Jump to content
FAS Goran
Nebek

Kako identifikovati boju po nekom kataloškom broju?

Recommended Posts

Kako sam ogrebao auto otišao sam da kupim mali reparator lak, međutim prodavac mi ponudi bar desetak nijansi. Pita me za kataloški broj boje (jer reklamacije nisu dozvoljenoe), a ja mu kažem samo "tamno siva metalik" jer nigde nisam naišao na neku oznaku boje, u svim dokumentima mi piše tako: "tamno siva metalik". Igrom slučaja "ubodem" neku nijansu koja nije baš ista ali je zadovoljavajuća jer je i oštećenje malo. U prilogu je slika reparator laka koji sam kupio i on ima svoju oznaku.

E sad..., da li postoji način da se identifikuje neka preciznija fabrička oznaka boje?

IMG_20220724_131930.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, na svakom autu imaš nalepnicu/pločicu sa šifrom boje. A kad prodavcu daš tu šifru, on ti po njoj smuti boju sa količinom po želji. U tom slučaju ne dobijaš ovakav korektor kao što si kupio, već boju u konzervici.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, totti said:

Da, na svakom autu imaš nalepnicu/pločicu sa šifrom boje. ...

@totti

Može pomoć, gde bi se ta nalepnica odnosno pločica mogli nalaziti?

Edited by Nebek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom u gepeku kad podigneš tepih. Kod Fiata beše nalepljeno na haubu iznutra ili na veznom limu ako se dobro sećam.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

 

 

 

FiatPaintCodeLocation.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno se boja pravi po uzorku na licu mesta, ono, odneses poklopac rezervoara ili odes kolima do farbare pa on sam napravi skoro identicnu boju koja je na tvom autu. To sto trazi da pravi po sifri nije precizno u najmanju ruku, to je fabricka boja i nijansa ali mozda je auto bio farban nekada, boja je u svakom slucaju kroz godine izbledela od atmosferskih uticaja...

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je lik iz farbare sa nekim uredjajem skenirao boju i po tome napravio nijansu
Nije 100% potrefio ali je jako blizu , smatram da je to prvenstveno zbog kolicine napravljene boje (sprej) Na malim kolicinama svaka pa i najmanja greska je jako vidljiva u nijansi, mozda da je pravio ceo litar bila bi identicna.
Boja vremenom matira i promeni nijansu svakako bolje da odes da ti skeniraju ali se potrudi da ti auto bude cist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam malo vise u toj tematici neke boje se lagano prve samo prema kodnoj oznaci na nalepnici/plocici sto pre svega zavisi od samog proizvodjaca boje kao i same nijanse boje a neke boje se malo teze prave u smislu da kodne oznake ne daju kod svih proizvodjaca istu nijansu pa mora i neki uzorak tipa poklopac rezervoara, retrovizora i sl. delovi koji se mogu skinuti pod uslovom da nisu vec farbani. Npr. kod forda uglavnom mora neki uzorak boje, kod fiat/alfa/lancica programa se to pogadja vrlo solidno prema nalepnici koja je nalazi uglavnom ili na gepek vratima kad se otvore ili na haubi iznutra, kod japanaca su to plocice na B stubu, kod forda nalepnice na istom mestu, kod PSA grupe nalepnice na A stubu itd.

Sto se tice proizvodjaca boja, naravno ovi skuplji tipa max mayer, standox i sl. se lakse prave po nalepnici dok kod jeftinijih proizvodjaca tipa mipa, body obicno nijansa nije dobro pogodjena kad se radi samo prema nalepnici, sto za neko zatackavanje i sl i nije tako bitno ali ako se farba neki deo onda mora lepo da se usprica da se ne bi primetila razlika u nijansi. Ja pravim uglavnom Max Mayer i skoro uvek je 98% pogodjena nijansa.

 

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav forumasima.

 

Nadam se da se ne ponavljam.

Uz pomoc pretrazivaca nisam uspeo da dodjem do podatka.

Gde se nalazi zapisan precizan broj boje mog FIATA 500L?

Bele je boje, 2014 godiste.

 

Hvala svima koji pomognu !

 

Edited by Ivan
Spojeno, sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, hadrijan said:

Nadam se da se ne ponavljam.

Uz pomoc pretrazivaca nisam uspeo da dodjem do podatka.

Zar sumnjas da se, na forumu ovog tipa i sadrzaja, ponavljas sa takvim pitanjem ;)

Iz tog razloga, nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom bas za 500L.

U najkracem, plocica koja ti treba se, kod Fiata generalno, nalazi uglavnom sa unutrasnje strane haube. A kod 500L bi trebala da bude locirana u gepeku.

Sadrzi podatke kao sto su: proizvodjac boje, Code boje i njeno komercijalno ime:

 

download.thumb.jpg.bafcaa293f88dd79e63169757824736b.jpg

 

U praksi nije lose da se, zbog atmosferskih uticaja i starosti, boja skine/skenira na osnovu boje nekog konkretnog dela auta.

 

Imamo i opstu temu za kod boje:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/40077-oznaka-boje/

A vidim da si i pre par godina otvarao temu o farbanju krova, takodje na belom Ficku:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/78270-fiat-500l-naknadno-farbanje-krova/

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...