Jump to content
Goran
Ivan

F1: Abu Dhabi 2024

Recommended Posts

Zvanično ime:  FORMULA 1 ETIHAD AIRWAYS ABU DHABI GRAND PRIX 2024

Lokacija: Yas Marina Circuit, Abu Dabi, Ujedinjeni Arapski Emirati

Datum: 6.-8. Decembar 2024.

 

PETAK 6. decembar 2024.

Prvi trening: 10:30 - 11:30

Drugi trening: 14:00 - 15:00

SUBOTA 7. decembar 2024.

Treći trening: 11:30 - 12:30

Kvalifikacije: 15:00 - 16:00

NEDELJA 8. decembar 2024.

Trka: 14:00

 

VN-Abu-Dabija-2021.png.webp

 

Broj krugova:      56

Dužina staze:      5.451 km

Dužina trke:        305.066 km

Broj trka:             14

Prva trka:            2009.

Najviše pobeda: Lewis Hamilton - 5

                           Red Bull - 7

 

Posle Bahreina, Abu Dabi je druga staza na Bliskom Istoku koja je ugostila karavan F1. Kao i sve novije staze, celokupan projetak je poveren nemačkom arhitekti Hermanu Tilkeu i njegovoj moći da stvori stazu koja će zapanjiti i vozače F1, Bernia Ecclestona i, ali i najzahtevnije kritičare.

 

Panorama Abu Dabija

 

Šeici koji su omogućili da se staza napravi dali su odrešene ruke Nemcu, koji je pored staze bio zadužen i za sve prateće objekte na stazi. Staza u Abu Dabiju je odgovor Bliskog Istoka na najglamurozniju stazu u Evropi – Monte Karlo.  Da bi ste prošli 21 krivinu koliko staza ima, vozićete po namensi izgradjenom ostrvu, ali i kroz Jas Marina hotel, koji je jedno od najupečatljivijih mesta na stazi.

 

800px-Abu_dabi_by_night-300x217.jpg.webp Ferrari_World_Abu_Dhabi-300x217.jpg.webp

 

Iako je staza napravljena na veštačkom ostrvu to nije sprečilo dizajnere da naprave uspone i padove,  kao i da naprave najduži pravac u kalendaru F1. Prema rečima šeika, cena od preko 1 milijarde dolara je mala u odosu na ono što je Dubai i ceo Bliski Istok dobio.  Arhitektonsko čudo, kako su ga nazvali čelnici FIA-e bilo je sve što jedna staza treba da ima. Dugačak pravac i kombinaciju sporih i brzih krivina trebalo bi obezbediti vozačima zanimljivu trku sa dosta preticanja.

 

abu_dhabi_night_celebratioon-300x191.jpg yas_marina_hotel_abu_dhabi-300x191.jpeg

 

Prvi osvajač pol pozicije u Abu Dabiju je britanac Lewis Hamilton sa vremenom 1.40.948, dok je prvi pobednik VN Abu Dabija mladi Nemac Sebastian Vettel. Lewis Hamilton je najuspešniji vozač sa pet pobeda, dok je među konstruktorima najbolji Mercedes sa šest.

Organizatori su sredinom 2021. doneli odluki da se na stazi naprave određene promene kako bi postala još brža i kako bi se stvorilo još prilika za preticanje. Tako je odlučeno da se ukine šikana u krivinama 5 i 6, kao i ona u krivinama 11, 12 i 13. To znači da će vozači nakon krivine 1 moći da voze punim gasom sve do ukosnice koja je ranije bila krivina 7, dok će na zadnjem delu staze vozače umesto šikane čekati duga lučna krivina koja ih vodi dalje prema bivšim krivinama 15, 16 i 17.

 

Abu_Dhabi_Circuit.png

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leklerk najbrži na prvom treningu u Abu Dabiju

 

Charles_Leclerc_Ferrari_SF-24_VN_Abu_Dabija_Petak_Staza.jpg

 

Stariji brat iz porodice Leklerk imao je najbolje vreme na otvaranju vikenda.


Pred početak prvog treninga na Jas Marini stiglo je nekoliko potvrda o izmenama vozačkih postava među timovima. Tako su priliku ovde dobili mladi vozači, gde je Artur Leklerk zamenio Karlosa Sajnca u Ferariju, što je označavalo da ćemo po prvi put u Formuli 1 na stazi imati braću Leklerk, Isak Hađar menja Maksa Verstapena u Red Bulu, Rio Hirakava koristiće bolid Oskara Pjastrija u Meklarenu, Felipe Drugović menja Lansa Strola u bolidu Aston Martina, Luk Broning dobija šansu u Vilijamsu umesto Aleksandera Albona a Ajumi Ivasa voziće umesto Jukija Cunode. Temperatura staze pred početak treninga bila je 42 a vazduha 28 stepeni.

Većina ovih novajlija je u svojim prvim krugovima imala postavljene merne instrumente na svojim bolidima. Nakon uvodnih rundi krugova najbolje mereno vreme postavio je Džordž Rasel od 1m26.894s dok je Isak Hađar imao jedno malo okretanje. Sve više vozača se u tim trenucima nalazlo u akciji a najviše su koristili medijum gumu. Britanac u Mercedesu nastavio je da poboljšava svoj učinak na – 1m25.963s i tako se našao ispred Sergia Pereza i Valterija Botsa.

Nakon uvodnih 20 minuta Lando Noris je izbio na sam vrh karavana jer je Jas Marinu obišao za 1m25.710s. Artur Leklerk od tada sesiju nastavio da vozi sa mekim pneumaticima, ali je Luis Hamilton sa vremenom od 1m25.566s izbio na prvu poziciju gde je za samo 5 hiljaditinki bio ispred svog timskog kolege.

Na polovini sesije Džordž Rasel se pojavio sa mekim gumama što ga je odmah dovelo do najbržeg kruga – 1m25.410s. Istu stvar učinio je i Lando Noris, ali je vozač Meklarena bio brži i to za osam desetinki – 1m24.542s a iza njega našao se Niko Huleknebreg. Zbog problema sa podom na bolidu, Šarl Leklerk je prvih 30 minuta proveo u garaži posle čega je krenuo da radi sa medijum pneumaticima.

Od tada sve je više bilo onih vozača koji su imali meku gumu, ali su svi u prvih mah radili na tempu sa više goriva. Šarl Leklerk je u završnih 10 minuta uspeo da dođe do prvog mesta sa već pomenutom najmekšom koponentom jer je uspisao vreme od 1m24.321s.

Do kraja treninga stvari se nisu mnogo menjale, pa je tako vozač Ferarija ostao na vodećoj pozciji ispred Landa Norisa i Luisa Hamiltona. Četvrti je bio Džordž Rasel, peti Pjer Gasli, šesti Niko Hulkenberg a spisak prvih deset zaključili su još Franko Kolapinto, Kevin Magnusen, Felipe Drgović i Sergio Perez.

 

Rezultati prvog treninga za VN Abu Dabija:

 

Rezultati_Prvi_Trening_VN_Abu_Dabija_2024.jpg

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam ko mi je antipaticniji od njih dvojice.Takva im valjda i nacija

Brz je mclaren,a tesko da ce Ferari moci da se bori za sampionat konstruktora

Rezultati_Drugi_Trening_VN_Abu_Dabija_2024.jpg

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam i ko se iskreno zanosio da moze biti nekih promena. I sampionat vozaca i konstruktora su prelomljeni jos na Interlagosu. Konkretno sampionat konstruktora sa 5. mestom Leclerca i odustajanjem Sainza.

Ferrari i da ima bolji bolid, uvek je zestoka verovatnoca da ce nesto zas*ati sa nekim od njihovih 26 planova za svaku trku.

Nadam se da ce dolazak Hamiltona iduce godine nesto promeniti bar po tom pitanju.

 

Šampionat konstruktora odlučen? Lekler dobija 10 mesta kazne na trci

 

Charles_Leclerc_Ferrari_SF-24_VN_SAD_Garaza.jpg

 

Monačanin će zbog promene baterije dobiti kaznu od 10 mesta na startu tre ya VN Abu Dabija.


Ferari je poslednju trku sezone dočekao sa 21 poenom zaostatka i kakvom takvom šansom da sustigne i prestigne Meklaren u šampionatu konstruktora.

Vozači su nekoliko puta naglasili da je imperativa da ostvare dvostruku pobedu, ali će to sada biti jako teško izvodljivo.

Lekler je naime kasnio pola sata sa izlaskom na stazu na prvom treningu nakon što je Ferari uočio problem sa njegovom baterijom. Popravka je obavljena, nakon čega je Monačanin izašao na stazu i na kraju sesiju završio na najboljim vremenom, ali je Ferari mora da u njegov bolid instalira potpuno novu bateriju. Tokom sezone svaki vozač može da koristi najviše dve baterije, a njemu će ovo biti treća, što znači automatsku kaznu od 10 mesta za nedeljnu trku.

To znači da će Meklaren u nedelju imati znatno lakši posao u borbi sa Ferarijem za konstruktorsku titulu. Oba tima već dugo čekaju na timski trofej, Meklaren od 1998, a Ferari od 2008. godine.

 

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

Noris predvodio Meklarenov 1-2 na drugom treningu

 

Lando Norris

 

Tim iz Vokinga je diktirao tempo u večernjem terminu na Jas Marini.


Drugi trening je vožen u reprezentativnijim uslovima i u vreme kada će se voziti kvalifikacija i trka, pa su tako timovi od samog starta želeli da izađu na stazu i nastave sa programom.

U Upotrebi su bile srednje tvrde gume a Noris je na početku diktirao tempo sa 1m25.020s ispred Rasel i Leklera.

Vremena su međutim brzo padala, ali je bilo i gužve na stazi. Pjastri se tako nakon desetak minuta na kratko popeo na vrh poretka, pre nego što ga je nadmašio Sajnc.

Noris se međutim ubrzo vratio na vrh sa 1m24.332s, a pratili su ga vozači Ferarija sa dve desetinke zaostatka.

Verstapen se na početku svoje prve sesije ovog vikenda dosta rvao sa bolidom, ali je ipa bio najbliži vodećima, dok su vozači Mercedesa imali zaostatak oko sekunde i sličan tempo Vilijamsu koji je sa oba vozača bio u prvih 10.

Sredinom sesije smo videli prve pokušaje na mekim gumama. Kolapinto je bio prvi na odličnom krugu, ali je napravio veliku grešku u trećem sektoru zbog čega je morao da uspori.

Potom je Pjastri vozio 1m23.751s na mekim gumama, ali je ubrzo Noris ponovo došao na vrh sa 1m23.517s. Sajnc je posle prvog pokušaja zaostao čak pola sekunde, dok je Botas imao iznenađujuće vreme i zaostatak od samo sedam desetinki za vodećim.

Ipak, još više je iznenadio Hulkenberg koji se probio čak i ispred Sajnca do treće pozicije, dok je Lekler imao mnogo problema sa Saobraćajem i tek u svom trećem pokušaju je vozio ceo krug i postavio je tek šesto vreme, odmah iza budućeg timskog kolege Hamiltona.

Poslednjih petnaestak minuta sesije je ostalo rezervisano za testiranje trkačkog tempa, pa su Noris i Pjastri ostali najbrži u Meklarenu ispred Hulkenberga. Sajnc je imao četvrto vreme, Hamilton je bio peti, Lekler šesti, Botas sedmi, Magnusen osmi, Alobon deveti, a Cunoda deseti.

 

Rezultati_Drugi_Trening_VN_Abu_Dabija_2024.jpg

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tek sam danas video izjavu Rasela za Maxa

".....on je sada ovo pretvorio u lično, neko mora da ustane protiv nasilnika poput njega."

Pa bravo majstore, imaš svo moje poštovanje.

Послато са SM-S926B помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo za Hulka pa i Botasa kome je malo samo falilo da bude 7. ostali su bili nestostizni.

Sudjenje opet cudnovato, po cemu se lecovo silazenje sa staze drugacije od Oskarovog ili Perezovog pa samo njemu brisali vreme??

Ne znam kako Rasel izbegao kaznu za ono sto je po meni bilo nebezbednije nego sto je njemu Max uradio??

Takodjee onaj bolid, dal je has, koji je sisao sa staze i nabacio stubic hamiltonu pod bolid, zato to nije nebezbedna voznja, em si sisao sa staze em si pokupio cunj koji je nekom ugrozio krug ili mogao i nesto gore da napravi?

Merc je bas zasrao sa izlaskom na stazu za oba bolida pogotovo za Ham kome je verovatno i onaj cunj zeznuo krug, mada pitanje sta bi mogao i da je ostao u q3, ali sudeci po praktisima mogao je mozda u prvih 5. 

Bice zanimjlivo sutra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hulk +3 mesta kazna zbog preticanja na izlazu iz pita

 

Ham kaze da ga je stubic kostao dobrog plasmana ali svakako je i tim zabrljao sa kasnim izvodjenjem na stazu.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meklaren u prvom redu i idealnoj poziciji za osvajanje konstruktorske titule

 

noris_abu_dhabi_gp_2024_q.jpeg

 

Noris i Pjastri sutra kreći sa prve deve pozicije ispred Sajnca, dok je Hulkenberg bio najprijatnije iznenađenje kvalifikacija na četvrtom mestu.


 Na početku Q1 nije viđeno previše akcije pošto su vozači čekali da uslovi na stazu dođu u optimalno stanje.

Sajnc je imao najbolje vreme posle prve runde krugova, ali se staza u finišu znatno ubrzala ,a pa su vremena bila na sve strane. Najbrži je na kraju bio Lekler sa 1m23.302s ispred sjajnog Bottasa i timskog kolege Sajnca.

Na kraju smo imali jedno veliko iznenađenje u zoni ispadanja, a to je bio Hamilton kog je zadesila nesrećna situacija u poslednjem brzom krugu.

Malo ispred njega je Magnusen u sklanjanju sa idealne linije zakačio plastični stub koji je odleteo na stazu, nakon čega se on zaglavio ispod prednjeg dela poda bolida sedmostrukog svetskog šampiona. Njemu je zbog toga balans bio potpuno poremećen, a stub je otpao tek nakon što je završio krug.

Hamilton će tako svoju poslednju trku za Mercedes započeti sa 18. mesta, a u zoni ispadanja su mu se pridružili još Albon, Žou, Kolapinto i Duan.

Verstapen je bio jedan od retkih koji je na početku Q2 koristio nove gume i njegovo vreme od 1m22.998s je stajalo kao najbolje. On je nakon toga odlučio i da ne izlazi ponovo na stazu, a to vreme se ispostavilo i kao dovoljno za prolaz. Na kraju je Sajnc završio sesiju kao najbrži sa 1m22.985s, ispred pomenutog Verstapena i Sjajnog Hulkenberga koji je zaostajao manje od desetinke.

U Q2 smo imali još jedno veliko iznenađenje a to je bilo ispadanje Leklera. Monačanin je postavio najbolje vreme, ali je ono obrisano zbog nepoštovanja granica staze u krivini 1.

Pored njega su iz borbe za pol-poziciju ispali još Cunoda, Loson, Strol i Magnusen.

Verstapen je ponovo bio jedini na novim gumama na početku sesije i nakon prve runde krugova je imao najbolje vreme od 1m22.945s, ali uz ogromnu grešku u poslednjoj krivini gde je potpuno izgubio zadnji kraj. Noris je ostao 4 hiljaditinke je iza njega, dok je Pjastri bio treći.

U poslednjoj rundi pokušaja su svi imali nove gume, a Noris je konačno sastavi pravi krug i sa vremenom 1m29.595s je bio dve desetinke ispred Pjastrija i Sajnca.

Prijatno iznenađenje kvalifikacija je bio Hulkenberg na četvrtom mestu, mada je Has prikazivao sjajnu formu i na trećem treningu.

Verstapen je bio tek peti nakon lošeg poslednjeg kruga, Gasli je bio šesti, Rasel sedmi, Alonso osmi, Botas deveti, a Perez deseti.

 

Rezultati_VN_Abu_Dabija_Kvalifikacije_2024.thumb.jpg.947814ce29fdb11e850e346a42d65b9d.jpg

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

Hulkenberg kažnjen pomeranjem za tri mesta na startu

 

Nico_Hulkenberg_Haas_VF-24_VN_Abu_Dabija_Subota_Staza.jpg

 

Nemac će ipak morati da se pomeri na gridu u Abu Dabiju.


Nakon impresivnih kvalifikacija koje je imao na stazi Jas Marina, gde je Niko Hulkenberg imao odlično četvrto vreme, Nemac je posle ove sesije bio pod nadzorom sudija. Naime, on je bio pod istragom jer je izvršio preticanje u momentu kada je izlazio iz pitlejna, zbog čega su sudije odlučile da mu dodele kaznu pomeranja za tri mesta.

Tako će sutra na gridu vozač Hasa umesto četvrte pozicije startovati sa sedmog mesta.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fina trka, Leclerc objasnio danas, treba cesce da startuje sa zacelja tad izgleda bolje vozi. Steta sto ferari nije uzeo titulu ali i nije bilo realno, to se znalo jos kad su promenili bateriju kod Leca, mala nada je bilo Oskarovo okretanje ali mclaren je imao tempo da nisu morali da brinu sem da Lando ne pogresi, da je Oscar ostao u trci bilo bi to lagano 1-2 za mclaren. Steta sto nije uleteo neki SC 15ak krugova pred kraj, tu bi bila drama.

 

Max vratio nadimak Kreštapen :)

 

Ham se dobro izvukao na kraju mada i nebitno, lepse bi bilo da se podijumom oprostio od ekipe. 

 

Cekamo sledecu sezonu sa nestrpljenjem

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra trka,pogotovu za Leklerka,koji je pokazao kvalitet a i dozu agresivnosti.Sainc odlican i na sjajan nacin se oprostio od ekipe Ferari,meni bas zao sto ide,a na njegovo mesto dolazi onaj cigan:rant:

Svaka cast Norisu,pobedio bez problema,mclaren ima najbolji i najbrzi auto od svih,zato su zasluzili sampinat u konstruktorima,Ferari zamalo da ih pobede,14 poena ih je delilo

https://www.motorsport.com/f1/results/2024/abu-dhabi-gp-640013/

Edited by silenci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da polako rezimiramo i ovu 2024. sezonu, i da mom drugaru @bane1321 kao poznatom i vernom navijacu McLarena cestitam osvajanje konstruktorske titule :) .

 

Noris pobedom na VN Abu Dabija doneo Meklarenu titulu u šampionatu konstruktora

 

Lando_Norris_McLaren_MCL38_VN_Abu_Dabija_Staza_2.jpg

 

Tim iz Vokinga po prvi put osvaja ovaj šampionat nakon 1999. godine.


I ako je šampionat vozača odlučen pre nekoliko trka, titula u konkurenciji timova još nije rešena. I pored toga što Meklaren ima najveće šanse da se domogne trofeja, okršaj na Jas Marini bio je posaban iz više razloga. Tako je ovoga puta Luis Hamilton odradio poslednju trku u Mercedsu, Karlos Sajnc u Ferariju, Niko Huleknebrg poslednji put seo je u Hasov bolid kao i Kevin Magnusen, Franko Kolapinto se opšata od trkačkog mesta u Vilijamsu a Gvaju Žo i Valteri Botas se pozdravljaju sa Sauberom. Reflektori na stazi su odavno bili već upaljeni, sunce je zalazilo a sa njim padale su i temperature, pa je tako temeratura staze iznosila 34 a vazduha 28 stepeni. Nakon primenjenih kazni startni grid izgledao je ovako: Lando Noris, Oskar Pjastri, Karlos Sajnc, Maks Verstapen, Pjer Gasli, Džordž Rasel, Niko Huleknberg, Fernando Alonso, Valteri Botas, Sergio Perez, Juki Cunoda, Liam Loson, Lans Strol, Kevin Magnusen, Gvaju Žo, Luis Hamilton, Džek Duan, Aleksandar Albon, Šarl Leklerk i Frako Kolapinto. Svi vozači odlučili su se da startuju sa medijum gumama osim samo Luisa Hamiltona koji je stavio tvrdu komponentu.

Još pre početka stigla je potvrda od strane sudije da je Niko Hulkenberg pod istragom zbog prekršaja kada je pokuašavo da provežba start. Na startu Lando Noris je poveo kolonu dok su već u prvoj krivini kontakt imali oskar Pjastri i Maks Verstapen, nakon čega su se okrenuli. Druga pozicija pripala je Karlosu Sajncu a treća Pjeru Gasliju dok je posle još jednog incidenta Sergio Perez bio okrenut u suprotnom smeru. Nakon uvodnog kruga na četvrom mestu bio je Džordž Rasel, peti je bio Niko Huleknberg, šesti Fernando Alonso, sedmi Kevin Magnusen, osmi Šarl Leklerk, deveti Lans Strol i deseti Liam Loson. Na 11. pozicijio bio je Maks Verstapen a na 19. Oskar Pjastri.

Već od trećeg kruga zbog ovih incidenata sudije su rešile da uvedu stanje virtulenog sigurnonosg automobila zbog odustajanja Sergia Pereza, ali je trka ubrzo nastavljena. Oskar Pjastri Franko Kolapinto imali su kontakt na kočenju za šestu krivinu, zbog čega je Argentinac morao da servis jer mu je imao probušen pneumatik a do mehaničara morao je i pomenuti Australijanac. Pjer Gasli i Džordž Rasel nastavili su borbu za treću poziciju dok je Maks Verstapen dobio kaznu od deset sekundi zbog incidenta sa Oskarom Pjastrijem. U sedmom krugu Šarl Leklerk obilazi Kevina Magnusena i preuzima sedmu poziciju. Sa druge strane, Oskar Pjastri je zbog incidenta sa Franko Kolapintom dobio kaznu od 10 sekundi, dok je u 10. krugu Šarl Leklerk iza sebe ostavio Fernanda Alonsa, pa i Nika Hulkenberga što mu je omogućilo da se popne na peto mesto.

Lans Strol je u 13. krugu otišao na servis i uzeo tvrde pneumatike a zatim su u krugu kasnije to učinili Kevin Magnusen, Gvanju Žo i Aleksander Albon. Niko Hulekenberg i Fernando Alonso bili su sledeći koji su stavili tvrdu komponentu . U 15. krugu Pjer Gasli ide do mehaničara koju mu takođe montiraju tvrdi pneumatik. Francuz se nakon servisa upustio u borbu sa Jukijem Cundom, ali je dobio ovaj duel za osmu poziicju. Duel za treće mesto imali su Džordž Rasel i Šarl Leklerk ali je vozač Mercedesa uspevao da se održi razliku mada je vozač Ferarija u 21. krugu uzeo nove tvrde gume.

Vozač iz Monaka se po povratku iz pitlejna vratio na osmo mesto pa je pritom mogao da prati Pjera Gaslija. U 23. krugu po tvrde gume išli su Juki Cunoda i Džek Duan a nešto kasnije i Liam Loson. Dva kruga kasnije posle velike borbe Šarl Leklerk uspeo je da obiđe Francuza u Alpinu i tako se vratio na šesto mesto a odmah zatim je i Karlos Sajnc otišao po najtvrđi pneumatik, dok je Novozelanđanin u VCARB morao opet u pitlejn, jer njegova prednja leva guma nije bila dovoljno dobro pričvršćena. Vodeći Lando Noris je tada išao do mehaničara a isto je učinio i Džordž Rasel i obojica su imali tvrde gume.

U 28. krugu Vilijams je pozvao Franka Kolapinta da ode u garažu i na ovaj način imali smo još jedno odustajanje sa trke a nešto kasnije Maks Verstapen je odlučio da svoje medijum gume zameni za tvrde, ali je pritom morao da odsluži kaznu od 10 sekundi. Tada je i Kevin Magnusen otišao po nove tvrde pneumatike. U 31. krugu na kočenju za šestu krivinu imali smo sudar između Valterija Botasa i Kevina Magnusena, gde je vozač Saubera zablokirao na kočenju pa je on morao da odmah odustane od trke a Danac je opet išao kod mehaničara, ali je ovoga puta uzeo meku komponentu. Oskar Pjastri je dobio još jednu kaznu od 10 sekundi jer nije odslužio prvobitnu na vreme, dok je Lans Strol takođe bio kod mehaničara i uzeo je tvrdu gumu.

Nakon starta sa tvrdim pneumatcima, Luis Hamilton je u 35. išao po nove medijum gume a tri kruga kasnije po drugi put je to učinio i Fernando Alonso. Žo je svoje tvrde pneumatike koristio čak 27 krugova pre nego što se odlučio da ode po nove. Luis Hamilton je uspeo da sustigne Pjera Gaslija, ali je uspeo da na kočenju za šestu krivinu preuzme petu poziciju. Oskar Pjastri je u jednom pokušaju da obiđe Jukija Cunodu izgubio kontrolu nad bolidom, ali je uspeo da se vrati na stazu i nastavi trku.

Lando Noris je u završnici imao oko 5.9s prednosti nad Karlosom Sajncom, dok je Luis Hamilton sustigao svog timskog kolegu koji je bio ne četvrtoj poziciji. Britanac u Meklarenu je bez većih problema stigao prvi do karirane zastave i tako omogućio Meklarenu da dođe do šampionata u konkurenciji konstruktora. Drugi je bio Karlos Sajnc ispred Šarla Leklerka, dok je u samom finišu Luis Hamilton obiišao Džordža Rasela. Šesto je bio Maks Verstapen, sedmi Pjer Gasli, osmi Niko Huleknberg, deveti Niko Huleknebrg i deseti Oskar Pjastri.

 

Rezultati trke za VN Abu Dabija:

 

Untitled1.png.eebb32f3eda66340b1f92f093a4db045.png

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lekler najbrži na testu u Abu Dabiju; Sajnc uživao u pozitivnom debiju za Vilijams

 

leclerc_abu_dhabi_test_2024.jpg

 

Poslednji dan sezone obeležen je devetosatnim testiranjem na stazi Jas Marina u Abu Dabiju.


Šarl Lekler je u svom završio post-sezonski test na vrhu sa vremenom 1:23.510. Vozač iz Monaka je tako sezonu završio sa stilom za Ferari, kojem je zamalo izmakla konstruktorska titula.

Njegov bivši timski kolega Karlos Sajnc je bio najbrži na polovini dana, a Španac je u svom debiju za Williams vozio 146 krugova.

 

 

Sajnz je bio jedan od nekoliko vozača koji su imali priliku da prvi put voze za svoje nove timove. Pored njega su Esteban Ocon i Nico Hulkenberg vozili za Has i Stake. Takođe, bilo je i nekoliko novajlija koji su učestvovali na testu sa timovima z koje će voziti od 2025. – Gabriel Bortoleto je vozio za Has, a Džek Duan za Alpine.

 

Kimi Antoneli, koji je zbog virusa propustio finale Formule 2 u Abu Dabiju, preuzeo je bolid Mercedesa popodne od Frederika Vestija. Sajncovo najbolje vreme bilo je dovoljno za drugo mesto na kraju dana, dok su dvojica vozača Mercedesa, Džordž Rasel i Kimi Andrea Antoneli zauzeli treću i petu poziciju.

 

 

Najbrži krug Nika Hulkenberga za Stake ga je doveo do četvrte pozicije između dva Mercedesova vozača za sledeću godinu.

 

Veliki broj vozača u prvih 10 su bili novajlije koje su želele da ostave utisak u retkoj prilici da voze aktuelni F1 bolid.

Ajamu Ivasa je bio šesti za RB, dok su Pato O’Vord i Duan bili sedmi za Meklaren, odnosno Alpinu.

 

 

Drugi bolid Alpine, u kom je bio Pol Aron, koji će sledeće godine obavljati dužnost rezervnog vozača za tim sa Enstone-a, je bio deveti. Bivši vozač francuskog tima Esteban Ocon je zauzeo deseto mesto u svom debiju sa ekipom Has.

 

Juki Cunoda je debitovao za Red Bull, dok spekulacije o vozačkoj postavi Austrijskog tima za sledeću godinu i dalje traju.

 

 

Cunoda je jedan od kandidata da vozi pored Maksa Verstapena sledeće godine, ali se u toj trci nalazi i njegov trenutni timski kolega iz ekipe RB Lijam Loson.

Loson je vozio za RB tokom ovog testa, a Tsunoda i on su završili sesiju na 13. i 17. mestu. Novozelanđanin je ujedno danas vozio 159 krugova, što je bilo više od bilo kog drugog.

 

Na dnu poretka je bio Antonio Fuoko, test vozač Ferarija i član pobedničke postave italijanskog tima sa ovogodišnje trke za 24 časa Le Mana.

 

GecVUx6WkAEKx_-.jpg

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au brate mili, Checo objasnio :D . Ne bi mi palo na pamet da ovo uporedjujem.

Videcemo kakva ce mu biti sudbina, zvanican ugovor stoji da ima, ali pojavljuju se raznorazne spekulacije o njegovoj eventualnoj buducoj poziciji u timu.

 

Licno bih voleo da, uz Maxa, od iduce godine u Limenkama konacno vidim Yukija.

Iako nije bio konstantan, mislim da je bar svojom borbenoscu i stazom zasluzio makar sansu u jacem timu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tu sigurno ima istine, plus je druga violina uz sve sto to nosi.

Ali bas da oba vozaca Mercedesa (koji su 4. tim na gridu) imaju po 50-60% bodova vise od Checa na kraju sezone, mnogo vise govori o njegovoj ocajnoj formi.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Losa forma svakako ali opet mi je cudno da je bas toliko los od jednom, prvih par trka kad je Max pobedjivao ovaj bio 2. ili podijum i onda od jednom propast, doduse zajedno sa ekipom, ali opet morao je biti u bodovima a zeznulo ga najvise sto nekoliko trka nije zavrsio ili uzeo bodove tu je bas mnogo izgubio u odnosu na ostale, da je tu uzimao bodove koliko toliko bio bi dosta boji na tabeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...