Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

@Ivan zna dosta o tome...

 

 

 

 

 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, PedjaZ said:

Kemoim... mi nudi

6J X 16 ET35

 

Da li je ovo ok ponuda s' obzirom da se ništa ne gađa?

Sve što može na 500L oko točkova može i na Tipo...a kod 500L-a postoji fabrička felna 6Jx16 ET36.5 na koju ide 205/55 R16

Kad stigne dopuniće @Ivan svakako...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, PedjaZ said:

Fabričke su 6,5J X 16 H2 ET39

Kemoim... mi nudi 6J X 16 ET35

 

Da li je ovo ok ponuda s' obzirom da se ništa ne gađa? Prvi put kupujem AL felne i znam nema tu nekog velikom izbora kao kod čeličnih ali mi je ovo baš...

Da li će biti neke razlike u vožnji - kolotrazi i slično?

Prva cifra ti je sirina felne u inch. Znaci da je "nova" felna uza pola cola, tj. 1.27 cm ili 0.63 cm uza po strani felne.

ET ti je offset ili rastojanje ose felne od ose kacenja, izrazeno u mm. Manji offset izbacenija felna i obrnuto.

Konkretno ova "nova" felna ima 4 mm manji offset i za toliko joj je osa izbacenija.

 

A kada gledas celu felnu (sirina+offset) - spoljna ivica ce biti uvucenija -0.23 cm (-0.63+0.4), znaci maltene identicno.

Dok ce unutrasnja ivica biti izbacenija za cca 1 cm (-0.63-0.4).

Znaci da staje opusteno, spoljna ivica felne skoro ista, a unutrasnja udaljenija 1 cm od suspenzije i nece biti nikakvih problema, kacenja i sl.

 

E sad, zavisi od tvog ukusa - guma ce pretpostavljam biti 205 sirine (205/55/16), a 20.5 cm gume na 6'' felne (15.24 cm) je malo uze nego uobicajeno. Licno volim da je guma vise "strečovana" u osnovi (tj. da je felna sira) - guma se u tom slucaju manje giba u krivinama i bezi preko ivice felne, guma ravnije i lepse izgleda i sl... Obicno na 6'' sirinu felne idu 195 gume (kod Tipa konkretno, 500L). Mada mislim da u verziji sa celicnim 16'', na 500L cak ide i 205, sto rece Nesa.

205 guma je na Tipu na 6.5'' felni, kod Stila i Brava je bila na jos siroj 7'', itd... Sve zavisi sta preferiras, tehnicki moze bez problema.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, naravno, tu smo da se pomognemo.

Ko je pocetnik u tematici, pa ne moze da sracuna "iz glave" - postoji i vrlo lep online kalkulator za poredjenje dimenzija i felni i guma. Tu moze lepo da se igra sa parametrima, vidi kako njihove promene uticu na dijagramima, ispod su i detaljne tabele koje opisuju sve razlike: https://www.wheel-size.com/calc/

 

Evo da ti jos malo pripomognem oko, po meni bitnijeg, pitanja (posto tehnicki sve to staje). Teoretski odnos sirine gume i sirine felne, sta je preporuceno (od-do), sta je idealna sirina, itd.:

 

1633373393_jHVET(1).png.7032078ea18ffd95c2e008898d0f3652.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav narode! 

Imam pitanje u vezi pneumatika ako bi neko malo stručniji mogao da pripomogne. 

Relativno skoro sam pazario Grande Punta 1.3 multijet 55kw. Ostale su mi zimske gume od Fiat Stila dimenzija 195/65/15 pa me zanima hoće li da pravi problem ako ih stavim na GP, tj hoće li negde da češe itd? Strah me da ih stavim pošto te dimenzije nema nigde u online tablicama koje sam uspeo da nađem, samo 185/65. 

Hvala.

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricki idu i 195/55/16 i 205/45/17. Tako da staje, mozes da uporedis razlike pomocu online komapratera dimenzija felni i guma.

195/65/15 je 1 cm sira i 0.65 cm viseg boka od 185/65/15, razlika u obimu oko 2%.

Jedino ostaje pitanje estetike i kako ce toliko visok profil izgledati na Subcompactu. Ako me staracko pamcenje ne vara, mislim da je @Zvezdo imao 195/65/15 na svom GP, pa mozda moze da ti pomogne sa nekom slikom i iskustvom iz prakse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala.

Više me zanima iskustvo iz prakse oko toga da li pravi problem negde u smislu da kači kad se namota pun ili slično, što se tiče estetike to mi uopšte nije ni malo važno, gume koje imam mogu da izguraju bar još jednu zimu tako da sam hteo da nabavim taj profil ako bude mogao, a sledeće godine već kupujem fabričke dimenzije.

 

Edited by coda032

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste taj Grandisa se još u vek vozi na tim balonkama 195/65/15!  Najbolje gume u mom vozačkom stazu od skoro 40 godina. Nigde nisu ni blizu nečega da dodiruju, kupljena ta dimenzija jer je umesto samo 2 u dimenziji 185/65/15 kupljene sve 4…!!!

Razlika u ceni je kod Dunlopa bila neverovatna tada.

Felne su bile crne tako da su estetski solidno izgledale a grizle su asfalt i peglale rupe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima i srecni vam praznici.
Pitanje u vezi guma i felni,
Trenutno na Seicentu 145 80 13 gume, moze li na mesto njih bez posledica stati 155 70 13?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti sta ide po fabrici za Sei.

Od 145/70, do 155/70 na felnu sirine 5''. Poslednja je upravo dimenzija za koju i pitas ;) :

 

Untitled2.thumb.png.73e4ecf4d37bc50028fc8db3eb144302.png

 

Razlika izmedju trenutne gume koju imas i ove je sto je druga sira 1 cm i sa bokom nizim za 0.75 cm. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za Sedici su propisane sledeće dimenzije guma: r16 205/60 i r15 195/65.

Pošto imam alu felne 16", planiram i letnje gume uzeti 16". Šta mi možete reći o uzimanju guma van propisanih dimenzija? Npr video sam da su 205/55 jeftinije za dve, tri hiljade od 205/60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prethodni vlasnik mog Scenica je stavio 205/55, doduše samo napred (???). Pošto su gume bile loše, promenio sam ih u propisanu dimenziju 205/60.

Ne verujem da ćete iko na tehničkom smarati, jer razlika nije očigledna, mislim da većina proverava kad vide neke niskoprofilne gume većih dimenzija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prečnik gume bi bio manji za 2cm, a klirens vozila za 1cm niži. Pretpostavljam da to nije strašno, a sa druge strane za četiri gume imam uštedu blizu 100e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prelistao sam temu unazad 5 godina, i video da su "preporučena" odstupanja do 3%.

Alternativa 205-55 je 3,1% manja od fabričke preporuke 205-60 u 16", ali samo 0,4% manja od druge fabričke preporuke 195-65 u 15". 

 

Ono što me jedino brine koliko će auto dodatno izgubiti na udobnosti, jer je ionako sa 205-50 16" prilično tvrd... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Che Guevara

205/55 ima nepun 1 cm nizi bok, nego fabricki preporucena 205/60.

E sad, to je teoretski, a u praksi ce zavisiti i od konstrukcije gume, same karkase, itd. Neke su mekanije i bokastije, neke upravo suprotno...

Takodje, dosta zavisi i od propisanog pritiska za neko vozilo, koliko se on prati i odrzava ispravnim.

205/55/16 je profil koji se pretprosle decenije izdvojio kao standard, pretezno za Compact vozila. Upravo zbog brojnosti, taj profil je i izuzetno pristupacan cenom, prilican benefit je i veliki izbor proizvodjaca u svim cenovnim kategorijama (isto kao sto je to danas u toj klasi 225/45/17 ili 225/40/18).

E sad, kod tebe je totalno drugi tip vozila, sa vecim klirensom, predvidjen i za delimicni offroad. Tako da to prvo treba uzeti u obzir, mozda povesti vise racuna i o nosivosti. 205/55 profil je, bar za moje pojmove, sa visokim bokom, "ljuškav" i udoban, to je 11.3 cm "mesa" gume (imao sam je i na bivsem Stilu). Sto se udobnosti tice, ako sada imas zimske 195/65/15 - nesto su tvrdje od njih (a 195/65/15 je otprilike ista visinom kao tvoja fabricka 205/60/16, tj. slicno udobna). Takodje treba uzeti u obzir i na sta ce liciti estetski, kada na 16'' felnu stavis gumu sa 1 cm manje "mesa". Kao i pomenute pritiske na koje se pumpaju sve dimenzije koje razmatras (nizi profil obicno ide na visi pritisak). 205/55 je tehnicki u gornjem opsegu tolerancije kada bi poredio sa fabrickom 205/60, a maltene sa istim obimom kao (opet) fabricka 195/65/15. Tako da je izbor jedino na tebi i tvojim potrebama/uslovima voznje.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala @Ivan na detaljnom odgovoru. I ja sam malo prešao preko stranih foruma gde ima onih upravo sa ovom dilemom: većina ne iskazuje neku posebnu razliku što se tiče promene izgleda ili udobnosti; ali činjenica je kad bi stavio 55 umesto 60, kilometar sat bi "lagao" (kad pokaže 100, ustvari ide 97kmh, osto tako i za kilometražu). To po meni nije neki bitan problem. E sad jedino radi tog komfora (pošto ću leti imati 15km lošeg makadama svake sedmice) i samog izgleda guma (dole su slike trenutnih 205-60).

 

IMG_20220228_151027.jpg IMG_20220228_151014.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel pametno inače moje razmišljanje da menjam za 15, šta gubim / dobijam? Nije mi do zarade, nego do bezbednosti i izbegavanja kvarova zbog niskog klirensa. 

 

IMG_20220326_231607.jpg IMG_20220326_231626.jpg IMG_20220326_231644.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

185/65r15 naspram 205/45r17. 

Sa manjim tockovima i tim gumama izgleda malo kao balonkast i vise bi tu legla guma 175/65r15 ili 185/60r15. 

Ove 17 felne su sklone da se ljuste. 

Edited by Dule 021

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne svidjaju mi se mislio sam da su drugi model i da bi me interesovale ako budes resio da ih prodajes

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, pilgrim011 said:

Razmišljam da ove felne 17 inča zamenim za 15-ice zbog većeg klirensa, tj. zaštite pre svega kartera

Ovo neces dobiti menjanjem, stavise auto ti je visi sa 17r felnama (cvrstina same felne i njena dimenzija + visi pritisak pneumatika) od 15tice. Kod 15r dobijas samo malo na udobnosti, nizi klirens zbog oboda gume, manja stabilnost. 

 

Cak i odnos cene pneumatika kod r15 i r17 nije velik (zavisno od ranga i proizvodjaca pneumatika). 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...