Goran
Irokanji

Pružanje prve pomoći

Recommended Posts

Posto se o svemu mnogo prica a verujem da je dobar deo nas ono sto se nekada davno ucilo u skoli kao predmet PRVA POMOC I ZASTITA i zaboravio , ovo sto sam nasla stavljam kao podsetnik za ne daj boze.

Moj link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lijepo je sve objašnjeno na linku, ali na žalost neće puno pomoći u slučaju ne daj Bože neke nesreće.

Teorija obično pada u vodu, čovjek samo treba ostati sabran i postupiti pametno, emocije ostaviti po strani.. ako istinski želite naučiti prvu pomoć jedini način je praktična vježba i obuka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Prva Pomoc . Zadaci i ciljevi

 

Prva pomoc je skup mera i postupaka kojim se povredjenoj ili oboleloj osobi pomaze pre dolaska hitne medicinske pomoci .

Sta bi bili ciljevi prve pomoci ?

 

1. spasiti ljudski zivot

2. spreciti pogorsanje zdravlja povredjene/obolele osobe

3. sprecavanje trajnih posledica na primer invaliditeta

4. skracivanje lecenja

 

Prvu pomoc bi smo mogli da podelimo u dve vrste u zavisnosti od toga ko je pruza , pa ako bi je pruzio neko ko je iz medicinske struke to bi bila 1. Medicnska PP. ili ako je pruza neko ko nije iz te struke 2. Laicka PP. U svakom slucaju , zadaci obe vrste PP. su sledeci :

 

1. Otkloniti uzrok koji direktno ugrozava zivot

2. Ukoliko je osoba ne pokazuje znake zivota , vratiti je u zivot 

3. Treba pruziti PP sto bolje i na najbolji moguci nacin

4. Svaku povredjenu/obolelu osobu treba postaviti u odgovarajuci polozaj , preuzeti odgovarajuce mere i transportovati je u zdravstvenu ustanovu sto pre , gde ce im se onda pruziti definitivna medicinska pomoc .

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Spasilac

 

Sto se vas kao spasioca tice , na prvo mesto morate biti obuceni i uvezbani u pruzanju prve pomoci . Trebate biti smireni , pribrani , da ne stavarate paniku , ohrabrujete kako bi stekli  poverenje povredjenog i , konacno, morate se pridrzavati sledecih principa :

 

1. Najpre ne naskoditi - Primum non nocere

2. Ne raditi vise nego sto se ocekuje

3. Proceniti rizik u pristupu zbrinjavanju

4. Primeniti odgovarajuce mere za PP

5. Ne napustati povredjenju osobu do dolaska hitne medicinske pomoci , ili, obezbediti prevoz povredjenog do najblize zdravstvene ustanove


3. Pojam urgentnih stanja - hitni slucajevi

 

Svi ste sigurno culi za urgentna stanja u medicini iako se njom velika vecina verovatno ne bavi . Pod urgentnim stanjem se podrazumeva povreda ili oboljenje koji direktno ugrozavaju vitalne funkcije coveka ( Disanje , Svest , Rad srca odnosno cirkulaciju ). 

Urgentna stanja su jedna ogromna oblast , ali cu je ja pomenuti samo par oboljenja koja najcesce mozete sresti na ulici , a prvu pomoc za njih cu pomenuti kasnije , kada obradim neke od tema.

U definiciji prve pomoci stoji deo ''povredjene / obolele osobe ''... to znaci da prvu pomoc ne pruzamo samo osobama  koje je na primer , u konkretnom slucaju , udario automobil , vec i onim koji boluju od Epilepsije , Astme i sl. Tacno je da se prva pomoc cesce pruza osobama koje su dozivele saobracajne nesrece , ali se ni ostale mogucnosti ne smeju zanemariti , a one su nalalost brojne .


4. Plan rada spasioca

 

1. Proceniti situaciju , otkloniti uzrok povrede kod osobe i potraziti pomoc

2. Voditi racuna o sopstvenoj bezbednosti

3. Obezbediti mesto nesrece , tj. udaljiti radoznale podalje u koliko nisu od pomoci

4. Trijaza - postupak procene mesta nesrece . Procenjujete kojoj osobi cete najpre pruziti pomoc , ukoliko ih na mestu nesrece ima vise . Na primer , dolazite na mesto nesrece i vidite sledecu situaciju : jedna osoba sa prelomom noge , druga krvari , treca je bez svesti . Logicno je da cete prvo pomoci osobi koja je bez svesti , pa onda onoj sto krvari i na kraju onoj sa prelomom . Trijazu dakle vrsite po vrsti i tezini povrede, hitnosti pruzanja PP, hitnosti transporta u zdravstvenu ustanovu .

5. Preduzeti mere za spasavanje zivota 

6. Zbrinuti povrede

7. Pruziti osnovnu i psihicku podrsku i pripremiti osobu za transport

8. U slucaju da ekipa PP ne stigne , obezbediti transport 

Kada pozivate prvu pomoc ( mislim da je po novom 194 ) potrebno je da pomenete sledece : Svoje ime i prezime ,  br. telefona sa kojeg zovete , gde se dogodila nesreca, sta se dogodilo, broj , pol i pribliznu starost povredjenih i o kakvim se povredama radi . Ako je povredjena osoba svesna , mozete podatke uzeti i od nje i ona obavestiti njihovu porodicu.

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

5. Provera stanja povredjene/obolele osobe

 

Povredjenu osobu pregledate na sledeci nacin :

 

1. Prvo proveravate stanje svesti . To postizete glasom, tako sto osobu pozovete imenom ako je poznajete . Ako je ne poznajete , pitate jednostavno da li je dobro i da li vas cuje . Mozete i da pritisnete toj osobi koren nokta posto je to jako bolna draz . Ako i na tu draz osoba ne reaguje , osoba ima poremecaj stanja svesti. 

 

2. Zatim proveravate disanje . Provera traje najvise 10 sekundi . Osoba koja je povredjena treba da lezi na ledjima sa glavom zabacenom unazad . Glava je zabacena da bi se disajni putevi odrzavali prohodnim . Disanje proveravate po principu : vidim , cujem , osecam . VIDIM - Pokrete grudnog kosa povredjene osobe prilikom disanja i sirenje nozdrva .  CUJEM - Jednostavno se cuje da li osoba dise . Mogu se cuti i disajni sumovi : krkljanje , sistanje .OSECAM - Prislonite obraz blizu usta povredjenje osobe i proveravate da li osoba dise u vas , odnosno , oseca se strujanje izdahnog vazduha .

 

3. Proveravate srcanu radjnu . Ona takodje traje 10 sekundi . Ona se u principu proverava pipanjem arterija , ali ne znam da li vi umete da nadjete arterije . Najlakse bi vam bilo da zapamtite arteriju na ruci . Postavite tri prsta tacno ispod korena palca u predelu zgloba sake i podlaktice . Ako ipak ne mozete napipati arteriju , poslusate srcanu radnju tako sto prislonite uvo na grudni kos povredjene osobe .

 

4. Proveravate ima li vidjivih krvarenja

 

5. Ima li znaka preloma kostiju i ima li otvorenih i zatvorenih povreda na glavi , trupu i ekstremitetima .

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

 6. Kompletan pregled provredjenog - "Pregled od glave do pete''

 

Ovaj pregled se naziva pregledom od glave do pete , bas zbog toga sto se pregleda citavo telo povredjenog sledecim redosledom :

1. Glava

2. Vrat

3. Ledja i kicmeni stub

4. Trup

5. Gornji ekstremiteti

6. Donji ekstremiteti

PREGLED SE VRSI SA OBE RUKE , RADI UPOREDJIVANJA LEVE I DESNE STRANE TELA !!!

--------------------------

1. GLAVA : Lobanja - trazite : otoke , krvarenje , ulegnuca , bolne tacke

                  Oci - Posmatra se velicina i simetricnost zenica , da li uku ima nekog stranog tela , krvni podlivi . Ako ima podliva , oni mogu biti znak krvarenja u lobanji ( Vide se kruzni hematomi oko ociju - Znak rakuna )

                  Nos - Prelomi , krvarenja , strana tela , likvoreja - isticanje bistre , prozirne tecnosti iz nosa , tj. likvora .

                  Usta - Krvarenje , strana tela , posmatra se vlaznost usta koja govori o kolicini tecnosti u organizmu . Posmatra se boja usana - blede usne znace krvarenje , pomodrelost znaci nedostatak kiseonika. Takodje se i mirise dah osobe . Ukoliko se oseca na alkohol , znaci da je osoba konzumirala alkohol , a ako seoseca na aceton , znaci da ima secernu bolest .

                  Usi - Krvarenja koja mogu biti znak povrede bubne opne , stana tela , proverava se sluh

                  Lice - Boja koze ( Bleda boja ili zajapurenost ) , temperatura koze , krvni podlivi , da li je koza pokrivena toplim ili hladnim znojem .

 

2. VRAT : Prvo ga osloboditi odece koja steze . Provera karotidnog pulsa . Kroz vrat prolazi arterija karotida , na kojoj se puls treba opipati i vrlo je jednostavno . Postave se tri prsta na stitnu zlezdu , i onda se pomeraju polako u desno dok se ne oseti puls . Proveravaju se vratni prsljenovi da nema nekih preloma . Ukoliko se sumnja na povredu vratne kicme , ovaj pregled se radi pre pregleda glave . Da vas ne buni ovaj deo "vratne kicme" ... Cela kicmena mozdina se deli na nekoliko segmenata : Prvi je vratni deo , jer je u visini vrata , zatim grudni , ledjni , krsni i trticni i svaki segment odgara odredjenoj visini tela

 

3. LEDJA I KICMENI STUB : Ako se sumnja na povredu kicme , ovaj deo pregleda izostaviti da bi se sprecilo eventualno dalje povredjivanje ! Ako ne , onda podvuci ruku ispod ledja i preci prstima duz prsljenova , sto kaze , kao da se "svira klavir".

 

4. TRUP : Povredjenom reci da dise duboko i posmatrati pokrete grudnog kosa , opipati kljucnu kost , ramena i rebra . Traze se prelomi , bolne tacke i eventualne rane . Trbuh takodje opet iz istih razloga . Opipati kukove ,  pregledati karlicu malim pritiskom na izbocene delove karlice . Karlicu treba i zaljujljati da bi se trazili znaci preloma . Konacno , treba pogledati ima li krvarenja iz prirodnih otvora ( mokracne cevi i analnog otvora ) .

 

5. GORNJI EKSTREMITETI : Traze se bolne tacke , rane i prelomi . Ispituje se osetljivost i pokretljivost . Od povredjenog se trazi sledece : Da podigne ruku , da je savije u laktu , da savije prste . Posmatra se boja noktiju . Treba posebno obratiti paznju da osoba nije narkoman , odnosno da li ima uboda na venama ruku .

 

6. DONJI EKSTREMITETI : Opet , traze se bolne tacke , rane i prelomi . Opet pokretljivost i osetljivost ( savijanje noge u kolenu , nozni prsti , boja noktiju , boja koze )

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

                                                                                        7.Postupak sa odecom i obucom

 

- Odeca i obuca se nekad skidaju radi pruzanja prve pomoci i pregleda . Prilikom skidanja , voditi racuna da se povredjenji sto manje pomera . Odeca se cepa duz savova ili se sece makazama u vidu prozora . 

- Ako je povredjena ruka , dzemperi , jakne , duksevi se skidaju tako sto se prvo skine zdrava ruka , podigne preko glave , pa se ond polako izvlaci povrdjena ruka . 

- Kod opekotina , odeca koja je zalepljena za ranu se ne skida .

- Obucu pazljivo skidati pridrzavajuci clanak.

- Àko neko ima visoke cizme , raseci ih.

- Obuca se ne skida ako neko ima zabodeno strano telo kroz obucu .

- Kod opekotina , obuca se skida .

Share this post


Link to post
Share on other sites

                                                                                           8 . Smrt. Vrste smrti, znaci smrti.

 

Postoje prividna i prava smrt.

 

1.Prividna ili klinicka smrt je ona koja nastaje neposredno posle prestanka disanja i rada srca , a nije jos uvek doslo do izumiranja tkiva . Vitalne funkije su ugrozene i svedene na minimun , a vracaju se u normalu primenom metoda kardio pulmonalne cerebralne reanimacije .

 

2. Prava ili bioloska smrt je trajni prestanak metabolizma i prestanak svih zivotnih funkcija. Trajna ostecenja tkiva nastaju 10 minuta posle prestanka rada scra i disanja. Ovaj period traje duze kod smrzavanja .

Znaci smrti mogu biti sigurni i nesigurni :

 

1. Nesigurni znaci :

- gubitak svesti

- prestanak krvotoka i disanja

- mlitavost misica

- neosetljivost na nadrazaje

- siroke zenice koje ne reaguju na svetlost ( pre povecanoj kolicini svetlosti , one treba da se skupe )

- znak macjeg oka - Otvorite oci osobe i stegnete ocnu jabucicu sa obe strane u isto vreme . Ako zenica ostane izduzena posle popustanja pritiska  to je znak smrti . Ako vrati kruzni oblik , povredjeni je ziv i pocinje se reanimacija.

- neprirodna boja koze

 

2. Sigurni znaci :

- Mrtvacka ukocenost - 30-60 minuta prodje i ukoci se srcani misic . Kocenje skeletnih misica pocinje 1-2 sata posle smrti , a svih misica 8-10 sati . Kocenje krece odozgo na dole , prvo kod misica za zvakanje , zatim vrat , ruke , trup , noge . Kocenje popusta 24-48 sati posle smrti obrnutim redom .

- Mlitavost misica - Nastaje posle popustanja ukocenosti. Osoba ima otvorene ocne kapke , opustenu donju vilicu ... 

- Mrtvacka hladnoca - Hladjenje lesa pocinje 8 sati posle smrti i potpuno je posle 24 h 

- Mrtvacke mrlje - Na povrsini koze sa DONJE strane se vide krvave mrlje . Zasto bas sa donje ? Jednostavno krv vise ne cirkulise , i pod silom zemljine teze ona se talozi na donjoj strani tela ,

- Posmrtno isparavanje - Najuocljivije je na usnama i beonjaci

- Mutnoca roznjace oka

- Mrtvacki zadah - Javlja se kao posledica truljenja

Ovim je zavrsen teorijski deo prve pomoci . Sledeca veca celina bice poremecaji svesti i kako se prva pomoc pruza takvim osobama

Edited by Filip1995

Share this post


Link to post
Share on other sites

U atuto školama se Prva pomoć svodi na uplatu 5000 din. 

 

Eventualno se odsluša 1 predavanje / recitovanje neke dr iz privatnog doma zdravlja nakon čega se pisanim putem radi "test" uz nesebično sufliranje one iste dr i gazdarice auto škole. 

Ništa drugo nego izvor prihoda za auto školu i dom zdravlja s kojim su u dilu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...