Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Djz3l3

Fiat Nuova Croma - Canbus decoder

Recommended Posts

Zdravo svima

 

U cromi opet se naso neki 10inca kineski andriod ali stvarno želim da mi rade tipke volana. Jel ima neki junak ovdje koji je to usposobijo i kojim canbus decoderom?

Sa aliexpress sam poručio dva komada (razlicita, do duse za druge modele al nista ne radi osim rikverca-paljenje kamere) 

Da li ko zna dal je alfa 159 električki isto napravljena kao croma. Pogotvo radijo i blue and me? 

 

received_4833032236804319.jpeg IMG_20220817_200911.jpg IMG_20220817_151658.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Djz3l3

Ili tipski Canbus dekoder za Fiate.

Ili se izvuku linije sa pinova 2, 3 i 4 iz spulne volana i dovuku na pinove Key1, Key2 i GND tog aftermarket Kineza:

https://www.fiat-lancia.org.rs/Korisno/multimedia/Comandi-al-volante.pdf

 

U Cromu je isla fabricka ConnectNav+, sa verzijom firmware od 12.0 pa navise, tako da bi trebalo da je sve od konekcije isto (ISO konektori).

Tj. maltene kao na Stilu, to je stara verzija navigacije sa sopstvenom SIM karticom, 12 dugmica ispod ekrana i navigacijom sa CD. Iza nje je isla InstantNav sa BT konekcijom i mapama na SD kartici (restyle Nuova Bravo, Giulietta, restyle 159).

Imas nesto oko komandi na volanu i u temi za ugradnju 2 DIN aftermarket navigacije u Nuova Bravo/Deltu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/76283-nuova-bravo-nuova-delta-ugradnja-2din-aftermarket-navigacijemultimedije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam otvorio oba konektora i u Bravu i u Cromi. Imaju slike, znaci prvo sam merio kod bravota oko 10v napajanje i sve radi za 5....

 

A croma ima drugciji razpored zica, i kad se priklopim Volt metrom, napajanje mi skače non stop gore dole, spoj na tacki merenja 100% dobar. To se dešava u bilo kojoj kombinaciji žica. Tako da ne mogu razabrat koje 3 zice su prave. Merenje sam napravijo i sa komplet otkopčanim radijem / pomislio sam da canbus decoder jede govna ali isto. 

 

IMG_20220828_115527.jpg

IMG_20220828_115518.jpg IMG_20220828_115509.jpg IMG_20220828_115024.jpg IMG_20220828_115028.jpg

Screenshot_20220828_135414.jpg Screenshot_20220828_135500.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Djz3l3 said:

A croma ima drugciji razpored zica, i kad se priklopim Volt metrom, napajanje mi skače non stop gore dole, spoj na tacki merenja 100% dobar. To se dešava u bilo kojoj kombinaciji žica. Tako da ne mogu razabrat koje 3 zice su prave.

Stilo i Croma su imali komplikovaniji ceo sistem u odnosu na Nuova Bravo.

Tj. u volanu je postojao poseban Node za MF komande i Selespeed menjac, koji je bio zaseban cvor na CAN mrezi. Oznacen je sa M93 na semi za Cromu ispod.

A izmedju njega i Body Compa je spulna volana D47, tako da je komunikacija MF komandi isla po CAN magistralama. Kod Crome bi to trebalo da su to pinovi 3 i 4 na spulni (CAN magistrale) i verovatno pin 5 za napajanje dugmica sa +12V sa kontakta (tako je bar na Stilu):

 

194001945.thumb.png.c4454f11d76750e8f67cad99411a9b78.png

 

Dok Nuova Bravo nema tu centralnu elektroniku (rasturao sam i Stilo i Bravo), vec najgluplje dugmice koji bi trebalo da formiraju neki napon u odnosu na masu. Pinovi spulne su 2, 3 i 4:

 

198002417.thumb.png.327bedf20031d09cb832d5626a84a1ff.png

 

Bar ja tako vidim (za Stilo sam 100% siguran jer sam ugradio gomilu MF volana), pa pokusaj po tim pinovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/26/2022 at 6:36 PM, Djz3l3 said:

Zdravo svima

 

U cromi opet se naso neki 10inca kineski andriod ali stvarno želim da mi rade tipke volana. Jel ima neki junak ovdje koji je to usposobijo i kojim canbus decoderom?

Sa aliexpress sam poručio dva komada (razlicita, do duse za druge modele al nista ne radi osim rikverca-paljenje kamere) 

Da li ko zna dal je alfa 159 električki isto napravljena kao croma. Pogotvo radijo i blue and me? 

 

received_4833032236804319.jpeg IMG_20220817_200911.jpg IMG_20220817_151658.jpg

 

 

Pozdrav.

 

Evo ovih dana se bas zanimam sa android multimediom na Bravu 2007. godiste.

Auto je kad sam ga kupio imao multimediju sa canbus boxom HiWorld kao na slici kod tebe, ovaj drugi ne znam za koje automobile je.

I isto je radilo samo prebacivanje na ulaz za rikverc kameru.

 

Napravio sam pomocu arduina i mcp2515 modula za canbus sniffer, koji sam nakacio na canbus da vidim sta se salje.

Kad sam pokupio listu kodova koji se pojavljuju na canbusu trazio sam po internetu i naleteo na kodove za 500e.

Provalio sam da taj canbox radi sa 29bit identifikatorima poruka a na bravu su 11bit. Zato multimedija ne "razume" poruke na canbus.

Dobar deo kodova za 500e Hiworld canbox razume.

 

Sa arduino nano i mcp2515 sam napravio "prevodioca" sa 11b na 29b Can id.

 

Bas sam naleteo na ovu temu dok pretrazujem po internetu za 29bit kodve kod fiata koje multimedija razume.

Za brava trenutno radi prikazivanje otvorenih vrata. Nisam stigao da probam komande na volanu.

Pokusavam da nadjem kod za parking senzore ali nesto ne uspevam.

Ako ima nekoga na forumu ko se bavio sa canbus-om na nekom fiat modelu i ima 29b kodove i hoce da ih podeli pa da isprobam i za druge mogucnosti.

Edited by Banneks

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/26/2022 at 6:36 PM, Djz3l3 said:

Zdravo svima

 

U cromi opet se naso neki 10inca kineski andriod ali stvarno želim da mi rade tipke volana. Jel ima neki junak ovdje koji je to usposobijo i kojim canbus decoderom?

Sa aliexpress sam poručio dva komada (razlicita, do duse za druge modele al nista ne radi osim rikverca-paljenje kamere) 

Da li ko zna dal je alfa 159 električki isto napravljena kao croma. Pogotvo radijo i blue and me? 

 

received_4833032236804319.jpeg IMG_20220817_200911.jpg IMG_20220817_151658.jpg

 

 

Друг, јеси ли успијео ријешити на кроми комамде на волану?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

skoro jesam, nemam nikako vremena. Uglavnom na vrlo dobrom putu sam. Avto mi pokazuje na android jedinici otvaranje vrata, radi rikverc,radi ilumunacija.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...