Jump to content
FAS Goran
sasacalko

Fiat 500L 1.4 16v - lupanje iz motornog prostora

Recommended Posts

Meni se to isto čuje ali tek preko 2500 obrtaja sve jače i jače kao da radi neki mali traktor unutra sve jače i jače bruji sa podizanjem obrtaja! Na leru se ništa ne čuje na 4000 obrtaja pa i više

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je prešao?

 Pročitao sam naš, engleski, turski i italijanski forum. Zaključak do kojeg sam došao: počinje da se primetno čuje negde kada auto pređe 30000km. Niko problem nije rešio. Vraćali su automobile garanciji, otvarali motore, menjali karike itd.  Nikom zbog toga nije otkazao motor - tipa da nešto pukne, da okrene ležaj u radilici, bilo šta što bi pokazalo gde je problem. 

 

Jednostavno navikneš vremenom na zvuk.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali čak i da se navikne na to i da je 100% siguran da se nikad ništa neće desiti, nije to poenta. Treba taj auto jednog dana i prodati. Ne znam ko bi se odlučio da ga takvog kupi.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da bude sta hoces ali ne deluje mi nesto preterano vise ventili podizaci i tajming ali ako je izgubio snagu onda znas gde treba ici , kod mehanicara i dijagnostika, drugi klip mi deluje normalno tako se cuju ti motori nije to fabrika sve se malo izvitoperi pa mora a na prvom deluje opet normalan zvuk bar ja nista ne cujem ne znam

Edited by nemanja84bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi prvi voleo da neko, bilo ko, reši problem. Ako ste pratili od početka, vađen je motor, rasturen i sve je bilo OK. Isti slučaj i kod kolege @Ticma, rađen motor i ponovo lupa.

Što se prodaje tiče, ja se nadam da ga vozim 10-ak godina, a posle će ionako biti jeftin. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/10/2023 at 9:18 PM, sasacalko said:

Ja bi prvi voleo da neko, bilo ko, reši problem. Ako ste pratili od početka, vađen je motor, rasturen i sve je bilo OK. Isti slučaj i kod kolege @Ticma, rađen motor i ponovo lupa.

Što se prodaje tiče, ja se nadam da ga vozim 10-ak godina, a posle će ionako biti jeftin. 

 

Ako je rađen motor i sve vraćeno na fabričke mere i opet lupa, onda nije problem u motoru :) 

Jel ima brkove? Jel lovi miševe? Jel prede? Jbm mu, onda je sigrno mačka :) 

 

U mom 500l taj motor je prešao 40 000 km. Jedina promena koju sam primetio jeste da se sada motor čuje kao "benzinac", ima dublji zvuk. A to je posledica, najverovatnije, auspuh, malo je izgorelo izolatora unutra ili nešto tako.

Ako motor dobro vuče, ne dimi na auspuh, ne troši vodu, ulje normalno, do litar na 5 - 6 000 km, to ne treba ništa dirati.

Možda se taj problem pojavio jer su motori dugo voženi u tom nekom opsegu, jer je to najoptimalniji broj obrtaja u smislu potrošnje, pre svega.

 

Dok sam učio vožnju, recimo, bila je preporuka, da se auto ne vozi dugo u istom stepnu prenosa na istom broju obrtaja. Tako mene učili, možda sam ja pogrešno razumeo, pa tako, vrlo često, kada sam na auto-putu, recimo, vozim u 6. brzini, neko vreme na 3500 obrtaja, u nekom trenutku, vratim u 5. brzinu, podignem na 4500 - 5000 i vozim ga tako 10 ak minuta, pa vratim u 6. brzinu. Nekad, ako je neki uspon, vratim i u 4. brzinu, bez problema, podignem na 5500 i ceo uspon tako izvezem, ali ga isto tako i spustim.

 

Verujem da je kod dizela to malo drugačije, drugačija je konstrukcija, sistem rada, drugačiji su menjači .... 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, isti slucaj i sa mojim stilom 1.4 16v 95ks 2005god, kupljen 2017 na satu bilo 105000km i od tada presao 60000km, prilikom voznje isti zvuk se javlja kao na prvom snimku sa pocetka teme, a na leru isti zvuk kao na drugom snimku, za 60000km se nista nije promenilo ni nabolje ni nagore, potrosnja ulja mu je konstantna 200ml na 1000km selenia 20k, e sad istrazivao sam na nekim stranim forumima navode kao moguci problem menjac, tj lezave u menjacu i diferencijal da ima lufta, meni je majstor na posledlnjem servisu napomenuo da se diferencijal cuje ali nije opasno, zasigurno jos uvek nije utvrdjen tacan uzrok zvuka. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvar nije u motoru, jer kada upalim auto i dok je pod sauhom, turiram u mesto i nema da lupa, kad se spusti sauh i obrtaji padnu, turiram u mesto i lupa. Probao sam zimus, na hladno, upalim auto i odmah krenem, auto ne lupa oko jedan minut, taman dok spusti sauh.

Po meni problem je negde u dovodu vazduha ili benzina.

Da ima lufta u radilici, bregastoj itd, lupao bi nezavisno od sauha.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/18/2023 at 11:43 AM, sasacalko said:

Kvar nije u motoru, jer kada upalim auto i dok je pod sauhom, turiram u mesto i nema da lupa, kad se spusti sauh i obrtaji padnu, turiram u mesto i lupa. Probao sam zimus, na hladno, upalim auto i odmah krenem, auto ne lupa oko jedan minut, taman dok spusti sauh.

Po meni problem je negde u dovodu vazduha ili benzina.

Da ima lufta u radilici, bregastoj itd, lupao bi nezavisno od sauha.

Isto i u mom slucaju dok je pod sauhom nema lupanja cim spusti sauh i posle dok je zagrejan javlja se zvuk kao na video snimku 2, e sada kada stojim u mestu i na leru i dajem po malo gasa do 1500rpm cuje se zvuk, cim ga malo vise zaletim tog zvuka nema tj kad ostrije dajem gas. Moguce je da je problem oko usisne grane neki fals vazduh, tipa kad vozim uzbrdo cuje se neko sistanje kako vec da se izrazim. Uglavnom bih voleo da saznamo uzrok zvuka i da resimo uzrok. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Nikola 357 said:

Uglavnom bih voleo da saznamo uzrok zvuka i da resimo uzrok.

Uzrok: FIAT

Rešenje: Voziš na visokim obrtajima, nema lupanja.

:D

Šalim se, ne zameri.

Ja to ne bi ništa dirao, već bi vozio upravo ovako kako sam napisao, preko 3000 obrtaja konstanto i to je to.

 

Može da se čuje ležaj difrencijala, samo, koliko se ja nešto sećam, on se čuje na leru, ali kada se pritisne kvačilo, prestane!? Možda grešim ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve dok nema lupanja u visokim obrtajima kao zvuk hiltija sa motorom je sve u redu , kada nesto nije u redu sa motorom i dobije lupanje to se cuje na kilometar , tako da samo gas u obrtaje i nema problema.Bar ja nisam imao sa tim motorom , jednostavno takav zvuk proizvodi ali to nije razlog za brigu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...