Jump to content
FAS Goran
Despo

Alfa Romeo Giulietta - cena velikog / malog servisa

Recommended Posts

Pozdrav svima,

 

Da li mi može neko reći kolika je otprilike cana velikog i malog servisa za Giuliettu 1.4 120ks?

 

Hvala najlepše!

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Despo

 

Teško ti može bilo ko reći tačan iznos jer zavisi od toga koje ulje sipaš (skuplje/jeftinije), kao i šta ćeš od delova ugraditi za veliki servis (tu ima ozbiljne razlike u cenama/kvalitetu).

Zavisi i od toga hoćeš li raditi u nekom servisu gde ćeš dobiti garanciju na obavljeni veliki servis (što znači da će ruke biti malo skuplje i neće pristati da ti ugrade loš kvalitet delova odnosno jeftinije komponente), ili u servisu gde ne daju nikakvu garanciju na obavljeni veliki servis.

Zavisi i od toga da li će to biti servis kojem ti prepustiš sve, tj. samo dovezeš i odvezeš auto... ili će to biti servis kojem ćeš ti doneti sve delove. Kad servisu prepustiš nabavku delova realno je da ćeš malo manje platiti za ruke, i obrnuto. U slučaju garancije, tj. reklamacije mnogo lakše će biti ako servis reklamira npr. pumpu za vodu nego da ti to uradiš... tj. prodavac delova će po pravilu uvažiti reklamaciju servisa sa kojim sarađuje (i koji od njega povlači delova u ko zna kojoj vrednosti svakog meseca), nego što će je tebi kao pojedinačnom kupcu uvažiti jednako lagano.

 

Kad se sve to ima u vidu, ja bih oterao auto u servis i sve prepustio njima... i naravno da bi to bio servis koji daje garanciju na obavljeni veliki servis (po pravilu je tada obavezno redovno održavanje u tom istom servisu kako bi se periodično mogla izvršiti kontrola).

U tom slučaju, za mali i veliki servis na 1.4 TJet 120 mislim da ispod 300 teško da može, a računao bih na oko 400 evra za oba servisa zajedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, neshaoct said:

U tom slučaju, za mali i veliki servis na 1.4 TJet 120 mislim da ispod 300 teško da može, a računao bih na oko 400 evra za oba servisa zajedno.

1.4 je bagatela za odrzavanje. Ja bih rekao da i sa ovim visim cenama, veliki+mali servis sa korektnim delovima i uljem, tesko da je i blizu 300 EUR. Jer cene delova nisu drasticnije skakale. Kod Gorana, sa klupskom karticom, pre neku godinu sam platio veliki+mali servis za 1.4 MultiAir reda velicine 200 EUR.

E sad, koliko sam pratio onako usput po radnjama, trenutno je INA, Dayco ili SKF set za zupcenje+pumpa za vodu oko 70 EUR.

PK kais sa spanerom (Continental, SKF) oko 50 EUR.

Filter vazduha oko 1000 din, ulja 700 din, UFI filter klime moze da se nadje karbonski za 700 din, 3l ulja (Shell 5-40 ECT je po 1100 din). Reci, komplet za mali servis reda velicine 50 EUR.

Dodati sitno i za antifriz, to je sve zajedno reda velicine 180 EUR za delove. U korektnom kvalitetu, a moze i jeftinije uz klupsku karticu. I na tu cifru naravno dodati ruke.

On 2/11/2023 at 4:40 PM, Despo said:

i malog servisa za Giuliettu 1.4 120ks

Samo odvojeno mali servis je trenutno oko 70 EUR, informacija od pre 3 meseca. Ranije je to bilo celih 58 EUR :) , sa nasim klupskim popustom. Evo cena iz novembra:

On 11/1/2022 at 8:11 PM, Ivan said:

Odradismo jutros kod naseg Goranceta jos jedan mali servis. Cene delova su maltene iste kao prosle godine:

- Shell Helix HX7 ECT 5-40 je 1.100 dinara po litru. U MultiAir Turbo ide 3.5l, ukupno 3.850 din za ulje. Na servisnom intervalu je potrosio opet 8 od 14 kockica na meracu, tj. malo jace od 0.5 l. Ni jednom do sada u vlasnistvu nisam dolio ni kap ulja.

- filter vazduha 1.020 din

- filter ulja 750 din

- filter klime menjam sam (posto volim da usisam kuciste od raznoraznog djubreta koje se nakupi), cena za UFI je 670 din

- ruke su sa FLCS clanskom karticom 2.400 din

 

Ili ukupno 70-ak evrica, okruglo 10 EUR skuplje nego prosle godine... Uzimajuci u obzir koliko je sve otislo u vis, stvarno i vise nego korektno.

 

A posto Bravac vrhunski sluzi i kvarovi turbo benzinca u mom slucaju izgledaju ovako zadnjih godina (da ne ureknem):

 

IMG_20221101_181924_resized_20221101_070551826.thumb.jpg.e68c80aca55f7532d7cc0cbbe8aeeb9c.jpg

 

Uvek uz mali servis bacim jos po neki dinar unapred ili preventivno... Zamena menjackog ulja, svecice (iridijumske), sada sam odlucio da zamenim donji nosac (reket) koji je polako krenuo (mada je moglo jos da tera :D).

 

PS: Da ne zaboravim - ako su prilikom kontrole utvrdjene i svecice za menjanje... To ti je jos dodatni trosak od cca 50 EUR, posto za turbake idu one skuplje iridijumske.

Preporuka je NGK IKR9J8, tj. Iridium Laser. Evo ti nekih dodatnih informacija, doduse od predzadnjeg malog servisa, posto sam ih tada menjao:

On 10/11/2021 at 10:01 PM, Ivan said:

Bravac se i dalje vrti :D , tako da i ovo dodje na red. Do same zamene nije bilo apsolutno nikakve zamerke na rad svecica. Ali im je vreme, pa ih zamenih prethodnog vikenda:

 

IMG_20211009_111731.thumb.jpg.605b0b8c5a63ba0b82748430293f901a.jpg

 

Sve 4 normalno cadjave i suve, elektrode se bele, macchina OK. Stavljene fabricki preporucene NGK IKR9J8 (Laser Iridium), ceh 55 evrica:

 

IMG_20211009_105621.thumb.jpg.b748990098ce1eddd3455952ba2e1683.jpg IMG_20211009_105722.thumb.jpg.06e476bd99995ac32dfce896fecabfc2.jpg

 

Mali servis i kontrola auta standardno. Sem filtera klime (koga zamenih letos uz usisavanje kucista), uz 3.5l Shell Helix HX-7 ECT 5-40, ukupan ceh za mali servis sa FLCS popustom izadje 58 evrica.

Evo i potrosnje ulja neposredno pred zamenu, u ovoj turi oko 11.000 km. Bilo je i malo vise otvorenog puta, tako da je nivo na nekih 7-8 "kockica" (od 14) na meracu. Da kazemo da je MultiAir stukao oko 0.5l ulja na tih 11.000:

 

IMG_20211009_075142.thumb.jpg.c927be77724b03e0433c8e867824ebd6.jpg

 

I do sada se to vrtelo na slicnih 3.5-4 dl na 10.000 km.

Peglamo dalje, pun gas :scooter:

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...