Jump to content
FAS Goran
ISV_01

Uklanjanje osinjaka / prevencija pravljenja osinjaka

Recommended Posts

Daklem drage kolege, pocele su ose da prave gnezdo ispred prozora na kome se nalazi gelender P profila u udubljenju i...pa ima ih. 

Kako ih se trajno resiti ?

 

Znam da nne vole miris mente i za varijantu voda+deterdzent ali nisam siguran da li je to trajno resenje.

 

Raid ih omami poprilicno, dovoljno da mi kupi vremena da dejstvujem ali posto izvetri, vrate se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zvezdo

 

Hvala, za to sam isto cuo, posle se ne vracaju na mesto gnezda. Imam mast u spreju za odvijanje, valjda ce i to posluziti WD je nestao bez traga.

 

@Ivan

Znam za tog cara koji je spalio gajbu :D U sustini kada pretrazujes preko neta resenje ovog problema, samo firme iskacu kao da je u pitanju nuklearna nauka.

 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nikad licno radio, ali iz iskustva rodjaka u globalu su ili preselili osinjak ceo na neko prihvatljivije mesto ili su ga unistili spaljivanjem, a mesto gde je bio dobro oprali i pospricali dizelom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ako je pristupacan osinjak, kod mene nije tah slucaj i tek su pravili gnezdo. 

 

Za one koji misle cime da prskaju - Motip odvijac sprej (Penetrating oil) ubija ose na mestu i ne vracaju se. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leti se razvijaju ,pored radilica i ženke,koje prave nove kolonije,tako da je veliki rizik da će se vratiti ako ne uspeš da spereš hormon koji im služi za navigaciju sa mesta gde je osinjak.

kod mene su ove sezone problem krtice,nikad ih nisam video u ovom broju i ove veličine…

Edited by neshtry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vilotrin uspesno ubija sve vrste insekata ja ga koristim za komarce ali posle koriscenja po dvoristu nalazim mrtve budasvabe pcele ose..... Takodje nema ni mrava smrdi buba
Jednom godisnje prskam dvoriste. Ima da se kupi u svakoj poljo apoteci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vilotrin i Dozen su potpuno iste aktivne materije cihalotrin, samo razliciti  proizvođač

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada su mali osinjaci, ja to spaljujem,bilo koji sprej, upaljač, i dobiješ bacač plamena, i tako ih spališ. E, sad za neki veći... bolje to rešiti mirnodopski tj nekom hemijom poprskati

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, neshtry said:

Vilotrin i Dozen su potpuno iste aktivne materije cihalotrin, samo razliciti  proizvođač

Hvala na informaciji
Svaki dan naucim nesto novo
Daj nesto protiv golubova

Siljci lepkovi silikoni razni zvukovi CD i makete grabljicica otrov za pacove.... nista od toga ne radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja živim u malom mestu,u kući,pa imam mačke(i psa)…. Najbolje sredstvo ,do sada , u mom iskustvu,za golubove su sove.Dva para sova može čudo načini kada ima mlade.Čuvajte sove!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/6/2022 at 1:48 PM, clockwork_orange said:

Vilotrin uspesno ubija sve vrste insekata ja ga koristim za komarce ali posle koriscenja po dvoristu nalazim mrtve budasvabe pcele ose..... Takodje nema ni mrava smrdi buba
Jednom godisnje prskam dvoriste. Ima da se kupi u svakoj poljo apoteci

Hemiju nikako ne bih smeo zbog klinje (istina, izbacim ih iz stana kada saniram ovako nesto ali zbog isparenja opet izbegavam) premda ta vocarska sredstva sve tamane. 

@totti

Vrh stvar, objasnio skroz. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja prskam samo dvoriste jednom u prolece i jednom pocetkom jeseni naravno vodim racuna maska rukavice garderoba
Jednom sam prskao i u kuci tada sam i psa imao i nista mu nije bilo kao ni nama ukucanima
mislim da je bezbedan preparat osim ako klinja bas ne olize gde si zaprskao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao pčelar savetovaću te preventivno i direktno

 

Preventivno delovanje

Proleće i čitavo leto

Plastičnu bocu od 2l izbušiš 10cm od dna, cigarom na 5-6 mesta, rupe tolike da stršljen može da uše, sipaš pivo šećer i malo vode, ne jednu flašu, ba 4-5. Flaše vezati sa čepom, da vise, na skrivena mesta. Najbitnije je to prolećno istrebljenje, jer zimu preživljavaju samo najsposobnije ženke.

 

Direktno delovanje protiv gnezda osa i stršljenova.

Ako imaš gnezno stršljenova tu šale nema, kaciga za motor kompletna, ne ona na pola, 5-6 slojeva debele garderobe, najjači raid sprej, i u sumrak pristupiš prskanju gnezda, nikako ne smeš to sam raditi, uvek mora biti neko daleko od tebe u stanju da ti fizički pomogne da se izvučeš u slučaju mnogobrojnih uboda.

Ose samo raid ne treba ti ništa od opreme isto u predveče, noću ne lete, ne štedi raid spej .

Sutradan ujutro uništi gnezdo fizički.

 

Konstantno vodim rat protiv ovih insekata. .

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bit Hvala uvazeni kolega, problem je sto mi je taj gelender tik uz prozor i do skora nisam imao komarnik, pa je bilo koja varijanta sa vise flasa bila pogubna, posebni jer sam u potkrovlju zgrade na cijem krovu pitaj boga koliko osinjaka ima.

 

Znam za varijantu sa smesom u flasi da se sami podave, dobra fora za otvorene prostore i vocnjake :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ćeš da se rešiš osa, ako ne ove godine onda za sledeću , otiđi na tavan, ako ga ima u zimsko doba, pokidaj sve osinjake koje vidiš, u rano proleće ( kraj marta početak aprila, spremi prskalicu sa insekticidom, što trajnijim kojeg možeš kupiti, isprskaj sve dostupno, ako se pojave, a hoće u julu odeš opet isprskaš sve, treće nema. To sa flašama samo gadno izgleda posle par dana , inače 90% njih koje uđu unutra, ne izađu. Napiju se piva i hoće da uzlete, pošto je čep zatvoren, izmore se i upadnu. Takođe i one muve zunzare kako se već zovu, i njih te lešine od osa privlače pa i one stradaju. Okači 5-6 flaša na taj gelender, šta te briga ako rešava problem.

 

Ove godine sam prvi put od kada boravim na fruškoj gori ( od 2000 te) imao teški problem sa jednim insektom, u odnosu na kojeg ose deluju kao dečija igračka. Jer ose u principu ne ubadaju sem u neposrednoj blizini gnezda. Nama pčelarima ose su opasne jer su predatori pčela, pogotovo kada su temperature ispod 13C, ose lete već na 6-7 C, pčele ne.

Buve...

Negde na travnjaku se izlegle buve, stotine, nisam primetio dok nisu počele da me jedu, uvukle se i u vikenducu, mesec dana sam rat vodio sa njima, koristeći najjače insekticide svakih 7 dana, sav nameštaj, tepihe garderobu, sve je bilo napolju i prskano nemilice, plus prskanje travnjaka i unutrašnjosti vikendice..

Jedva se rešio. Od proleća sadim ruzmarin i lavandu svuda oko vikendice.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, bit said:

Takođe i one muve zunzare kako se već zovu

Obad, kad ujede meso otkine :) 

 

21 minutes ago, bit said:

Buve...

Ovo je gadno, ranije je bilo samo iskuvavanje odeće ali rešiti celu kuću je mukotrpno. Kao i sa stenicama, to je pošast strašna. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...