Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Kolege, jel moze na orginalne Fiatove alu diskove stati 195/65 R15, alu felna je 4x98 R15, jotazu ne znam... Hocu da kupim alu felne, polovne ali imam letnje i zimske gume 1 seznu pa nebih da kupujem nove gume... Nemogu da se izjalovim iz tih brojki, citam citam i negde da nadjem. Estetika mi nije mnogo nesto bitna, samo dal moze da stane ta guma na alu fenu? On nudi i gume 185/65 R15  sa tim felnam pa me i to malo buni...

U pitanju je Stilo JTD na koji ocu nabaciti felne... Hvala

Edited by cobra11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa fabricki mu i ide ta guma. To sto je 185 a ti bi 195 mislim da ne moze da pravi smetnju nikakvu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, malo me bunilo posto svi stavljaju R16, R17 na Stila, pa nigde nisam nasao da je neko stavio standardne gume 195/65 na R15 alu felne. Ovde su felne http://auto.bazos.sk/inzerat/60405939/ALU-sada--R15--orig-FIAT--4x98--s-pneu.php pa ako neko nesto nadje sto nebi valjalo nek pise dok ne narucim. Citam vec 4h, trazim, googlim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije da cu dati, ima neki lik sto prodaje 3 felne za 40e sve u kopletu takodje r15, al sta ce mi tri de da nadjem 4-tu onda.... Pisao sam liku za ET na mobilni pa cu videti sta ce reci.... Ima i jeftinijich tu su 16 i 17 ale kad nemam gume za to bezveze mi da kupujem jos i gume. Zena tera da kupimo diskove, celicni diskovi 120e 4 komada pa reko dodacu jos 60e i imacu alu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moras da razbusis rupu na felni na 56.6mm. Ako ima adapter na felni onda je lako. Taj adapter(plasticni prsten) odneses strugaru i prosiri sa 55 na 56.6mm i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silenci, je l mogu na Musu felne od Y?

Od 16 cola? Gume su malo 'niže' al briga me. 195/45 r16. Jedino ET me malo brine.  Ne znam koji je kod Y. Kod M je 40.

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

tm.jpg  ty.jpg

 

Po ovome, PCD i Central Bore i za Musu i za Y su tipicno fiatovski i tu nemas brige (4x98 i 58.1mm).

Y fabricke felne 16'' su siroke 7'' i ET im je 32mm.

Koliko vidim kod Muse, ET je najmanji (najizbacenija felna) za manje dimenzije i iznosi 32mm za 15'' siroke 6''. Za felnu siroku 6.5'' je ET 35mm, za 7'' i 7.5'' je 38mm. Za vece felne se ET povecava do 40mm.

Po meni, dodatno sto je u pitanju uza guma od 195mm, to bi trebalo da stane bez problema (pogotovo kad pogledam varijantu 7.5'' i ET 38 mm). Proveri samo zbog profila/visine gume na sta ce to vizuelno da lici jer je visok auto.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, Ivane na odgovoru,aki me je lik za felne ispalio. Na kraju, pojavilo se jedno rešenje sa Pande i gumama 195/55 R16. Nije baš elegancija kao kod Lancia felni,ali su mi trebale felne sa dobrim gumama. Na Idei bi lepo stajale. 

 

DSC_0215.JPGDSC_0214.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sad tek citam,pa ovo jel tvoja muza,odlicno joj stoje ove felne,samo napravi stikere pa nalepi preko fiat na centralnim rupama

pa felne od Y i muse  su identicne,a samo zavisi kakve su karakteristike felni,eto sa sam stavio od Bravo hgt felne 15 fino se uklopile,al moglo bi i za broj veci

Share this post


Link to post
Share on other sites

molim za pomoc i savet -- felna 17-ca 4x98 -- centralana rupa na alu felni je oko 62,5 ili 63mm grubo mereno pa me interesuje jel tu treba da se stave prstenovi ili moze i ovako da se montira i vozi (stilo karavan) - znaci prsten bi bio jedva oko 2mm po strani zato sam i zbunjen ........... hvala unapred na odgovorima ............ stare felne 17 (nisu abarth) skinute i imaju tacno 60mm i nisam imao prstenove na njima .......... :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abarth felna je 58.1mm. Izmeri lepo. To sada od 63mm je mnogo. 5mm odstupanje sto dovodi do rizika za voznju. Tu najvise srafovi stradaju. Posto sva sila je na srafove ostala. Napravi plasticne prstenove sa 63mm na 58.1mm i to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije u pitanju abarth felna buco (ni stara 60mm rupa a ni nova oko 63mm mozda je i 62,5 mm) mrak je bio kad sam merio ali tu se vrti ......... to bi bio mnogo tanak prsten po meni a srafovi su i tako konus zato i pitam jel treba ili ne ........... da je rupa npr. 67 ili vise na felni sve bi mi bilo jasno ali za ovo ne znam , prsten bi imao za ovo po 2 ili 2,5mm u krug - jbg-a ......... jel to moze ......

Edited by bole-stilo.jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to ne bib vozio bez plasticnih prstenova. Mozes da probas. Stavi felnu na glavcinu i vidi kolki luft ima. Nama deluje malo 2-3mm ali na autu je to mnogo. Mogu tockovi i da ti tresu. Ne bih se igrao da tek tako namontiram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razbusi rupu pa stavi veci prsten :D Postoje prstenovi koji sa 60mm smanjuju na 58mm, tako da ni ova veca nije nikakav problem. Voznju bez naleganja felne na glavcinu licno ja ne bih vozio, sem sto omogucava sigurno centriranje tocka i samim tim izbegavanje bilo kakvih vibracija sto sem sto moze biti neprijatno, ostecuje i delove oslanjanja, sa druge strane bez obzira sto srafovi tj njihova zatezna sila stvara trenje izmedju felne i (distancera)/diska/glavcine i sto nosi najveci deo opterecenja, znam za slucajeve gde su ljudi gubili kontrolu nad autom jer su pucali srafovi jer su naleteli na neki krater ili kad je bio fals sraf... U normalnim uslovima na tom spoju centralnog otvora felne i glavcine nema opterecenja, ali u nekim ekstremnim moze biti razlika izmedju toga da li ce otpasti ili ne tocak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala na odgovrima uradicu prstenove na poslu kad pocnem da radim (ima i plastike i aluminijuma) spolja ce biti 63mm a koliko da idem na unutra ako je glavcina 58.1 kod fiata - na koliko tu da razbusujem tacno ............ pozzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa kolegama, ni u ludilu ne bih vozio felnu koja se oslanja samo na srafove, a ne i na glavcinu.

Iz gomile razloga, sve su ljudi vec rekli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uradjeni prstenovi i namontirani - slike u mojoj temi ............. ;)

 

hvala svima na savetima ........... :rolleyes:

Edited by bole-stilo.jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...