Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Slikano je skroz nisko sa asfalta, inace nije nesto visoka, mnogo niza od Giuliette npr... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pusti bre, samo neka klevetJu :D , super su fotke.

Nego, da pitam ja nesto konkretno... Reci mi, koliko si presao za ovih cca pola godine i kako se krece kombinovana (ukupna) potrosnja po cepu?

Zivo me zanima da uporedim sa SpritMonitorom za 2.2 JTS, posto je redak motor.

Ako imas slucajno i prosecnu brzinu, jos bolje ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presao sam oko 4000 km, a potrosnja mi se kretala od 10 do 15. Najdalje sam putovao do BG zasad. Ne znam prosecnu brzinu jer sam bas nedavno resetovao a nisam to zapisao nigde. Tad kad sam isao za Bg bilo mi okruglo 10, a npr ako resetujem i vozim samo grad, onda uglavnom bude 13.5-15, zavisi od guzvi. Nisam jos proveravao cep metodom. Auto vozim trunku sporije nego sto sam Giuliettu jer je prosto takav. Najveca zamerka mi je menjac, bas je nekako nezgodan za brzo saltanje, nece onako da upadne sam u brzinu kad se malo gurne, nego mora bas rukom do kraja. Na cudnu pedalu gasa sam navikao, to nije tolko strasno koliko englezi kukaju. Glavni utisak je udobnost. Za sada nije potrosio nista ulja. Jedini problem koji imam, jeste sto nekad malo teze sastavi na hladnom startu. Upali uvek samo nekad to bude malo grublje. Poceo sam da ispitujem redom uzroke, pa polako, svaku promenu treba da testiram neko vreme…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da me neko ne shvati pogresno, licno mislim da je potrosnja od 10 do 15L za auto te klase bezobrazna i da je to veliki i nepotreban izdatak u vremenu kada 1L benzina kosta skoro 200 din (minimalno je 100km = 2000 din).

Nadji neki svakodnevni auto, a 159 ako ti se bas toliko svidja ostavi za neka duza putovanja ili da ti sluzi kao vikend auto, dok ne zadovoljis svoju potrebu za njom.

I iskreno mene bi izludjivalo da razmisljam svaki put hoce li upaliti i kako ce sastaviti to paljenje....jednostavno to bi u meni budilo nepoverenje u taj auto i takvog bi ga ili popravio da znam na cemu sam ili bi ga sto pre prodao dalje.

A sto se tice menjaca (imao sam AR 159 dve godine), nisam sam stekao utisak da se teze ili tesko saltala, mada je to subjektivan osecaj, sto je tebi tesko ne znaci da je i meni i obrnuto...ali zato mi sve ostalo na njoj nije odgovaralo, teska, tvrda, kruta, teskog volana, glomazna....hteo sam je, kupio, vozio, zadovoljio i prodao dalje, vozi se i dalje izgleda isto kao pre godinu dana kad sam je prodao.

Edited by Ivan BG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja lično, kada pročitam za tu potrošnju, i pomnožim sa cenom, jednostavno padnem u nesvest :rolleyes:

 

Godinama vozim, ali prelazim po 20K km, i baš gledam da me put malo košta, evo odosmo PK - NS i nazad 720km, a potrošnja oko 800din/100km. Znam ja da je to mali auto, udobnost i zadovoljstvo na minimumu, ALI brate 10L dizela je 2000din /100 km... 

 

lično volim taj novac da potrošim na neke druge stvari, ALI poštujem, da neko ne žali baš na auto i vožnju da da taj novac :respect:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo mala ispravka 10-15L benzina, cenovno ne menja puno stvar.

Ja sam imao takav auto samo u SW verziji i sa 1.9 mjet motorom, ispod 6.5L na AP sanse nije bilo da se spusti, neki prosek mi je bio 8.5-9L, a cist grad (BG) 10L pa cak i svih 11L.

Edited by Ivan BG
Dopuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shuxx & @Ivan BG Merak nema cenu ? ;)

 

Malopre sednem u kola, pogledam borg kompjuter i u zadnjih 70Km prosečna brzina 15Km/h, potrošnja 10,6 l / 100Km ...

 

al' tol'ko je leep da mu je sve oprošteno ... tako da ja razumem kolegu @horvat - a ... :thumbup:

 

15 hours ago, horvat said:

DSC_4906.thumb.JPG.355843c45d0b9c29441e1190e4ddd181.JPG

Bellissima ... :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan BG said:

I iskreno mene bi izludjivalo da razmisljam svaki put hoce li upaliti i kako ce sastaviti to paljenje....jednostavno to bi u meni budilo nepoverenje u taj auto i takvog bi ga ili popravio da znam na cemu sam ili bi ga sto pre prodao dalje.

Mislim da nisi razumeo dobro. On sastavi UVEK, ali apsolutno uvek. Samo je u zadnje vreme, poneki hladan start malo, aj kako da kazem, 'funky'. Topli nikad. Znaci 0 slucajeva da nije upalio, a palim ga i po ~5-10 puta dnevno. Da nemam poverenja u njega, ne bih ga vozio sigurno. Mislim da si bas preuvelicao moje reci... 

 

Sto se potrosnje tice, to je sto je. Nemojte misliti da se ja tom potrosnjom iznenadjujem. Veoma je lepo dokumentovana potrosnja tog motora, svuda po internetu. Da vise njih misli kao ja, vise bi ih i bilo na ulicama. Ali vise njih misli kao vi, zato i nema nigde devetki sa ovim motorom. I ja to skroz postujem, al me uopste ne zanima. :) 

1 hour ago, Ivan BG said:

ali zato mi sve ostalo na njoj nije odgovaralo, teska, tvrda, kruta, teskog volana, glomazna..

Meni je (moja) 159-ka premekana bukvalno. Da mi neko rekao da postoji tako mekana i udobna Alfa, ne bih ni verovao. Ljulja se kao neki Citroen. Ali je stvarno i udobnost na vrhunskom nivou. Dugacka, udobna sedista, mekano vesanje, dobra izolacija od trapa (od vetra bas i ne). Volan jeste tezak, ali ja to jako volim, jer je izuzetno dobra povratna informacija sa asfalta. To je nesto sto mi mnogo nedostaje kod SVIH modernih automobila, ukljucujuci i npr. Giuliu. Sto se tezine tice, moja je oko 1450 kg, sto nije sad toliko jako strasno. Osecam dodatnu tezinu u odnosu na Giuliettu, ali nista strasno. Rekao bih da je skoro pa normalno za ~4.6m dug auto D segmenta. Da je velika, jeste, footprint joj je velik, ali opet, otuda i udobnost, ne skakuce, ne pliva po uvalama na putu... 

 

 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citajuci komentare pomislih da vi Horvatu sipate gorivo :D

Mnogo ili ne, svakako nije na nama da sudimo jer ne placamo iz svog dzepa. Ja mislim da za cenu meraka, benzinca i to sto je auto fakticki nov sa 50k km, to ima smisla voziti.

Druga stvar, kada bi ljudi realno pisali o svojoj potrošnji onda ne bi ova cifra koju je Horvi napisao bila prevelika :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno podrzavam, svako od nas je razlicit u izboru, i sto se tice onoga sto gleda, sta mu je bitno, u cemu uziva...

Nekome je prioritet ekonomija, nekome izgled, nekome performanse, nekome udobnost... I ja sam se gomilu puta cudio tudjim izborima, isto kao sto su se i drugi isto tako cudili mojim :) . Glupo je uopste ici u takve detalje ili ne daj Boze tudji dzep, a tu smo da se posavetujemo medjusobno oko tehnike u svakom trenutku.

Posto je prica krenula od mog jucerasnjeg pitanja oko potrosnje. O tome smo caskali i kod kupovine i vec unpared izveli zakljucke. A ja sam hteo da uporedim praksu sa ovim retkim motorom i SpritMonitor podacima vlasnika. Koji se najcesce vrte upravo izmedju ocekivanih 10 i 11l kombinovane:

 

Untitled.thumb.png.b314eb0d8b9200aa527fcdcbd41e1c57.png

 

Takodje me je zanimala i razlika izmedju ovog 2.2 atmo motora u 159, poredeci sa 1750 TBi u Giulietti. Koji bih uzeo na keca, ali on opet ima neke svoje druge bubice. Cak mu ni potrosnja nije nesto preterano strasna, nesto preko 9l kombinovane...

 

Untitled1.thumb.png.df0c683b2ba6aa764690e753c5ca8725.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mislim da mi je opsti prosek bio oko 12.5L, tako da, kao i na svim dosadasnjim autima, uvek imam oko 1-2L vise nego na SpritMonitoru. Sto se tice 159 vs Giuliette, u potrosnji, mislim da je razumno da sa istim motorom (npr 2.0 jtdm 170 ks), devetka potrosi vise. Svasta je tu u igri, sire gume, veca masa, hidraulicni servo, cini mi se cak neefikasnija aerodinamika (treba proveriti, ali devetka bas nema neki Cd), itd.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Rasta said:

@shuxx & @Ivan BG Merak nema cenu ? ;)

 

Malopre sednem u kola, pogledam borg kompjuter i u zadnjih 70Km prosečna brzina 15Km/h, potrošnja 10,6 l / 100Km ...

 

al' tol'ko je leep da mu je sve oprošteno ... tako da ja razumem kolegu @horvat - a ... :thumbup:

 

Bellissima ... :wub:

Baš tako,merak nema cenu. :D

Neka troši koliko hoće,dokle god mi mami osmehe dok je vozim ili kad se okrenem za njom na parkingu. :wub:

IMG20220603185520.jpg

IMG20220603185501.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Sedla said:

Baš tako,merak nema cenu. :D

Neka troši koliko hoće

Rece covek sa 1.9 dizelom i osta ziv :P.

Bolje zatvori tu haubu bar za fotkanje, plasis narod po forumu... I posle sto je Alfa kobra (sa otvorenom haubom) i ostale Axine fore :D

 

16 hours ago, horvat said:

Pa mislim da mi je opsti prosek bio oko 12.5L

Posto mi firma ima vise lokacija, nedavno sam zbog potreba razvoja bio van kancelarije, a na skoro 20 km od kuce. Brzo sam sam stizao uz malo guzve, ali opet 40 km svaki dan. Znaci da bi me sa tim prosekom nedeljno samo pos'o-kuca kostalo oko 5.000 din sa trenutnim cenama goriva. I to da racunam najobicniju 95-icu sa limitiranom cenom trenutno. Ili 21.000 din mesecno. 

Posle par meseci sam se vratio na staru lokaciju i primeti se razlika itekako, koliko se redje ide na pumpu.

Hocu da kazem da je pogotovo za BG sve to itekako primetno - potrosnja, klasa, tezina, a narocito dimenzije zbog parkiranja... U tom delu apsolutno razumem imenjaka, a opet podrzavam i to da teras ono u cemu uzivas :)

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

A eto, vidis i sam koliko sam presao za pola godine. Ako ne otputujem negde s njom, to ce biti ~8000 km godisnje, a ako otputujem, ne preko 10. Da bude 10k km, to je ~500e godisnje razlike (po ovim cenama) u odnosu na Giuliettu i oko 100e u registraciji (isto u odnosu na Giu). Kad podelim, to mu dodje 50e mesecno. Nekima puno, nekima nista, o tom nema smisla razglabati. Da pruza veci komfor od Giuliette, apsolutno da. Da li taj dodatni komfor vredi 50e mesecno? Pa opet, nekima da, nekima ne. Mogu samo reci da otkako imam 159, redje posecujem PA :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah ta potrošnja...              :blushing:

 

Znamo svi da potrošnja, pogotovo kod benzinaca, zavisi direktno od desnog stopala vlasnika. I kod dizela naravno, ali raspon nije ni blizu benzinskog. Mogao bi Horvat da troši i ispod 10l u proseku ali kontam da su njemu, kao i meni - motori i automobili sporedna stvar br.1 u životu i uživamo u vožnji više nego da pikamo bilo koju loptu.

 

Razumem i cenim Ivan BG mišljenje, lepo je rekao da smatra da je "potrošnja za auto te klase bezobrazna" i tu je u pravu. Zato i nema previše primeraka sa tom pogonskom jedinicom, i to globalno. Ne samo kod nas. Ali to nas opet dovodi do vožnje...

 

Nikada ikada u životu nisam vozio ni jedno vozilo razmišljajući direktno i samo o potrošnji. Generalno da, prođe ti kroz glavu, ali sama vožnja - gušt obilaženja, ispucavanje iz krivine, osećaj kad u optimalnom trenutku potopiš gas, zvuk blokade, ma razumete me... valjda   :blushing:

 

 

dekirs je lepo rekao, cena potrošnje goriva Horvatovog auta mora da se uzme u obzir samo i jedino zajedno sa paketom koji je dobio... Maltene nov auto koji mu se oduvek sviđao, sa mizerno malo km. Da je takav našao negde na zapadu, cena bi mu bila najmanje x2. Sve to uzmeš u obzir i shvatiš da je privilegovan i da trenutno potrošnja apsolutno nije bitna. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako. 2.2 jts zaista trosi vise nego sto ide. I u to nema sumnje, zato je i dosao 1.75 tbi pred kraj produkcije, koji je ujedno i najtrazeniji agregat u 939 platformi, i to se vidi po cenama primeraka napolju. Za auto u stanju mojeg, a sa tim motorom (sto bi meni bilo optimalno), treba izdvojiti preko 12-13 hiljada. Ovaj moj nije ni pribliiizno toliko izasao, tako da imam lufta da trosim na gorivo :D

To sve nije muka, nego ljudi…. zadnja polica. Sta mi uradi, izula me iz cipela. Prvo farbanje lose proslo, drugo farbanje bolje ali nije bilo to to. Odneo kod jednog lika da pretapacira i unistio mi plastike sa zadnje strane. Kupio novu, belu policu (crnih naravno nema nigde), odneo kod drugog tapetara, cekao vise od dve nedelje da dodjem na red (na glasu covek), i evo danas idem po nju, poslao mi slike. Nadaaaam se da ce ta saga biti zavrsena… a glupa polica je izbledela od sunca i ja ajd da je malo zanovim, ono ispo projekat citav. O skidanju da ne pricam. Pola auta treba rastaviti. Komplet zadnja klupa mora napolje, tapaciri gepeka, ma cirkus.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biti perfektacionista zna da boli... ljubav je to...

Meni to oko potrošnje goriva,onako, potpuno nerelevantna priča... Benzin Mercedes sa kompresorom troši kao tenk,Opel Omega isto,...a nisu 159 ni do kolena ni u čemu

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...