Jump to content
FAS Goran
Novi član

Fiat Nuova Tipo - čemu služi kuglica ispod šoferke, u kabini?

Recommended Posts

@Novi član

 

Ima istu ulogu kao kod svih Fiata poslednjih jedno 20 godina - senzor osvetljenosti, pomaže klimi da efikasnije reguliše rad u skladu sa jačinom Sunca koje udara u kabinu.

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čari masprodukcije! Jeftinije im je da ostave na svim modelima, nego da ga skidaju sa onih koji nemaju automatsku klimu. Imao sam i ja Bravou, iako je imao manuelnu klimu!

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, Novi član said:

Nemam je ni sada! :P:D

E, onda ti je ta kuglica šuplja....tj. nema senzora u njoj. :D

Koliko smo ranije zaključili (kuglica kod Stila/Grande Punta/Nuova Croma/Nuova Bravo...), ima funkciju samo kod automatske klime jer samo tada klima i može samostalno korigovati svoj rad u skladu sa onim što očita taj senzor.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno ime mu je solarni senzor. Pored ostalih parametra sa drugih senzora, konkretno taj "kupi" podatke o uticaju sunceve svetlosti/toplote koja ulazi u kabinu. I na taj nacin dodatno fino podesava rad digitalne klime.

Nemam seme za Tipo, ali kao sto ti rekose, stvar koja je ista vise od 20 godina. Evo kako to izgleda na Nuova Bravo, mozda nekome posluzi (za razliku od Tipa, na tom modelu je malo komplikovanija dvozonska klima). Oznaka solarnog senzora na semama digitalne klime je K90:

 

198000334.thumb.png.d2539ac7cb64db2a470570c55dd98e67.png 198000335.thumb.png.6b6356b46a26ff718e2d1d56e93a9e9c.png 198000336.thumb.png.f931a528b0b424f577eac89c6fdc1bf6.png

 

Obicno se vadi na klik, banalna konstrukcija sa 3 linije u svom konektoru:

 

Untitled.thumb.png.50f35ae56126541bdae1d120a0806216.png

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko primetio da se intenzitet osvetljenosti instrumenata menja u zoru/sumrak ?

Verovatno ima veze i sa tim.

A da čini neka čuda klimi kada prži sunce - teško.

Tipu je već osakaćena klimu u odnosu na Bravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, PedjaZ said:

Tipu je već osakaćena klimu u odnosu na Bravo.

Misliš na kvalitet hlađenja ili tablu/funkcionalnost ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo je imao dve zone (mada nema potrebe za ovim) i mogao je da duva noge-sredina-šoferka u isto vreme.

Kod Tipa ako hoćeš sredinu, ugasi se dole i šoferka.

 

Kada je upaljeno noge-šoferka, na sredini pirka hladniji vazduh. Ne struji jako ali dovoljno da smeta.

 

Edited by PedjaZ
dodato

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na digitalnoj klimi kod mene toga nije bilo. Mogao si da menjaš gde god hoćeš da duva i samo tamo duva. Što se tiče samog rada, do sad nisam seo u auto da tako brzo greje ili hladi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaa, izvinjavam se, vi ste bili digitalci...ja sam onaj skromniji sa šporet klimom, ne znam o čemu pričate :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites



Bravo je imao dve zone (mada nema potrebe za ovim) i mogao je da duva noge-sredina-šoferka u isto vreme.
Kod Tipa ako hoćeš sredinu, ugasi se dole i šoferka.
 
Kada je upaljeno noge-šoferka, na sredini pirka hladniji vazduh. Ne struji jako ali dovoljno da smeta.
 


Bogami kod mene može kombinacija noge -šoferka, noge -sredina, i sve pojedinačno, jedino ne može sredina-šoferka. Kad je upaljeno noge - šoferka na sredini nema duvanja.
Kad se ugasi ventilacija, automatski se upali recirkulacija, tj, dovod spolja, to je jedino što me nervira pa stalno gasim recirkulaciju, mada je retko ugašen ventilator.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...