Jump to content
FAS Goran
Bojan J

Fiat Nuova Tipo - naknadna ugradnja prednjih parking senzora?

Recommended Posts

Pozdrav,

 

Da li je neko ovo radio ili ima sličnu ideju? :) Našao sam u Lav autu Valeo Beep&Park koji je CAN i FiatTipo kompatibilan. Jer mi je ideja da ih nekako dodam na postojeći sistem, jer vidim i da imaju mogućnost utišavanja muzike itd... Glupo mi je da stavljam neke kineze, a mislim da bi dobro došli... drugo što za kineze bi morao da budžim neki 1. brzina prekidač ili slično... 

 

 

Edited by neshaoct
edit naslova

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naknadna ugradnja zadnjih parking senzora (sa senzorima) bez povezivanja sa multimedijom i samo sa zvučnom signalizacijom u ovlašćenom servisu je 300e :(

Verovanto je toliko i prednja :(

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Naknadna ugradnja zadnjih parking senzora (sa senzorima) bez povezivanja sa multimedijom i samo sa zvučnom signalizacijom u ovlašćenom servisu je 300e
Verovanto je toliko i prednja
 
Dranje i bezobrazluk.

Da, senzori su must have na ovom modelu, ali preteruju sa cenom ugradnje. Ja sam pre za senzore nego kameru iz više razloga, mada kamera je onako fancy i malo bolja opcija za hod u rikverc, dva puta su me spasili robije zbog izletanja budala dok idem u nazad a da ne govorimo o niskim predmetima, stubićima itd, koje da nije senzora ne bih ni provalio.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, jovancha said:

Naknadna ugradnja zadnjih parking senzora (sa senzorima) bez povezivanja sa multimedijom i samo sa zvučnom signalizacijom u ovlašćenom servisu je 300e :(

U toj ceni je fabricka varijanta, sa OEM centralom parking senzora, povezivanjem, komunikacijom sa Body Compom, odradjenim Proxy Alignment...?

Ili neka aftermarket budzevina, klasika vezana za rikverc svetlo i samo sa beeper-om u gepeku?

Ako je poslednje u pitanju, onda je bas dranje. To mozes i sam za 10-15 puta manju cifru, samo treba videti na sta bi se eventualno gubila garancija (ko je jos u istoj).

Ima ovih novijih lepih sondi koje se kace sa unutrasnje strane branika. Izgledaju odlicno i diskretno, precnik samo 16 mm, maltene fabrika:

 

HTB19h1LHpXXXXX7XpXXq6xXFXXXb.jpg.ae8a509c82b81428fb99a717b33da8ef.thumb.jpg.6fab10b9a55bf1002271bf3c0a558551.jpg bmw-pdc.jpg.61d4ac7a6d492bbcfba4e523eab5bf09.thumb.jpg.d35c4d2501177ba8aaef4459f6be1240.jpg

 

Za razliku od onih "pristeva" koje svi vecinom stavljaju, sa precnikom od 22 mm i koji se umecu sa spoljne strane branika:

 

2012-03-17_17_39_54.jpg.5eeee87335cbe67f87e50b93575147da.thumb.jpg.4be218481407be7796f16f75f67dd22c.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekli su mi da su OEM senzori, kvalitetni ali da ne mogu da se povezu sa kompjuterom.
Posto ne mogu da budu deo sistema (da vidim rastojanje na multimediji itd) nego "samo" da cujem zvuk (koji mi puno znači) mislim da je 300e preterivanje (jer su mi takve ili slične senzore ugradili pre 6 godina u 500L gratis kada sam kupovao auto).
Problem je što ako ne ugradim u ovlascenom gubim garanciju, a niko ne zna da kaze koji deo garancije tačno gubim.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, jovancha said:

Problem je što ako ne ugradim u ovlascenom gubim garanciju, a niko ne zna da kaze koji deo garancije tačno gubim.

Klasicno se aftermarketi vezuju na zadnje stopaljke (tj. sa dzeka stopaljke se samo uzima naponska linija sa rikverc svetla, koja napaja centralu, a ona sonde i buzzer).

I busi se zadnji branik, ako su u pitanju klasicne ultrazvucne sonde.

Ima i onih elektromagnetnih verzija koje se kao folija lepe sa unutrasnje strane branika, ali nesto nisam ljubitelj te varijante.

Da, imaju i klasicne ultrazvucne sonde u ramovima tablica :) .

 

OEM senzori su ranije isli preko svoje centrale u gepeku, pa ona na Body Comp, a preko Body Compa prikaz na periferije.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

OEM senzori imaju grafiku na instrument tabli i povezani su sa zvučnicima. Nemoguće je da ne mogu da povežu, pre će biti da nisu ili OEM Il su nesposobni.
Ja sam u ovlašćenom pitao za rikverc kameru, rekli su da može da se poveže na multimediju i sve da radi fabrički.

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, knezevic76 said:

i povezani su sa zvučnicima

Kako sada razlikuje prednje i zadnje senzore, prebacuje na odgovarajuce zvucnike?

Kod mene (tj. na ranijim verzijama Fiata) postoji buzzer u desnom C stubu za zadnje senzore, kao i buzzer u levom A stubu (dijagonala) za prednje senzore. Tako da i zvucno i graficki moze da se razlikuje koji se aktiviraju. Verzije samo sa zadnjim senzorima imale su buzzer u instrument tabli, na koju je Body Comp slao signal za aktivaciju. Na verziji sa prednjim+zadnjim senzorima, buzzere aktivira centrala parking senzora, ne Body Comp direktno kao na verziji samo pozadi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U jednom od ovlašćenih su mi dali ponudu za ugradnju zadnjih parking senzora za 16.000 din. U pitanju su Valeo aftermark senzori koji imaju samo zvučnu indikaciju i ne povezuju se sa kompjuterom. Nažalost imaju samo senzore crne boje i ne preporučuju farbanje :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/20/2022 at 10:59 PM, knezevic76 said:

Ja sam u ovlašćenom pitao za rikverc kameru, rekli su da može da se poveže na multimediju i sve da radi fabrički.

Multimedija mora da podrzava kameru inace ako se proba na onu koja ne podrzava izadje - "...out of range...".

Mozda su to kod tebe vec proverili ili je na CROSS-u to podrzano kod svih.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da na multimediju 7" Radio Nav Live HD (ta je kod mene) može zadnja kamera.
Iskreno, nisam ulazio u detalje, kad sam pitao servisera zaduženog za elektroniku u ovlašćenim, reče čovek da može.
E sad, dal se samo uzme kamera i poveže direktno ili ide između i neki hardver, to ne znam.

Na netu vidim da ima u prodaji kit za zadnju kameru

https://www.car-interface.com/vendita/en/interfaces-a-v-video-fiat/1339-video-interface-for-fiat-tipo-7-uconnect-hd-live-nav-hd-live.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/19/2022 at 11:39 PM, knezevic76 said:

@Bojan J

 

Jesi li pitao u ovlašćenom koliko je ugradnja prednjih senzora?

 



 

Meni su na Dorćolu rekli da za moj HB ne rade naknadnu ugradnju prednjih senzora. Zadnje imam ali su iskreno i prednji neophodni nekada. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...