Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Ne bih ja tako siroku gumu na 1.2 8v...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno su na felnama 195/50, kupio sam felne sa gumama od čoveka koji ih je vozio na 1,2 16V.

Što se tiče 185/60, moj drug ih koristi i kaže da mu kače (ne nešto preterano, već samo leva strana nešto malo zakači) samo kada brzo smota pun desni tj. uradi polukružno brzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, tomic10 said:

Što se tiče 185/60, moj drug ih koristi i kaže da mu kače

Skoro 1.5 cm visi bok gume u odnosu na 195/50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, gledam da nekako iskombinujem izgled i da ne skače potrošnja preterano pa se nadam da će 185/55 završiti posao.

Edited by tomic10

Share this post


Link to post
Share on other sites

185/55 R15 kako kolega vec rece je jedna od fabrickih dimenzija na tom Puntu (od 1.2 16V pa na gore ako me dokumentacija ne laze).

 

Ocekuj povecanju potrosnju, nervoznije ponasanje na neravninama i tvrdju voznju (i malo vece opterecenje na elemente trapa), vecu verovatnocu da strada i guma i felna na udarnoj rupi i mozda smanjene performanse (ubrzanje pre svega). Gume su skuplje, balansiranje takodje.

Ali ocekuj i bolje ponasanje pri naglim promenama pravca i lepsi izgled, neces moci da odlepis djevojke sa sebe :). Ako je dobra sara (ne dubina nego dizajn) ni akvaplaning se ne pogorsava, na snegu prednost ima uza guma u vecini slucajeva... Obzirom da je fabricki odobrena dimenzija, ne bi trebalo da utice na maximalnu debljinu lanaca (ako ides na all season ili zimske), ali proveri dokumentaciju (npr za neke automobile idu lanci od 9mm standard, ali samo 7mm u sirim dimenzijama, ne znam za puntica).

 

Ne mora nijedna od ovih stavki biti ko zna koliko izrazena (tj moze biti skoro neprimetna). edit: sem vizuelnog izgleda, to ce biti primetno. Moraces da kupis kutiju za zeMske brusValtere i gacice koje budu zene bacale na auto :)

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ostoja

Naprotiv, veca je sansa da pocepa /60 gumu nego /55. Prosto i jednostavno, niza guma ima jaci bok i vise stiti felnu. 

Svojevremeno sam na jugu vozio 195/40r14 conti sport contact, udario sam u rupu tako da sam polomio pola trapa i amortizer se raspao, ali gumi i felni nista nije falilo. Garantujem da sam vozio neku 13icu ( 165/65 13 ) kao sto se tad mahom vozilo, da bih pored polomljenog trapa imao i pocepanu gumu a i polomljenu felnu. Zabluda je to sto pisete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam drugu dao 185r14 80 pa je mogao da ih vozi sam nazad zbog širine su kačile non stop

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MiloshBg Ja sam davno krivio i 175/65 R14 i 195/50 R15 vise puta (dok sam bazao nocom po lose osvetljenim putevima), na 14 sam imao redovno manja ostecenja felne nego na 15. Imao sam par puta bubce na gumama od udaraca, a jedini put kad je bok pukao (kao prosecen) je na 195/50. Doduse mozda ima veze i sto je sa /50 malkice zustrije vozen (a rupe nisam namerno ubadao, jbg desi se, sa nasim putevima po mraku nikad ne znas...), tako da je moje iskustvo obrnuto...

U oba slucaja (tj u obe dimenzije) neka prosecna guma je bila, tipa Sava i sl, nije bila "trkaca" sa ojacanim bokovima...

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne zaboravite da se guma sa nizim profilom pumpa i na primetno visi pritisak. Upravo zbog nizeg boka.

A gomila ljudi o tome uopste i ne vodi racuna. Nizak bok, padne temperatura, povuce i pritisak po par desetih Bar nizbrdo i odmah je sve drasticno vise na udaru (pogotovo guma i felna).

Balonke imaju vise "mesa" za amortizaciju ali se i pumpaju na nizi pritisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ostoja

Za sneg se ne brinem, pošto za zimski set ostaju trenutne 165/70 R14 sa čeličnim felnama. Sa gore navedenim stvarima o 185/55 sam već upoznat samo se nadam da potrošnja neće skočiti drastično, a gume će se uzeti nove.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skočiće ti malo potrošnja, ali, ne dramatično. Možda 0,5 litra u proseku ili eventualno malo više.

Kod Pume, zavisno da li su na njoj točkovi od 17" ili 18" (ali, iste širine, 215), u mešovitom WLTP ciklusu razlika potrošnje je 4 dcl (za 125 ks) ili 5 dcl (za 155 ks)

 

https://www.ford.fr/content/dam/guxeu/fr/documents/feature-pdfs/FT-Puma.pdf

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jednu dilemu ,konkretno za moj auto 500x....da li mogu bilo koje gume ili moraju Extra load gume (trenutno na njemu ) nisam nasao na netu ?

Послато са 22101316G помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Mali i lagan autic je u pitanju, B (Subcompact) klasa i FCA Small platforma. Tj. 1200 i kusur, 1300 kg, kako koja motorizacija. Takva je i nosivost, mozda oko 500 kg.

Ne znam sta ti je od felni na autu, ako je krofnastiji profil kao na 16'' ili 17'' felnama, licno mislim da apsolutno nema potrebe za XL gumama. Cim se to fabricki pumpa na 2.4 Bar, sve ti je jasno.

Pogotovo sto neretko (u nekim budzet brendovima) XL znaju da budu i poprilicno neudobne i bucnije, zbog povecane nosivosti i cvrscih bokova.

S druge strane, ne znam sta planiras od guma, ali cesto ces sa AllSeason gumama naci da su upravo iskljucivo u XL varijanti. Licno sam imao Michelin i Dunlop (tj. CrossClimate i Sport AllSeason) i postojale su samo u toj XL verziji. I sto se udobnosti tice, uprkos mojim predrasudama i iskustvima od ranije, nisam imao nikakvih problema. Primetno udobnije od nekih XL letnjih guma koje sam ranije vozio.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na njemu su 17" 215 55 ,jesi u pravu za udobnost ,em Tigar em xl i plus MS, jesu malo bucnije ,pumpaju se na 2.4 .Imam neku kombinaciju za kupovinu guma pa reko da se ne zaletim .

 

Послато са 22101316G помоћу Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...