Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Kul, sad kad znamo sta stvarno znaci J, mozemo da nastavimo da ga pisemo uz sirinu kao i do sad i kao i sav ostali svet :) Zamisljam samo kako bi me ljudi gledali belo kad bacim oglas da prodajem felne 7" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo nastavi da pises da je sirina 7 ili vec koliko "jota". jos jedan primer kako u ovoj zemlji caruje neznanje i primitivizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

opusteno, bez nervoze samo :)

btw izgleda da neznanje i primitivizam caruje i preko, bar sudeci po onim ronalima iz tvog oglasa, sa zigom na unutrasnjoj strani felne 51/2Jx13. Baci im mejl da rascistite, mozda ni ovi sto ih prave ne znaju sta znaci J :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

naprotiv, i te kako znaju. evo ti slika sa felne sta tacno pise

5,5 - sirina

J - oblik falca

13 - precnik

primetices da nigde ne pise ni milimetara ni inca niti bilo sta. podrazumeva se da je inc.

uostalom, pogledaj ima li na svetu neka jedinica mere koja se oznacava sa J:

f4hvS.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...praktično sve felne mlađe od 30 godina su J felne.

I, znamo da je to glavni razlog zašto se razvila određena zabuna oko označavanja felni, jer ljudi uglavnom nisu ni navikli da vide neko drugu slovnu oznaku osim J. :thumbup:

Pojašnjeno je šta je šta...i nema potrebe dalje o tome. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje za upucene.Da li mogu ove felne na punto classic?

Dezent 14x5.5 Et-32 98x100 a da zadrzim gume 165/70/14.

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marko Vasic - tesko je reci sa slika bez preciznijih podataka. svakako moraju plivajuci srafovi i prstenovi za centriranje.

@lemmy - treba da moze. sirina guma odgovara samo je et malo manji od fabrickih sto znaci da ce tocak da ide malo prema rubovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kapiram da je manji jer kod punta je valjda fabricki 35 (ako nisam u pravu ispravite me), ali mislim da razlika od 32 do 35 nije velika pogotovo sto punto nije spustan (nigde nisam naisao na felnu sa ET 35).

Ako neko ima neke ideje o novim felnama tj. zna gde mogu da se kupe povoljno felne za punto (tipa maraton,alesio,dezent itd.) a da odgovara za gume 165/70/14 neka da neki predlog.

Hvala djape 1977 na pomoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog novog zakona prinudjen sam da kupim zimske gume za Punta mk1. Trenutno su na na njemu 185/55R15 ali imam celicne felne 14ce pa mi treba preporuka za dimenziju.

Gledao sam malo one kalkulatore i cini mi se da mi najvise pase 165/65R!4 ali u toj dimenziji su gume preko 4k pa ako ima neko neki predlog....Wintera koja je nasa najjeftinija zimska guma se ne pravi u toj dimenziji.

Da li ima neko na svom puntu mk1 185/60R14?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm ali tvoj punto je Mk2, nisam siguran da ce kod mene to moci.

Edit: sad sam gledao neke kalkulatore guma i ispada da je precnik gume 185/60R14 manji za 4 mm od mojih 15ca. Znaci da verovatno moze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mnooooogo bre komplikujete.

pa ja dosad ni na jednom autu nisam vozio standardne dimenzije guma!

umesto fabrickih 175/70/14 et42 na mazdi sam imao 225/40/16 et 30

na fiatima nema sta nisam probao, na 132 umesto 175/70/14 et25 - 205/60/15 et12

na 131 umesto 165/70/13 et38 - 205/60/14 et25

na ladi umesto 175/70/13 et32 vozim 205/60/13 et-11

ako cese u rubove nazad podvije se falc i problem resen. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj zet pazario felnice za Toleda mk1, od lika koji vozi Golfa 3 znaci 4x100. A felne su fabricke od Tempre, bio sam skeptik da ce to da legne kod njega, medjutim centralna rupa legla lagano, srafovi sa njegovih starih celicnih takodje. Tako da i kontra (98 na 100) moze da dodje u obzir bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja jedno pitanjce za stiliste, malo drugacije od do sada pstavljenih.

Trenutno su mi na kolima alu 16" felne, original fitove i kupio sam celicne 15" takodje original fiat. Ono sto me zanima je, da li mogu da nakacim celicne srafovima sa ovih alu ili moram da kupujem 16 novih srafova?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po nekom pravilu srafovi za alu felne su sa nesto duzim navojem. Trebao bih probati jer ne znamo da lisu to srafovi bas za alu felne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šrafovi od Al felni za stila odgovaraju čeličnim felanma.

Ne treba da ih menjaš.

Neke Al felne imaju dublje rupe pa su potrebni duži šrafovi ali kod originalnih to nije slučaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajno! Hvala kole. Znao sam da obrnuto ne raboti, ali reko da pitam, posto mi je vulkanizer iz Beogume rekao da kupim nove setove srafova, a ne daju mi se jos i za to pare :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i dodatka na prethodne odgovore: na EPER-u samo i postoji jedna vrsta srafova za Stila (i za celicne i za alu felne). Ovo pitanje u vezi "kompatibilnosti" :D srafova sam vec postavio ranije u nekoj temi (kada sam kupovao alu felne), gde smo pisali cak i same oznake za sraf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam kod 3 vulkanizera (UNO, adam i jos jedan na tosinom bunaru ne znam koji) i niko nije mogao (hteo) da mi kaze. Znaci nisu bili u fazonu da sa ali ne mogu na celicne nego da ne znaju hoce li pasovati i grebati. Pa majku mu ljudi niste juce poceli da radite :question: :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je po fabrička dimenzija felne za Lineu 6J x 15" - ET44, predpostavljam da može i čel. felna od Stila koja je 6Jx15"-ET npr. 42? :question:

Šta mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanjce. Nabavio sam neke dve gume zimske, naglasak na nabavio, vrlo povoljno, ali mali problem je u tome sto meni fabricki idu gume 185/60R14, a ove dve su 185/65R14. Neznatna razlika ali ipak razlika. Treba da ih stavim napred i sad imam dilemu da li ce to praviti nekakav problem i da li ce izgledati ruzno, koliko se to u opste provaljuje na kolima? Naravno pozadi bi ostale one u fabrickim dimenzijama

Edited by wlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sem ako ti auto nije besno spusten, sumnjam da ce biti neke razlike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika u poluprecniku je nesto vise od 9mm tj. ceo tocak ti je veci za 18.5mm. Mozda je mnogo,a mozda i nije. U sustini to ce stati bez ikakvih problema,mislim nece nigde da kaci. Tocak ce definitivno drugacije izgledati. Ja jesam stavio visu gumu za 5mm ali ona je pozadi i izgleda ok. Napred mi je 195/50 a pozadi 205/50. Kada je visa napred to je malo drugacije. Sve u svemu ako si ih nasao povoljno namesti ih. Cinjenica je da malo ljudi obraca paznju na,koje su gume napred koje pozadi. Sto se tice mehanike trebas znati da ce ti u tom slucaju brzinomer pokazivati malo manje neko sto stvarno ides pa treba obratiti paznju zbog murije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...