Jump to content
FAS Goran
dj90

Kazne Makedonija i Albanija

Recommended Posts

Pošto planiram da idem u Albaniju kroz Makedoniju zanima me kako je kod njih što se tiče kazni (brzina, parkiranje)

Da li može da stigne nešto na kućnu adresu, računam nisu baš neke razvijene zemlje pa možda nemaju sistem :rolleyes: ili sve ide lično ako me zaustave

Na šta još treba obratiti pažnju i jel bezbedno zbog naših tablica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Makednoci npr. leti cesto imaju radare i zaustavljaju odmah, najcesce vrebaju na delovima posle izlaska iz tunela posto u tunelima se najmanje postuje ogranicenje, problem je sto ako te zaustave uzimaju dokumenta i salju te do prve poste, banke ili sta god da platis, znaci ne moze na licu mesta sto je dodatno cimanje a inace nisam cuo da je nekom nesto stiglo kuci iz MKD sto se kazni tice i da imaju taj sistem kao kod nas. E sad verovatno da je van sezone radarska kontrola znatno smanjena ali svakako ako postujes brzinu nemas brige.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, dj90 said:

Pošto planiram da idem u Albaniju kroz Makedoniju zanima me kako je kod njih što se tiče kazni (brzina, parkiranje)

Da li može da stigne nešto na kućnu adresu, računam nisu baš neke razvijene zemlje pa možda nemaju sistem :rolleyes: ili sve ide lično ako me zaustave

Na šta još treba obratiti pažnju i jel bezbedno zbog naših tablica :)

A šta misliš da voziš po pravilima i poštuješ zakon strane zemlje? Mnogo manja briga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, zna se gde moze da se da malo oduska :) , ali uglavnom teras po propisima zemlje u kojoj si za toliko kratko - i miran si.

Pored toga, generalno mi upada u oko "strah" nasih ljudi gde god da krenu u okruzenje sa nasim tablicama :blink: . Kao ovo pitanje iznad - da li je bezbedno.

Za preko 20 godina obisao ceo region sa BG tablama puta zilion, sto sa svojim sto sa sluzbenim automobilima, ukljucujuci i Hrvatsku i Bosnu (i Srpsku i Federaciju) uzduz i popreko. Poslom pogotovo. Ne znam da li bas imam toliko srece, ali niko me nikada ni pogledao nije, a kamoli svirao, gestikulirao, taman posla nesto gore. Ne kazem da ne moze da se desi - ali i ovde ce ti budala u sred BG ili na parkingu na Makisu polupati auto.

Ako je nekome frka, nocu ostaviti auto na nekom bezbednom i osvetljenom mestu ili nekom koliko-toliko cuvanom parkingu (privatni, parking trznog centra i sl.). U saobracaju tek nema nikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vozim ja lepo ali uvek može da se desi nešto slučajno

najviše me parking brine generalno

 

pa da znam da sam miram kada se vratim ili ipak da može da stigne nešto

 

npr naši šalju kazne za parking u inostranstvu

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, dj90 said:

ali uvek može da se desi nešto

najviše me brine

ili ipak da može da stigne nešto

npr naši šalju kazne

Ako tako razmisljas - lepo sedi na avion ili bus i pici bez ikakve brige na tu temu :) .

Teraj bre to i uzivaj u putu, novim predelima, voznji ;) ... I okaci nam koju fotku u Putopisima.

 

PS: Jedino na sta treba da obratis paznju je da ne zaboravis da za Makedoniju/Albaniju treba zeleni karton i dalje :) .

Da te za isti ne deru na granici - em skuplje, em samo za par dana.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko puta mi se samo desilo da imam uslovnu strelicu a one se baš ugasi kad ja prođem, isto tako i za crveno svetlo

da ne spominjem parking, po bg-u znam gde da ostavim auto ali npr tamo bi mogli da me kazne samo jer imam strane table, ove domaće neće dirati (kao što sam čuo po budvi da jure samo naše na nekom mestu)

 

za pp aparat nisam znao, hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

a za Grcku-treba li PP aparat.Da ne otvori ovu temu zaboravio bi za zeleni karton za Mak.Pre dve godine sam išao dva puta u Albaniju na more-bez zelenog kartona niti sam znao niti se podsetio dali treba,ali me niko nije niti pitao na granici-dobro sam prošao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zeleni karton je budalastina koju iz ne znam kog razloga MKD potenciraju kad ga u 90% drzava nema, a i nasi vole da uzmu pare na njemu kao i sto su godinama promovisali medjunarodnu dozvolu koja nikad nije ni trebala, ja se jos kao dete secam moj otac to nikad nije vadio niti nam je kad to neko trazio u GR, a nasi su i tu uzimali fine parice iako su znali da ne treba da bi pre par godina i zvanicno rekli da ne treba kad skontali da mnogi to i ne vade.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multilateralni sporazum. Mi smo pristupili krajem 2011., BiH pre malo jace od 2 godine.

Pored pomenutih zemalja u regionu, secam se da mi je zeleni karton trebao i kada sam isao za Istanbul.

4 hours ago, siki said:

,ali me niko nije niti pitao na granici-dobro sam prošao

Dobro si prosao, jer hvala Bogu nisi imao udes. Da je bilo drugacije, verovatno bi se cesao ;) .

Inace, ako se zaboravi da se uzme u svom osiguranju u SRB, moze da se kupi i na granici. Ali bas deru, jednom sam platio preko 20 EUR za par dana. u odnosu na 2.000 RSD za celu godinu koliko je tada kostalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U MK tj sada zvanicno NMK, po recima prijatelja koji rade u njihovoj policiji, kazne se ne salju za SRB. Ako te zaustave, onda pocinje peripetija., a ako si samo prosao pored radara ili sl, onda nista.

Savet ako ides u ili kroz Skoplje, vozaci su tamo katastrofa. Bezobrazluk i nekultura mnogo veca nego kod nas. Lokalci ce to da ti potvrde. Npr ako si u srednjoj traci i desno od tebe zuta traka koja postaje traka za skretanje u desno, neces uspeti da se prestojis propisno u desnu jer svi prelaze u zutu ranije i naprave kolonu i malte ne niko nece da te pusti. Ne postuju se pesaci, ne daju se migavci itd. Sve to lici na nas saobracaj, samo je jos intenzivnije i agresivnije. Samo polako i oprezno. 
Srecan put!

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Dale said:

Sve to lici na nas saobracaj, samo je jos intenzivnije

Posle Istanbula, one guzve kao u mravinjaku i iskustva voznje u gradu od 18 miliona stanovnika, na dva kontinenta - gde god da odem, lici mi na omanje seoce :D .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zeleni karton uvek traze na MK granici, sem ako te bas iz nekog razloga ne ukenja da ne potraze, nije problem dati tih 2000din ali mi je budalastina svakako da traze kad skoro niko to ne trazi.

Kao sto rekoh radar odmah zaustavlja, ja sam letos prosao 2 komada obavezno stoje iskljucenje Veles jug, sreo sam ih i u odlasku i povratku na istom mestu kao i jos mnogo ljudi koji su mi rekli, tu najvise pecaju jer zgodno mesto da se malo stisne gas pa jos nizbrdica a kao sto rkeoh i posle tunela vole jer se narod opusti u tunelu i ne postuje brzinu.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...