Jump to content
FAS Goran
totti

Matematika... all about

Recommended Posts

Svako neslaganje sa tobom i tvojim stavovima se pretvara u "perfidno lično vređanje" po tvom shvatanju. Ok.

Jedva čekam dan kada će i ostali da shvate benefite ovakve cenovne politike i kad ću na nekom sajtu da vidim preporučenu maloprodajnu cenu patika, pa da se zapitam da li u radnji koštaju 12.000 rsd kao na sajtu, ili 10.000 rsd. Ili možda 8.000. A što ne i 6.000

Ja iskreno ne mogu da verujem da ti odobravaš i braniš ovakve budalaštine. Ali ok, tvoje pravo
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što jeste realan problem za kupce novih vozila u Srbiji, jeste što su kod nekih cene iz cenovnika "zabetonirane", kod nekih su "onako" ( može neki sitan popust ), a kod nekh su kao kod FCA.

I ako nisi dobro upućen u politiku "popusta" pojedinog brenda ( i čija je cena iz cenovnika "fejk", a čija je "stvarna" ), ti kao kupac možeš gadno da ekonomski stradaš.

A mislim da je običnom čoveku realno teško ( a možda i nemoguće) "uputiti se" u tu vrstu "politike".

Jer, kako ti kao neupućeni običan smrtnik unapred da znaš da je cenovnik dačije ili Toyote "zbilja", da je kod FCA samo "šala", a kod nekih da tu ima i zbilje, ali uz primese elemenata humora.

No, to i jeste cilj trgovaca. Da se kupci što teže snadju i opasulje. Dok god je magla, za prodavce je fantazija, jer se u uslovima smanjene vidljivosti najlakše prodaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, totti said:

Svako neslaganje sa tobom i tvojim stavovima se pretvara u "perfidno lično vređanje" po tvom shvatanju. Ok.

Nije tačno.

Lepo ja to primetim svaki put kad si ti u pitanju. I gle čuda, samo od tebe to primećujem. :D I samo u tom jednom postu... nijedan pre, nijedan posle. ;)

 

17 minutes ago, totti said:

Jedva čekam dan kada će i ostali da shvate benefite ovakve cenovne politike i kad ću na nekom sajtu da vidim preporučenu maloprodajnu cenu patika...

Eto... :D 

Forum je o automobilima.

Pišemo zato o cenama automobila.

Al' ti uvedeš u priču patike da bi time dokazao šta tačno o cenama novih automobila, i načinu njihove prodaje?

 

17 minutes ago, totti said:

Ja iskreno ne mogu da verujem da ti odobravaš i braniš ovakve budalaštine. Ali ok, tvoje pravo emoji106.png

Ja ne branim ništa.

Ja pričam ljudima da znaju šta znači kad vide ''preporučena maloprodajna cena'' u cenovniku za novi auto koji ih zanima. A, to će viđati sve više nezavisno od toga šta ti želiš, ili ja, i da li ti ili ja nešto odobravamo. Viđaće sve više jer naši dileri automobila samo primenjuju način prodaje koji im kažu principali.

I kad će već viđati bolje je onda da znaju šta znači.

 

A, tebe i mene niko ne pita da li to treba da piše ili ne, da li tako trebaju ili ne trebaju da se prodaju novi automobili.

Eto, mene Delta i Emil Frey nisu ništa pitali kad su pravili svoje aktuelne cenovnike, i u njima napisali za svaku cenu da im je ''preoručena malopropdajna cena''. Je l su tebe cimali na fon ili Email? Nisu? :D

Pa, eto... zato je bitno da ljudi znaju šta to u cenovniku ustvari znači, a ne da se uvode u priču patike, kiflice, Tehnomanija, Lidl, da li lično odobravaš ili ne, treba li tako ili ne, ili šta već...

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites
46 minutes ago, neshaoct said:
Ja pričam ljudima da znaju šta znači kad vide ''preporučena maloprodajna cena'' u cenovniku za novi auto koji ih zanima. A, to će viđati sve više nezavisno od toga šta ti želiš, ili ja, i da li ti ili ja nešto odobravamo. Viđaće sve više jer naši dileri automobila samo primenjuju način prodaje koji im kažu principali.
I kad će već viđati bolje je onda da znaju šta znači.


Ne, ti svojim pisanjem 5% objašnjavaš šta je PMC, a 95% opravdavaš i braniš to kao nešto sasvim ok.
Nešo, da neko sa strane (ko te ne poznaje) čita ovo, za tebe bi 100% pomislio da si zaposlenik kod nekog dilera i da po službenoj dužnosti braniš ovaj nonsens.

A da li će toga biti sve više i više, ne sprečava me da imam svoje mišljenje o tome. Ni tebe, ni mene, ni bilo koga. Ni da osuđujemo, ni da podržavamo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, totti said:

Uvode se iz razloga jer niko živi osim dilera automobila izgleda nije shvatio benefite takvog načina prodaje.

Što je prodaja ređa (nije stvar koja se kupuje svaki dan, već npr. jednom u 6 meseci, ili jednom godišnje, ili jednom na 5 godina), i što je prodaja vrednija to MSRP bolje radi.

Važi i obrnuto. Ne radi uopšte za svakodnevne prodaje koje su po pravilu, baš zato što su svakodnevne, ujedno i manje pojedinačne vrednosti.

 

O patikama OVDE.

 

 

Edited by neshaoct
split na temu o patikama

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minutes ago, totti said:

Nešo, da neko sa strane (ko te ne poznaje) čita ovo, za tebe bi 100% pomislio da si zaposlenik kod nekog dilera i da po službenoj dužnosti braniš ovaj nonsens.

Pa eto, ti znaš da nisam zaposlenik kod bilo kog dilera. :D

 

Kad je nešto realnost, to je realnost... svejedno da li ga vidimo kao glupost ili ne. Npr. smatram da je imati najveći displej u autu glupost u smislu da to bude najvažniji faktor prilikom izbora auta, ali je realnost da ljudi još kako po tome (uopšte po ''modernosti'' kokpita) biraju auto.

Tako je i prodavanje novih automobila po MSRP načinu realnost na velikim tržištima, a dolazi sve više i kod nas.

Korist od toga što malo više poznajemo autoindustriju ljudi imaju samo ako im objasnimo šta je to MSRP, zašto postoji, kako da dobiju najviše za sebe sutra kad budu kupovali novi auto (isto kao što sam jedno 100 puta do sada na Forumu napisao da je najbolje da sami sebi obezbede finansiranje za auto), a ne da osporavamo realnost jer lično smatramo da je glupost da se tako prodaju automobili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo zbog čega sam pre 2-3 dana napisao da "nisam živ dočekati" da vidim kako će da u cenovniku napišu cene za Tonale, jer se u Srbiji FCA "upleo kao pile u kučine" sa svojim cirkusom od fejk cena.

Jer, evo ga oglas za Tonale Speciale Edizione 1,5 MHEV 130 sa PA. Cena je 40.000. To je jedina cena koju će vam i prodavac reći u salonu ( vozilo 39.000 i doplata za ovu boju 1.000):

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/20201561/alfa-romeo-tonale-15-mhev-130?attp=p1_pv0_pc1_pl1_plv0

A ako pogledate sajt Jeep.rs, u cenovniku za Compass, sa tim istm motorom, kao jedina cena ( stoji da je to "Cena vozila sa PDV-om" ), bez ikakve evenetualne napomene da je to samo famozna "preporučena cena", za opremu Limited S piše 39.180 evra ( a doplata za boju je 700 ili 1.300, kako koja boja ).

 

To je taj cirkus kod FCA ( Srbija ).

 

Naravno, na PA su ponudjene cene za taj isti Compas značajno niže, a opet, nigde vam ne piše da je to neka "akcijska" ili "promo cena" ili da ste tako ponudjenom cenom dobili neki "popust".

 

Edited by moron

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, moron said:

Evo zbog čega sam pre 2-3 dana napisao da "nisam živ dočekati" da vidim kako će da u cenovniku napišu cene za Tonale, jer se u Srbiji FCA "upleo kao pile u kučine" sa svojim cirkusom od fejk cena.

Jer, evo ga oglas za Tonale Speciale Edizione 1,5 MHEV 130 sa PA. Cena je 40.000. To je jedina cena koju će vam i prodavac reći u salonu ( vozilo 39.000 i doplata za ovu boju 1.000):

Sad sam već ubeđen da troluješ jer nije moguće da ovoliko ne razumeš.

Kad neko nešto ne razume je ok, ali kad se pravi da ne razume dobije Mod Preview. Zato evo ti poslednje upozorenje.

 

Tonale Speciale u osnovnoj boji je 39k.

Doplata za boju je 1k evra. Tako je Tonale i u Misano plavoj takođe 1k evra skuplji.

 

tonale cen01.jpg garancija 001.jpg

 

Ne komentarišeš da piše 5 godina/200.000 kilometara, što ti je ujedno još jedan dokaz za onu raniju priču od danas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron

 

Nema potrebe da te brišem, nego prestani da pišeš stvari za koje sam ubeđen da znaš da nisu tačne.

 

- Došao si sa stavom da Tonale košta 56k evra - govorio si da ako se 33% daje na početku i 33% na kraju, onda je onih 18.7k kroz rate ustvari preostalih 34% cene, tj. ceo Tonale košta 56k evra.

Nije pomagala ni matematika, angažovao si IQ Teslu koji te podržao (na čemu li je taj dobio IQ 156 pitaj Boga).

 

- Hteo si da pričaš da će biti oglašen na 56k, pa kao snižen na 39k.

Pričano ti je da će osnovna cena biti ista na svim tržištima, tj. 39k evra, ali nije vredelo... Pokazalo se da nisi u pravu.

 

- Imao si stav da u SRB garancija nije kao po Evropi, spekulisao da je to neka dilerska dodatna godina garancije.

Dobio si kako je kod Nemaca, dobio si da je isto tako i kod nas, dobio si kako je kod nas u okviru promo ponude, kako je van te ponude, a vidiš sad gore i na oglasu kako je. Pokazalo se ko je govorio tačno.

 

- Imao si stav da Speciale nema sve ADAS-e.

Objašnjeno ti je kako i zašto taj koji si gledao nema, a kako će svi poručeni imati.

 

Druže, za šta god si se uhvatio pokazalo se pogrešnim. I, to je ok. X puta sam i ja pogrešio na nekim temama, i pogrešiću još ko zna koliko puta.

Ali je razlika što nakon što pogrešiš treba da koriguješ svoj stav. Ali, ti ne... ti nastavljaš po starom kao da nisi svestan svega gore nabrojanog. To je onda ništa drugo nego namerno pisanje stvari za koje se zna da nisu tačne. 

 

1 hour ago, moron said:

Jer, evo ga oglas za Tonale Speciale Edizione 1,5 MHEV 130 sa PA. Cena je 40.000. To je jedina cena koju će vam i prodavac reći u salonu ( vozilo 39.000 i doplata za ovu boju 1.000):

Pa, da... to će biti jedina cena koju će vam reći za takav sivi Tonale jer kako da kažu (napišu u oglasu) 39k kad je doplata za ovu boju 1k evra? Diler je oglasio tačno određeni auto. Nije napisano da je svaki Tonale 40k, već u ovoj sivoj boji.

Doplata za Misano plavu je isto toliko preko osnovne cene, a za onu Montreal zelenu još i malo više. Osnovna boja je crvena.

I sve ti ovo znaš, ali opet treba da ti se piše... zašto?

 

Nemački konfigurator za Tonale - crveni je 39k, a ovakav sivi kao gore na oglasu je i tamo 40k:

 

ger tonale crveni 39k.jpg ger tonale sivi.jpg

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, neshaoct said:

- Došao si sa stavom da Tonale košta 56k evra - govorio si da ako se 33% daje na početku i 33% na kraju, onda je onih 18.7k kroz rate ustvari preostalih 34% cene, tj. ceo Tonale košta 56k evra.

Zbog ove matematike znam trojicu koja su odustala od tonalea i vratili gledanju Sportage-a i QQ. Pritom su svi ing, mahom ETF-a.

Posle sam im poslao tvoju racunicu koja je ispravna ali nije logicna i ne moze se zakljuciti iz ponude. Samo neko ko je imao iskustva sa istom moze tako racunati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andreja.micovic

 

Da, to smo odmah rekli još na početku da ponuda nikako nije trebala da bude ujedno i mozgalica. Da su pitali tebe, mene... ma bilo koga ovako sa strane, tj. nekoga ko samo pogleda ponudu sa ciljem da je samostalno protumači, verujem da bi im svi rekli da nikako ne treba tako da bude napravljena. :thumbup: 

Izbaciće oni vrlo brzo full cenovnik i konfigurator, ali deo mleka je čini mi se bespovratno prosut. Kažem ''deo'' jer mogu oni svim ljudima na Email adrese koje su ostavili da pošalju link ka konfiguratoru/cenovniku, ali jedan broj tih ljudi je za ovih 20-tak dana verovatno već kaparisao auto kod nekog drugog brenda misleći da im je Tonale preskup...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel sav ovaj theory-crafting vazi i za Nissan brand, konkretno za Qashqai, ovaj najnoviji…?

 

Thanks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta bi ya matematikom, pomislio sam rešavaćemo neke probleme ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...