Jump to content
FAS Goran
dennnis

Može li dobar bas bez subwoofera u gepeku?

Recommended Posts

Pozdrav svima!

:wine:

Da li neko ima iskustva kako bi zvucalo kada bi u atomobil, umesto subwoofera u gepeku, stavio u zadnja vrata zvucnike kroz koje bih pustio samo niske frekvencije?

Znaci bez visokih tonova pozadi, samo da dopuni bas?

Da li bi ti basovi imali neko osetno kasnjenje?

 

Inace, automobil je Alfa Romeo Mito, sa dvoje vrata...

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krenimo ispočetka :D 

 

1. Mito samo sa dvoje vrata i postoji

2. Postoji način da se napravi ozbiljan zvučni sistem koji ne sadrži subwoofer, ali to zahteva ozbiljno planiranje, investiciju i izvedbu na kraju krajeva

 

Što se tiče druge stavke - fabrički radio zaboravi da može da potera taj sistem, dakle, moralo bi da se ide na aftermarket, sa sve pojačalom koje će to da potera. Dalje, potrebni su ozbiljni zvučnici kako napred tako i pozadi, po mogućstvu komponentni napred, full range može nazad, ali isto tako, potrebni su adapteri za njih i neophodno je ozbiljno dampiranje svih vrata i tapacirunga kako bi cela ta priča uopšte i imala smisla, kako bi dobio bass koji želiš i kako bi izbegao vibracije koje će se neizbežno javiti, posebno na italijanskoj plastici.  Takođe, da bi uopšte pristupio zadnjim zvučnicima na Mitu, baci pogled na youtube, moraš bukvalno ceo enterijer rasklopiti jer je taj zadnji "tapacirung" iz komada koji je ogroman, sve bukvalno mora napolje.

 

Dakle, može - izvodljivo je - ali košta i zahteva vreme. Daleko jeftinija i efikasnija varijanta je ići na neko 2kanalno pojačalo koje ćeš da bridžuješ i da ubaciš neki bilo kakav vufer u gepek, dovoljan bi ti bio i neki od 8" u fabričkoj kutiji i već tada bi razlika u odnosu na fabrički zvuk bila dramatična. Takođe, time bi imao mogućnost i da "ubiješ" bass koji dolazi iz vrata, da ga isečeš na iznad 100hz recimo, kako bi izbegao neželjene vibracije i rasteretio te zvučnike. E sad tu dolazimo do drugog problema, a to je što su ti fabrički zvučnici u Mitu čemer i jad, kvalitet zvuka je kao sa pijace da su uzeti čak i sa dobrim head unitom i DSP-jem, ali dobro, kome ne smeta i ko hoće samo bass da doda, mali vufer je najbolje i najjeftinije rešenje.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yes :stuart:

Od 2009. godine imam muziku u kolima i uvek sam imao subwoofere u gepeku. Uvek sam osim pojačala za zvučnike ima i monoblok za woofer.

Imao sam odličan zvuk, ali nisam ga svaki put dobijao iz prve. Sad bih, ako mogu da ne lutam mnogo :stuart:

 

Ali.

Nerviralo što sam morao da vadim subwoofer kada je bilo neko putovanje koje je tražilo kofere ili prevoz nečega čemu smeta kutija.

To je problem. Mito, osim dvoje vrata :cheers:, ima i mali gepek :ermm: pa je kutija smetnja.

 

...

Za sada je ideja ovakva: ostaje fabrički radio jer mi ne treba veliki (bledunjavi) displej koji, u mom slučaju, ničemu ne služi.

4-kanalno pojačalo ide u gepek (jer zbog dimenzija nema gde), i obavezno se menjaju se svi zvučnici. Napred idu komponentni (kvalitetni).

A pozadi je znak pitanja.

 

Tu je bila ta ideja i pitanje da umesto zadnjih fabričkih ubacim 6,5" jedinice:

a) mid/basove (bez visokotonaca) koje bih sekao filterom iznad 150 Hz, recimo

b) koaksijalne pa da ih opet sečem filterom iznad neke frekvencije

 

To sve ne mora da bude skupo, ali me brine što ne vidim da je neko tako radio, a nešto mi čudno da sam se ja toga prvi setio :D

 

 

Edited by dennnis

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zašto jednostavno ne staviš jedan ili dva aktivna subwofera ispod prednjih sedišta?

Naravno ne udaraju kao oni u kutiji veličine gepeka ali i te kako služe svrsi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to sam razmisljao, ali nema mesta. Dosta su niska sedista. Ima ona izbocina gde je aibag, a pozadi noge udaraju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...