Jump to content
FAS Goran
clockwork_orange

Volos

Recommended Posts

Nije Volos ali zbog bolje geografske lokacije neka bude Volos
Od Beograda do Volosa ima oko 800km sto ga svrstava u rang Sitonije ili Tasosa po kilometrazi a to je po meni neka kilomtraza koja se opusteno vozi u jednom danu pogotovo sto je sve osim od Evzonija do Soluna autoput. O samom putu do Volosa necu da pisem jer je sve vec odavno poznato
Pelion ili Pilio kako ga Grci zovu je poluostrvo koje se pruza jugoistocno od Volosa i do najudaljenije tacke Trikeri ima jos oko 100km sa istocne strane je Egejsko more a sa zapadne Pagasetik zaliv, poluostrvo ima Beogradsku klimu tj zime su sa snegom i temperaturama ispod -5C a leta do +30C , pretezno je planinskog reljefa gde su najvisa sela  na preko 1200 mnv gde je najpoznatije selo Zagora u cijoj blizini se nalazi i skijaski centar. Reljef je vrlo brdovit sa mnogo vrhova koji su preko 500 mnv sto ovo poluostrvo cini idealnim za bicikliranje i planinarenje pogoto sto na svakom koraku postoje izvori, potoci i recice koji se slivaju u more

Sa vozacke strane istocna strana poluostrva je veoma zahtevna putevi su uzani, strmi i veoma krivudavi cesto se desi da ne moze da se mimoidje sa vozilom koje nailazi iz suprotnog pravca, preticanja skoro da i ne postoje dok je zapadna strana malo pitomija ali svakako prosecna brzina je oko 40kmh ali lepota prirode je takva da je i 40kmh mnogo

Da, more, plaze...
Ne ocekujte Halkidiki Tasos, Olimpsku regiju to ovde ne postoji sem u Kala Neri, pescane plaze sa milion suncobrana i kafica restorana gde je konstantna guzva i buka
Ovde nema masovnog turizma nema fast fudova nema luna parkova plaze su divlje ili polu divlje. Gde ima lezaljki naplacuju se i veoma su udaljene jedne od drugih i popunjavaju maksimalno 20-30% plalze
Na Egejskoj strani su pretezno pescane ali cesto duva vetar te ima i talasa dok na zalivskoj strani preovladava sljunak i more je veoma mirno

Naravno da na svakom cosku postoji kafana na plazi u kojoj mozete da sedite i uzivate gledajuci na more i plazu na kojoj nema lezaljki i suncobrana gde ljudi slobodne stave svoje rekvizite i uzivaju jednostavno gledate ljude kojima je lepo a ne leze slozeni kao sardine u lezaljkama
Sva sela su lepo snabdevena u svakom postoji bar dva marketa i jedna pekara a i sama blizina Volosa omogucava bezbrizno letovanje
Panorama poluostrava je takva da pruza beskrajne maslinjke borove sume vocnjake sa jabukama i kivijem dok morski pejzazi neodoljivo podsecaju na one iz fima Big Blue (ko nije gledao to je obavezna lektira)
Obavezno obici sela u planini koja imaju neodoljivi grcki sarm sa stogodinjim platanima iznad trgova ispod kojih se nalaze najbolje restoranske baste i pruzaju nezaboravne poglede na more
Za one koji vole prirodu, da voze, planinare, bicikliraju obilaze druze se sa lokalcima ovo je idealna destinacija
Ja sam konkretno nasao smestaj u selu u sred poluostrva na 550 mnv i na 10km od najblize plaze, Mir i tisina na planini i more u dolini, slusam cvrcke nocu i ukljucujem grejanje, komsiluk ne postoji (ili se ne cuje) sa parkingom nemam problema
Ovo je za mene jedna druga dimenzija letovanja u kojoj maksimalno uzivam i ne znam zasto sam ovo podelio sa vama jer kad svi navalite ovamo sve cete da mi pokvarite

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, clockwork_orange said:

...i ne znam zasto sam ovo podelio sa vama jer kad svi navalite ovamo sve cete da mi pokvarite

Zato i nisi postavio nijednu sliku, jel' :D :D

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...