Jump to content
FAS Goran
Dejan Zajecar

Fiat 500L - čudno tupkanje prilikom starta motora

Recommended Posts

Da li se jos nekom desava da se prilikom svakog starta motora cuje zvuk kao neko tupkanje, to se cuje tup-tup-tup jedno 15-tak puta i samo od sebe prestane! zvuk dolazi iza plastike ispod komandi klime i ventilatora, kao da je neki relej, kontaktor, tako nesto! ne rastura mi se ceo sklop! to se prvi put desilo pre jedno dva meseca! auto je iz 2013, presao oko 65000 km.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Digitalna ili manuelna klima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje snimi zvuk pa okaci. Nikada mi nije bilo jasno kako neko misli da se na osnovu tak-tak, tup-tup i klik-klik opisa zakljuci nesto ;) .

17 minutes ago, Dejan Zajecar said:

za sta sluzi taj motorcic klapne, da li se tesko dolazi do njega

Klapne sluze za regulaciju ulaza spoljnog vazduha, regulaciju smerova duvanja u kabini, podesavanja temperature...

Inicijalno pitanje je bilo da li je klima digitalna ili manuelna - jer u slucaju digitalne, polozaj klapni odradjuju elektro-motori (sa ili bez potenciometara u sebi) a na osnovu izabranih podesavanja. Takodje, imaju i postavljanje u inicijalne polozaje nakon startovanja, kada se cuje zvuk motorcica i klapni. Ukoliko je neki par elektromotor-klapna problematican, taj zvuk ume da bude kontinualan.

Dok se u slucaju manualne klime sva podesavanja odradjuju rucno, fizickom vezom izmedju komande i klapni (smerovi duvanja i temperatura). Kod vecine novijih Fiata sa manuelnom klimom, izuzetak je klapna recirkulacije, koja je jedina pogonjena elektromotorom, a ne direktnom fizickom vezom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

veliko hvala na ovakvom iscprnom odgovoru,  snimicu sutra i postavicu!  ukoliko je problem kod tih klapni, koliko je komplikovana popravka, posto je veca verovatnoca da se dobije na loto, nego da se nadje kvalitetan majstor koji ce u nekom korektnom roku zavrsiti posao! jos jednom hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo liči na onaj čuveni zvuk koji uglavnom zimi i pri manjim obrtajima ispušta Punto 1.2 8v.

Čuje se baš tak-tak-tak, sa jačim gasom nestaje. 

Ja sam čak i reklamirao u garantnom roku ali sam dobio objašnjenje da je to uobičajeno. 

Pričali su na netu da je to jer benzin nije imao adekvatnu oktansku vrednost, ali čak i sa 100 oktana javlja se isti zvuk. 

Opušteno... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...