Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Ta sirina felne od 8'' moze da nosi sirinu gume od 215 do 245, 225 ili 235 je idealno.

Sto znaci da uz odgovarajuci ET felne staje opusteno.

A razlika u visini boka izmedju te 2 dimenzije koje pominjes (225/45 i 235/40) je nekih 7 mm u korist prve. Treba videti i koja je razlika u pritiscima na koji se pumpaju. Pa na osnovu te 2 stavke odluci da li ti pase, posto hoces veci "balon" kako kazes :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

image.thumb.png.ec5b1c515610b19f68bfada9ba9d73eb.png

 

Da li se iz ovog moze zakljuciti ako na te felne stavim 225 45 R18  i taj mi et 38 da moze jer ovde kao mogu i 19  il se tako ne moze gledati narucio bi gume al ako ne mogu ni felne :) hvala u svakom slucaju.

 

Edited by Ivan
Skinuti nepotrebni visestruki citati, sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Veki

ET ti oznacava offset, tj. rastojanje ose felne od ose kacenja. Ili najjednostavnije, izbacenost felne u mm. Manji ET - izbacenija felna i obrnuto.

Sto znaci da ce ova tvoja felna sa ET38 biti za 6 mm uvucenija od fabricke (ako si iznad postavio fabricku specifikaciju, gde je za 18'' felnu ET32). Takodje, ET nema nikakve veze sa dimenzijom guma (sem u smislu izbacenosti celog kompleta felna+guma). To je sto se tice felne.

Sto se tice guma, na 8'' sirine stavljas teoretski 1 cm uzu i za 7 mm visu 225/45 gumu. Sto znaci da umesto fabricke 235/40 dobijas malo vise strečovanu (razvučenu) gumu preko felne (a na 8'' ide od 215 do 245). Koja bi trebala da bude trunku udobnija (mada se pumpaju na isti pritisak), sa 1 cm uzom gaznom povrsinom.

Fizicki bi trebalo da staje bez problema jer su odstupanja mala (recimo obim se menja oko 2%). Ovo ostalo je stvar ukusa, tj. izgled/performanse/udobnost/cena guma u tim dimenzijama, itd...

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaako sam od nedavno vlasnik jedne Muse, a stigla je sa 16 točkovima i zimskim gumama, a posedujem gume 15 za letnju sezonu, hoću da kupim set alu felni 15 veličine. Međutim, nisam siguran koje mogu da odgovaraju sa ET i J oznakama za gume koje posedujem. Odnosno, imam u ponudi felne 15 ET37 6J za koje me interesuje da li odgovaraju, ako je već neko imao ovu problematiku u rukama. Gledao sam na willtheyfit i wheel size ali tu samo kazuje koja je razlika, a ne da li odgovaraju...

Gume koje imam su 195 60 15. Trenutno su na autu gume 195 50 16 na felnama ET40 6,5J

Hvala unapred

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cile012

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom, o izboru felni i dimenzija guma.

17 minutes ago, Cile012 said:

Kaako sam od nedavno vlasnik jedne Muse

A jedna Musa je koje godiste i koja motorizacija?

Nisi napisao, a pretpostavljam da znas (da ne otkrivam rupu na saksiji) - ako hoces da sve bude Plug&Play, CB felni (centralna rupa) mora da bude 58.1 mm. Kao i PCD od 4x98.

Sve ostalo podrazumeva komplikovanje sa centralnim prstenovima/razbusivanjem felne, plivajucim srafovima, itd...

 

Po fabrici, Musa sa 16'' ide u varijanti sa felnama sirine 6.5'' i ET od 40 mm. I dimenzijama guma 205/50/16.

Dok je za 15'', sirina felni 6'', ET takodje 40 mm a dimenzija guma 195/60/15.

 

Tako da ti se sve to sto imas odlicno uklapa. Gume 195/60/15, takodje i felne od 6'' i ET 37 (bice 3mm izbacenije).

Kao sto sam napisao, vodi samo racuna da su felne sa CB 58.1 mm i PCD 4x98 (ako neces dodatnu zaje*anciju).

 

PS: Korisnicka uputstva za Lancia Musu (ukljucujuci i dimenzije felni i guma i ostale tehnicke podatke) imas okacena na forumu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38859-uputstvo-lancia-musa/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za leto, iz iskustva korisnika, da li je bolje 185/65 R15 ili 205/45 R17?

Jel mnogo tvrdo na preći sa 185/65 na 205/45?

Ne ložim se na izgled i NFS, porodičan čoek a imam fabričke alu felne R17 za GP-a koje mi čame u podrumu.

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada vozim letnji set 215/45/17 ,i pre ovoga sam vozio 195/45/17 i nije nesto tvrdo u odnosu na zimski set 195/60/14 , samo polako preko lezecih i penjanje na ivicnjak takodje polako i nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim 17" felne kao letnji set (ranije 205/45, od prosle godine 215/45) i 15" kao zimski set (185/65) na Evu i primetno je tvrdje na 17" nego na 15", e sad zavisi od coveka do coveka koji mu je prag tolerancije na neudobnost :D. Sa 17" mnogo bolje lezi auto na putu ali treba voditi racuna na lezecim i trotoarima kao sto rece kolega u poruci iznad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na nekoj sredini na mom Puntu, 195-55-16, tako je izasao iz fabrike, lepo lezi, u krivinama kao formulu da vozim, ostalo je sve top :). Mada, verujem da ima malo i do guma, koje su zrele za zamenu. S obzirom da su ove na njemu 3-4 godine, verujem da ce uzivanje biti jos bolje kad stavim nove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravno-tehnicko pitanje:

Ukoliko automobil ima u servisnoj knjizi navedene dimenzije 185/65R15, 195/60R15, 195/55R16, 205/50R16 verovatno znaci i da je homologovan sa istim.

Kako nas zakon, tehnicki pregledi i policija gledaju na situaciju montaze, recimo 195/65R15 gume?

Tehnicki to nije nikakv problem: razlika izmedju 195/65R15 i 185/65R15 je oko 2.1% u obimu/precniku, izmedju 195/55R16 i 195/65R15 je oko 2.4%, mesta ima, ali da li bilo kakav pravni problem moze da proizadje iz toga?

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos nisam cuo da su nekoga pitali za dimenzije tockova uopste. Upisu oni prilikom pregleda ali to je to

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zapadu znam da ne sme da bude nista nehomologovano, inace se racuna da je vozilo tehnicki neispravno. Ne daj Boze nekog "belaja" i ako nisi kriv, automatski si kriv jer si tehnicki neispravan.

Zato pitam. A imam vec set guma i felni u jako lepom stanju koje bih zadrzao ukoliko ne pravi pravno-tehnicki problem (rupe, PCD i offset odgovaraju, samo su gume za "broj" vece).

 

Sad sam nasao i da je u servisnoj 215/45R17 isto prihvatljiva dimenzija, 195/65R15 je veca samo 1.6% u visinu. Nisam trkac (vise vozim k'o penzos), a i udobnija je voznja na balonki po nasim kraterima...

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ostoja said:

Pravno-tehnicko pitanje:

Ukoliko automobil ima u servisnoj knjizi navedene dimenzije 185/65R15, 195/60R15, 195/55R16, 205/50R16 verovatno znaci i da je homologovan sa istim.

Kako nas zakon, tehnicki pregledi i policija gledaju na situaciju montaze, recimo 195/65R15 gume?

 

 

Dva puta sam do sad registrovao Eva sa 215/45 R17 gumama (fabricka dimenzija je 205/45 R17, mada Abarth ima fabricki 215 ali vodi se kao drugi model) na dva razlicita tehnicka u dva grada, niko me nije ni pitao za dimenzije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sticajem okolnosti proletos sam sam cuo jedan detaljcic, zato ovo pitam. Naime, kolega moje supruge je na terenu (komercijalista) doziveo saobracajnu nesrecu, izletelo mu je vozilo iz suprotnog smera u njegovu traku i posteno ga odvalilo. Mali je izbegao ceoni sudar, ali ga je ipak potkacio i prilicno ugruvao. Jos uvek je bila sezona zimskih guma, ali je bilo prilicno toplo, tipa 15 stepeni, sneg i led nisu bili vidjeni nedeljama. Uvidjajci su sve zapisivali i spomenuli kolegi da iako je potpuno cista situacija sta se desilo, cinjenica da je imao zimske gume u sezoni (iako zakon kaze da ne mora kad nije sneg i led) onemogucava bilo osiguranje bilo advokata druge strane da pokusaju da smanje odgovornost "vadeci" se na cinjenicu da udareno vozilo nije imalo zimske gume....

 

Nije isto, ovde je tip guma bio u pitanju, ali zato pitam da li ima veze ako se vozi nehomologovana (ali jako jako slicna) dimenzija gume.

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene su opomenuli, za stari bravo gde su mi gume 195 55 15 bile kao sledece godine ako dolazim kod njih (dunav) mora da bude kao fabrika sto kaze 195 50 15 ali su me tad pustili i nikad vise nisam ni bio kod njih. Posle sam kod drugog isao i bez problema sam proso tehnkcki sa tom dimenzijom. Tako da zavisi na kog naletis, a mozda su se pravili pametni jer je tad bila sva ona novina oko tehnickog pa nisu ni znali sta da rade.

 

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas neki vraćaju ako nije fabrička dimenzija.Jedan je tehnički zatvoren zbog drugih stvari i sada svi vuku mak na konac.Ja imam fabričku dimenziju na autu i dva kimpleta,meni nije problem ali sam pozajmljivao ljudima točkove da prođu tehnički

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam dva seta tako da sa zimskim prolazim sigurno, samo mu nabacim 14-ice i pravac tehnicki

 

Edit: nego da pitam bas kad smo kod tih dimenzija jer probao neko na bravu da stavim 195/185 60/65 neku od ovih dimenzija? Na kalkulatoru jedina do 3% sto je je ova sto ja imam 195 55 15 a ove sve prelaze preko 3% pa ne znam mozda je u praksi drugacije

 

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ostoja said:

Sticajem okolnosti proletos sam sam cuo jedan detaljcic, zato ovo pitam. Naime, kolega moje supruge je na terenu (komercijalista) doziveo saobracajnu nesrecu, izletelo mu je vozilo iz suprotnog smera u njegovu traku i posteno ga odvalilo. Mali je izbegao ceoni sudar, ali ga je ipak potkacio i prilicno ugruvao. Jos uvek je bila sezona zimskih guma, ali je bilo prilicno toplo, tipa 15 stepeni, sneg i led nisu bili vidjeni nedeljama. Uvidjajci su sve zapisivali i spomenuli kolegi da iako je potpuno cista situacija sta se desilo, cinjenica da je imao zimske gume u sezoni (iako zakon kaze da ne mora kad nije sneg i led) onemogucava bilo osiguranje bilo advokata druge strane da pokusaju da smanje odgovornost "vadeci" se na cinjenicu da udareno vozilo nije imalo zimske gume....

 

Nije isto, ovde je tip guma bio u pitanju, ali zato pitam da li ima veze ako se vozi nehomologovana (ali jako jako slicna) dimenzija gume.

Baš sam na takve situacije pomislio, pored tehničkog. (Doduše, nisam baš razumeo ko je gore kome za koga tačno šta rekao, a i nije ključno za temu, cenim.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari imam jedno pitanje. Hocu da kupim letnje gume za mog Stila imam 17 felne blade fabricke njegove. E sad znam da na njih idu gume 215 45 17 te sam imao i pre a sad mi je ispala dobra kombinacija za gume ali su 215 40 17. Da li mogu da stavim te gume i da li nece da bude neki problem? Ako neko ima iskustva neka mi javi. Hvala

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@OlyPk

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom o dimenzijama felni/guma za FCA modele.

 

Pomenuta 215/45/17 dimenzija je originalna fabricka za Stilo.

Dimenzija koju gledas ima istu sirinu uz nizi profil i naravno da to tehnicki staje i nece biti nikakvih problema.

Ali imaj u vidu da je to za ceo 1 cm (tacnije 11 mm) nizi bok gume. Odnosno teoretski 22 mm manja ukupna visina gume. Obim je manji za oko 3%, sto je normalna tolerancija (npr. brzinomer ce pokazivati nesto vise od brzine sa OEM dimenzijom).

Samim tim, imaces nesto nizi auto. Zbog nizeg profila od samo 86 mm, guma ce morati da se pumpa na neku desetu Bar vise, pa ce i auto biti neudobniji i tvrdji. I na kraju, vizuelno ces imati vecu "rupu" koja zjapi izmedju ruba i gume.

Licno, i vizuelno i za nase puteve, ne bih isao na tu igranku. A ti, naravno, cepaj kako ti odgovara i kako mislis da je pametno, ovo sve iznad je samo licno vidjenje.

 

PS: Sto se cena tice, za 17'' je danas najjeftinija 225/45 koja se davno izdvojila kao standard. Istu visinu kao ova ima i uza 205/50 (koja je recimo isla na neke Francuze).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, kupio sam alu felne od Punta Sporting 2a 15" da stavim kod mene na Punto Classic 1,2 8v, pa sam u dilemi koju dimenziju guma da stavim.

Razmišljao sam da stavim 185/60 R15 umesto 165/70 R14 koje sam do sada koristio pa me zanima da li će potrošnja biti veća.

Edited by tomic10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...