Jump to content
FAS Goran
Bule222

Grande Punto - kako pobediti cvrcke?

Recommended Posts

Naime radi se o tome da sam primetio cvrcke na par mesta, te me zanimaju saveti oko plastike kako je uteci i sanirati da se nulisu ti zvukovi.Auto sam uvezao iz Italije i nije imao crvcke. Posle nasih puteva i predjenih 5000km pocelo je polako da se cuje. No, da ne duzim moje pitanje previse, mene zapravo zanima postoji li neki realni nacin kako nulirati te “anomalije” makar jos narednih 5000km? 
 

Svaki odgovor mi jako znaci jer me jako iritira taj zvuk i nije mi resenje da pojacam radio ako ja znam da je taj zvuk tu.

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni se od skoro javilo neko cvrcanje negde pozadi desno ali onako sitno se cuje dovoljno da iritira ali nikako da provalim odakle dolazi zvuk, mislim da nije od trapa vec negde iz enterijera, bukvalno kao neka pticica da cvrkuce.... takodje po nekad mi se javi i kod vozacevog pojasa ispod tapacira, skidao i gledao ali bezuspesno ali samo se nekad javlja i ne kontam od cega zavisi.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se na GP javlja crvrčak kod instrument table, kad malo pritisnem tablu on nestane. Inače cvrčak se javlja samo kad krenem noćom za Grčku i kad vozim 130 po ograničenju. Na 120 se ne čuje i na 140 se ne čuje, i danju se ne čuje,  samo na 130, i samo noću. Ubacio sam komad mekane gume između table i one plastike. Inače to jurenje crvrčaka, uspeva u jedno 30% slučajeva. 

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, NIXIE said:

Meni se na GP javlja crvrčak kod instrument table, kad malo pritisnem tablu on nestane. Inače cvrčak se javlja samo kad krenem noćom za Grčku i kad vozim 130 po ograničenju. Na 120 se ne čuje i na 140 se ne čuje, i danju se ne čuje,  samo na 130, i samo noću. Ubacio sam komad mekane gume između table i one plastike. Inače to jurenje crvrčaka, uspeva u jedno 30% slučajeva. 

Meni je to na istom mestu kao i tebi,tj kad pritisnem po sredini onu kapu-kacket iznad brzinomera on nestane,a kad pustim opet se javi.Ne uvek i samo na malim obrtajima,tj kao nekad u busu kad rezonuje na leru i cim krene nestane.Slicno kod mene,stavljao sam male parcice sundjera izmedju table i plastike i celom duzinom ispod šoferke,ali opet se cuje.Nisu kao cvrčci nego vise kao zujanje tj neka rezonanca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da tako se čuje, kao neko zvrndanje. Kod mene se sad ne čuje, jedno parče gume 15x30mm je završilo posao. To je prvi put počelo pre dve godine, baš dok sam išao u Grčku. Nisam imao gumu te noći pri ruci nego sam nabio presavijeno parče papira. :D

 

Sama instrument tabla nije fiksirana koliko vidim, ne znam jel tako treba da bude ili je to vremenom nešto popustilo? Auto je iz 2009, 160.000 pravih ima, 11god je moje vlasništvo.

Auto je već vremešan, ima sitnih zvukova tu i tamo, ali se to slabo čuje u vožnji. Da ne kažem od buke 1.3 dizel motora se ne čuje ništa drugo. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio sam jutros na 500L, instrument tabla stoji čvrsto, znači da na GP nije kako treba jer se mrda pomalo, otuda i to cvrkutanje. Sad da se to ispravi, trebalo bi skinuti sve živo od one plastike, ne isplati se nikako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/15/2023 at 1:32 PM, NIXIE said:

Da tako se čuje, kao neko zvrndanje. Kod mene se sad ne čuje, jedno parče gume 15x30mm je završilo posao. To je prvi put počelo pre dve godine, baš dok sam išao u Grčku. Nisam imao gumu te noći pri ruci nego sam nabio presavijeno parče papira. :D

Gde si tacno gurnuo tu gumu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da l' gurati gumu ili eventualno neko parče sunđera pa baš na tom delu gde se čuje skinuti taj deo plastike pa ispod tog škripućeg dela podmetnuti sunđer. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mitros said:

Gde si tacno gurnuo tu gumu?

Tačno u gornjem delu, u sredini između plastike kokpita i instrument table. Tako je tabla pritisnuta i ne mrda. Debljina gume je možda 5mm ne sećam se. Kupio kod Kineza neku veliku crnu mekanu samolepljivu gumenu podlošku za nameštaj, presavio je na pola i zalepio, te tako zavukao u prorez. Jedva se vidi. Prva mi je upala unutra jer sam je previše gurnuo. Namesti se da viri par mm. Ako krene unutra, nema vađenja. Alternativa je rasturanje svega, a možda i ne mora sve, ne znam. Ne znam zašto se mrda instrument tabla, nešto je popustilo unutra.

PS

Izgleda da i nije tako teško ko što sam mislio. Onda je verovatno bolje umesto nabijanja neke gume i improvizacije skinuti lepo instrument tablu i videti gde je uzrok problema.

 

 

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, NIXIE said:

Ne znam zašto se mrda instrument tabla, nešto je popustilo unutra

Pa kazi "cajgeri" da te ceo svet razume ;) . Boza je za skidanje, a i bolje je tako pedantno uraditi i biti miran dok je auto kod tebe.

Takodje, kada se cajgeri izvade - mozda se vidi i neki drugi uzrok problemcica zbog koga nije lepo pricvrsceno i zbog koga se javlja cvrcak.

 

PS: Svo vreme sam mislio da se prica o celoj instrument tabli (od A stuba do A stuba) :) . Takodje, tema je prebacena u odgovarajuci tehnicki podforum za GP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koga ne mrzi bolje je skinuti i proveriti šta se dešava. Moj GP je star 14god, tu sad dolazi period kad razne plastike i gume popuštaju, šrafčići se odvrću i tako to. Naročito taj deo gde sunce prži leti. Al žao mi da ga prodam, lepo me služio. Sin je u njemu odrastao, a sad ga vozi.

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...