Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
moke

Doblo 1.3 MJet - prevelika potrošnja?

Recommended Posts

Odnedavno posedujem Fiat Doblo 1.3 multijet od 62kw. Pocetno ushicenje izgledom, komforom i samom cinjenicom da sam kupio dobar auto naglo je splaslo. Iz pocetnog zanosa me je trgao podatak iz board computera a to je da je prosecna potrosnja u gradskoj voznji oko 10L/100km. Odmah sam posetio servisera koji je odradio dijagnostiku i probnu voznju ali je njegov odgovor bio da je sve u najboljem redu. Zelim jos da naglasim da auto nije agresivno vozen, cak naprotiv. Molio bih poznavaoce i vlasnike ovog modela dobla sa ovim motorom da mi prenesu svoja iskustva i saznanja. Da li je ovolika potrosnja moguca ili je problem u pokazivacu potrosnje? Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Velika je potrosnja! :wallbash::thumbdown:

Definitivno tu nesto nije ok.,ne sme da trosi toliko. Proveri jos jednom to kod majstora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguca je takva potrosnja.

Sve zavisi od uslova voznje, tj guzve.

Obrati paznju da li je prosecna brzina jako mala, tj 15km/h i manje.

Kolika je kod tebe??

Fabrika gradsku voznju definise sa prosecnom brzinom od 18km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam druze,sve je moguce,ali 10 litara,ja sam vozio mjtd nekih 6 meseci kroz najvece guzve sa klimom i nije ni blizu.

ma da i moguce je to je ipak teretno vozilo to sam zaboravio jako je bitna stavka,e sada to je ipak grad,pa kao sto kaze nas drugar zavisi na kojoj brzini meri.

Edited by Bane23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacu moj primer. Obican Punto, 51kw.

-prosecna brzina 27km/h | prosecna potrosnja 5L

-33km/h | 4.7L

-20km/h | 5.5L

-16km/h | 6L

''Gazela varijanta'' i pros. brzina bude manja od 12km/h.

Zato je potrosnju bolje porediti sa prosecnom brzinom, koja koliko-toliko pokaze uslove voznje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate to je nemoguce jesi sipo pun 100 km pa pun i koja ti je potrosnja pusti to sta racunar kaze mene toliko ne moze da potrosi ni kad mu dusu vadim nagla preticanja vozna 140-150 naglo dodavanje gasa tako da izmeri ti ovako a racunar mozda i laze ispade da tebi pun rezervar potrosi na 500 km a meni ovakve voznje na 500 km potrosi jedna crta ispod polovine znaci kad je pun do cepa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš više stvri koje mogu da budu uzrok tome:

- možda nisi dobro podesio bord tj. možda ti pokazuje trenutnu potrošnju ili ti možda pokazuje prosek neke relacije ili tako nečega gde je mnogo stajao u mestu...

- možda generalno bord ne računa kako treba pa je potrebno da uradiš čep-čep metodu*

- možda sa autom stvarno nešto nije u redu, jer je 10l i više nego mnogo... ne bi smeo preko 7-8 u najtežim uslovima da potroši

*čep-čep metoda se radi tako što napuniš rezervoar do vrha, zatim pređeš što više kilometara i onda ponovo napuniš rezervoar do vrha. Izračunaš odnos pređenih kilometara između dva sipanja i nasutog goriva na drugom sipanju u vidiš kolika je realna potrošnja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosecna brzina je bila 24km/h. I meni je nenormalno 10l pa sam vam se zato i obratio. Cep-cep je sledece sto cu uraditi i nadam se boljem ishodu. Postovacu posle testa sa tim prosekom. Iskreno se nadam da sam dosad bio u zabludi. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je ta prosecna brzina, onda je 10L puno, pa makar radio sa klimom i nosio teret.

Isto tako, mozda se ona pokazala na kratkoj relaciji.

Posto je cep metoda sledeca, predlazem ti da sipas "sto bolji" eurodizel, cisto da eliminises opciju da je zbog "brlje" skocila potrosnja.

Desilo mi se da je sa OMV eurodizelom i nekim iz Bosne potrosnja otisla skoro 0.5L.

Ako si iz BG, preporucujem ti MOL pumpu na Karaburmi. Sigurno jedna od top 5 pumpi sa eurodizelom u BG.

Ovako, teorijski, mozda je do protokomera - ako ne radi kako treba, ne pravi se prava smesa, trosi vise .. [tako kazu majstori]

Hrabro cu reci i ovo, mozda ostanem ziv :whistle: :poteraj auto u malo vise obrtaje, preko 3000rpm-a, a ne vise od 4000, vozi tako 10ak km. Cisto da se poprze "dzedaji". Ne vidim nikakvu tesnu vezu povecane potrosnje i "ugusenog motora", ali ono - nece skoditi .. :)

Javi sta se desava ...

Edited by steva_anya

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo me posle duzeg, preciznog testiranja cep-cep metodom

1)Gradska voznja,jako kratke relacije sa prosecnom brzinom od 17km/h potrosnja 9,5l

2)Gradska voznja nesto brza prosecna brzina 19km/h potrosnja 8,9l

3)Gradska voznja sa jos malo vecom brzinom 21km/h potrosnja 8,5l

4)Mesavina gradske voznje i voznje na otvorenom prosecna brzina 32km/h potrosnja 6,2l

5)Voznja na otvorenom putu prosecna brzina 50km/h potrosnja 5,9l

Merac je izbacivao gotovo identicne rezultate.

jos da napomenem da zivim u malom mestu te su mi relacije veoma kratke te bi to mogao biti razlog tako ogromne potrosnje.

Planiram da se posavetujem i sa nekim iz FIAT ovlascenog servisa jel se nekako nemirim sa ovolikom potrosnjom.

I na samom kraju da pitam ako neko zna, moze li se softverski smanjiti snaga motora a samim tim mozda i potrosnja :D

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je to velika potrosnja. Ne znam odakle si, ali ako mozes poseti neki od servisa koji se spominju na forumu pa da daju sud ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brale promeni benzinsku pumpu na kojoj kupuješ eurodizel.Ja vozim dobla 1,9 jtd.Kada sam ga vozio iz Austrije sa njihovim eurodizelom pri vožnji auto-putem pri brzini od 130 km/h potrošnja po bordu bila je 5,5l.Ja se oduševio.Dolazim u Srbiju sipam euro dizel na lokalnoj pumpi nakon par kilometara pali mi se lampica chek engine.Na dijagnostici pokaže grešku ERG ventila.Nakon toga sipam eurodizel na ECO pumpi i potrošnja se pod istim uslovima popela na 6l.Rešio sam da ispropam sledeću pumpu i to OMV.Da ne poveruješ potrošnja se popela na 7l po gore opisanim uslovima.U gradskoj vožnji bord poludeo registruje čas 12 l čas 25 l čak i do 30 litara.Vratio sam se kupovini eurodizela na ECO pumpi i potrošnja se vratila u normalu.Pročitao sam da Steva pominje MOL pumpu,tako da sutra nameravam da isprobam njihov eurodizel.

Šuraka koji živi u Austriji zamolio sam da odradi jedan test.Vozi passata 1.9 TDI i pri dolasku iz A pratio je potrošnji sa njihovim euridizelom i kaže da je pri brzini od 160km sa uključenim tempomatom bord pokazivao 6 l.Po povratku u A sa eurodizelom kupljenim u Srbiji bord je pokazivao 7,5 l.pa ti vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...