Jump to content
FAS Goran
Ivan

F1: Abu Dhabi 2021

Recommended Posts

Da polurazocaran i prilicno ravnodusan :) nakon proteklog skandaloznog vikenda i sudjenja na stazi Jeddah - malo ranije otvorim temu o poslednjoj trci sezone 2021.

U kojoj ce se na Yas Marini resavati pitanje ovogodisnjeg sampiona.

 

Zvanično ime:  FORMULA 1 ETIHAD AIRWAYS ABU DHABI GRAND PRIX 2021

Lokacija: Yas Marina Circuit, Abu Dabi, Ujedinjeni Arapski Emirati

Datum: 10.-12. decembar 2021.

 

Petak 10.12.2021.

Prvi trening: 10:30h – 11:30h

Drugi trening: 14:00h – 15:00h

Subota 11.12.2021.

Treći trening: 11:00h – 12:00h

Kvalifikacije: 14:00h – 15:00h

Nedelja 12.11.2021.

Trka: 14:00h

 

VN-Abu-Dabija-2021.png.4ebefa67f3bd09479b28ab021f0da5e0.png (256×141)

 

Broj krugova:      56

Dužina staze:      5.451 km

Dužina trke:        305.066 km

Broj trka:             12

Prva trka:            2009.

Najviše pobeda: Lewis Hamilton /5/

                           Mercedes /6/

 

Posle Bahreina, Abu Dabi je druga staza na Bliskom Istoku koja je ugostila karavan F1. Kao i sve novije staze, celokupan projetak je poveren nemačkom arhitekti Hermanu Tilkeu i njegovoj moći da stvori stazu koja će zapanjiti i vozače F1, Bernia Ecclestona i, ali i najzahtevnije kritičare.

 

abu_dhabi_panorama.jpeg.7e8dc4e53941747189f067c10d47106f.jpeg

 

Šeici koji su omogućili da se staza napravi dali su odrešene ruke Nemcu, koji je pored staze bio zadužen i za sve prateće objekte na stazi. Staza u Abu Dabiju je odgovor Bliskog Istoka na najglamurozniju stazu u Evropi – Monte Karlo.  Da bi ste prošli 21 krivinu koliko staza ima, vozićete po namensi izgradjenom ostrvu, ali i kroz Jas Marina hotel, koji je jedno od najupečatljivijih mesta na stazi.

 

800px-Abu_dabi_by_night-300x217.jpg.11d9feec1fd330af570c902dfcfee3ae.jpg (300×217) Ferrari_World_Abu_Dhabi-300x217.jpg.53892dc5f1f438511daf17e05837e7a9.jpg (300×217)

 

Iako je staza napravljena na veštačkom ostrvu to nije sprečilo dizajnere da naprave uspone i padove,  kao i da naprave najduži pravac u kalendaru F1. Prema rečima šeika, cena od preko 1 milijarde dolara je mala u odosu na ono što je Dubai i ceo Bliski Istok dobio.  Arhitektonsko čudo, kako su ga nazvali čelnici FIA-e bilo je sve što jedna staza treba da ima. Dugačak pravac i kombinaciju sporih i brzih krivina trebalo bi obezbediti vozačima zanimljivu trku sa dosta preticanja.

 

abu_dhabi_night_celebratioon-300x191.jpg.73a25cc7f72a2824ede6bbbd90ea4b89.jpg (300×191)  yas_marina_hotel_abu_dhabi-300x191.jpeg.87a06cd65f49a11fc6058b1c1564ae9f.jpeg (300×191)

 

Prvi osvajač pol pozicije u Abu Dabiju je britanac Lewis Hamilton sa vremenom 1.40.948, dok je prvi pobednik VN Abu Dabija mladi Nemac Sebastian Vettel. Lewis Hamilton je najuspešniji vozač sa pet pobeda, dok je među konstruktorima najbolji Mercedes sa šest.

Organizatori su sredinom 2021. doneli odluki da se na stazi naprave određene promene kako bi postala još brža i kako bi se stvorilo još prilika za preticanje. Tako je odlučeno da se ukine šikana u krivinama 5 i 6, kao i ona u krivinama 11, 12 i 13. To znači da će vozači nakon krivine 1 moći da voze punim gasom sve do ukosnice koja je ranije bila krivina 7, dok će na zadnjem delu staze vozače umesto šikane čekati duga lučna krivina koja ih vodi dalje prema bivšim krivinama 15, 16 i 17.

 

image.png.eb99d22dcf4869a9518a3292d0295ab0.png

 

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, Ivan said:

Da polurazocaran i prilicno ravnodusan :) 

Delim mišljenje i stav, ali ipak navijam da Maks uzme, samo da se prekine ovo sa Hamiltonom i Mercedesom.

 

A od sledeće godine ne moraju više ni jedan ni drugi da osvajaju, vreme je da na scenu stupe i neki novi "klinci" poput Rasela, Leklera, Norisa, malo da se ujednači grid na vrhu i da konačno bude zapravo zanimljivo :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda će ove promene na stazi omogućiti više preticanja,što Red Bull-u sada ne ide na ruku... ne znam dali Red Bull može nešto da preokrene na zadnjoj trci ali mečka ima mnogo bolji tempo u trci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje je koliko je zivota ostalo u tom motoru za Q mod tokom cele trke, videlo se vec u Arabiji da nije to onaj tempo iz Brazila. Ako jos malo smanje, eto egal tempa, a tu onda svasta moze biti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada vec pricate o bitnim tehnickim detaljima :D :

 

McLaren dodao nove boje na svom bolidu za poslednju trku u sezoni

 

mcl_dizajn_ab.jpg.d246b0b68497439b55193b99eebe812a.jpg (1100×700)

 

Na ovaj način tim iz Vokinga želeo je da podrži kampanju svog sponzora.

 

Tim McLarena odlučio je da na VN Abu Dabija ima izmenjenu kolor šemu jer je rešio da podržu kapmanju svog sponzora Vuse koja nosi naziv “Driven by Change”. Ovaj brend ima zadatak da kreira kreativnu platformu za globalni uticaj ka publici vezanu za motorsport. Ovaj dizajn je delo dizajnera iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Rababa Tantawya u saradnji sa medija dizajnerom Davideon Virdim. Ovo je drugi put da tim iz Vokinga ove sezone ima specijanu kolor-šemu, jer su tu prvo uradili u Monaku.

 

mcl_dizj_ab_2.jpg.ae226b23e28fa0741f68d30f174def31.jpg (1100×700)

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Red Bull će imati unapređenje za poslednju trku?

 

verstappen_hamilton_sa_gp_2021_r.jpg.d08729097c431e495f196113f64c08ae.jpg (1100×700)

 

Hamiltonov Mercedes je trenutno bolji pripremljen bolid, ali Red Bull ne odustaje.


Nemački tim već neko vreme nije dodao ništa novo na svoj bolid, dok neki eksperti kažu da se u Red Bullovoj fabrici još uvek traže načini da se pronađe vreme.

Tako bismo prema pisanju Auto Motor und Sporta u Abu Dabiju mogli da vidimo unapređenje na Red Bullovom bolidu. Oni prenose da je Perez u Saudijskoj Arabiji testirao nešto što bi moglo da se nađe na Verstapenovom bolidu na poslednjoj trci.

U pitanju je manja promena na podu bolida koja poboljšava maksimalnu brzinu.

Međutim, izvori prenose da ova modifikacija ima i manu pošto bolid ima lošiji balans u krivinama. Konfiguracija staze u Džedi je takva da je negativni uticaj novog poda bio izraženiji, pa je tim odlučio da do kraja vikenda nastavi sa starom specifikacijom.

Postoji šansa da će modifikovani pod biti ponovo isproban tokom treninga u Abu Dabiju. Na stazi Jas Marina ima manje brzih krivina i zato bi možda ova specifikacija mogla da bude efikasnija.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se od reci do reci sa F1 sampionom...

 

Villeneuve: Hamilton i Verstappen se ponašaju kao da voze iznajmljene kartinge

 

verstappen_hamilton_sa_gp_2021_rr_2.jpg.f46f2eda08d3a9e6e8addcdfc2ca10f5.jpg (1100×700)

 

Svetski šampion iz 1997. je oštro kritikovao dešavanja na trci za VN saudijske Arabije.


Kanađanin je za trku u Džedi rekao da je više ličila na Holivudski šou nego na sportsko takmičenje. U nedelju je viđeno mnogo incidenata, tri starta i dosta akcije između dva glavna konkurenta za titulu.

 

verstappen_hamilton_sa_gp_2021_restart.jpg.eaf9149e0a45a68745dc52405130f345.jpg (1100×700)

 

Međutim, Villeneuve njihov duel pored i vožnjom iznajmljenih kartinga i ističe da se ne slaže sa mnogim odlukama koje su donete tokom trke.

„Ovo nije bila Formula 1, nego vožnja iznajmljenih kartinga. Sve je bilo pogrešno i nisam siguran šta da kažem. Jako je teško biti neutralan kada komentarišete sve što se događalo. Ljudi će uvek misliti da ste zauzeli nečiju stranu. Pitanje je da li želi dobar sport i Formulu 1 ili Holivudski šou. Ako hoćete Holivud, onda je ova trka bila sjajna. Međutim, to nije ono ka čemu Formula 1 treba da stremi. Ne znam. Mislim da sbi se Frank Williams prevrnuo u grobu da je video ovo, i sve to na dan kada se njemu odavala počast“, izjavio je Villeneuve.

 

verstappen_hamilton_sa_gp_2021_r.jpg.4c2871983650dde9f80076fda5200d42.jpg (1100×700)

 

On se takođe osvrnuo i na kritike upućene na račun nekolicine šefova timova.

„Prosto nije normalno kada vidite njih kako viču i vrše dodatni pritisak na sudije i redare. Ovo je bila super zabava za fanove i gledanost je sigurno skočila, što je dobro za Formulu 1, ali mislim da se sve više udaljavamo od sportske strane“, dodao je Villeneuve.

Jedna od glavnih tema nakon trke je svakako bio incident između Verstappena i Hamiltona, a kasnije i nepropisno prepuštanje pozicije i potom preticanje od strane Holanđanina.

 

Verstappen_Hamilton_sa_gp_2021_crash_2.jpeg.323e926707a878984bf508e71f1f24f1.jpeg (1100×700)

 

Villeneuve za sve krivi DRS.

„Kada neko uspori ispred, treba da ga obiđete. Problem su glupe DRS zone. Lewis nije hteo da pređe preko linije pre Maxa. Znao je da ga Max pušta, ali je isto tako bio svestan da će Red Bull imati DRS kada izađu na pravac. Obojica su se pravili blesavi u toj situaciji“, rekao je Villeneuve.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horner: Ne želimo da sudar odluči šampiona

 

sefovi f1 horner wolf.jpg

 

Maks Ferstapen i Luis Hamilton ulaze poravnati u poslednju trku šampionata Formule 1, koja se vozi u nedelju u Abu Dabiju. Takvo stanje na papiru više odgovara Holanđaninu, koji bi u slučaju da obojica ne završe trke, bio prvak sveta, jer ima više pobeda. Automatski je to pokrenulo priče kako bi Ferstapen sudarom sa Hamiltonom stigao do titule u karijeri. Međutim, Kristijan Horner, prvi čovek Red Bula kaže da niko u njegovom timu ne razmišlja na taj način.

 

''Ne želimo da sudar odluči šampiona. Celu sezonu se vodimo stavom da je prvo potrebno da se trka završi da bi se pobedilo. Očekujemo da odluka padne na stazi u fer borbi'', izjavio je Horner. U Red Bull-u ističu da je tokom sezone bilo nekoliko incidenata i da u nekim situacijama nisu bili zadovoljni oni, a u nekim Mercedes. ''Sve je počelo na Silverstonu kada je Hamilton udario Maksa. Procenjeno je da je tada Hamilton bio kriv. U Monci je odluka bila drugačija'', rekao je Horner i dodao: ''Biće žestoko do samog kraja''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://pole-position.rs/alfa-romeo-se-porukom-oprasta-od-svojih-vozaca-bottas-spremio-posebnu-kacigu/

Alfa Romeo F1 tim se oprasta od vozaca,a F1 se oprasta od Kimija,coveka kojeg svi postuju .Zaista je legenda

Bice napeto u nedelju,ovakav rasplet se nije dogodio godinama u F1 ,skroz je sve zamrseno kao spanska serija

Ja ipak,iako nisam Maksov navijac,navijacu za njega da pobedi i postane novi F1 sampion

FGKhAKmX0AAhS17.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hamilton mora da bude oprezan, još jedna opomena može da mu donese novu kaznu

 

ham_opomena.jpg.6b096b8354032567eec10d98d3f42ffe.jpg

 

Britanac se na VN Abu Dabija bori za svoju osmu šampionsku titulu.

 

Lewis Hamilton i Max Verstappen se ovog vikenda bore ko će biti novi šampion a u ovaj duel ulaze sa pojednakom količinom bodova. I ako je vozač Mercedesa u poslednjih nekoliko trka dobijao kazne pomeranjem na gridu zbog zamene motora, Hamilton je takođe zbog pojedinih grešaka na stazi dobijao i opomena od sudija.

Aktuleni šampion je na prošloj trci dobio opomenu zbog blokiranja Nikite Mazpina na trećem treningu a po prvi put je upisan u notes kod sudija još na VN Meksika kada se nebezbedno vratio na stazu tokom prvog treninga. Ovo znači da je Hamilton za sada ukupno na svom kontu skupio dve opomene a treća bi po novim pravlima donela automatsku kaznu od pomeranjem za 10 mesta na startu.

Sada, ostaje da Britanac povede računa na poslednjem trkačkom vikendu.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poruke za Kimija i Antonija na automobilima u Abu-Dabiju

 

AR_F1_2021_02.jpg

 

Alfa Romeo će poželeti zbogom svojim vozačima nakon tri godine pomoću specijalnog ruha svojih C41 modela tokom Gran prija u Abu-Dabiju. Automobili Kimija Rejkenena i Antonija Đovinacija nosiće posebne poruke dvojici vozača od tima zbog kraja njihove avanture sa njima, putovanja koje je započelo 2019. Ova poruka će postati deo Alfa Romeo logotipa na haubama automobila, sa rečima na horizontalnom kraku milanskog krsta.

 

AR_F1_2021_01.jpg

 

Na automobilu Antonija će se nalaziti natpis na italijanskom ''Grazie di tutto, Antonio'' - hvala na svemu, Antonio - kao omaž doprinosu italijanskog vozača ovom timu još od svog debija; na Kimijevom automobilu će  biti drugačija poruka - ''Dragi Kimi, sada ćemo te ostaviti na miru'', što predstavlja šaljiv omaž jednoj od klasičnih radio poruka tima, koja je postala deo istorije Formule 1 tokom duge karijere Finca. Poruke će biti prisutne tokom svih trka Gran prija u Abu-Dabiju i biće samo jedan od znakova pažnje prema Kimiju i Antoniju koji će se pojaviti tokom vikenda, a tim će otkriti još toga vremenom. Dok se približava kraj sezone 2021, stiže i kraj partnerstva dva vozača koji su šarmirali milione fanova svojim ličnostima, humorom i posvećenošću trkanju, koji su ponosno zastupali vrednosti brenda Alfa Romeo kako na stazi tako i van nje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferstapen: Očigledno je da za mene važe drugačija pravila

 

max red bull.jpg

 

Maks Ferstapen istakao je da će uraditi sve kako bi pobedio Luisa Hamiltona u Mercedesu i tako obezbedio titulu šampiona Formule 1. Pred poslednju trku u sezoni, koja će se ovog vikenda voziti u Abu Dabiju, Ferstapen i Hamilton su izjednačeni u generalnom plasmanu. U medijima se često pominjala ideja da bi sudar u poslednjoj trci mogao da odluči o tome ko će biti šampion.

 

''Kao vozač, ne razmišljate o tim stvarima'', rekao je Ferstapen. ''Samo želite da pružite svoj maksimum i naravno pokušate da pobedite u trci. Mediji pričaju o tome, ali ja nemam komentar. Došao sam ovde da dam sve od sebe i budem maksimalno pripremljen''. Holandski vozač ističe da ne bi voleo da šampionski naslov zavisi od odluke direkcije trke. ''Ne znam šta će se dogodili, ali desile su se neke kontroverzne stvari. Mi ne možemo da uradimo ništa povodom toga. Moramo da budemo fokusirani na ovaj vikend. Naravno da obojica želimo pobedu i trebalo bi da razmišljamo o tome'', rekao je Maks i dodao: ''Očigledno je da za mene važe drugačija pravila nego za neke druge vozače. Neke stvari meni nisu dozvoljene, a drugima jesu. Ali, uradiću sve da pobedim u ovoj trci. Siguran sam da ćemo prirediti šou svima''.

 

Na pitanje da li Hamilton ima superioran bolid, Ferstapen je odgovorio: ''Teško je porediti, jer nikada nismo sedeli za njihovim volanom. Očigledno je da su u poslednjih nekoliko trka bili izuzetno jaki i da ih je bilo teže pobediti. Ali ovde je drugačija staza, ja ću polušati da izvučem maksimum iz sebe i iz bolida''.

 

Hamilton: Sudar u nedelju? Ne želim da razmišljam o tome

 

Vozač Mercedesa Luis Hamilton očekuje veliku borbu u poslednjoj trci sezone u Abu Dabiju, ali se nada da će mu iskustvo pomoći da dođe do rekordne osme titule šampiona u Formuli 1. Britanac je sedam puta bio šampion Formule 1. Upitan da li je sada drugačiji osećaj, odgovorio je: ''Različit od čega? Prava je privilegija biti jedan od dvojice vozača koji se u poslednjoj trci bore za titulu. To je neverovatno. S obzirom na sve kroz šta smo prošli, sumnjam da bi iko rekao da je ovo moguće… Sada sam blizu 37. godine, znači stariji sam nego prethodnog puta kada sam se borio za titulu. Mislim da je to jedina razlika''.

 

Zanimalo je šta bi mogla da bude prednost Hamiltona u odnosu na Ferstapena. ''To što mene čini. Moja iskustva iz prošlosti, moj pristup, taj trkač koji postoji u meni. Ono što ste videli u poslednjim trkama''. Red Bull je slavio u Abu Dabiju prošle godine, a staza je doživela i određene izmene. ''Ne znam. Prošle godine su nas pobedili ovde. Ali bih podsetio da sam se ja tada vraćao posle pauze uzrokovane korona virusom, nisam bio sasvim spreman'', istakao je Britanac. ''Mislim da mesta na kojima smo bili slabi prošle godine, nisu više tu. To je pozitivno. Ali znamo da će Red Bull biti jak''.

U medijima se često pominjalo da bi borba za titulu mogla da bude rešena incidentom na stazi. ''Ne mogu da kontrolišem stvari oko sebe, jedino ono što ja radim. Ne želim da razmišljam o tome. Ovde sam da pružim svoj maksimum''.

 

Alonso o borbi za titulu: Maks vozi bolje od svih ostalih

 

Dvostruki svetski šampion Fernando Alonso smatra da vozač Red Bull-a Maks Ferstapen zaslužuje da osvoji titulu u Formuli 1 ove sezone. ''Mercedes je pobedio u poslednjih nekoliko trka, ali po mom mišljenju Maks vozi bolje od svih ostali. Videli smo kvalifikacioni krug u Džedi dok nije dodirnuo zid u toj poslednjoj krivini. To je bio Maks, a ne Red Bull'', rekao je vozač Alpina. ''To je dakle moje mišljenje. Mercedes je zaslužio titulu u konkurenciji konstruktora jer ima superioran bolid, ali Maks je tokom cele godine vozio bolje od ostalih''.

 

Legendarni španski vozač postavio je i sebi cilj pred poslednju trku u sezoni - Alpin ima 29 bodova ispred Alfa Taurija i bori se za peto mesto u konkurenciji konstruktora. ''Podržavam svoj tim, borimo se za peto mesto, imamo prednost, ali nikada se ne zna šta može da se dogodi. Moramo da budemo fokusirani. Ono što se dešava napred, to je lepo gledati sa strane. Ali ko god da pobedi, to za nas neće promeniti ništa. Ako me pitate, ja imam svoje mišljenje, kao i svi drugi, ali ne navijam ni za koga''.

 

Akcija u Abu Dabiju počinje u petak prvim treninzima. Sve što se dešava uoči i tokom poslednje trke u sezoni možete da pratite na kanalima Sport Kluba.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verstappen osvojio pol poziciju uoči poslednjeg obračuna sa Hamiltonom

 

f1 2021 01.jpg

 

Max Verstappen bio je najbrži na današnjim kvalifikacijama za poslednju trku u sezonu u Abu Dhabiju. Verstappen je odvezao veoma brz krug u vremenu 1:22.109 i tako stekao pol poziciju, a iza sebe je ostavio glavnog rivala za titulu Lewisa Hamiltona. Kao treći će startovati Lando Norris iz McLarena, a ovakav startni redoled bi mogao biti itekako važan za epilog šampionata.

Naime, Verstappen i Hamilton u poslednji obračun ulaze izjednačeni u generalnom plasmanu, s tim da Max ima prednost zbog jedne pobede više. Dva tima će imati i različite taktike sutra budući da se Red Bull opredelio za meke, a Mercedes za srednje tvrde gume.

 

Trka koja će nam dati odgovor ko će biti šampion Formule 1 za 2021. godinu na rasporedu je sutra od 14:00 sati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolji start mekih, možda čak i Lando prođe Luisa. Mercovi vrvt jedna zamena guma, svi ostali na mekim, vrvt. 2 boxa.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...