Jump to content
FAS Goran
totti

Sankt Peterburg & Moskva

Recommended Posts

Meni je rusija od 16 godine želja da idem i da ne znam kada ću da se vratim, iz moralnih razloga nikada nisam krenuo, i sad kada bih krenuo pitanje je da li bi se vratio, be smem o tome ni da razmišljam .

Ja bi kao ovaj prošao, nestao u pustoši

 

 https://youtu.be/t9AtsjzN0tk

 

 

Često gledam snimke gradova i ljudi, običaja, muzike, pogotovo sibira u dalekog istoka, nepojmljivo je to veliko prostranstvo za nas nazovi evropljane. Brojne autoktone kuhinje, kulture i ljudu.

Jedan od fascinantnih svetskih spomenika je spomenik žrtvama oslobođenja staljingrada, volgograda, sa svojim podzemnim svetilištem komunustičkog tipa.

Pa tuva sa svojim stanovništvom kulturom muzikom, šamanima, a takvih ima mnogo. Na pr.

 

Uživaj

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, prelepa tema :)

Planira se put sličan.
@totti hvala puno na svim informacijama koje si detaljno izneo, naročito oko smeštaja, cena, šta se mora videti i tako redom.





Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se budeš rešio da ideš, slobodno me kontaktiraj za detalje. Ima mnogo toga, a em se ne setim sve da napišem, em da ne smaram ljude sa sitnicama.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kad se budeš rešio da ideš, slobodno me kontaktiraj za detalje. Ima mnogo toga, a em se ne setim sve da napišem, em da ne smaram ljude sa sitnicama.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


A sto nebi sva ta pitanja, i saveti bili na ovim stranicama. Za sve one koje privlaci ovaj put. A mogu ti reci da je mene bas dodirnulo...

Koliko je suluda ideja poci na ovaj put kolima...pitam se pitam... oko 2700km.....

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prevoz u Moskvi...

Nedelja ujutru, a interval između dva voza u metrou 1.5 minut

Inače, u Beču, Madridu, Berlinu, Minhenu... u špicu nema šanse za interval ispod 3-4 minute. A onda naletim na ovaj klip sa intervalima u Moskvi tokom špica, manje i od minuta



Autobusi (čak i oni "stariji" LiAZ) su u perfektnom stanju. Sad, da li je to stvar samog kvaliteta ili kvalitetnog održavanja - ne bih znao.



Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stari moj je 90tih bio 5-6 godina sve po 6meseci u kujbiševu na volgi, u selu pored je sintelon pravio fabriku pvc podova i sada radi ta fabrika, i tada se oduševljavao preciznosti, tačnosti i pedantnošću zaposlenih, bez obzira na vremenske uslove +38 - 38 sve besprekorno radi i na vreme. I što ga je posebno oduševilo, niko nije pušio na radnom mestu ili kući stanu, uvek su izlazili napolje iako nije bilo zabranjeno. Mogu misliti kako je sada, ipak su 90te i kod njih bile 90te.

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisi o svemu sto ti privuce paznju dok si tamo, sto vise to bolje...

Slike su divne i postuj sto vise mozes, sa zadovoljstvom pratim a siguran sam da i uvazeni forumaski auditorijum deli moje misljenje...:D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad se setih nečega, posle razgovora sa Maretom...

Video sam stotinak eksurzija sa predškolskom i školskom decom. Ne pričam ruski, ali toliko razumem da im vaspitačice/učiteljice objašnjavaju istoriju, šta je to ispred čega su sad, ko je ko bio itd, itd...

Polažu dosta na istoriju, ne zaboravljaju je i ne stide je se. Ni Marksa, Lenjina... dan danas se i dalje gomila zgrada, trgova, biblioteka zove po Lenjinu npr. i i dalje na dosta mesta piše Lenjingrad 20210919_110248.jpg20210917_142910.jpg

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam pričao sa čovekom koji je 2 gpdine živeo u petrogradu, njemu je neki 3x triplex ostao debelom sećanju pa ako budeš bez žene idi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok sam bio student, najjaca stvar ikad, napolju zima -10, grejanje u vozu naravno ne radi, dodje prolece, temp 20 stepeni, grejanje na max, iz koze covek da izadje  :lol:

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da udarimo kratak rezime:

 

Za one koji vole da vide ono što i ja volim, Spb i Moskva su (po meni) daleko atraktivniji i od Praga, Berlina, Minhena, Milana... Ono što ima kod njih da se vidi, retko gde ima i blizu toga. Turista ima dosta, ali su 95% ruski turisti, iz ostatka države (barem u periodu kad sam ja bio). Neizvikane destinacije, ali mi deluje da Ruse i zabole nešto baš da imaju gomilu stramaca, pa se i ne trude da ih privlače agresivnim kampanjama i marketingom. Ja ću jednog dana sigurno ponovo otići.

 

Ne mogu da se otmem utisku koliko je skoro sve jeftino i povoljno, čak i za naše prilike. Pisao sam već kako može komplet ručak da izađe 350-400 din. Da doručkujete možete od 60-200 din bez problema. Pyshka (njihova verzija krofni koka je boli glava) komad je 8 rubalja (11 din, dobro ste pročitali), dve palačinke, dva syrnika i sok (kompot) su 150 rubalja (200 din). Kompot je inače ukusa baš kao i ona voda iz naših kompota

 

Mi kao nacija smo za Ruse grmalji i predrasude su o njima da su svi Konani

 

Jedini aspekt gde vidim da možemo da im pariramo (a pogotovo za većinu EU zemalja) je kvalitet mobilnog interneta. Faktički za sve ostalo je Rusija (da se ogradim na dva najveća grada tačnije) za nas 20 godina ispred. Čisto jedan bezveze primer, ali u prevozu (autobusi i trole) npr na velikim displejima pokazuje koliko još metara i sekundi ima do sledeće stanice Čak sam čuo i foru da ako muški glas daje info u prevozu na razglasu o sledećim stanicama, onda se krećeš ka centru od periferije, a ako je ženski glas onda ideš od centra ka periferiji (ili je obrnuto, nebitno), da se lakše čovek orijentiše ako slučajno pogreši pravac.

 

Bio sam u dosta hotela iz ekonomske klase i poznatijih lanaca (Ibis, B&B, A&O) i nigde kao kod Rusa nisam npr. dobio četkicu za zube, pastu i papuče, uz ono standardno što se dobija u svakom hotelu.

 

Ako se još nečeg setim, dopisaću.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

 

 

 

IMG-5ba0d14a11df434a2f6dffa3b5269a03-V.jpgIMG-6894153ce79d197f8c30495ac90f1cc4-V.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Spb NI JEDNU dobru ribu nisam video. U Moskvi je već drugačije, ali opet nije ni blizu kao kod nas. Ali jedva da tek po neku silikonjaru sretneš, statistička greška.

I da, vole da uspostavljaju kontakt očima, baš kao i ovde

 

Doduše, zaljubio sam se u povratku u Nataliju, stjuardesu iz Nordwind-a . Prelepa, plavuša, na paž ošišana...

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...