Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Zimski vodič kroz Srbiju

Recommended Posts

sneg 02.jpg

Fotografija od Tobias Bjørkli sa Pexels

 

Kada se govori o putovanjima i izletima, retko ko pomisli na zimsko vreme. Zima možda nije svima najdraže doba za takve avanture, ali ona svakako ima svojih čari i prednosti. Srećom, za savršenom zimskom bajkom nećete morati daleko jer Srbija ih ima napretek. Prva pomisao na zimovanje u Srbiji dovodi do očiglednog izbora: Zlatibor ili Kopaonik, ali zima može biti jednako čarobna i na manje poznatim destinacijama.

 

Ako se uputite prema Istočnoj Srbiji, na oko 150 kilometara od Beograda, nailazite na planinu Beljanicu koja vas neće ostaviti ravnodušnim. Kada temperature padnu ispod nule celo područje pretvara se u nešto drugačiji svet. Zaleđene rečice i jezera, pećine sa prirodnim, zaleđenim ukrasima i rečica Vrelo, koja formira jezero u podnožju planine. Sa tog mesta se, sa oko 25 metara visine, voda sliva stvarajući veličanstveni vodopad Veliki buk, koji je u zimu okovan ledom. Te neverovatne prizore ne smete propustiti.

 

Netaknuta priroda i zimske šetnje šumama čekaju vas na Tari. Ova planina, koja je udaljena od Beograda oko 180 kilometara, posebno je lepa kad je prekrije sneg, a savršena je za aktivan boravak u prirodi. Osim skijanja, šetnja, jahanje i različite sportske igre, redovne su aktivnosti za zabavu na Tari. Krećite se obeleženim stazama za šetnju i planinarenje, i ne možete zalutati. Ono što svakako treba da se nađe na vašoj listi jeste poseta vidikovca Banjska stena sa kojeg se pruža neopisiv pogled na jezero Perućac i kanjon Drine, što je ujedno i savršena pozadina za vašu novu instagram fotografiju!

 

Ljubitelji skijanja i snega možda otkriju novu omiljenu skijašku destinaciju ako se upute na Divčibare. Divčibare se nalazi na planini Maljen, a od Beograda stiže se za oko dva sata vožnje. Obilne snežne padavine česta su pojava na ovoj planini zbog čega na ski stazama nikad nije potreban veštački sneg. Ski staza “Crni vrh” dugačka je 850, a ona pod nazivom ''Centar'' duga je 600 metara. Povoljne cene smeštaja i dnevni ski-pass od 1400 dinara čine ovo skijalište pristupačnom opcijom za sve. Kada vam dosadi skijanje uvek možete prošetati pešačkim stazama i popeti se na neki vidikovac sa koga se pruža fantastičan pogled na predeo ove zimske lepotice.

 

Za kraći izlet ispunjen zabavom, ukusom hranom i zimskim ugođajem, ipak nećete morati daleko, ako za to nemate vremena. Povedite svoju porodicu u etno-domaćinstvo ''Zornića kuća'' u selu Baćevac, koje se nalazi samo 30 kilometara od Beograda. Zimski dani, jednostavnost seoskog života i uživanje u lepoti jednog srpskog domaćinstva pod snegom, oduševiće baš svakog. Šetnja po snegu, ispijanje kuvanog vina i rakije pored toplog kamina, novogodišnji ukrasi i domaća hrana učiniće da se osećate kao da ste u selu iz zimske bajke.

 

Zimovanje u Srbiji neće razočarati baš nikoga, upravo zbog raznolikosti destinacija koje ona zimi nudi. Ipak, vrlo je važno pripremiti se na zimske uslove kako bi vaš odmor prošao bez ikakvih poteškoća. Do većine zimskih destinacija u Srbiji najlakše je, i najsigurnije, doći automobilom. Novogodišnji period je vreme kada možete da uživate u odmoru, dopustite da vas zimske radosti, idila zaleđene prirode i ukusna hrana u Srbiji očaraju u potpunosti!

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za one na Jugu, Stara planina. Babin zub. Odličan hotel, za one koji mogu da ga priušte. Žičara, ski staze, i trenutno više od pola metra snega. Nislije, pirocanci, knjazevcani, prokupcani, ima i bugara. Sarenoliko društvo. Dobro došli...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srbija ima dosta planina na koje je lepo otići i zimi. Makar i "u šetnju". Opremiš se dobro ( pa i kamašne na noge da staviš ), pa u sneg :) Naravno, ako je porodica voljna da te u tim šetanjama prati.

Imao sam takvih zimskih (porodičnih) izleta, po snegu i debelom minusu, pa i po Divčibarama. Prelepo je bilo.

A moraću "jednom" opet i do Stare planine, makar na "dnevno skijanje", tek da se "otisnem" sa vrha Sunčane doline, pa dole preko Konjarnika. A posle skijanja kod "Ždrme" na ručak. Uostalom, ako mogu da "tempiram" da iz BG na Bjelasicu stignem ujutro pre otvaranja žice, valjda mogu to valjda i sa Starom planinom :)

 

Sećam se, kada sam od jedne drugarice prvi put čuo da ona tokom ski sezone subotom ili nedeljom redovno ide iz BG zorom ranom na Kopaonik na dnevno skijanje, mislio sam da su ona i njen dragi totalno ludi. Otprilike, misao mi je bila: "Brate, koji su ovo jadnici? Pa, što gore ne prenoće?"

A neuporedivo je ( logistički) lakše otići na dnevno skijanje ili neki drugi dnevni zimski izlet po Srbiji, pri čemu je i sam pokušaj da nadjete smeštaj za samo jedno veče najčešće u rangu nemoguće misije ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za one koji se razmišljaju, baš se isplati pobeći na ski vikend ovamo!

Ovih dana je neki bugarski nacionalni praznik, pa je "kao" veća gužva, a mi juče nismo čekali ni malo na žičare, bukvalno kako završimo, ulazimo. Na gondoli se čekalo dve do tri kabine.

Ustali smo u 4, krenuli u pola 5 iz Beograda, u smeštaju bili u 8.10, popili kaficu, pojeli vruće kiflice i skijali do 16 uz pauzu za vruću rakiju! Što bi rekli do otkaza! 

Smeštaj je oko 30e za dvojicu, ski pas za dva dana 4380, oprema 1500 za dva dana, sinoć klopali "sve po redu", od rakije od palačinki za manje od 2000! Putarina je 1900 dinara...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bole noge!:thumbsup:

Iskreno, baš sinoć pričamo, ponovili bismo opet (a možda i ponovimo 18-19.3.)

Jedino što bih menjao je da bih drugi dan uzeo poludnevnu kartu, jer smo realno toliko i skijali (zbog kondicije, a i vremena - bio je opasan vetar na Babinom zubu)

Vila Nada - topla preporuka za smeštaj! Malo mi je daleko za jedan dan samo, vikend je taman!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, kako sam ja tebe razumeo, od BG do parkinga na Konjarniku je oko 3,5 sata?

Iz BG kreneš u 05.00, u BG se vratiš oko 20.00 -20.30 :) 

Ručak posle skijanja ( u restoranu ) "preskočiš", jer ćeš na povratku gladan teže zaspati :) A ako odeš samo subotom na jednodnevni izlet, onda u nedelju možeš negde drugo ... Npr, na Frušku goru  :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jes' al' treba naći meru da ne "izgoriš" kao mi u subotu!;)

Posle kafane smo se jedva dovukli do smeštaja i zaspali snom pravednika!:lol:

Sa Mirijeva smo krenuli u 4.30, na Konjarniku bismo bili oko 8.20 ( da nismo stali da se u smeštaju presvučemo!) Pravili pauze da uzmemo kafe na nekoj pumpi, za prodavnicu i pekaru u Svrljigu!

Stim što ne znam da li može ski pas da se uzme na Konjarniku, ili mora do hotela i gondole??

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/6/2022 at 1:05 PM, bane1321 said:

Naravno, ide se sa Stilom!

IMG_20220306_130424.thumb.jpg.d10671eba47a4ac575e601ad232aedf5.jpg

1 hour ago, moron said:

I, sada, par dana posle svega, kakvi su utisci ?

Menjao bi onu njegovu kantu od Scenica za MultiJet Stilo, na keca.

I jos ako je 1.9 16v 140, da doplati :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, bane1321 said:

Jes' al' treba naći meru da ne "izgoriš" kao mi u subotu!;)

Posle kafane smo se jedva dovukli do smeštaja i zaspali snom pravednika!:lol:

Sa Mirijeva smo krenuli u 4.30, na Konjarniku bismo bili oko 8.20 ( da nismo stali da se u smeštaju presvučemo!) Pravili pauze da uzmemo kafe na nekoj pumpi, za prodavnicu i pekaru u Svrljigu!

Stim što ne znam da li može ski pas da se uzme na Konjarniku, ili mora do hotela i gondole??

Možeš ti ski pass preuzeti u BG, npr. u Beosportu, u bloku 19-a.

 

U vezi toga kako ste posle ručka odmah "zaspali snom pravednika" ... Sećam se, dok sam dolazio "na duže" tu, kada sam prvi put došao kod "Žrdme" i video mu sobe (pre odlaska na skijanje), pomislih: "Auh, brate, šta je ovo, kako male sobe ...".

A posle skijanja i klope kd njega je bilo isto tako kao i sa vama. Zaspali smo svi posle ručka "kao zaklani", da niko nije ni primetio ili zamerio kako su sobe male.

I jedva smo se probudili radi večere. Jednom smo je i preskočili i nastavili da spavamo.

Znam da je TV program (u smislu broja kanala i svega) tada bio očajan, ali, ni to nikome nije smetalo.

Skijanje, klopa, spavanje i samo tako u krug. Ništa drugo ...

 

Baš zbog pospanosti posle obilatog obroka, kada idem na dnevno skijanje, sa sobom nosim samo sendviče (za sebe), koje periodično klopam celi dan, da nikada nisam suviše sit, a u BG se vratim gladan. I bezbedan. Oni koji idu sa mnom obično odu negde da ručaju ( u toku ski dana ), ali, ne i ja - nije bezbedno obilato jesti (pa voziti) ni ako nisi umoran. A posle skijanja pogotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, Ivan said:

MultiJet Stilo,

BeMzin + gas od Jopela 1.6:P

 

20 minutes ago, moron said:

Možeš ti ski pass preuzeti u BG, npr. u Beosportu, u bloku 19-a.

To mi je ista razdaljina vremenski, kao do gondole!:lol:

 

21 minutes ago, moron said:

Skijanje, klopa, spavanje i samo tako u krug. Ništa drugo ...

Amin!:respect:

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, bane1321 said:

BeMzin + gas od Jopela 1.6:P

Stilo koji ne traktorise nije Stilo, bajo moj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skijališta Srbije objavila cenovnik za novu sezonu. Koliko sam uspeo da šacnem (što bi rekao @Ivan :D) vrlo malo su povećane i to uglavnom jednodnevne u odnosu na prošlu, što je sjajna vest!

Skipass | Скијалишта Србије (skijalistasrbije.rs)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Načelno, jeste pohvalno ako cene nisu korigovane na gore ( mada je to i jasan znak kakav su extra profit ostvarivali prošle sezone uz niže cene struje ). Samo, cena hotelskog i ostalog smeštaja i pratećih usluga sigurno neće ostati u rangu cena od prošle godine ( kao što je se i cena goriva značajno promenila u odnosu na prošlu sezonu ).

Sve u svemu, biće to značajno skuplja zabava ove sezone.

Uz to, kako su naši "gradjevinski neimari" u medjuvremenu oprali još dosta para i u ski centrima napravili dodatni broj gradjevinskih objekata ( što garantuje još veće gužve ), za te u zbiru tvoje veće pare možeš da dobiješ samo u paketu lošiju protivvrednost (za jednog skijaša).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, slično sam i ja rekao drugarima, da su onda prošle godine jahali na talasima želje ljudi da nakon godinu i kusur dana zatvaranja i zabrana udahnu punim plućima.

Elem drugari zakazali trodnevno skijanje na Staroj planini, po ceni istoj kao u martu! Jedino ostaje da vidimo koliko će najam opreme skočiti!

Lokaciju ne menjamo!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, bane1321 said:

Jok, idalje sam na moru! :wallbash:

Drugari bili prošli vikend na Staroj

Valjda ćeš doći pre nego prodje ski sezona :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...