Jump to content
FAS Goran
ivke.stojic

Fiat Nuova Tipo - naknadno dodavanje dugmeta za otvaranje gepeka

Recommended Posts

Video sam na dosta klipova na net-u, da Fiat Tipo u kabini ima dugme za otvaranje gepeka. Nalazi se an 2 poziciji levo od dugmeta za 4 svetla.

Ja sam kupio Fiat Tipo Street Plus Forte 1.4 2020. Moj ima sve dugmice kao sa snimka, osim tog za otvaranje kabine.

 

Da li neko zna kako se moze dodati ovo dugme? Ima li neko semu el. instalacije, da se vidi preko koji zica bord salje signal za otvaranje, kada se pritisne na daljincu.

 

 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, ivke.stojic said:

Ja sam kupio Fiat Tipo Street Plus Forte 1.4 2020. Moj ima sve dugmice kao sa snimka, osim tog za otvaranje kabine.

To znači HB, ali ae da proverimo :D - kupio si varijantu sa 5 vrata ili sedan (limuzinu)? Po vlasničkim knjižicama samo sedan (limuzina) može imati to dugme/funkciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, ivke.stojic said:

Moj ima sve dugmice kao sa snimka, osim tog za otvaranje kabine.

Napravio sam lapsus... Hteo sam napisati Moj ima sve dugmice kao sa snimka, osim tog za otvaranje gepeka. 

7 minutes ago, neshaoct said:

To znači HB, ali ae da proverimo :D - kupio si varijantu sa 5 vrata ili sedan (limuzinu)? Po vlasničkim knjižicama samo sedan (limuzina) može imati to dugme/funkciju.

Da... Kupio sam varijantu sa 5 vrata - HB.

 

Kakva je to glupost? Gde si to procitao? Slikaj mi.. Verujem da je instalacija kod HB, limuzine, karavan ista. Da eventualno samo treba sa dzeka izvuci zicu

Edited by ivke.stojic

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, ivke.stojic said:

Kakva je to glupost? Gde si to procitao? Slikaj mi.. Verujem da je instalacija kod HB, limuzine, karavan ista. Da eventualno samo treba sa dzeka izvuci zicu

Piše ti gde sam pročitao - vlasničko uputstvo za Fiat Nuova Tipo. Evo ih OVDE. Strana 35. HB/49. sedan.

Nije stvar u instalaciji, nego u težini gepek vrata. :D Ako to radi kod Tipa kao kod drugih modela, kad se klikne to dugme onda se gepek ili samo malo pomeri (da bude lakše otvoriti ga rukom), ili se kompletno otvori (opruge su jake). Dogodi se isto kao kada se to dugme pritisne na ključu.

Ali, to ne može da radi kad je HB u pitanju jer su ta gepek vrata jedno 100 puta teža i imaš one amortizere. Tu jedino može klasično elektronsko otvaranje (el. motor), ali to svakako nema nijedan Tipo (el. otvaranje gepeka na dugme).

 

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otvaranje gepeka preko kljuca i dugmeta za otvaranje/zakljucavanje vrata u kabini nije isto. Pritiskom na dugme za otvaranje gepeka na kljucu, gepek se malo otvori. Nisam ni očekivao da se skroz otvori kao kod limuzine. Kod limuzine ima opruge, kod HB ima amortizere (podizu 5 vrata kada se rucno podignu oko pola visine).  Ako se pritisne dugme xa otkljucavanje vrata u kabini, gepek se samo otkljuca, ne otvori se ni malo.

 

Dugme za otvaranje gepeka na samom gepeku je skriveno, i nije ga bas lako pronaći. Majka, koja je starija zena, ga tesko probalazi. Pa bi dobro dosla to dugmence, da ga ja pritisnem, a ona samo podigne gepek. 

 

Upotreba bilo kog dugmeta na kljucu dok auto radi, nije moguća. 

 

 

Edited by neshaoct
skinut citat posta koji je ionako odmah iznad

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivke.stojic

 

Ako sam te razumeo:

- preko daljinca se gepek na HB malo otvori.

- preko dugmeta u kabini gepek na HB se samo otključa.

 

Ti želiš to drugo... da se preko dugmeta u kabini gepek kod HB-a otključa?

Pa, podesi onda da je gepek uvek otključan dok se auto vozi. Još od Stila je postojala opcija independent boot, odnosno da vrata budu zaključana/gepek otključan. Tako bilo ko samo treba da priđe (dok auto radi) i otvori gepek, kao što bi uostalom moralo da se uradi i da imaš dugme u kabini jer kažeš da ono ionako samo otključa gepek.

Ili, ako nema te opcije, onda podesiš preko opcija Vehicle Setup > Doors & Locks > Auto Unlock on Exit. Tako ćeš dobiti da kad zaustaviš auto (motor radi), samo otvoriš malo svoja vrata (tek da ih otvoriš), i time si otključao sve (uključujući i gepek).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne... Zelim to prvo. Da se doda dugme u kabini, koje kada se pritise, treba da se malo otvori gepek - kao kada se pritisne dugme za otvaranje gepeka na daljincu ili dugme na samom gepeku.

 

To drugo vec imam u kabini

- dugme za otkljucavanje/zakljucavanje auta. :-)

 

Na daljinci imaju 3 dugmeta: otkljucavanje, zakljucavanje auta, otvaranje gepeka. 

 

 

Edited by neshaoct
skinut citat posta koji je ionako odmah iznad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumeo konačno. :D

Fabrički te opcije nema kod HB/Karavana, što znači da se ne može eventualno ni preko dijagnostike aktivirati.

 

Ako već nećeš da gasiš auto, mislim da je lakše/brže da svaki put izađeš iz auta, napraviš tri koraka i otvoriš gepek majci. :thumbup: Ili, ako ne može da se izađe jer je možda skučen prostor oko auta tada, onda ugasi auto, stisni dugme za gepek na daljincu, pa onda upali auto. Lično bi mi to rešenje bilo 100 puta lakše nego da mi neko modifikuje instalaciju.

Plus što bi to naknadno dodavanje tražilo da imaš tu prazno mesto na konzoli (ako nemaš onda bi to dugme morao da izdvojiš negde drugde), i da modifikuješ instalaciju. Mislim da je to klanje vola zbog kile pečenja... Ako baš želiš, onda kod ovlašćenih (ako je auto još u garanciji), ili u željeni servis (ako auto nije u garanciji).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je boza da se odradi. Treba samo "duplirati" funkciju koju odradi mikroprekidac na zadnjim vratima.

Nema nikakve veze sa board-om (kao sto je pomenuto), posto to kontrolise Body Comp. Tako da samo na odgovarajucem pinu Body-ja, u paralelu sa prekidacem gepeka, treba vezati dodatnu komandu koja ce okidati masom. Isto kao sto to radi mikroprekidac gepeka.

Posto je Tipo gomilom mehanike i elektronike u osnovi vrlo uproscen i jednostavan model - verujem da se ni sa ovim nisu makli dalje od Stila ili Nuova Bravo. Evo samo kao primera seme za Bravo 198, gde se sve lepo vidi.

I33 je mikroprekidac na zadnjim vratima, a kada je pritisnut, okida masom na pin 47 Body Compa. Koji dalje preko centralne jedinice za zakljucavanje (M80) kontrolise motorcic gepeka N57. Na taj nacin se gepek odbravljuje i podize (samo kada je auto otkljucan, naravno).

Nevezano za ovo, cisto kao dodatak - preko signala sa antene P93, na Unlock dugme daljinca, gepek se otkljucava (uz ostala vrata). A na Boot dugme daljinca, nezavisno odbravljuje i podize.

Evo samo kao primera pomenute seme za Nuova Bravo - sve je vrlo intuitivno (slicno je i na Stilu, samo nema centralne jedinice M80, vec komanda ka motoricu gepeka ide direktno sa Body Compa):

 

198000248.thumb.png.01a4495551bae123266f538ee42346c4.png 198000249.thumb.png.ad9ffa9eeefac7c5a18e2d8c7b8aa075.png

 

Tako da samo treba naci "eLearn" za Tipo 357 i proveriti isto ovo, tj. Wiring Diagram za otvaranje gepeka. Putanja je verovatno nesto nalik ovoj za semu iznad iznad, tj.:

FIAT/NUOVA BRAVO/1.4 16V MULTIAIR/ELECTRICAL EQUIPMENT/1 ELECTRICAL FUNCTIONS/E30 ELECTRICALLY ACTIVATED DEVICES/E3046 BOOT OPENING/E3046 BOOT OPENING - WIRING DIAGRAM.

 

Imali smo ranije pristup novijem online "eLearn" za modele posle 2015. na "aftersales.fiat.com" ali je nazalost ukinut, rado bih pomogao i sa tim.

Ako je slicno, implementacija je boza, moze i neki aftermarket prekidac koji ce samo spajati na masu ili naci ovaj originalni u konzoli.

Cisto sumnjam da ce ovlasceni menjaci delova zeleti uopste oko toga da prčkaju. Kao sto je svojevremeno na Stilu ili Nuova Bravu bilo, citiram, "nemoguce" :D ugraditi tempomat, MF volan, ConnectNav+ ili InstantNav... A sve smo, uz malo entuzijazma i eLearn, sami provaljivali i ugradjivali pre 10-15 godina, a uz final touch sa dijagnostikom bukvalno kao fabricki. Jedino treba pitati (eventualno) zbog garancije ako je auto nov, to je jedino ogranicenje, a naravno da je sve izvodljivo.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...