Jump to content
FAS Goran
Bki

ISO Konektor [guide]

Recommended Posts

Ajmo polako.

Mala tema, za pomoc onima koji u kolima nemaju ISO konektor (poznat jos kao Euro Jack), ili ga imaju u kolima a nemaju na plejeru.

Bilo da ga stavljate u nov auto, gde ga nije ni bilo, bilo da vam fali neki deo (muski/zenski), treba ga svakako imati.

Sa njim je jednostavnije menjanje plejera, kasnije, ako do toga dodje.

Uzecemo za primer muski ISO konektor, ali sve napisano vazi i za zenski.

Muski je onaj koji ide iz plejera.

 

kb61pd.jpg

 

Dakle, ISO je moguce podeliti na 2 dela. A plug i B plug. Jedan sadrzi zice predvidjene za zvucnike a drugi sve ostalo (struja, masa, remote...)

Prema ovom sa slike, donji deo je B plug, i predvidjen je za zvucnike. Njega je lako prepoznati, ima po 2 zice iste boje.

Znaci, ima 4 para po 2 zice. Jedna zica je jednobojna, dok je druga za crnom linijom.

Ta sa linijom je - na zvucniku a ova bez je naravno +

Ako slucajno zamenite mestima, nece pregoreti zvucnik, ali ce te mu okrenuti fazu tako da ce da svira u kontrafazi, sto ne zelite.

E sad, ako uzmete ISO u ruke, i gledate u donji prikljucak, ovaj za zvucnike, videcete da ima u 2 reda po 4 rupice.

1 2 3 4

5 6 7 8

Podelimo ih u kolone. 1-5 ; 2-6 ; 3-7 ; 4-8

Prva kolona, odnosno rupe 1 i 5 su za desni zadnji zvucnik

Pa sledeca za desni prednji

Zatim levi prednji

I levi zadnji

Koja od njih je + a koja - vidite prema zici, kao sto sam rekao.

E sad, A plug sa svim ostalim konektorima.

Taj deo delimo po bojama, lakse je.

Zuta zica - 12V koji se dovodi sa akumulatora

Crna zica - GND, odnosno uzemljenje

Crvena zica - ACC, kaci se na +12V na kljuc, tako da plejer radi samo kada je dat kontakt.

Mnogi nju kace takodje na 12V sa akumulatora, tako da plejer radi i bez kontakta. Ko kako vise voli.

Plava zica - REMOTE zica

Narandzasta zica - ILLUMINATION

Zuto-Crna zica - MUTE. Opciona je.

- +12V: Izvucite sa akumulatora malo deblji kabal za plejer, posto moze da se desi da vam se plejer gasi kad pojacate vise. Vidjao sam par puta taj problem. Uzrok je obicno pretanak kabal, sto dovodi do toga da plejer ne dobija dovoljno sturje pri jacem opterecenju i... ugasi se.

- GND: Uzemljenje takodje, moze negde na sraf, ali da prijanja dobro za limariju.

- ACC: Ako nemate na kolima (stariji modeli) polozaj kljuca u kom radi sva elektronika iako je motor ugasen, crvenu zicu mozete da vezete paralelno sa zutom, na akumulator, ali onda pazite da ne ostavite plejer u kolima da radi.

- REMOTE: Tu dobijate +12V kada se ukljuci plejer. Koristi se obicno za REMOTE na pojacalu, tako da se pojacalo pali kada je upaljen plejer, i gasi zajedno sa njim. Ponekad se srece i plavo-bela zica, moze da se koristi i za motorizovane antene.

- ILLUMINATION: Koristi se za smanjenje jacine osvetljenja plejera. Ta zica se kaci na DIMMER u kolima, ukoliko ga automobil poseduje. DIMMER sluzi da se smanji jacina osvetljenja kontrolne table i ostalog svetla u kabini automobila, stoga se koristi ova zica za ujedno smanjivanje i osvetljenja plejera.

- MUTE: Opciona zica, nemaju je svi plejeri. Sluzi da se poveze na telefon u kolima, tako da "gasi" muziku prilikom dolazeceg poziva. Isto tako, koristi se u slucaju da automobil ima tu funkciju. Ako sam plejer nema MUTE dugme na plocici, mozete da vezete ovu zicu preko prekidaca na masu, tako da po potrebi mozete da utisate muziku, po potrebi.

To bi bilo to.

Pitanja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mala primedba za iluminaciju.Ne ide zica sa dimera kabine nego je to jednostavno + pol koji se dobija kad upalimo pozicije.Vrlo nepopularna merau dolazecem novom zakonu jer ce nam muzika ckiljiti i preko dana dok vozimo pod svetlima,ili da ronimo kroz menije da iskljucimo opciju dimm.Inace sto se tice struje sa brave i struje sa baterije,posto imam Alpine media player primetio sam da ako vezem crvenu zicu na akumulator plejer se greje cak i kad je plocica skinuta.To je leti bas izrazeno a verovatno vodi i do brzeg starenja elektronskih komponenti.Inace post ti je za 5,vrlo korisna informacija za one koji se ne bave cesto ceprkanjem po muzici u autu, :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar se narandzasta ne kaci na dimmer u kolima, ukoliko ga auto poseduje?

Ja znam da tako funkcionise ok. Tako da kad se dimuju komponente u kolima, dimuje se ujedno i plejer.

A vidis, to za crvenu nisam znao.

Meni je direkt, i ne greje se uopste!

To zato sto nije alpine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto ostaje pod naponom cak i kad skines displej.Moze se osetiti da je uredjaj topao i ako nije radio puno sati.Jbg,kad postanem bogat kupicu Clarion i moje ce muke nestati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako mnogo price oko jako jednostavnih stvari...

Do sada sam radio sa dosta iso konektora i na svakom je pisalo sta je sta,odnosno na svakoj zici pise za sta je konkretno.

Nema tu nikakve mudrosti,cak ti ni Engleski ne treba nesto spec imas 5 razliitih reci na zicama i kraj price :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebi su Mans ovo jednostavne stvari sigurno... :) , al' zato sigurno ima ljudi kojima baš i nisu.

Evo...ja sam totalni laik u ovoj sferi i ovakav post je sigurno koristan. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mans, slazem se sa tobom skroz. Meni je smesno to da citam.

Ali veruj mi, ima ljudi koji se ne snalaze kao ti. Koliko puta sam naletao po forumima na pitanja, a kako ovo, a kako ono, a za sta je ova zica.... dzaba njima sto pise.

Tema je namenjena totalnim pocetnicima, ne bi li oni ako odluce mogli da povezu sve sami.

Mada, licno ne bi preporucio nekome da prchka a da bar malo ne zna sta radi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elem da ne otvaram novu temu, malo pre sam probao da zakacim umesto fabrickog plejra neki kenwudov plejer kod mene i nece da radi... Posle dugog zagledanja drugar i ja smo primetili da nije isti raspored zica na euro dzeku na ovom delu dzeka gde treba da bude masa, remote itd imam 4 zice, od toga su dve potpuno iste debljine i iste boje (valjda jedna od njih treba da bude pobuda za paljenje ako sam dobro razumeo) e sad kako ja da ispitam koja je za sta i da nateram plejer da radi? :) Hvala unapred na odgovorima. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, ISO deo sa kablovima za struju bi trebalo da izgleda ovako...

7 5 3 1

8 6 4 2

1 - Mute

2

3

4 - Memory Power (+12V sa aku)

5 - Antena (Remote)

6 - Illumination (Dimmer)

7 - +12V (ACC)

8 - GND

To je ako uzmes ISO i gledas u njega sa strane konektora.

Proveri da li je to tako.

Ako imas ISO u kolima i ISO na plejeru, proveri da li se +12V sa plejera "gadja" sa +12V na ISO u kolima, tj da li je sve povezano kako treba...

Ako ne resis problem, slikaj to pa baci slike ovde.

Slikaj i kablove na plejeru i ove u kolima.

Reci i model plejera.

Edited by Bki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece taj plejer ici u moj auto. :) Inace auto iz kog je taj plejer je dovezen iz engleske pa se verovatno zato nisu gadjale zice. :D Ako budem ubacivao neki drugi i bude problema javljam sta sam radio. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje: Ako je vec izvucena zica za ACC sa kontakt brave, a hocu da mi se plejer uvek pali, ja je nigde ne vezujem ili sam u zabludi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mala pomoc.

Da rezimiramo.

Konektor na slici u 1 postu je Zenski(sluzi da sa njim povezemo one rasute zice auto instalacije).Npr.na starom jugu.Postoje 2 zenska.Jedan za zvucnike,a drugi za napajanje .

Kada povezemo zice instalacije(zvucnike na 1,napajanje na drugi zenski konektor)oba utaknemo u muski .Drugi deo muskog konektora ide u cd plejer.

Jel tako?

I trebalo bi da svira :thumbsup:

Onda je ovde greska?

Zenski

image.jpg

Kako zenski ima "siljkove".

Muski sa rupicama?

image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha.Hvala.

Onda mi treba bas onakav par muskih kao na 1 slici.2 komada.Uzeh zeni nekog jugica i gledam veceras moj pioneer i njegov iso konektor.Na jednom kraju "16 pin "ide u plejer a na drugom je zenski iso.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako da napravim da se player sam pali kada upalim kola? Mogu da upalim player sa ili bez kontakta, ali nece da se sam pali kada upalim auto :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pijanduro jedna opet si se napio i ne znas sta ocess :D Kad budes hteo svrati da ti cika to namesti... :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene moraju žuta i crvena iz plejera da se vežu na žutu iz autoinstalacije da bi plejer uopšte radio. Tako je bilo sa starim Sony, tako je i sa novim LG plejerom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da pitam jer ne znam. Da li Punto Mk2 ima ACC? u uputstvu za montažu piše da ako auto nema ACC crvena žica treba da se veže na kontakt bravu jer može doći do pražnjenja akumulatora. U kom slučaju?Ako ostane plejer da radi ili i ako ga isključim? Danas sam stavljao novu muziku, pa pitam jer mi je prošli plejer izvlačio struju i kad je ugašen i skinuta pločica. Inače muzika radi i bez kontakta, ne znam kako su fabrički to predvideli na Puntu i da li je to ispravno. Na 2 žice mi je neko(prethodni vlasnik, prodavac, ili...)skinuo izolaciju i na njih nakačio 2 žice koje su služile za diodu kao od alarma, koja je stalno treptala(kad je auto ugašen), pa razmišljam da li je i to mogao biti uzrok pražnjenja aku. Ja sam to danas otkačio, ali nemam pri ruci instrument da proverim vuče li negde struju. Inače imao sam ISO konektor i pre, rekao bih da je fabrički, sada sam samo udžekao novi radio i to je to. Radio je Pioneer DEH-2300UB, ako neke veze ima. U glavnom, ovo prvo me najviše interesuje. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

i znači fabrički je predviđeno da radio radi i kad je auto ugašen?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zavisi kako namestis zice na plejeru, tj na njegovom konektoru. Zato i imas one opcije s buxnama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ebg druže, ja da to umem da namestim, ne bih pitao. nema veze, radio šljaka, meni ne smeta što može da radi kad je auto ugašen, dapače. Hvala. Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmi ispitnu lampu i proveri taj konektor od punta dal je okej, posto si rekao da je neko budzio neke zice. Znaci proveri kontakt + dal se gasi kad skines kontakt i pali kad ga das.

Na plejeru imas one buxne na konektoru za podesavanje dal hoces da radi na kontaktu ili stalno. Pogledaj uputstvo kako da ih spojis il slikaj sve to i okaci, pa da razgonetnemo zajedno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...