Jump to content
FAS Goran
totti

Matematika... all about

Recommended Posts

Nešo, ova tvoja računica je princip kako se iz neke cene dobijaju osnovica i pdv.

Nisam siguran da se istom formulom računa i procenat učešća npr. u nekoj ceni

 



 

Edited by neshaoct
split Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, totti said:

Nešo, ova tvoja računica je princip kako se iz neke cene dobijaju osnovica i pdv.

Dakle, ta moja računica je dobra da se dobije koliko je u parama 20% od osnovice... ali nije dobra da se dobije koliko je u parama 33% od osnovice? :D:D 

Plus, ta matematika pokaže cenu (osnovicu) koja je približna ceni po kojoj je Tonale i inače oglašen na drugim tržištima (a rečeno je da će biti politika istih neto cena svuda), a neka druga matematika pokaže da Tonale košta 56k evra (što je cena po kojoj nigde nije oglašen)... i sad je kao nedoumica koja matematika više pije vodu, šta li... :D:D

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta ćeš, meni je lako, ja znam da jesam glup, ali nekada ni IQ od 155-160 očito nije dovoljan da se pravilno razume neka oglasna poruka :) Ili neka "matematika" o bazičnim procentima ili razlomcima :) 

Možda bi NBS, kao jedan od uslova za saglasnost na imenovanje članova IO kod lizing firmi, trebalo da dodatno zahteva i sposobnost pravilnog razumevanja takve "matematike" i/ili posebno odabranih oglasnih poruka :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima i ona čuvena matematička izreka "Derivacije su zanat, a integrali su umetnost", jer prvo uspešno može da nauči da rešava "svako", a ono drugo može samo "neko". :) 

No, kada čovek "zabaguje" onda mu izgleda i primena običnog procentnog računa može biti nauka iznad i samih integrala :) 

Eto dokle nas dovede oglasna poruka za Alfu. "Palac gore" za autora :) I pravda za Alfu.

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, neshaoct said:
Dakle, ta moja računica je dobra da se dobije koliko je u parama 20% od osnovice... ali nije dobra da se dobije koliko je u parama 33% od osnovice?  

 

Različite stvari... ta tvoja računica pokazuje kako od neke cene dobiti osnovicu i procenat koji zbirno daju tu cenu. A za prosto računanje 33% od nečega ti ne treba takva računica

Probaj tom računicom da dobiješ koliko je 33% od 100

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, totti said:

Probaj tom računicom da dobiješ koliko je 33% od 100 emoji846.png

Računao sam već, evo OVDE.

Kad ostvariš prihod od 1.000 evra (sa PDV-om koji je npr. 33%), je l državi uplatiš na ime PDV-a 333,3 evra? Naravno da ne, nego računaš njenih npr. 33% kao i ja. A, zašto? Zato što se tako UVEK radi kada unapred poznato imaš jedino ukupnu sumu, baš kao i ovde.

 

Uostalom:

- Ultimativni dokaz da je moja računica pogrešna je činjenica da ona pokazuje cenu ovog automobila koja i jeste na tržištima.

- Ultimativni dokaz da je neka druga računica ispravna je činjenica da ona pokazuje cenu ovog automobila koja ne postoji ni na jednom tržištu.

Dakle, veoma je logično da ispravna računica pokaže pogrešnu cenu, a pogrešna računica pokaže pravu cenu automobila? :D:D Alfa je zvanično nebrojeno puta ponovila da će neto cena biti ista na svim tržištima.

 

Totalno je bezveze ovolika priča o matematici gde je valjda poenta da se međusobno ubedite da Tonale košta 56k evra, šta li već.... iako ni na jednom tržištu ne košta toliko, iako je Alfa rekla da će svuda biti ista neto cena, iako ni onaj koji je pokrenuo ovu priču ne osporava da će i u Srbiji Tonale koštati isto kao po Evropi. Pa, mis'im stvaaaarno...

Već smo jedno 136 puta konstatovali da je promo ponuda loše sročena i da dovodi ljude u zabludu... ali u zabludu od koje Alfa ima štetu. 

 

To je ista pogrešna logika kad dođe isti čovek i napiše ''Compass je 45k evra, to znači da je Tonale jeftiniji i šanse nema da je tako..''. A onda kaže da cena za Compass ipak nije 45k nego 33.5k evra, al' da je to promo cena.

I, sad logički... ako je 33.5k cena svih 365 dana u godini od kad se pojavio taj auto na tržištu do danas, onda to nije nikakva ''promo'' nego redovna cena. Ali neeeee... nije. Po toj ''pomerenoj'' logici redovna je cena od 45k, a ova cena koja važi 365 dana u godini svake godine je ustvari neredovna cena. :D:D I, šta sad tu da objašnjavaš dalje? :D

 

 

Edited by neshaoct
dopuna/izmena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene baš briga da li će Tonale koštati 36.000 ili 136.000 (to ćemo tek videti) i ne pričam o tome, već da 33% od 100 iznosi 33, a ne 24,82 (100 : 1,33 = 75,18; 100 - 75,18 = 24,82)

Razumeš me, ali ne želiš da me razumeš
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, neshaoct said:

A onda kaže da cena za Compass ipak nije 45k nego 33.5k evra, al' da je to promo cena.

I, sad logički... ako je 33.5k cena svih 365 dana u godini od kad se pojavio taj auto na tržištu do danas, onda to nije nikakva ''promo'' nego redovna cena. Ali neeeee... nije. Po toj ''pomerenoj'' logici redovna je cena od 45k, a ova cena koja važi 365 dana u godini svake godine je ustvari neredovna cena. :D:D I, šta sad tu da objašnjavaš dalje? :D

 

To što radi FCA u Srbiji sa pisanjem dvojnih cena i fejk popusta rade kod nas mnogi. Meni u osnovi ne smeta (koji god da je brend u pitanju), jer i sa IQ 80 mogu da shvatim neke stvari. Ali, zakon ti je tu jasan. I sada neko kao "gradjanin" da podnese prijavu protiv FCA za te fejk popuste i fejk cene, prošao bi kao KIA kada im je jedan "gradjanin" podneo prijavu za potcenjivanje zdravog razuma ( "Poštovani, obaveštavamo Vas da smo po Vašoj predstavci-prijavi, a  u skladu sa nadležnostima tržišne inspekcije proveli postupak inspekcijskog nadzora privrednog društva „KIA AUTO“ Doo i pri tom inicirali prekršajni zbog konstatovanih nepravilnosti koji se odnose na oglašavanje prodajnih podsticaja ..." ).

Zato te onako ljudski molim, nemoj da braniš ono što je pogrešno :) I što si svestan da je pogešno. Jer nikada ne znaš kada će zbog te tvoje argumentacije neki zaludni gradjanin ( makar i sa IQ 80 ) da na isti način prijavi i FCA ... :) A nema razloga da se to desi. Ja volim Alfu. Ali ne i kada neko potcenjuje zdrav razum :) 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, totti said:

Mene baš briga da li će Tonale koštati 36.000 ili 136.000 (to ćemo tek videti)

Ma, znaju mu se cene jer je AR zvanično rekla da će svuda biti iste neto cene. Samim tim je priča o ceni bezveze...

 

4 minutes ago, totti said:

...već da 33% od 100 iznosi 33

Je l 20% od 100 iznosi 20?

Ako jeste, zašto se državi na ime PDV-a ne uplaćuje 20 evra na svakih 100 evra prihoda, već se uplaćuje manje od toga? Zašto 16.67 ako jer njenih 20% od 100? :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, moron said:

...to što radi FCA u Srbiji sa pisanjem dvojnih cena i fejk popusta rade kod nas mnogi. Meni u osnovi ne smeta (koji god da je brend u pitanju), jer i sa IQ 80 mogu da shvatim neke stvari.

Rade mnogi jer je to način rada u autoindustriji. Svuda.

Naravno da znaš šta je MSRP. Znaš i šta je dilerska cena, znaš koji je odnos između njih... sve to znaš ali se praviš da pojma nemaš. To što u jednoj kompaniji (koju si naveo) nisu znali da pokriju papirima politiku promo cena je njihova glupost, a ne dokaz da se to ne sme raditi. 

 

Auto nije hleb.

Hleb se kupuje po ceni koja piše. Auto ne.

Nekada je lakše videti tu pravu cenu jer je sam diler napiše i obeleži kao ''promo''. A, po pravilu ni ta nije ''prava'' već može još niže od nje. U najvećem broju slučajeva diler je ne obeleži već sam kupac mora da dođe do nje. I sve ti ovo znaš, ali se praviš da pojma nemaš.

 

16 minutes ago, totti said:

Nešo, nemoj molim te po principu one "moram da razumem kako da razumem" emoji3.png

Pa, ti si ovde njena škola sad... :D - ako je 100 evra prihoda sa PDV-om (20%), uplaćuje li se državi na ime PDV-a 20 evra, ili 16.67?

Odlično znaš odgovor, pisao si ga već u drugoj formi... ali kad te ovako direktno pitam ti nećeš da napišeš.

 

Mi smo ovde u računici išli takođe unazad jer nemamo cenu. Zato se isto računa.

Zato ta računica i pokaže cenu auta koja stvarno jeste. A, zato ta druga računica (na koju se pozivaš) pokaže cenu koja nije (56k evra). Toliko je prosto.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, napisaću ti da se sad namerno praviš da ne razumeš o čemu pričamo i da nikad nećeš neke stvari da priznaš kad god nisi u pravu. Toliko.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta ustvari hoćeš da me ubediš?

Hoćeš da me ubediš da alfina ponuda zbunjuje ljude? To je već rečeno da je tako.

 

Šta dalje hoćeš da me ubediš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron

Nisam u toku, ti si tuzio Kiu, ili...?

Nije valjda zbog famoznih dzokera? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minutes ago, totti said:

Mene baš briga da li će Tonale koštati 36.000 ili 136.000 (to ćemo tek videti) i ne pričam o tome, već da 33% od 100 iznosi 33, a ne 24,82 (100 : 1,33 = 75,18; 100 - 75,18 = 24,82) emoji3.png

Al' kad se računa ''unazad'', od bruto iznosa, onda se računa kao što sam napisao, kao što si i ti ovde napisao. Kad hoćeš da dobješ neto osnovicu mora tako. A, mi smo ovde u priči oko promo ponude za Tonale morali unazad... jer smo imali poznate samo procente. 

Kao što se kod našeg PDV-a neto osnovica dobija kada se bruto osnovica umanji za 16.67% (koliko iznosi preračunata stopa poreza od 20%) ili 9.09% (koliko iznosi preračunata stopa poreza od 10%). 

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, italiano said:

@moron

Nisam u toku, ti si tuzio Kiu, ili...?

Nije valjda zbog famoznih dzokera? 

Ne, nisam ih ja "tužio", već sam im samo kod za to nadležnog organa inicirao pokretanje prekršajnog postupka zbog kršenja Zakona o oglašavanju, tj. zbog "lažnih prodajnih podsticaja".

Nisam ja bio kupac Kie, ni planirao, ali me prosto jedna osoba u tom trenu bila malo nanervirala ubedjivanjem da je to u redu, jer to svi tako rade. 
Nema dileme da NEKI tako rade, ali, ne rade tako svi. Ali, prosto, zabranjeno je. I kažnjvo. A skroz nepotrebno.

I meni je zaista mnogo KRIVO što to isto radi FCA u Srbiji ( a ne radi u zemljama okolo ). Znam da sam na tu temu imao dosta nerazumevanja ( u formi razmene mišljenja ) i sa Administratorom, ali, prosto, ne postoji magija da iko ponudi argumente da je to zakonito. Da ih bilo ko prijavi, ima da popiju kaznu "kao vrata".

Meni ne smeta sama nezakonitost njihovog postupanja (mnogi krše zakon), ali, prosto ne podnosim kada mi neko potcenjuje zdrav razum, pokušavajući da me ubedi kako je to pravilno. I to je dimenzija problema koja me žulja. Sama nezakonitost i "pomozi Bože". 

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, moron said:

Znam da sam na tu temu imao dosta nerazumevanja ( u formi razmene mišljenja ) i sa Administratorom, ali, prosto, ne postoji magija da iko ponudi argumente da je to zakonito. Da ih bilo ko prijavi, ima da popiju kaznu "kao vrata".

Meni ne smeta sama nezakonitost njihovog postupanja (mnogi krše zakon), ali, prosto ne podnosim kada mi neko potcenjuje zdrav razum, pokušavajući da me ubedi kako je to pravilno.

Šta je MSRP?

Šta npr. znači ovo kad ukucam u Google:

 

bmw msrp.jpg audi msrp.jpg

 

Kad pogledam cenovnik u SRB za BMW, stvarno iznad svake cene piše da je MSRP:

 

bmw cenovnik.jpg

 

Ili, evo dopuna i za Mercedes u Srbiji, njihov cenovnik:

 

cenovnik mercedes.jpg mercedes cenovnik.jpg

 

I oni imaju navedeno da su im sve cene ''preporučene maloprodajne''.

Zbunjen sam. Jesu li im to cene ili preporuke cena, ili šta? O čemu se tu radi? Možeš li da mi pojasniš?

 

Da li možda ovo znači da svaki auto iz ovih cenovnika ima ovu preporučenu cenu (MSRP), a onda i pravu (nižu) od te (nisu uopšte bitni procenti, nego činjenica da postoji i ta druga cena)? 

Znači li da Delta/Emil Frey u SRB krše zakon?

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neso, cini mi se da mesas malo frogs and grandmas, namerno.

 

U pravu si za cenu tonalea, ali iz onog sto sam ja okacio, pise 33% cene odmah, 34% na rate i 33% zadnja rata, sto cini ukupno 100% cene proizvoda. 

Svi smo se slozili da je losa marketinska fora proizvodjaca jer ne ocekujem da PR ili ko vec zna matematiku na nivou na koji ja znam.

Ako je 100% cene proizvoda 100eur/din sta god, po toj ponudi 33% je 33 necega, rate su 34 necega i zadnja rata je 33 necega sto zbirno daje tih 100 dinara. Ne moze biti 33% od 100 tipa 25 necega, 34% da bude 50 necega i zadnja rata da bude 25 necega. 

 

Kod cene proizvoda imas neto i bruto cenu, odnosno osnovicu i osnovicu + pdv. Mi placamo tu punu cenu i na osnovu te pune cene racunamo osnovicu jer je ta cena 120% cene proizvoda, a ne 100%, kao sto mi lose pretpostavljamo

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/8/2022 at 9:23 AM, andreja.micovic said:

Neso, cini mi se da mesas malo frogs and grandmas, namerno.

Ne.

 

On 7/8/2022 at 9:23 AM, andreja.micovic said:

Kod cene proizvoda imas neto i bruto cenu, odnosno osnovicu i osnovicu + pdv. Mi placamo tu punu cenu i na osnovu te pune cene racunamo osnovicu jer je ta cena 120% cene proizvoda, a ne 100%, kao sto mi lose pretpostavljamo

Eto, sam si odgovorio.

U promo ponudi nije bila napisana cena auta. Zato sam uzeo npr. cifru od 40k evra, i to je bruto... i sam si napisao kako se onda od bruto dobija neto. Pokazao sam i ja matematikom kako onih 48 rata po 389 evra nije 34% ukupne cene, iako piše da se na početku daje 33%, a na kraju još 33%. Složili smo se da su umesto jasne ponude napravili mozgalicu.

I, umesto da tu bude kraj priče (jer postoji matematika koja pokazuje pravu cenu tog auta), osporava se ta matematika koja pokazuje pravu cenu u korist neke druge matematike koja pokaže pogrešnu cenu (koja ne postoji za taj auto ni na jednom tržištu). :D

 

On 7/8/2022 at 9:23 AM, andreja.micovic said:

Ako je 100% cene proizvoda 100eur/din sta god, po toj ponudi 33% je 33 necega, rate su 34 necega i zadnja rata je 33 necega sto zbirno daje tih 100 dinara. Ne moze biti 33% od 100 tipa 25 necega, 34% da bude 50 necega i zadnja rata da bude 25 necega. 

Evo i po toj drugoj matematici...

Ni po toj matematici ne pije vodu da su rate 34% čim je prvo plaćanje 33% i na kraju je 33%. Ni nju niste pravilno primenili:

 

Npr. neki auto košta 39k.

PDV od toga je 6.5k. Neto osnovica je 32.5k, to je ujedno i nabavna vrednost predmeta lizinga.

Npr. učešće je 33% od bruto vrednosti = 12.870, odnosno 6.5k za PDV plus 6.37k od neto vrednosti (19.6%).

Npr. na kraju je 33% od bruto vrednosti = 12.870, odnosno 39.6% neto vrednosti.

Npr. ukupan iznos rata lizing naknade = 48 x 389 evra = 18.672 evra. U tu ratu je naravno uključena kamata i PDV na kamatu.

Dodaj npr. još 390 evra za obradu zahteva, plus 78 evra PDV-a na trošak obrade zahteva, razni sitniji troškovi još jedno 50-100 evra.

 

Ukupna plaćanja: oko 44.930 evra.

Auto je 39k, razlika između 44.9k i 39k je zarada lizing kuće i PDV na tu zaradu.

- Tih 18.672 (datih kroz rate) nije 34% bruto cene auta (39k) jer je 34% od bruto cene auta 13.260.

- Tih 18.672 (datih kroz rate) nije 34% neto cene auta (32.5k) jer je 34% od neto cene auta 11.050.

- Tih 18.672 (datih kroz rate) nije 34% ukupnog plaćanja za auto (44.9k) jer je 34% od ukupnog plaćanja 15.266.

 

=====

 

Nego, @moron možeš li da mi pojasniš oko stavke u cenovnicima automobila gde piše ''preporučena maloprodajna cena''?

Zbunjen sam. Jesu li im to cene ili preporuka cena, ili šta? O čemu se tu radi?

Da li možda ovo znači da svaki auto iz tih cenovnika ima ovu preporučenu cenu, a onda i pravu (nižu) od te (nisu uopšte bitni procenti, nego činjenica da postoji i ta druga cena)? Znači li to da Delta/Emil Frey u SRB krše zakon sa tim ''dvostrukim cenama'' kako kažeš?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgovor na tu tvoju dilemu je krajnje jednostavan. I znaš ga i ti sam.

 

Recimo, protiv "Mike" OJT podnese optužnicu za "prevaru".

 

"Mika" dodje na sud kao okrivljeni i kaže:

 

"Časni sude, da jeste bilo tako kako piše u optužnom aktu, ali, varaju na sličan način "Žika" i "Pera". Mnogi. A njih OJT nije optužio. Samo mene. Samo ja sam okrivljen. Zašto samo ja? I zato smatram da nisam kriv časni sude. I molim da me oslobodite."

 

Šta misliš, da li će sud okrivljenog "Miku" osloboditi optužbe za prevaru, čak i da je istina ono što "Mika" kaže, da varaju na sličan način "Žika" i "Pera" ?

 

Svako treba da brine svoju brigu, pa i FCA da cene iskazuje i prodajne podsticaje oglašava u skladu sa zakonom. A ne da pri oceni da li on postupa zakonito gleda samo šta rade neki drugi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, moron said:

Odgovor na tu tvoju dilemu je krajnje jednostavan. I znaš ga i ti sam.

Ništa ti nisi odgovorio.

Ja i dalje nemam pojma šta znači kad piše ''preporučena maloprodajna cena'' u svim ovim cenovnicima za nov auto.

 

Zbunjen sam. Jesu li im to cene ili preporuka cena, ili šta? O čemu se tu radi?

Da li možda ovo znači da svaki auto iz tih cenovnika ima ovu preporučenu cenu, a onda i pravu (nižu) od te (nisu uopšte bitni procenti, nego činjenica da postoji i ta druga cena)? Znači li to da Delta/Emil Frey u SRB krše zakon sa tim ''dvostrukim cenama'' kako kažeš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim, sada je i u cenovniku za Srbiju stari 1,3T sa DCT-6 ustupio mesto novom 1,5 MHEV sa DCT-7. Ali, cena "ubiva" u odnosu na 1,6 MJ.

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Link? :)

tnx

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...