Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Pozdrav. Hvala na odgovoru.

U pitanju je 1.4 benzinac. Mozda previse ocekujem od 500L. Na kraju cu verovatno, kad dodje vreme za nove gume, staviti 205 60 R16 i mirna backa. Koliko je to komolikovano sa amortizerima i da li ima smisla? Po nekoj logici, tu bi isli duzi amortizeri i neki distanceri..da bi izbacio tocak malo ka spolja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,ne znam gde da otvorim temu,PA rekoh ovde.

Naime,na autu imam 16 alu felne I gume 205 55,a hteo sam da kupim celicne 15 za zimske gume.u uputstvu pise da celicne felne za taj tip auta tj.fiat tipo 1 4 benzin,ako ih nosi idu 15 5x98 6j et 38

Ja nasao na oglasima to sve,osim ne mogu et da utvrdim,PA me interesuje koliko sme taj ET da ide gore dole od 38 koliko je po uputstvu.

Naravno zimske gume idu 195 65 r 15.odgovaraju vozilu,to je vec utvrdjeno.

Valjda sam bio jasan, eto toliko,pozz

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivanaksentijevic

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom o izboru felni i guma. Pisalo se vec masu puta za zimski set za Tipo, pa mozes da prelistas unazad (ili Search foruma).

ET ili offset ti je rastojanje od ose felne do ose kacenja, izrazava se u mm. Sve sto je manje od tih fabrickih 38 mm, za toliko ce ti felna biti izbacenija napolje i obrnuto. Gleda se da li ce tada felna u kompletu sa gumom udarati u rubove - ili suprotno (veci offset) kaciti za vesanje ili cesati potkrila. S obzirom da gadjas usku fabricku 15" balonku, nemas mnogo brige. Zavisi i od ukusa, a iz vise razloga licno volim da je felna sa manjim offset (tj. izbacenija). Komotno mozes da juris ET +/- 10 mm, a znacice ti i info da slicne parametre imaju i felne za 500L i starije Alfe sa PCD 5x98 i CB od 58.1 mm. 

Vodi racuna da uvaljuju i polovne felne sa teretnog programa (Doblo i sl.), prepozna se po ET. 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivanaksentijevic

ET se izrazava u mm. Sa tom dimenzijom guma komotno mozes vise da odstupis od tih fabrickih 38 mm dole gore, kao sto pomenuh. Znaci od 20 i kusur, 30 mm - pa do 40 i kusur mm. Fabricke felne se i krecu sa ET u tom rasponu, pazi samo da je odgovarajuci PCD i CB. Posto Tipo i 500L nisu klasicni "fiatovci", za ostale modele su felne dosta brojnije a samim tim i jeftinije. 

Ako zatreba pomoc, slobodno okaci link i PrintScreen oglasa ovde, pa da prokomentarisemo zajedno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to,felna je skoro u fabričkoj za tvoj auto

 

Sent from my iPhone using Zalagali

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Ivanaksentijevic said:

Nasao od alfa romea 5x98,et 37.5,to je to,racunam da je rupa ok

Offset od 37.5 mm i sirinu od 6" na celicarama, nosila je 147/156-ica koliko se secam. CB je klasicno fiatovski, 58.1 mm.

To je to, samo ih obavezno pre kupovine zavrti na balanserci. Rekoh ti da ces u 15" najverovatnije prvo ubosti felne sa nekog AR.

Tek je bezobrazluk kako samaraju ljude sa cenama 16" celicara za Tipo i 500L. Mada realno, dosta njih i ne zna za cake sa PCD i CB drugih modela (tj. znatno jeftinija resenja), pa se upecaju na prvu.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki pozdrav!

Da li na Deltu 1.9 tt pašu felne r16?

Tražeći na netu piše da samo dolazi u obzir r17 i r18.

 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da je tačno, ne mogu 100% da tvrdim.

 

1.9tt ima veće diskove, samim tim i veća klešta. 305mm je disk na 1.9tt kao i na 2.0mjet, dok je na 1.6mjet i 1.4tjet/ma 284mm disk, onaj kao na stilu. Tako da je verovatno da ne paše manje od 17".

 

E sad, zašto bi neko stavljao 16" na onolike deltine rubove?! Iskreno, ni ekonomsku isplativost ne mogu naći. Cene 16" ili 17" felni su tu negde, najviše zavisi od stanja, izgleda i realnosti prodavca. A gume, opet 17" u dimenziji 225/45 koje nosi delta su takođe pristupačne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrika kaze da je na sve verzije Delte isao standardni 16'' tocak (a cak 15'' copa). Sem na 1.8 Di T-Jet, koji jedini nosi i 17'' copavac. Ostavljao sam (cini mi se Borku i jos nekome) po forumu i PrintScreen-ove iz eLearn i ePer, lako se nadje. S tim sto se apsolutno slazem sa Andrejom oko izbora - em estetski, em pogotovo za sve te jace motorizacije, a i cena odavno nije bauk bar za 17''.

 

PS: Prednji diskovi su na 1.9 TT od 305 mm, a samo kod Di T-Jet 330 mm.

Zadnji diskovi su kod svih Delti 264 mm (sem kod pocetnih serija 1.8 Di T-Jet, gde su bili prvo 278 mm, pa su ih od nekog broja sasije vratili na 264 mm).

 

@fordoni

Nepotrebno otvoren topic spojicemo sa postojecim o izboru felni i guma. I tu se vec dosta pisalo na ovu temu godinama unazad, pa mozes da pogledas pomocu Search:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/37137-fiat-lancia-alfa-dimenzije-felni-i-guma/

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fordoni

Dobro se secam ;) , evo nasao sam ti i crno na belo, posto sam vec kacio ranije koleZi za 1.8 Di T-Jet.

PrintScreen iz fabrickog eLearn za Deltu, videces da na sve sem 1.8 mogu da idu 16'':

 

Untitled1.png.306ca2c40cddb23da3e55b6812ca20e7.thumb.png.44b09a37fccff74fa05d3007e8552f1b.png 

 

A imas na nasem forumu i Korisnicko uputstvo za domacice :D :

https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/Nuova_Delta.pdf

 

Untitled.thumb.png.c3c876dfc6118b8172b5fc502a4f1cb2.png

 

 

Prilog, precnik zadnjih diskova za Deltu iz eLearn. Ne mogu da nadjem PrintScreen za prednje, ali veruj Andreji i meni na rec da su na 1.9 TT i 2.0 od 305 mm :) .

 

a.png.9f4591ea27b70992d6bf563811f02602.thumb.png.3946230de08aba36001699bad37b178a.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Hvala puno...problem je samo što r17 i r 18 nema ni za leka,a da su original i da valjaju...zato sam i gledao r16.

Te felne će biti zimski set.

Ništa...čekam i gledam,pojaviće se već nešto. :)

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fordoni proširi malo vidike :) kad sam i za sebe tražio, nije bilo i na kraju sam uzeo r18, 4x100, cb čini mi se dal 71 ili 73mm. Sve rešeno sa plivajućim šrafovima i plastičnim prstenom. I skroz sam zadovoljan felnama. 

 

Inače, sve češće se pojavljuju sa brava r18 felne što su išle na momo verziju delte i cene se kreću tu oko 200-250 eur.

Ove ovakve
3237fa30f09e-1920x1080.jpg

 

Jako lepo stoje na delti. Na fb grupi za Bravo 2 znaju da se pojave u par meseci.

 

Videćeš, smešno stoje 16" na delti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fordoniFiat Bravo 18, pasu i na Deltu i lepo na njoj stoje

 

^_^

 

Screenshot_20210828_222721_com.android.chrome.thumb.jpg.e40bf165ac4eddc6bbb7cf249d98cfa1.jpg

 

Bravo 18

 

Takodje Bravo 18

 

Bravo 18

 

Screenshot_20210828_222901_com.android.chrome.thumb.jpg.fbdfd2c45c449c4467864cbfc8e926bb.jpg

 

Delta 16

 

Delta 16

 

Screenshot_20210828_223028_com.android.chrome.thumb.jpg.3d157f5fd4f1cd874b1fa2dc213a3539.jpg

 

To je bar sto znam da dobro cuci na Delti... E sad one cudne prelepe 18 za deltu... Tooo.. Tesko naci ali je felna ko bombona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 ladno smo u isto vreme slično pisali

@fordoni sad naleteh na ove, slične mojima a povoljne
https://www.kupujemprodajem.com//automobili-delovi-i-alati/auto-felne/17-4x98-alfa-fiat-lancia/oglas/120995107

image.thumb.png.5251506dd093b97c406a0e67c5c365fe.png

 

Imaš kod mene na temi kako bi stojale na delti ovde

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Fiat Bravo 18, pasu i na Deltu i lepo na njoj stoje

Ne da pasu, nego su fabricki isle na Deltu S (by Momo Design) ;) , predstavljenu u Zenevi 2013. :

 

Geneva_MotorShow_2013_-_Lancia_Delta_S.thumb.jpg.06cb7aea50d562201b4313b065139692.jpg

 

A, da, ako nekoga interesuje kako cuce te 18'' :P :

 

pictures_lancia_delta_2013_4.thumb.jpg.f55417f017b7470940eb3ada93ebeea1.jpg

 

Delta je specifican auto, opet mi nekako taj dizajnerski jezik najbolje prate OEM felne, odmerene sve dimenzije, samo nasrafis. Da, lepe su i one bas njene 18'', pogotovo na crnu Deltu.

 

1 hour ago, andreja.micovic said:

sad naleteh na ove, slične mojima a povoljne

Jedino sto bi za ove morali da se urade prstenovi, posto u oglasu kaze da je CB 73mm (a fiatovska CB je 58.1mm).

A verovatno bi trazile i distancere, jer bi malo pobegle pod krilo. ET im je veci, 35mm (uvucenije su) i siroke 7''. Fiat/Lancia idu sa ET od 31 pa do ET 26 (sem 18'' kod kojih je ET 35 mm, ali je i felna pola cola sira, tj. 7.5'').

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me koja je razlika između felge 6.5J i 6Jx16H2?

Treba mi 16" 5x112 6.5J ET48 a povoljno sam našao 

 

Capture123.JPG

 

Za 6.5J 5X112 nadjem ali ET50 ili ET46.

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva vrednost ti je sirina felne u incima (1 inch = 2.54 cm), druga oblik falca ("J"), treca precnik u incima...

Sto znaci da se konkretno pomenute felne razlikuju u sirini - ta od 6'' je uza 1.27 cm (tj. po 0.63 cm na obe strane) od 6.5'' felne.

ET (Einpress Tiefe) je offset, predstavlja rastojanje izmedju ose felne i ose kacenja felne i izrazava se u mm. Sto veci offset, felna je uvucenija.

Pored tih vrednosti i PCD (Pitch Circle Diameter, broj i raspon srafova), bitan ti je i CB (Centre Bore), tj. precnik rupe kojom felna naleze na glavcinu tocka. Ako se i to poklapa, bez problema mozes i te 6'' felne, jer se sirina i offset minimalno razlikuju. Jedino sto 6.5'' trazi trunku siru gumu (a i ne mora, imas po netu tabele raspona sirina guma, na odredjenu sirinu felne).

Doduse, najpribliznije tome sto trazis je 6.5'' sirina, sa offsetom 46 ili 50 (koje si pomenuo da si takodje nasao).

 

EDIT: Da pripomognem do kraja - evo i tih okvirnih odnosa (sirina felne vs sirina gume) za neku normalnu, svakodnevnu upotrebu:

 

jHVET.thumb.png.c1f1b8996b36d883d2848441fb348ae9.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...