Jump to content
FAS Goran
gorank82

Seat Leon 1.4 tsi 92kw 2010.

Recommended Posts

Stilo je, pogotovo pre restyle, realno bio prilicno tanak u enterijeru. I da ne bude da ke*am posto ga odavno ne vozim - to sam uvek navodio kao najvecu zamerku za taj model. Eno stoji i dan danas napisano pre ko zna koliko godina, u mom predstavljanju Mambe :) , i to u prvom postu... Koliko su dizajn 3v (za to vreme tek da ne pricam), legendardni JTD, prakticnost i rentabilnost bili veliki plus, toliko su us*ali sa izvedbom enterijera u praksi.

Moja najveca zamerka je bila za sedista, upravo to sto rekoste - kratak sedalni deo u vecini verzija, losa bocna potpora, grdan veliki deo stof karti (kao na Punticima i jos nekim modelima tih godista, pogotovo one plave verzije)... A vremenom u eksploataciji, kako kod koga - tapaciri i nebo koji su se vremenom odlepljivali, na 3v znale su da se odvale rucke vrata, lepljivi sloj preko dugmica i donjeg dela konzole koji se (umesto da ucini te delove prijatnijim na dodir) vremenom topio i ostavljao tragove... Zavisilo je i od primerka do primerka, ocuvaniji su prolazili bez vecine toga, ali generalno tanko odradjeno. Stvar su prilicno popravili posle restyle, tj. od MY04, a poslednje verzije sa onom sivom maskom hladnjaka napred (MY06) pogotovo, sasvim su korektno uradjene.

Pisah vec da zamalo pre nekih 12 godina nisam menjao Stilo za Leon FR. Iako je ergonomija dobra, sedista solidna, bas se evidentno istice velika kolicina plastike na centralnoj konzoli, tamo gde ne treba da bude. Evidentno su hteli da ga distanciraju od Golfa, iako je po meni Leon daleko lepsi i atraktivniji auto. I uvek mi je bila cudna obrnuta pozicija klime i multimedije. Umesto da je ekran (ili navigacija ako je ugradis) i ono sto mnogo cesce koristis u vidnom polju - stoji maltene dole ispred menjaca.

Apropo eksterijera, Leon mi je neuporedivo lepsi od HB i MW Stila, dok je 3 Porte Stilo na tom polju vec bio daleko jaci igrac :) , poredeci sa druge dve njegove verzije.

Generalno su narodni Compacti sa pocetka 2000-ih bili sa daleko plasticnijim i nekvalitetnijim enterijerima, u odnosu na generacije koje su dosle iza toga u drugoj polovini decenije. Drugacije je sve to tada izgledalo i u ponudi i ko je tada kupovao te automobile relativno nove.

A i ako poredimo, Leon Mk2 je generacijski vise za u istu recenicu sa Nuova Bravom nego sa Stilom. Stilo je krenuo 2001., Nuova Bravo 2007., a Leon Mk2 bese 2005.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se slazem sa Ivanom. Mislim da je malo bolji utisak o tabli leoana iz pozicije vozaca nego na slikama, ali svakako mu je ona najveca mana. Altea je meni takodje bas lep auto za tu klasu. Iako je ista tabla kako u leonu, ipak se malo drugacije sedi pa jos manje upada u oci (ruzna) tabla jer je pogled vise odozgo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da su onaj sivi, centralni deo konzole od resetki ventilacije do menjaca uradili u nekom kvalitetnijem i na oko lepsem materijalu i rotirali pozicije klime i multimedije - bila bi totalno druga prica i daleko lepsi vizuelni ugodjaj.

Meni se bas svidelo nize sedenje, visoke linije table i prozora, retrovizori "okaceni" na bokove vrata, ergonomija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Natrcah na jednog (potencijalno forumskog) kolegu sa Bravom pre neko vece kod Arene...

Au, sta je covek stavio na tablice, jos padala kisa, ocoravio me kad sam ga sustigao. Zraci kao dva LED kuhinjska panela od po 24W :D .

Pa jos puta dva, kada se odbija od mokre podloge. Mogu misliti na sta to lici na otvorenom putu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, gorank82 said:

Stigla nova roba :)

20230212_161416.jpg

Kad namontiras ove H7, okaci sliku pre i posle.

Ja sam zadovoljan farovima na Leonu, ali kako svetla ispred auta nikad nije dosta, mozda bih uzeo nesto jace, al' da ostanem na halogenim sijalicama.

Edited by Ivan BG

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam prezadovoljan kad pustim duga maltene nema mnogo razlike baš lepo svetle oborena, ali ajde da se malo igramo zašto da ne, uslikaću kako svetle kad ih namestim :)

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, gorank82 said:

I ja sam prezadovoljan kad pustim duga maltene nema mnogo razlike

Ma to ti duga svetla krs :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram odmah da ti udelim jedan drugarski minus - cisto zbog uclanjivanja u klub ljubitelja rikverc svetla na osvetljenju tablice :D .

Ne znam da li ste svesni koliko ovo smeta kada sustizes takvog nocu na otvorenom putu u mrklom mraku. Pogotovo kada je put mokar i kada imas dupliran jos gori odbljesak sa asfalta direktno od LED. Malo li nam je onih koka-zraka sa farovima ili strucnjaka koji misle da je moderno da nocu voze sa upaljenim prednjim & zadnjim maglenkama svo vreme :) .

Nemam nista protiv da se svetlo iz zute prebaci u belu, diskretno sa jednom-dve SMD. Ili recimo to moze i sa klasicnom sijalicom sa vlaknom, a da to opet izgleda nenapadno i samo tonira boju u belu. Recimo, ko ima T10 ubodne na tom sijalicnom mestu: https://lavauto.rs/product/sijalica-12v-w5w-ubodna-philips-white-vision-par/20022/

 

Untitledr.thumb.png.c5827d14854b8374c801cf68fce5f4c2.png

 

PS: Nesto ti je cela zadnja tablica pomerena prilicno ulevo ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se ne slažem sa tobom, kao što stop svetla i farovi doprinose boljoj vidljivosti vozila noću tako i osvetljenje tablice ima tu funkciju, ne vidim zašto bi bolje osvetljenje i led svetla koja su okrenuta nadole smetala, naravno poštujem tuđe mišljenje ali se ne slažem oko ovoga.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, gorank82 said:

kao što stop svetla doprinose boljoj vidljivosti vozila noću tako i osvetljenje tablice ima tu funkciju

Apsolutno se slazem da sve treba da se ispostuje. Ako pricamo o ovim nasim godistima automobila, mozemo odmah na tehniku - od koliko W su fabricke sijalice pozicije, od koliko W stopovi, a koliko W osvetljenje tablice ;) ? Za svoj auto znam naravno napamet, ali eto cisto da uporedimo, jer je fabricki sve projektovano i da bude uocljivo i da ne smeta nikome. I to da ne idemo u Lumene, gde bi situacija ako pricamo o LED bila jos gora.

Naravno da bilo kakvo bljestanje nocu itekako smeta u mrklom mraku. Znas i sam koliko smeta samo (crvena) maglenka od 21W ako se drzi upaljena bez potrebe, a kamoli bljestavo belo svetlo sa mnogo vise Lumena na zadnjem delu vozila. Ne daj Boze da je jos mokro - LED se direktno odbija od mokrog asfalta kao od ogledala i ubija ljude iza jos jace. 

Da me ne razumes pogresno, licno nemam nista protiv konverzije u belo svetlo (i sam sam to drzao na Stilu kada se tek pojavilo pre 15 godina). Ali su sasvim dovoljne 2, max 3 SMD koje ce samo promeniti ton boje - evo sacni i uporedi kako sam npr. odabrao tada (na Bravu me je i mrzelo da se bakcem sa LED, zbog potrebnih dodatnih ponistivaca). Za mene je i ovo mozda bilo malo prejako zbog ljudi iza, ali nije bilo sijalica sa manje SMD (ovo su bile sa 2 ili 3 SMD, slagacu te):

 

230820131055.jpg.bb47a53fa442edbbbdc2d36496c1d45c.thumb.jpg.ded0b159e9d5f6b93062fa9efc564b64.jpg 20230221_205747.jpg.d74d1c0bfb26def3746e0b95acd026e1.thumb.jpg.086e8c168f788ccbe68577b2b2752bbe.jpg

 

Naravno, cisto caskamo, slazem se da su ukusi razliciti ;) , ali ovde su opet u pitanju i drugi ucesnici u saobracaju.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, gorank82 said:

...kao što stop svetla i farovi doprinose boljoj vidljivosti vozila noću tako i osvetljenje tablice ima tu funkciju...

 

Osvetljenje tablice, kako mu samo ime kaže, apsolutno nema, ne treba da ima i ne bi smelo da ima funkciju koju navodiš. Niti jedno belo svetlo na zadnjoj strani vozila ne sme da vrši funkciju osvetljenja vozila i da 'doprinosi boljoj vidljivosti vozila noću'. Osvetljenje tablice je samo to - osvetljava registarsku oznaku vozila kako bi je nadležne službe videle u mraku i ništa više od toga. 

 

Nemoj da se ljutiš i da ti smeta, ja napisah onako kako glasi zakonska regulativa i kako je to definisano u svim pravilnicima. A naravno da je tumačenje, mišljenje i razumevanje kod svih nas drugačije...   ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/21/2023 at 5:44 PM, gorank82 said:

20230221_205734.jpg 

Bez ljutnje, ali stvarno sljasti jace nego reflektorcici koje koriste moji kamioni kada parkiraju na vrata za istovar...  

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, vagenovac said:

Ugradjuju ljudi sa foruma xenone iako nemaju autonivelaciju i zaslepljuju katastrofa

Ne znaci da 'zaslepljuju katastrofa' ako nemaju autonivelaciju. Zaslepljuju oni koji ne podese farove na propisani pad (najcesce 1%), sa bilo kojim sijalicama, a kod xenona je to dodatno izrazeno. 

 

Za natoverene situacije postoji rucna nivelacija iz kabine, a za uspone, ionako masa tih autonivelacija tako sporo radi da ni nije od neke velike koristi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...