Jump to content
FAS Goran
Grande_Punto

Grande Punto - instrument tabla

Recommended Posts

Pozdrav svima!

Nedavno mi je "crkao" displej na instrument tabli (ne prikazuje podatke, ima samo pozadinsko osvetljenje), pa sam hteo da zamenim komplet sat da se ne cimam sa skidanjem i vraćanjem kazaljki da bih zamenio samo displej.

Interesuje me da li postoje neke razlike u satovima u godištima modela, tipova motora i slično (osim za dizelaše i benzince)?

U pitanju je GP 1.2 2006-to godište.

 

Hvala unapred na odgovoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem da table sada nisu nesto skupe - ali zasto ne odneses nekom elektronicaru da ti pretrese tvoju tablu? Vrlo moguce da je neka sitnica ili lem u pitanju, identican problemcic sam imao na bivsem Stilu. Sredjeno cas posla.

Ako kupis novu tablu, moraces dijagnostikom da odradis Proxy Alignment (uparivanje). Takodje ce ti prikazivati i razlicitu kilometrazu (a sa MES, kilometraza moze samo da se "navrti" uvis).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja tablu sa 60 000 km na njoj. Godinama stoji negde u kutiji u garaži.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanjce, cemu sluzi na sredini instrument table mali ispupceni deo prekriven crnom kapicom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solarni senzor digitalne klime (dodatne korekcije u zavisnosti od sunceve svetlosti/toplote).

Ili je u pitanju obican plasticni cep, ako senzor ispod ne postoji, u slucaju manuelne klime. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima,

Imam konkretan problem sa kazaljkom za km sat.  Fiat Grande Puntom 1.3. Mjet 2009. godiste.

Na autu ne radi km sat kazaljka, tkd ne znam koliko idem i zelim da taj problem resim. Kazaljka se bukvalno ne pomera, obrtaji motora rade, kazaljka za gorivo radi, displej radi, sve samo ne km sat. 

Bio sam kod jednog majstora i tom prilikom sam kupio novu instrument tablu medjutim ni sa njom km sat kazaljka nije radila. On mi je rekao da na mom puntu stoji pogresan model instrument table i da treba da nadjem jednu sa ovim brojem: 51828069 (na mom se nalazi ovakva ins. tablaAuto mi je vracen i receno mi je da trazim tu tablu pa kad nadjem da dodjem.

 

Trazenje nije proslo uspesno pa sam odlucio da na rec keve odem kod njenog majstora gde mi je on rekao da auto ima problem sa centralom od ABS-a. Rekao mi je da kad se auto prikljuci na struju kazaljka obrne pun krug te bi znacilo da ona radi tkd. su oni ustanovili da je problem u centrali od ABS-a. Bacio sam se na trazenje i evo vec 2 nedelje ne mogu da nadjem odgovarajacu jer mi je receno da centrala od ABS-a mora biti ista kao od mog punta. Model koji trazim je pod brojem 0 265 232 267 / 51826507. Da li neko ima neki savet ili smernicu? Sta od ova dva da trazim? Da li da verujem prvom ili drugom majstoru? Auto je jos uvek kod majstora i mislim da cu morati da idem po njega jer ovog dela nema ni na vidiku, zvao sam 10 ljudi koji drze auto delove za Fiat i svi su mi rekli da nemaju i da imaju samo slicne brojeve. Da li smem da uzmem centralu od ABS-a sa slicnim brojem ili mora da bude skroz ista?

 

Poslao sam slike centrale od ABS-a u nadi da neko zna resenje ovog problema. Hvala svima koji pomognu unapred. 

 

IMG_0526.JPG IMG_0527.JPG

 

Edited by Ivan
Spojeno, sredjene slike i format

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miki 2000

Nepotrebno otvorena nova tema spojena je sa postojecom. Pre otvaranja nove teme, pogledati i dosadasnji sadrzaj pomocu Search foruma - i da ne bi duplirali sadrzaj, a i mozda vec nadjes ono sto te zanima i o cemu je vec pisano.

 

Kao prvo, pozdrav i dobrodoslica na FLCS forum.

Neki red je da se novi clanovi predstave u odgovarajucoj temi (ili bar popune avatar, mesto, vozni park,...). Cisto da znamo odakle si - ne iz radoznalosti, nego da bi mogli da ti damo smernice za najbliza mesta za kupovinu delova, majstore i sl. Ali generalno je praksa u zadnje vreme da se na forum samo "bapne" sa problemom (koji je obicno vecini goruci) i dalje ni traga ni glasa kada se isti resi.

 

On topic... Da li se iko od "majstora" setio da mozda dijagnostikom proveri ocitavanje brzine? Moze se videti na dva mesta:

1. na motornom racunaru (dovoljan je ELM327 adapter)

2. na Magneti Marelli instrument tabli (uz ELM327, za Grande je za taj modul potreban i zuti adapter)

 

Tu se vec odmah vidi u kom smeru treba gledati - tabla (i njen motorcic brzinomera, kontakti) ili nesto u ranijoj instalaciji.

Koje su greske ocitane na ABS centrali, pa tvrde da je potrebna zamena? I ima li nekih drugih problema ili gresaka vezanih za to?

 

Kada ti zatreba (a mozda za ovaj problem uopste nece) - tacan serijski broj svakog OEM dela sa kojim je auto izasao iz fabrike (do zadnjeg srafa), vrlo lako mozes da nadjes preko ePer, koristeci VIN svog auta. Neke starije verzije ePer imas i online, pa probaj sam. Ili ako se ne snalazis, posalji VIN privatnom porukom, pa cu ti ovde proslediti tacan SN fabricke table i ABS centrale za tvoj auto. Kao i eventualne zamene/novije verzije, ako ih je fabrika izbacivala (ako trazis sam u ePer, trazis karticu Replacements).

 

Ako ti je ista blizu, prelistaj zadnje strane i videces majstore za preporuku, koji ce ti, verujem, problem resiti vrlo brzo. Tema u kojoj deceniji i po pisemo iskustva sa servisima:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/5125-fiatlanciaalfa-romeo-servisi-dileri-pozitivna-i-negativna-iskustva/

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni nije radio km sat na jednoj fiesi  isto je bila zveknula abs centrala iako su majstori prvo mislili da je do sata pa kao nesto popravljali itd ali nije bilo vajde, kad sam prodao auto covek je resio problem zamenom abs centrale.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Ivan said:

@Miki 2000

Nepotrebno otvorena nova tema spojena je sa postojecom. Pre otvaranja nove teme, pogledati i dosadasnji sadrzaj pomocu Search foruma - i da ne bi duplirali sadrzaj, a i mozda vec nadjes ono sto te zanima i o cemu je vec pisano.

 

Kao prvo, pozdrav i dobrodoslica na FLCS forum.

Neki red je da se novi clanovi predstave u odgovarajucoj temi (ili bar popune avatar, mesto, vozni park,...). Cisto da znamo odakle si - ne iz radoznalosti, nego da bi mogli da ti damo smernice za najbliza mesta za kupovinu delova, majstore i sl. Ali generalno je praksa u zadnje vreme da se na forum samo "bapne" sa problemom (koji je obicno vecini goruci) i dalje ni traga ni glasa kada se isti resi.

 

On topic... Da li se iko od "majstora" setio da mozda dijagnostikom proveri ocitavanje brzine? Moze se videti na dva mesta:

1. na motornom racunaru (dovoljan je ELM327 adapter)

2. na Magneti Marelli instrument tabli (uz ELM327, za Grande je za taj modul potreban i zuti adapter)

 

Tu se vec odmah vidi u kom smeru treba gledati - tabla (i njen motorcic brzinomera, kontakti) ili nesto u ranijoj instalaciji.

Koje su greske ocitane na ABS centrali, pa tvrde da je potrebna zamena? I ima li nekih drugih problema ili gresaka vezanih za to?

 

Kada ti zatreba (a mozda za ovaj problem uopste nece) - tacan serijski broj svakog OEM dela sa kojim je auto izasao iz fabrike (do zadnjeg srafa), vrlo lako mozes da nadjes preko ePer, koristeci VIN svog auta. Neke starije verzije ePer imas i online, pa probaj sam. Ili ako se ne snalazis, posalji VIN privatnom porukom, pa cu ti ovde proslediti tacan SN fabricke table i ABS centrale za tvoj auto. Kao i eventualne zamene/novije verzije, ako ih je fabrika izbacivala (ako trazis sam u ePer, trazis karticu Replacements).

 

Ako ti je ista blizu, prelistaj zadnje strane i videces majstore za preporuku, koji ce ti, verujem, problem resiti vrlo brzo. Tema u kojoj deceniji i po pisemo iskustva sa servisima:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/5125-fiatlanciaalfa-romeo-servisi-dileri-pozitivna-i-negativna-iskustva/

 

Popunio sam avatar, medjutim sto se tice lokacije nije mi problem da idem dalje. Gledao sam cak i fiat delove u Sapcu. Pustio sam poruke na nekih 10 fiat delova, od kupujemprodajem do onih koji se nalaze na google mapi od toga 8 je reklo da nema abs centralu koja meni treba. Upravo sada je broj 9, treba da idem kod jednog u Lestanima ovih dana. Jedan od njih je rekao da ima 2 jako slicne po brojevima medjutim on sam ne zna da li mogu one da se stave u Fiata, uglavnom mu traze sa skroz istim brojem.

 

Sto se tice dijagnostike ne znam sta su tacno radili. Recenemo mi je da su ga prikljucili (da li je rekao na struju ili da su radili dijagnostiku ne secam se, ne znam ni da li je to istva stvar) i da je brzinometar tada obrnuo ceo krug i tad su utvrdili da nesto nije u redu sa centralom ABS-a. Ne znam i ne razumem se u nista od toga te samo jurim kako majstor kaze. Da li je potrebno da zovem i pitam majstora za vise detalja, kako je i sta uvrdio? 

 

Sva dokumenta su mi u automobilu pa nemam trenutno pristup njima i ne mogu da popunim podatke za sajt, uradicu to kad budem preuzimao auto. Ukoliko ne uspem javicu ti se i tebi hvala na tome kao i na pomoci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako je sat odradio tj pokazao da kazaljka radi kad se prikljuci na dijagnostiku onda je def problem u abs centali jer km sat od nje dobija neke podatke...mene su neki majstori ubedjivali samo kupi drugu tablu i bice sve ok, ali jedan majstor koji se malo vise pozabavio problemom jer rekao da je 99% abs centrala, ja nisam hteo da se zezam dalje prodao sam auto tako ali sledeci vlasnik je isto isao kod nekog ko mu je rekao da je do centrale, zamenili je i proradio sat

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, OMP said:

Pa ako je sat odradio tj pokazao da kazaljka radi kad se prikljuci na dijagnostiku onda je def problem u abs centali jer km sat od nje dobija neke podatke...mene su neki majstori ubedjivali samo kupi drugu tablu i bice sve ok, ali jedan majstor koji se malo vise pozabavio problemom jer rekao da je 99% abs centrala, ja nisam hteo da se zezam dalje prodao sam auto tako ali sledeci vlasnik je isto isao kod nekog ko mu je rekao da je do centrale, zamenili je i proradio sat

Vazi. U potrazi sam svakako za ABS centralom ali ne mogu da nadjem po modelu nikako. Imaju sve neke priblizno ali bas ista kao moja tesko. Cak ni na inostranim sajtovima nisam imao srece. Jedino da se raspitam jos kod nekoga sta i kako sto se tice centrale pa ako mogu da uzmem pribliznu. Hvala ti puno na info. Bukvalno ista situacija u pitanju kod mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imaš nekog u Nemačkoj.

 

Edit: sad vidim da je ovo samo hidroblok, nije cela ABS centrala

 

Gerade bei #Kleinanzeigen gefunden. Wie findest du das?

 

https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/abs-hydraulikblock-punto-grande-0-265-232-267-0265232267-51826507/1646868057-223-1952?utm_source=sharesheet&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_android

Edited by TheWickerMan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mislim da moze bilo koja centrala sa tog modela auta ne moraju oznake biti iste znam da ovaj lik kupio isto od fieste te generacije sa tim motorom, lako je nasao drugu

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, OMP said:

ja mislim da moze bilo koja centrala sa tog modela auta ne moraju oznake biti iste znam da ovaj lik kupio isto od fieste te generacije sa tim motorom, lako je nasao drugu

Znaci da kupim 2 za svaki slucaj i da se pomolim da ce jedna da radi. :animier:

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, OMP said:

ne nego da taj posao prepustis nekom majstoru pa neka on resava

Jesam, majstor mi je rekao da nije nasao i rekao mi je da ja trazim, to mi je rekao i prvi za instrument tablu. Nece da gube vreme valjda, sta znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nece da gube vreme a ni da sami snose "krivicu" ako kupe pogresno i sl. na kraju *ebes takvog majstora ako ti kaze snadji se sam pa cemu onda majstori sluze, najlakse je samo zameniti nesto, plug and play, ja bih isao kod nekog ko hoce da se zabavi problemom i resi sam sve, neka kosta vise ali to na kraju ispadne jeftinije.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem. Ako nisi u problematici, ostavi nekome da lepo dijagnostikuje i resi problem. Sto i treba da uradi svaki krsteni servis.

Takvim njihovim metodama "nabadanja" moze svako da se bavi.

Cak i obican entuzijasta bi brze pronasao i resio problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...