Jump to content
FAS Goran
Nikola1978

Fiat 500 - distanceri

Recommended Posts

Pozdrav,

 

Potreban mi je savet.

 

Trenutno imam gume 195/40/17tice + dustanceri neki koji nisu dobri i koje bi skinuo.

 

rtu01.jpg rtu02.jpg

 

Uzecu gume 205/40 koje fici i stoje po specifikaciji, ali da li da stavljam onda distancere(i koje sirine), a da gume nigde ne kace?

 

rtu03.jpg rtu04.jpg

 

Inace imam neke zute opruge koje cu zameniti sa eibach sport line(crvene, kupio vec). Na felnama pise 4x100, a koliko znam raspon rupa je 4x98, jel je to problem?

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Nikola1978 said:

Na felnama pise 4x100, a koliko znam raspon rupa je 4x98, jel je to problem?

U principu nije, pogledaj OVDE.

Koje (koliko mm) distancere ćeš staviti zavisi i od toga šta želiš da postigneš. Možda će ti se svideti kada montiraš fabričku dimenziju točkova pa nećeš ni hteti da izbaciš točkove malo napolje... a možda ćeš hteti. To ostaje na tebi da vidiš i da uradiš u skladu sa tvojim željama da napraviš auto malo lepšim. U pogledu toga gde se mogu kupiti/napraviti distanceri u željenim dimenzijama- pogledaj OVU temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jos jedno pitanje, da li je potrebmo raditi centriranje trapa nakon stavljanja ili skidanja distancera?

Послато са 2109119DG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako reglaza nije radjena duze, ako su u medjuvremenu vrsene neke druge izmene/popravke na trapu, ako volan vuce u jednu stranu ili se gume neravnomerno trose - svakako. Pogotovo ako se kupuju nove gume. Iskljucivo zbog skidanja/stavljanja distancera i nema potrebe, njima samo definises izbacenost felne. Ali sam uvek za proveru trapa nakon nekog vremena, pogotovo jer to nije skupo, a moze da ustedi na skupljim stvarima (poput guma).

On 7/2/2022 at 6:46 AM, Nikola1978 said:

Uzecu gume 205/40 koje fici i stoje po specifikaciji, ali da li da stavljam onda distancere(i koje sirine), a da gume nigde ne kace?

Na felnama pise 4x100, a koliko znam raspon rupa je 4x98, jel je to problem?

Posto je felna aftermarket, nisi naveo najbitnije parametre (a ne vidim ih na slici unutrasnjeg dela felne). A to su:

- sirina felne (izrazena u inch - 6.5'', 7'', 7.5'', koliko vec...);

- offset felne (izrazava se u mm, oznaka je ET) - tj. rastojanje od ose felne do ose njenog kacenja, koje definise upravo izbacenost felne;

 

Kao i odstupanje ta 2 parametra u odnosu na fabricku 17'' felnu. Kada se sve to stavi na papir, vrlo lako se vec i unapred vidi teoretsko odstupanje (postoje i aplikacije po netu za simulaciju i poredjenje). Tj. koliki distancer ce napraviti kakav rezultat u odnosu na fabriku i da li je to preporucljivo, da li moze da stane...

Nevezano za izbacenost, a posto je u pitanju aftermarket felna - centralna rupa kod Fice je klasicnih fiatovskih 58.1 mm. Nadam se da se trenutna felna oslanja kako treba, tj. ili da je CB felne odgovarajuci (58.1 mm ili razbusen na tu dimenziju). Ili da ako je CB felne veci, postoje prstenovi. Izuzetno je opasno ako felna ne naleze na glavcinu, nego se vozi samo na brezonima.

Apropo brezona, Ficin PCD je 4x98 kao sto si rekao. Ako se felna oslanja kako treba na glavcinu (zato sam i pomenuo iznad), ljudi voze i sa 4x100. Mada licno bih uvek za promene PCD isao na plivajuce srafove, da to sve lezi po PS.

I jos jedna stvar apropo srafova - povedi racuna u skidanju ili stavljanju distancera o njihovoj duzini. Da slucajno nisu kratki ili predugi pa da kace negde. Kod Fice su klasicni fiatovski M12, sa korakom navoja 1.25 (M12x1.25).

Ko je u materiji, prilicno je trivijalna problematika u pitanju - ali ima vise stvari o kojima treba povesti racuna. Zato sam uvek preferirao neke lepe fabricke felne, Plug&Play i mirna glava.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/3/2022 at 9:39 AM, Ivan said:

 

Posto je felna aftermarket, nisi naveo najbitnije parametre (a ne vidim ih na slici unutrasnjeg dela felne). A to su:

- sirina felne (izrazena u inch - 6.5'', 7'', 7.5'', koliko vec...);

- offset felne (izrazava se u mm, oznaka je ET) - tj. rastojanje od ose felne do ose njenog kacenja, koje definise upravo izbacenost felne;

 

Primetio sam da sa postojecim distancerima 15mm, kada predjem preko "jace" neravnine, prednji tockovi kace negde.

 

uzecu nove distancere sa odgovarajucim plivajucim srafovima, da li mi mozete pomoci koje debljine da uzmem, a da nemam vise problema sa kacenjem. Ako je opcija da sa ovim felnema i distancerima mora da kaci, da li da skinem jednostavno i uzmem sire gume(trenutno su 195/40/17 a treba 205/40/17).

 

Nasao sam na netu specifikaciju ovih felni:

 

SPECIFICATIONS:- Set of 4 wheels- 17 inch- 4x100 + 114.3 stud- 7.5J- Offset 35- central bore 60.1/73.1mm- 8.2kg weight

 

https://picclick.co.uk/17-Kosei-RT-Penta-4x100-4x1143-lightweight-253539723624.html

 

Pozdrav

Nikola

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko videh, fabricka 17'' je sirine 7'' i sa offsetom od 38 mm.

Ako su ti dobri podaci za felnu koje si naveo - znaci da imas pola cola siru felnu, koja je izbacenija 3 mm.

Ili (2.54/2)/2= 0.635 cm izbaceno samo zbog sirine felne, plus 3 mm zbog manjeg ET. Ukupno izbacenija 1 cm.

Na to dodajes distancer od 1.5 cm, sto je ukupno 2.5 cm napolje u odnosu na fabriku.

Licno bih svakako probao felne bez distancera, pa ako ne kaci uklapao se sirinom izmedju. Ako uopste i bude bilo potrebe vizuelno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala puno na odgovoru.

 

samo jos jedno pitanje, nevezano za distancere.

 

Trenutno su na felnama guma 195/40/17, dok je po specifikaciji potrebno 205/40/17.

 

Ne smata mi uza guma, nego sto se rub felne ogrebao na vise mesta jer je praktivno u ravni sa samom gumom, pa me interesuje ako stavim siru gumu to jest 205 sirine, da li ce guma "preci" preko ruba felne, i na taj nacin spreciti da se ostecenje.

 

 

IMG_20220725_191217.jpg

IMG_20220725_191221.jpg

IMG_20220725_191243.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali update, skinuti distanceri, stavljeni odgovarajuci srafovi(oni plivajuci).

Ne kaci nigde vise, i sa stavljenim eibach sport line oprugama, sve je daleko bolje.

E sad tockovi su uvuceni...nije strasno, al je bili sa distancerima daleko bolje:)9d632a47b25376c1e5b9ab2ac1d12a84.jpg

Послато са 2109119DG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos jedan update, zatamljena juce stakla:)1c7adc7709c3bd10181faf703e23fb51.jpg0fa4c285c0fcc63c94ac45a2441a529d.jpg

Послато са 2109119DG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan dzek ispod vozacevog sedsista visi.

Jel se vraca u ovaj prazan?

Druga slika je ispod vozacevog sedista.d9ad863860bc32de687f523dde452b15.jpg88ad1fa7985d6e1eeb36ad18f088e21a.jpg

Послато са 2109119DG помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...