Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

e ovako skoro sam punta mk2 pa bih mu kupio neke alu felne 15-ce, nema iskustva sa njime pa me interesuje do kojih dimenzija guma i felne mogu ici po katalogu je 6j 15" et37, da li mogu 6.5j 7j, koji et moze ici, koja bi bila dobra dimenzija guma 195/60 195/55 195/50 185/60 .... a da se ne desi posle da kace negde u rubove? i interesuje me da li pasu felne sa brava/e?

konkretno ovaj model

image.jpg

i jel mozda neko zna kako bi one njemu stajale? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, Cekaj... skoro si punta...STA??? Felne idu od 14-17 bez problema, gume od 165-215 a za jotazu i et... od et -25 pa do et 49, Jotaza od 4.5 pa do 9J

E sad, treba da se razumes u tuo da bi postavio tako siroko pitanje jer ti ovo nista ne znaci, jer ti dzaba et 35 ako je felna 7.5J i takodje dzaba et 25 ako je joztaza mala jer sve zavisi od toga gde ce da ti kaci. Za punta, distanceri pozadi su obavezni za sve felne sire od 6.5J i vece od ET 30 jer kaci amortizer a ako previse izbacis tocak, kacice rub...

Share this post


Link to post
Share on other sites

skoro sam kupio punta :) izgleda da sam bio gladan sinoc pa sam progutao rec ;)

jesam malo siroko pitanje postavio, razumem se po malo u to... konkretno naisao sam na dva seta felni jeftino,ovaj sa slike koji sam u prethotnom postu postavio taj set je 6j ali ne znam koji je et, i trebalo bi da one mogu bez problema da se stave?

i ovaj set:

image.jpg

ovaj set je 7J 15 H2 / ET 35 sa gumama 195/65

ako sam dobro razumeo za ovaj set posto je sirina felni 7j a et 35 trebace distanceri jel ce kaciti o amortizer??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih da kupim 15inch aluminijumske felne, sa gumama 195/50 (SAVA, TIGAR...)

Da li neko moze da mi preporuci gde da portazim? Ko ima dobar izbor u Beogradu? Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li mogu na Dobla alu felne sa 195/60/15 gumama. Ili trebaju distanceri? Starije su felne pa ne pise koliki je offset!!! Ima otprilike 1 cm od amortizera do felne!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sava jest da drzi ali se brzo trosi tigar nikako ap sport, kit ,beo guma .A u toj klasi trazi BARUM najbolje se pokazale .

Ja bih da kupim 15inch aluminijumske felne, sa gumama 195/50 (SAVA, TIGAR...)

Da li neko moze da mi preporuci gde da portazim? Ko ima dobar izbor u Beogradu? Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi, jel mogu na bravu 1.2 gume dimenzija 165/70/14..da nisu previše uske? I da li je bolje staviti ih napred ili pozadi? Fabričke su valjda 175/65/14 :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti je manje vise isto, Ako neces sa sa 120 da uleces u krivine stavi te 165...

ja na Gp-u imam 175 65 15 a fabricki ide i 185 65 15

uze gume idu napred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro realno vecina BMW-a ide na taj neki fazon..

ali recimo to pravilo ne vazi za all season, dobro poznata stvar je da uza guma bolje ide po snegu, u tom slucaju da imam 2 uze i 2 sire svakako da bi stavio pre uzu na pogonske nego siru...

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi potreban mi je savet vezano za dimenzije guma. Trenutno mi je na marei fabričkih 195/55R15 na alu felnama a hoću da kupim sve četiri i vidim da su dosta skuplje od nekih drugih dimenzija, e sad posavetujte me sa alternativama:

185/60R15 - odstupanje 1.3% oko 50e jeftinije

175/65R15 - odstupanje 2.1% oko 70e jeftinije

Pitanje je da li je 185 prihvatljivo i da li je 175 preusko za fabričku alu felnu na marei da uopšte razmišljam o njoj? Meni je svaka odo ovih alternativa višestruki plus, udobnije, manja potrošnja, jeftinija nabavka, preformanse me ne zanimaju jer auto ne vozim ni blizu nekih njegovih limita, tako da mi je sa te strane svejedno.

Za šta biste se vi odlučili na mom mestu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veljo, meni je zimski set u dimenziji 195/60/15. Po računaru pneumatika, odstupanje je oko 3.3% ali brzinomer očitava tačnu brzinu. Potrošnja je ista, ubrzanja su ista - udobnost je veća! :yes

Sa 195/55/15 na 100 km/h GPS pokazuje 97 km/h, dok sa 195/60/15 pokazuje tačno 100 km/h. Kod svih su ta odstupanja, zašto, ne znam.... :question:

Elem, dimenzija 195/60/15 staje bez problema i jeftinija je za oko 30%.

Npr, Fulda Carrat Progresso je u 195/60 oko 6500 rsd, a u 195/55 oko 8500 rsd! :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde si našao Fuldu za tu cenu, ja sad zvao beogumu i u 195/60/15 imaju najjeftinije hitris za 6700 sa montažom i balansiranjem. 185/60/15 je 6300 isto hitris.

Iskreno oklevam da odstupanja budu veća od maksimalnih 3%, ne zbog laganja tahometra već zbog naprezanja kočnica, to je glavno upozorenje vezano za odstupanja.

Jel 175 suviše usko za tu felnu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam, ali ja sa 195/60 nisam imao problema....u Sremskoj Mitrovici sam video tu cenu. Znam da je 195/55 8500 rsd, a 195/60 je oko 6500...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da odgovorim samom sebi vezano za širinu felne i gume (marea ima alu felne od 6Jx15):

jotadimenzije.jpg

I još par važnih podataka, nosivost:

nosivost.jpg

index brzine:

indexopt.jpg

Edited by Velja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako neko zna, koliki je precnik centralne rupe na koju naleze felna na glavcinu na Fiat Bravo-u? Mrzi me da skidam tocak sad da bih merio to. Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nigde uspeo da nadjem jasan i konkretan odgovor, pa da pitam ovde, moze li na 15" felnu da se montira guma 195/55/15 ? U pitanju je Punto mk2..

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Moze samo zavisi koje sirine je felna. Pogledaj iznutra ili u specifikacijama koliko inca (J oznaka) je siroka (za 15" aftermarket je sirina najcesce 6.5j ili 7J). Posle pogledaj tabelu tri posta iznad i videces i sam da li ti odgovara. U principu, ako je izmedju 6 i 7 inca onda moze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio, felna je 7J. E sad, triput meri jednom seci, po ovoj tabeli stoji da moze ta guma na ovu felnu, e sad samo da potvrdim - moze li sve to bez posledica na Punto 2?

Edited by Dusco

Share this post


Link to post
Share on other sites

^E pa to sam hteo i da ti kazem malopre, moze da bude problem taj profil guma kod punta. Ako vec planiras da kupis gume, sto ne bi uzeo proverenu 185/55 varijantu? 195/55 bi mooozda i moglo ako ubodes offset i to ce ti verovatno kaciti kad budes vozio ljude pozadi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo bih ja rado 185, al je nema ni za leka :) E sad, imam rezervnu varijantu - guma 195/50 r15 na istu felnu (7J) isti auto (mk2), sta mislis da l bi se to uklopilo? :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...