Jump to content
FAS Goran
becauseman

Fiat Grande Punto - kako do boljih svetala?

Recommended Posts

Dobar dan poštovani članovi foruma,

 

Hteo bih da unapredim svetla na svom autu, ima li ko nekih saveta?
Mislio sam da kupim neke aftermarket farove sa projektorima, no ne znam da li bi time dobio osetno poboljšanje osvetljenosti puta i da li je i šta potrebno kako bi auto sa tim farovima prošao bez problema tehnički pregled.

Opet ne znam koliko bi adekvatno rešenje bila zamena halogenih sijalica za neke LED obzirom da je reflekcioni far u pitanju, koliko bi to sve smetalo drugim učesnicima u saobraćaju.

Duga svetla su sasvim ok, kratka su problematicna (pogotovo je problematično kada je kiša i kada je asfalt vlažan, imam utisak kao da nemam svetla)

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod svakog auta su problematicna svetla kad pada kisa i kad je vlazan kolovoz to nije nista cudno i nece tu puno unapredjen far pomoci...meni su na grande inace odlicna svetla kad je suvo vreme mozda da probas sa boljim sijalicama pitanja kakve u te koje sam imas. Ranije sam na jednom autu imao losija oborena svetla ali kad sam zamenio sijalice mnogo je bilo bolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju su neke obicne sijalice... nista specijalno...

Kada je vlazan kolovoz bas se nista ne vidi... pogotovo je rizicna situacija kada kolona vozila dolazi u susret... odsjaj od vlaznog kolovoza njihovih svetala plus moja losa kratka svetla... kao da vozim na pozicijama...

Kada je suvo vreme jos i nije tako lose... Isao sam vanredno na moj zahtev da mi se proveri snop farova na tehnickom pregledu. Pregledano je sve i rekli su da su farovi dobro podeseni.

Vozio sam neke druge automobile koji imaju nerealno dobra svetla... bukvalno kao da je dan... svestan sam da takav efekat ne mogu da postignem na obicnom grande puntu, ali su mi ipak potrebna svetla da vidim cak i kada je kisno vreme...

Koje sijalice Vi koristite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm???

Grande ima dobra svetla nešto kod tebe ne štima.

Proveri napon kada auto radi sa uključenim svetlima,trebao bi biti oko 13.5-14 V.

Ja sam imao Osram night breaker i svetle jače nego fabričke a pri tome nemaš brige zbog tehničkog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto rekoh kad je vlazno meni ni jedan auto ne osvetljava lepo ali to je prosto tako mozda i nasim (tvojim i mojim) ocima vise to ne odgovara nego sto je realno lose svetlo na autu, generalno gp ima dobra svetla sta znam rekao bih da je to ipak subjektivni osecaj posebno sto kazes i da su farovi dobro ustelovani, jedino da probas sa jacim-boljim sijalicama. Night braker je dobar ali dzabe kad je kratkotrajan pa se ne isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@becauseman

 

O iskustvima sa sijalicama imamo posebnu temu:

Nove sijalice, iskustva - saveti

 

Posebno o projektorima i xenonima:

- Xenoni / projektori - iskustva?

 

Generalno o farovima, tj. od halogenih, preko xenona, LED i laserskih svetala - imaš ovde:

Farovi koji ne zaslepljuju / laserska svetla / LED svetla

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zvezdo - kada je kolovoz suv budu ok svetla... lepo rasipaju, imaju lep snop... no opet mi je kratko svetlo nekako suvise kratko... u smislu, kao da sijalica ne baca dovoljno jako da osvetli koliko treba.... kada je vlazno, kao da vozim na pozicijama, uzas blagi... kada duga svetla ukljucim, progleda... bukvalno dan...

Vozio sam drugarovu Hondu CRV 2013 godiste mislim da je auto... kratka svetla su nerealno dobra, kao da imam reflektor s kojim obasjavam put... Ok, kontam da je drugi auto sve to stoji... ali eto samo se pitam da li mozda postoji neko resenje unapredjenja fabrickih svetala, a da moze da se prodje tehnicki pregled.
@neshaoct - hvala, pogledacu teme na forumu.

@OMP - gledao sam i tu varijantu sto vi kazete za night breaker... kazu da bas kratko traju... onda bih mozda pre isao na nek uvarijantu LED sijalica, pa platiti i 50-100e.. a po potrebi menjati na obicne zbog tehnickog pregleda...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, becauseman said:

onda bih mozda pre isao na nek uvarijantu LED sijalica, pa platiti i 50-100e.. a po potrebi menjati na obicne zbog tehnickog pregleda...

Nećeš dobiti to što očekuješ sa ubacivanjem LED u takav far. Niti je far odgovarajući za LED, niti je ta LED sijalica koju ćeš kupiti i ubaciti uporediva sa fabričkim LED-om kao izvorom svetlosti.

Pročitaj odavde, i barem nekoliko sledećih postova...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, becauseman said:

lepo rasipaju, imaju lep snop... no opet mi je kratko svetlo nekako suvise kratko

Ponavljam kao sumanut :D , ali u interesu je bezbednosti svih, na stranu sto je pomoglo gomili ljudi koje znam. Pola sata dobre volje:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41139-štelovanje-farova/

 

Kod GP je malo nezgodnija situacija za neki lagani upgrade samo putem sijalica, zbog obicnog reflektorskog fara... Aftermarket LED sijalice tek nikako, to samo bljesti sa malo efekta na putu. Najbolja opcija je ugradnja projektora, ali pitanje je kako ce to gledati na tehnickim ubuduce, jer na sam model projektori nisu isli fabricki ni kao opcija (koliko bar ja znam). Pa da se samo "munu" obicne sijalice ako zatreba.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, OMP said:

Night braker je dobar ali dzabe kad je kratkotrajan pa se ne isplati.

Pisao sam već.. meni je bio na Gpu 3 godine i prodan je sa njima dok su drugima H7 jako brzo crkle.

Doduše imao sam automatska dnevna svetla gde (spojio na dugačko) svetle sa 50 posto intenziteta.

E sad zaista ne znam ali iz iste radnje sam kupio H4 za Grandea i 2 garniture H7 za drugare i njima su jako brzo pretvorile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan - gledao sam neke testove LED sijalica za reflektorske farove... imaju dobro secenje, dobro rasipanje svetla... samo sto kostaju preko 50e.... to mi je bas van pameti da se auto prodavao totalno bez mogucnosti farova sa projektorom... dok su na Bravu projektori isli standardno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugo vreme bilo. GP je predstavljen 2005., znaci B klasa razvijana i dizajnirana jos ranije, maltene pocetkom veka. Setices se da su tada Stilo ili Laguna (C i D klasa) fabricki imali xenonske sijalice u reflektoru ;) . Pricam o nasim "narodnim" automobilima.

Bravo je vec nastajao u drugoj polovini te decenije, klasa je iznad GP, jedan od retkih Compacta koji je imao projektore vec u seriji (mada se iskreno ti "Al" projektori uopste nisu proslavili). Ali je dobra stvar sto upravo zbog toga nudi daleko vise mogucnosti za upgrade osvetljenja ili brzo vracanje na fabricke postavke bez ikakvih problema (ako zatreba, a da opet ostanes u propisima). Mada i mene cudi da u nekim visim/sportskim nivoima opreme nisu kasnije na Evo ili MY12 Punto "umuvali" projektore bar kao opciju. Ako iole krenu da zatezu sa kontrolama, ruke su ti "vezane" za bilo kakve modifikacije.

Licno nisam zagovornik LED, pogotovo na oborenim svetlima. Pisali smo vec nasiroko zasto, sta su im manjkavosti i sta jednostavno konstrukciono ne mogu da postignu. Pogotovo u reflektorskim farovima, gde se dobija izrazit efekat bljestanja zbog velike reflektujuce povrsine.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Namontirao sam C6 LED kineske sijalice na GP. Za tu cenu, savršene. Duga svetla mi više nisu ni potrebna. Osvetljenje po kiši je bolje nego kod klasičnih sijalica. Jedini problem je tehnički pregled. Ali mislim da bi pravili problem i za OSRAM LED koje koje koštaju 100€

Share this post


Link to post
Share on other sites

i verovatno ce ti svi blicati jer ce ih zaslepljivati, bez obzira dal su visoki ili ne, ti ledovi mahom zaslepljuju iako su farovi dobro podeseni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav hteo bi da stavim jača svetla na grande puntu 2006 sada su H4 jedva vidim na kratka još kada je mokar kolovoz katastrofa  pa pitanje da li mogu da ih pojacam nekako ili da stavim H7?

Hvala

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miki001

 

Ne mozes da stavis h7 jer je far predvidjen za h4 tako da h7 fizicki ne moze da stane...za pocetak proveri kako su nastelovani farovi i ako su dobro nastelovani zameni te postojece h4 sa drugim jer moguce da su te koje imas lose pa slabo bacaju svetlost, gp generalno ima dobre farove, ja sam mojim bas zadovoljan. Druga varijanta je da kupis neke kvalitetne h4 tipa osram night braker, philips x vision, bosch gigalajt i sl. varijante koje daju vise % svetla od obicnih, mada krace traju ali jbg

Share this post


Link to post
Share on other sites

H7 sijalica nije nista "bolja", nego je samo drugi tip sijalice u pitanju. H4 se koristi tamo gde je potrebno dugo i kratko svetlo na jednom sijalicnom mestu (cesto resenje kod manjih vozila). Dok su H7 ili H1 predvidjene za "solo" sijalicna mesta oborenih i dugih svetala (sijalice sa jednim vlaknom). Ima izuzetaka na projektorima, ali to je sada nebitna prica.

Pored svega navedenog (stelovanje, bolje sijalice) ostaje i varijanta ugradnje projektor+xenon, sve je to danas bagatela u odnosu na ranije. Ali konkretno za GP moze da bude problem na tehnickom po novoj proceduri, jer fabricki nije postojao sa projektoriskim farom... Nije problem pred tehnicki "munuti" obicne sijalice u projektor, ali dzaba kada ga fabricki nije imao. Mada cujem da pomalo popustaju u zadnje vreme. Svakako bih prvo probao sa solucijama koje su prvo navedene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako da proverim da li su dobro nastelovani farovi? Mislim ne bacaju svetlost skroz dole stavio sam ih na "0" tj skroz gore.. Hvala

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miki001

Slobodno koristi Search foruma ;) .

Imamo celu temu posvecenu toj problematici. Vrlo bitna, a jednostavna procedura za bezbednost svih nas.

Za koju opet, nazalost, veliku vecinu za*ole ona stvar, sto se lepo vidi po kolicini koka-zraka na putevima.

Koji ili core par metara ispred sebe ili bahato zaslepljuju ljude koji im dolaze u susret:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41139-štelovanje-farova/&do=findComment&comment=1456504

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41139-štelovanje-farova/&do=findComment&comment=1458744

 

b7.jpg.538764e05b6b1a15cf8edd00ea2295fe.thumb.jpg.cd09b2b8558b0b5080f6ece2e12ec189.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

takodje zaboravih da napomenem da li je silajica ispravno montirana posto nije sve jedno kako se okrene a takodje pogledati i da li lepo stoji u faru da se nije iskosila tj da nije lepo ukopcana i to se desava.

Za stelovanje farvoa ja bih licno potrazo neki servis ili teh. pregled koji ima aparat za porveru snopa fara i trazio od njih da mi upucaju farove to je najsigurnije i najpreciznije.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, OMP said:

Za stelovanje farvoa ja bih licno potrazo neki servis ili teh. pregled koji ima aparat za porveru snopa fara i trazio od njih da mi upucaju farove to je najsigurnije i najpreciznije.

Za dobar deo njih koji su se zalili i kojima sam popravljao - ne bih se bas slozio :) . Nebazdareni uredjaji, boliq*cija, sta li vec... Ne kazem da ne moze da se naleti, ali najcesce ukose ili pobodu svetla ispred auta. Bar ovo sto sam ja vidjao.

A procedura je toliko jednostavna, da moze svako od nas da odradi uz trunku logike i iskustva. I kada se posveti malo vremena i truda da se lepo napi*ani - em ce se nastelovati bolje, em si miran dok je auto kod tebe. Najveci problem je naci idealno ravan zid, tacnije idelan prilaz pod 90 stepeni. Bez zezanja, ma koliko izgledalo da toga ima po trznim centrima, novogradnjama i sl. Nasi neimari su cudo :D .

I malo odstupanje na 10 m, daje prilicno na daljoj projekciji.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Da otprilike mi je jasno šta kako dalje ide našao  bele srafiće za stelovanje pa se cujemo sutra da li je nešto pomoglo.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rokne mi leva sijalica zamenim je lagano i bacim pogleda na razliku.

Kao što se i vidi, sad cu otići u obližnju radnju i uzeti istu takvu kao levu a ne ova sto čkilji...

 

IMG_20230105_095444.thumb.jpg.43eb7537e44d468e4b64476bf891c11a.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbezbolnija varijanta :) . Pogotovo ako se sijalice za oborena svetla koriste i kao dnevna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...