Jump to content
FAS Goran
Siciliano

Farovi i nesavesni vozači

Recommended Posts

Od kada su dani kraci pa se vracam kuci kada je vec uveliko pao mrak, sve vise mi smetaju vozila koja dolaze u susret i zaslepljuju me zbog raznoraznih razloga, kao i ona u retrovizoru koja mi obasjavaju kabinu a na par metara su iza mene. Kako mi se cini da je to zaista prevrsilo meru, danas sam napravio kratku analizu onoga sa cime se susrecem.( slika u prilogu). Napisao sam 4 kategorije problema i tokom vožnje belezio koliko vozila ima neispravne farove kojima ozbiljno ugrozavaju ostale vozace u saobracaju.

 

Naime, na uzorku od 84 vozila koja su mi dolazila u susret, belezio sam one sa

- aftermarket xenonima ili LED u reflektorskim farovima koji "ubijaju" na sve strane

- oni koji voze sa upaljenim dugim svetlima a da uopste to ne primecuju ili ih zabole

- oni cija oba ili jedno kratko svetlo bacaju " u nebo" i zaslepljuju

- oni kojima ne radi jedan far

 

Nisam belezio ostale varijacije na temu vec samo ove ocigledne probleme... Rezultati su porazni a ovakvi vozaci su za momentalno iskljucivanje iz saobraćaja!

 

svetla01.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi svestan koliko se slazem sa tobom i ovom temom..ista prica i kod mene kad vidim auto sa zrikavim farovima muka me uvati...baca svetla na sve strane samo ne na put...ili ovi bez rasvete bez stop svetla i ostalih svetlecih grupa...to je porazavajuce koliko ima tulipana koji smatraju da su svetla tu eto da nesto svetli nocu...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jes vala, ni ja ih ne volim....

Cudno da nisi ubelezio (ili nisi naleteo) na one koje voze u po noci sa DRL, ja to vidjam skoro pa non stop. Na sve to umeju biti u magli.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/21/2021 at 5:58 PM, ISV_01 said:
Jes vala, ni ja ih ne volim....
Cudno da nisi ubelezio (ili nisi naleteo) na one koje voze u po noci sa DRL, ja to vidjam skoro pa non stop. Na sve to umeju biti u magli.

Ove kategorije na papiricu sam pripremio pre voznje pa nisam sve uzeo u obzir, samo udarao recke:-) recimo one koji su na granici da zaslepljuju, ili one sto su im farovi usmereni potpuno na dole... A ti sa DRL uglavnom mi smetaju kada dolazim iza njih a njima ne svetle zadnje pozicije, ladno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problematika koju potenciram godinama unazad na vec par tema, pogotovo u topicu o Stelovanju farova:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41139-štelovanje-farova/

 

A stanje u zadnje vreme je bukvalno neizdrzivo. Po gradu jos i nekako, ali kada se izadje na otvoren put ili ne daj Boze bude jos i mokro - pakao od strucnjaka. 

Doduse, ja sam ludak druge vrste - jos mi je matori davno usadio naviku da se uvek napakuje dobro osvetljenje zbog bezbednosti. A i uzivam kada su farovi dobri, da pedantno upucam snop. I uzivanje mi je naravno da vozim takav auto, koji bukvalno "reze" mrak, a svetlo se npr. po krivinama pojavljuje tacno tamo gde pomislis i gde je najpotrebnije. A i kolege sa foruma znaju da me nikada nije mrzelo da pripomognem i savetom i prakticno (na desetinama kola), da lepo upucamo snop i svi budemo bezbedni. I da ti lepo vidis, a da isto tako ne zaslepljujes ljude koji dolaze u susret. 

 

Zato valjda nikada i necu shvatiti totalno odsustvo solidarnosti prema drugima, bahatost, q*bolju, neznanje ili sta vec... Rezultat toga mozemo da vidimo svake veceri. 

A vrhunac bahatosti (i situacija koju kolega ne pomenu) mi je kada znaju da im je crkla sijalica oborenog svetla i svesno voze sa upaljenim dugim non-stop, i bukvalno terorisuci ljude u susret. Za to bih momentalno iskljucivao iz saobracaja, uz debelu kaznu, pa se ti posle cesi sto te mrzi.

 

Mislim da je krajnje vreme da se kompletna problematika, pre nego neke nepotrebne gluposti, daleko zesce pretresa na tehnickim, kao i redovnim kontrolama na putu i konacno polako dovodi u red. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekada davno su na svakom teh pregledu podesavali svetla. Sada gube vreme 30 minuta a to ne urade!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ti 'izmere snop ili sta vec' i.. Kao valja il ne. I pored toga ja vidim gro onih sa oborenim sto pucaju par metara od branika. mislim, on vidi dok je u gradu, a van naselja se pitam kako vozi i vidi...ko fenjer da ima. 

 

Ivan spomenu jednu kategoriju za koju bih rezervisao poseban krug pakla. Imas i dosta onih koji imaju elektronsku nivelaciju iz kabine a natovare auto i ne obore farove... Ispada kao sa dugim da voze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I zaboraviste onu najgoru kategoriju bahatih vozača koji voze i danju i noću sa upaljenim svetlima za maglu. U tu grupu bih svrstao i one koji po magli ne koriste svetla za maglu jer se ne mogu odlučiti da li su gori ovi prvi ili drugi.

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni cesto blicaju iako sam podesio prema fabrickoj specifikaciji :D Iako u 95% slucajeva prvi ugasim duga svetla, cesto se desava da moram da upalim duga ponovo jer ili ne gase ili pale jer misle da nisam ugasio duga. Mislim da u saobracaju najmanje vidim ono sto je propisano, a ostalo vidjam u svim mogucim kombinacijama... Sve kombinacije rastelovanosti upaljenosti i ugasenosti... Ali verovatno najiritantnije mi je kad se momoilazim sa vozilom i onda mi upali duga na fazon 2m ispred mene da me zaslepi u poslednjoj sekundi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...