Jump to content
FAS Goran
MISHONNIUM

Lancia Lybra - CD changer & ''pobuda'' lasera

Recommended Posts

Evo ti da vidis moj GRUNDIG MCD36 changer.

Photo0251.jpg Photo0252.jpg Photo0253.jpg Photo0254.jpg

Izvinjavam se na neredu :) ja sam izvadio onu donju masku kako bih dobio storage prostor oko changera :)

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lybra No Navi ima MCD36 dok libra sa navigacijom Sony tako je bar kog mene.Kupio sa MCD36 za moju Lybru kada sam otisao kod majstora da napravimo kabl Iz ICS-a jer ga nemam rekako je da sarzer ne odgovara.Po semama kablova koje on ima za Lybru sa navigacijom odgovara Sony sa 5 diskova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora da znaci, mozes da probas jedan od onih diskova za ciscenje lasera. Ako i to ne upali, izvadis changer i nekako ga predas meni, ja ga otvorim i ocistim laser, pa da vidimo onda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao pre nekoliko godina Lybru iz 2000. sa navigaciom i ona je imala šaržer koji nije Grundig i s velikom mukom je čitao narezane diskove. Zapravo čitao je tek poneki narezani disk, bez obzira na brend ili brzinu rezanja i potpuno bi se pogubio na prvoj neravnini na drumu.

Sada imam Lybru iz 2001. bez navigacije ali sa Grundigovim MCD36 šaržerom i on čita sve rezane audio diskove bez problema i uopšte ne preskače na neravninama.

Grundigovi MCD36 šaržeri polovni i izvađeni iz kola niču u oglasima svakih par nedelja pa nisu teški za naći. Moj auto je došao iz Italije bez kasete za šaržer pa sam kupio drugi šaržer zbog kasete za 3000 din. Bio je jedan u oglasima iz Šapca za 1000 din, ali se naravno prodao za 1 dan. Ako nekom treba neki deo za MCD36, možda mogu da mu pomognem jer mi je trenutno ceo rezervni šaržer rastavljen na milion komada negde u podrumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, to je odgovor! Šta da se radi, ne ostaje mi ništa drugo nego da probam da nađem MCD36.

Ali sad se nameće pitanje: da li su ovi šaržeri kompatibilni ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su im konektori za komunikaciju sa HU identični onda verovatno jesu i kompatibilni. Ne verujem da postoji baš previše protokola za komunikaciju, ionako ima jedva par komandi za šaržer i informacija o disku, track-u i vreme... MCD36 ima neku vrstu DIN konektora, mogu eventualno da ti ga slikam da uporediš sa konektorom na svom šaržeru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je sa navigacijom.

Kad sam ga otvarao radi čišćenja posle saobraćajke, mislim da je Beker. U gepeku mi je neki konektor koji i ne potseća na DIN + 2 činča.

Rezao sam neke jeftine Kodak , Verbatim "od dvajes dindži". Diskovi rezani na Ashampoo Burning studio FREE edition. Na rupama štuca...

@mihailovic

Moje sokoćalo je naizgled kao tvoje

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, nema druge, sutra vadim sokoćalo iz gepeka i otvaram ga. Slikaću i konektore i očistiću laser, pa da vidimo da li će biti efekata. OK, neka štuca na rupama, ali bar na ravnom neka svira !

Uzgred, da podelim iskustvo sa nekim ko možda ima sličnu muku:

Kad sam kupio auto, desni kanal sa CD-a nije radio. Ono šta sam probao je da iz činčeva izvučem signal pravo u kućno pojaćalo. I - sviralo je ! Onda sam izvukao potpuno nove vodove od činčeva na čardžeru do ICS i sve je lepo proradilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kako izgledaju konektori kod mene

1. Komandni konektor (ja sam ga tako krstio posto ne sluzi za zvuk), na kablu koji viri iz chargera

Konektor_Iz_Chargera.jpg

2. Konektor na kablu koji ide prema ICS

Konektor_Prema_ICS.jpg

3. Činčevi na kablu koji izlazi iz chargera

Cincevi_Iz_Chargera.jpg

Probao sam da pustim CD a na činčeve nakačim mobilni (može i bilo koji drugi izvor zvuka, naravno). Očekivano, čuje se muzika iz mobilnog, ali avaj samo dok se isčitava CD. Dok se CD-ovi menjaju ili šta slično, nema protoka signala, tj. ne čuje se muzika sa nezavisnoh izvora.

Pitanje za poznavaoce: da li su ovi moji konektori standardni ? Da li bih mogao da kupim neki drugi charger i namestim ga umesto ovog ?

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi omladinci,nadam se da necu "daviti",jedno pitanje oko tog cd-chargera...od skoro vlasnik lybre sedan,auto mi se svidja i spolja i iznutra.Iako sam u "pedeset i nekoj",ljubitelj sam dobre muzike,pa je i to bio razlog kupovine,bosse,cd ...pri kupovini nije radio cd,rekoh sitno nesto...odem kod lokalnog majstora,dodjem posle par sati i,kaze covek da nema uopste vodova-kablova od cd-a do glavne jedinice..a u gepeku ima ona ,valjda DIN i dva kablica za audio...kako nema,kazem ja,vidis kablove...to je stavljeno,reda radi,nema,otvarao covek radio,ili sta vec...od onog dela drugog,valjda za nav,imaju kablovi,radi,odnosno ima vezu ali kaze cd-eror...znaci spojeno je...pitanje je,da li je moguce da je fabrika razvlacila kablove za deo navy a nema za cd...kaze majstor uzmi fm-transmiter,sto je po meni sr....imao sam ga ranije u drugom autu i nije za mene...ima li mi pomoci,slusati Cockera,Deep purple...za to mora cd...hvala i izvinjenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

MCD36 ima samo din konektor. I dalje sam odusevljen sa njim. Cita sve, bez razlike.

@civijas

Treba to dobro ispitati, skinuti ICS i premeriti instrumentom koji su to kablovi koje on spominje.

Obzirom da kod nas navigacija ne radi, mozda ti postojeci kablovi ako su stvarno za navigaciju, uz adekvatan konektor, mogu da se iskoriste za changer.

Ma ako i ne moze sa postojecim kablovima, vredi se pomuciti i razvuci instalaciju. To je sat vremena posla za beskrajno uzivanje u Lybrinoj muzici.

@Dejan Zvezdara

Doniraj te delove, da ga sastavimo, testiramo i ako radi organizujemo nagradno izvlacenje i usrecimo nekog brata ili sestru sa foruma :thumbsup:

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi omladinci,nadam se da necu "daviti",jedno pitanje oko tog cd-chargera...od skoro vlasnik lybre sedan,auto mi se svidja i spolja i iznutra.Iako sam u "pedeset i nekoj",ljubitelj sam dobre muzike,pa je i to bio razlog kupovine,bosse,cd ...pri kupovini nije radio cd,rekoh sitno nesto...odem kod lokalnog majstora,dodjem posle par sati i,kaze covek da nema uopste vodova-kablova od cd-a do glavne jedinice..a u gepeku ima ona ,valjda DIN i dva kablica za audio...kako nema,kazem ja,vidis kablove...to je stavljeno,reda radi,nema,otvarao covek radio,ili sta vec...od onog dela drugog,valjda za nav,imaju kablovi,radi,odnosno ima vezu ali kaze cd-eror...znaci spojeno je...pitanje je,da li je moguce da je fabrika razvlacila kablove za deo navy a nema za cd...kaze majstor uzmi fm-transmiter,sto je po meni sr....imao sam ga ranije u drugom autu i nije za mene...ima li mi pomoci,slusati Cockera,Deep purple...za to mora cd...hvala i izvinjenje

Pa nismo baš svi "omladinci". :thumbup:

Elem, prosto je nemoguće, (mislim, teoretski je sve moguće, ali ...) da je neko izvadio kablove koji vode od CD čardžera do ICS. Ti kablovi idu povezani sa ostalima, ispod tepiha, uliveni nekom smolom, i neko bi baš trebao žešće da se pomuči. Pre će biti da taj tvoj lokalni majstor nema pojma.

Na temi "Lybra - unilink lokacija" sam postavio šemu vodova za CD. Konektor D96 je karakterističan. On objedinjuje kablove koji idu iz unilink-a kod CD i kablove za signal koji imaju činčeve. Dakle, ti kablovi se objedinjuju, ali posle konektra D96 opet idu razdvojeno do ICS. Tako, možeš elegantno da ispratiš kako ide komandni signal a kako ide tonski signal.

Kako CD ne radi ? Da li na ICS lepo startuje deo aplikacije za CD ? Da li pokušava da učita CD ? Da li si pravilno postavio CD-ove u čardžer ? (Treba "naopako") Da li čuješ kako šardžer ubacuje-izbacuje Cd-ove ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrebna mala pomoc. Gde se koj moj kod libre limuzine nalazi cd sarzer? Ceo gepek sam pregledao, cak sam i gumu podizao da vidim nisu li ludi italijani stavili to dole. Planiram da kupim, a ne znam ni gde ide. Mozda i ima na kolima a ja ne znam za to :question::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebalo bi da je u levom boku, kao i kod karavana. U desnom boku je prazno mesto (ili subvufer, ako je Bose ozvučenje) a u levom boku je CD. Ako nije tamo CD - šta imaš tamo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cd-charger je "mrtav"....nista ne pokazuje,ne reaguje...a onaj deo ispod,za navy sijaju lampice,ali kada se stavi cd od navy pise cd-eror,okretao i njega,on mi je bio potreban zbog sata i datuma...raskacio i nastelovao sat,datun ne,ali me samo cudi da je neko postavio kablove za navy jedinicu a ne za cd-changer...ili je neko to poskidao u madjuvremenu,a nije skinuo dzekove iz gepeka,vide se...dosta muke sa ovom lybrom a tako mi se svidela

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ille

Kad otvoris gepek , na bocnoj levoj strani imas poklopac.

Tj. :)

Clipboard01.jpg

P.S> pretekose me kolege al eto sad imas i sliku :)

Edited by bglion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jok bre ljudi, nista. Sad kad sam video post, otisao sam do kola da proverim opet. Nema cak ni pregrada. Jedina pregrada koja postoji je za pristum zadnjoj svetosnoj grupi. Mozda auto nema... :question:

i srecna vam ova nasa :-)

Edited by ille

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...