Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
mare_kv

Menjacko ulje

Recommended Posts

Zdravo kolege,

 

Zbog otezanog saltanja u drugu brzinu kada je auto hladan, teze ide i kao da ima 2 nivoa brzina, pa bih to da resim, jer me te sitnice strasno nerviraju :D
Zbog toga resio sam da zamenim ulje u menjacu i da dospem neki aditiv, pa mi treba vasa preporuka koji proizvodjac i koja gradacija je najbolja.

 

Gledao sam i Marly, i Motul, Selenia, a od aditiva sam nasao citajuci forume da je LM dosta dobar, i za Marly GX, pa ako je neko koristio nek iznese svoja iskustva bio bih mu veoma zahvalan :D

Inace u pitanju je Alfa 147 1.9 jtdm Q2.

Unapred se izvinjavam ako negde vec ima slicna tema, ali koristeci 'search' nisam uspeo da nadjem nista relevantno :)

Hvala! :D
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto bi uopste sipao aditiv, dovoljno je odgovarajuce ulje a to teze saltanje moze biti bas zbog ulja, svojevremeno sam to na jednom svom autu resio upravo zamenom ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam zasto sipati bilo sta ako dobro funkcionise. 

Licno sam probao par puta te neke aditive koji navodno smanje buku iz menjaca (bio je neki u tubi mislim da je LM i bio je neki tecni isto renomiranog proizvodjaca ne secam se) ali nije uspevalo, u oba slucaja se ispostavilo da je menjac morao da se otvara da bi se problem resio nego majstor kao ajde da probamo prvo sa aditivom jeftinije je ali dzabe a sipati aditiv da bi predupredio neki problem za to nema dokaza da stvarno deluje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kontam da nista od toga ne moze da skodi, sta znam, makar mozda nesto malo pomogne :)

Inace da li ostati na 75w80 ili ici na 75w90 zbog spera (LSD) u menjacu?

Inace ponekad se isto desi da kada vracam iz druge u prvu teze ide, i da moram da se zaustavim da bi to uradio. Majstor koji mi odrzava auto i koji je vozio dosta i razume se, kaze da su takvi menjaci, i da promena ulja nista znacajno nece da doprinese...Ali svakako sam resio da to uradim, jer ko zna kada je ulje menjano i ne moze da skodi, a i trosak nije veliki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vracanje iz 2. u 1. je i kod mene na GP isto tako a i na alfama je bilo posebno kod dizela cak i iz mesta kad hocu u 1. nece glatko vec mora rucica malo ka 2. pa u 1., isto vazi i za rikverc ali to nije tako bitno, mozda nesto do poluga, mozda nesto u menjacu, fabricki sigurno nije bilo tako ali vreme je ucinilo svoje.

Sto se ulja tice sipaj ono sto fabrika predvidja a za aditiv kako hoces, verujem da ne skodi ali da li koristi???

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na opelovom, M32 (ako se dobro sećam) išao je u paru sa 1,3 jtd motorm, imao sam problem sa malo bučnijim menjačem.

Zamenio sam ulje, ali i tu ima čitava neka nauka, u smislu, ne sme GL5 jer ima nekih aditva koji najedaju bakarne neke delove itd. Znači, treba tačno ulje koje je propisao proizvođač (meni je Tutela, ako se dobro sećam Matrix bila odgovarajuća) i to sam i uradio.

U prvom periodu, nekih 500 - 1000 km nikakve razlike nije bilo. Onda je postalo drastično lakše menjanje brzina a buka iz menjača se smanjila ali ništa posebno.

Tako da, zameni ulje i vozi. Pravo rešenje je servis menjača ali to baš i nije jeftina investicija ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...