Jump to content
FAS Goran
Tatko-bratko

Kupovina Fiata na CNG (metan), ali kog?

Recommended Posts

Pozdrav dugo vremena gledam da pazarim vozilo na metan. Često idem do rodne kuće koja je na 85 km od mesta gde sada živim i radim. Auto koji trenutno koristim je rav4 na benzin ali on trosi poprilično uzeo bih auto na metan jer na pola puta do kuće imam metansku pumpu. Za oko su mi zapali fiat evo i panda za nijansu vise evo zbog veceg rezervoara metana.

Ako neko predlaze nesto drugo svaki savet je dobrodosao.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tatko-bratko

 

Možda i 500L na metan?

 

500 l metan 01.jpg

 

Imaće najviše mesta unutra od svih pomenutih... mis'im, ima i Multipla na metan, ali kontam da nećeš toliko staro i prešlo do danas ko zna koliko kilometara baš zbog toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja se ne bih uopste razmisljao izmedju eva i pande, evo naravno, veci, bolje opremljen i kvalitetnije odradjen, bolji u voznji a i meni licno mnogo lepsi auto od pande a nije mnogo skuplji od nje, generalno ta dva auto nisu za poredjenje uopste.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se naprodavao u poslednjih par meseci vise automobila na metan. Bilo je tu Zafira,Tourana,Pandi a sad trenutno imam dva EVO 1,4 2009 i 2012 i nigde ih jos nisam oglasio jer njihovo vreme tek dolazi. Inace kod kupovine  vozila na metan proverite obavezno da li imaju katalizator jer  on je skup deo na tom vozilu i neretko se placa i 1000€ kao na Citroenu C4 1,4 sa fabricki ugradjenim metanom.

Moji svi imaju katalizatore i samim tim vrede vise.

Svojevremeno sam prodavao C3 i dao ga nekom trgovcu za 2750 a on je skinuo katalizator i prodao C3 za 2600.

Posle toga svaki sledeci C3 na metan sam morao da ja platim 3000 i onda da jos zaradim na tu cifru.

Isto tako su i Zafire krenule sa 2700 da bi na kraju zavrsile na 3900 da ih ja platim tako da su vozila na metan enormno poskupela.

Secam se jedne Pande 2009 koju sam ja trebao da platim 3800 a ja dajem EVO 2009,takodje na metan, za 4000. Neuporedivo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je drugaciji katalizator od ovog normalnog? Ja sam za Clia kupio aftermarket katalizator u prodavnici za 7000 rsd... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugačiji i daleko skuplji. 

A itaj aftermarket nije ni blizu fabrickog ali sve će se već ustanoviti 2023 kad kreće kontrola gasova. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nema nista od te kontrole gasova, vec postoje fore na teh. pregledima kako da se to prevazidje i da ti pokaze u granicama normalnog i kad nemas katalizator, tako da dzabe strah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zafira A  i B (7 sedišta) troši 4-6 kg CNG na 100 km - 1kg CNG košta 115 rsd. Pa računajte. Za taxy, BlaBla i slično, savršena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A inače kakvi su EVO što se tiče startnosti? Uglavnom po oglasima nalećem na one od 77KS, mada se nađe po koji i od 105, 102KS. 

Edited by mlnmnc

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/22/2022 at 3:31 PM, totti said:

Jako relativan pojam. Nekome je nešto raketa, a drugom je raga.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 

Mislio sam kad se vozi na benzin i kad se vozi na metan. Da li je primetna razlika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno primetna, kada ujutru startujem, onaj put na benzin dok ne pređe na CNG bolje vuče, u trenutku prebacivanja se oseti pad. E sad, moj je puuno ooo prešao, atmo benzinac sa ne originalnom ugradnjom, možda je do toga. U principu, prihvatiš neke nedostatke da bi se povoljnije vozio. 

 

moja matematika je sledeća, na benzin npr 7Lx170din=1190din / 100km, na CNG 5kg x 115=575din

jes da se vozi bez emocija, ali brate, ako hoćeš emocije, plati....:whistle:

 

 

baš sam skoro razgovarao sa novopečenim vlasnikom EVA na CNG , kaže da u gradu troši oko 5 kg CNG, NIŠ je u pitanju, ima dve boce po 6,5kg, pa vozi oko 250km do točenja

Edited by shuxx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad je CNG oko 125 rsd sa tendencijom da ode na 150.

Putnički auto troši oko 3,5-4 kg mešovite vožnje.
Zafira 1.6 troši oko 5,2 kg na 100km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Novom Sadu je pao sa 117 na 116.

Pretrgli se al bar ne ide gore.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...