Jump to content
FAS Goran
ljuba79

Fiat Nuova Bravo 1.4 16v 90KS - koje motorno ulje?

Recommended Posts

pozdrav svima!

molim iskusnije clanove za pomoc oko izbora ulja...

uzeo sam pre par meseci fiat bravo 1.4 16v 90ks 2012 godiste i imam dilemu oko izbora ulja za motor...naime u auto je trenutno sipano selenia 20k 10w40 polusintetika a vidim po servisnoj knjizi da je ranije bilo sipano selenia 5w40...predpostavljam da je selenia K u pitanju...na satu je cca 207000 a ja sam presao oko 3k kilometara i nisam primetio neku veliku potrosnju ulja...bilo je na max kada sam ga uzeo a sada je oko pola na meracu...posto je na 200k radjen veliki i mali servis....pre ovoga sam vozio grande punto 1.4 8v i uvek sipao u njega seleniu K 5w40 i bio zadovoljan....sad moje pitanje je dali nastaviti sa polusintetikom ili preci na sintetiku i jel mogu sada kada je polusintetika u autu 10w40 da dospem sintetiku 5w40 seleniu K posto mi je ostalo ulja tog od predhodnog auta... ?

 

hvala na odgovoru

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa takvom potrosnjom ulja moraces da dolivas izmedju servisa, sa uljem 5-40 bilo bi jos gore jer je redje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, ljuba79 said:

...jel mogu sada kada je polusintetika u autu 10w40 da dospem sintetiku 5w40 seleniu K...

Ne.

 

15 minutes ago, ljuba79 said:

...uzeo sam pre par meseci fiat bravo 1.4 16v 90ks 2012 godiste i imam dilemu oko izbora ulja za motor.

Vlasnička knjižica za taj auto kaže ovo:

 

vlasnicka bravo01.jpg

 

Prvo sipanje u tvoj auto je Selenia K P.E. Ide 2.9 litara u motor i filter ulja. Selenia K P.E. je sintetičko ulje SAE 5W-40 ACEA C3, koje ima FIAT 9.55535-S2 sertifikat. 

Kao motorno ulje možeš koristiti tu Seleniu, ili bilo koje drugo motorno ulje koje ispunjava FIAT 9.55535-S2 sertifikat. Na pakovanju svakog krštenog brenda ulja piše koje sve sertifikate ispunjava, pa tu pogledaš piše li i ovaj Fiatov. :thumbup: 

 

Inače, vlasničku knjižicu možeš besplatno preuzeti sa forumskog servera klikom OVDE.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1 hour ago, ljuba79 said:

sad moje pitanje je dali nastaviti sa polusintetikom ili preci na sintetiku

Licno bih koristio iskljucivo preporucena sinteticka ulja (Fiatov 9.55535 S2).

Od 5-40 sintetike ili pomenuta Selenia KPE, ili od aftermarket varijanti npr. Shell Helix HX-7 ECT ili HX-8 ECT 5-40, Motul 8100 X-Clean 5-40, Ravenol VMO 5-40... Selenia je (logicno) samo fabricka preporuka, ali imas i bolja ulja za isto ili malo vise para, samo je bitno da zadovoljavaju fabricke specifikacije, kao sto je vec receno. Mesanje polusintetike i sintetike (10-40 i 5-40), iako ima oprecnih misljenja, licno ne bih radio.

Za ulja navedena iznad znam napamet, posto sam ih razmatrao za svoj auto (koji je turbo varijacija na tom istom 1368 ccm bloku).

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/15/2021 at 11:33 PM, Ivan said:

 

Licno bih koristio iskljucivo preporucena sinteticka ulja (Fiatov 9.55535 S2).

Od 5-40 sintetike ili pomenuta Selenia KPE, ili od aftermarket varijanti npr. Shell Helix HX-7 ECT ili HX-8 ECT 5-40, Motul 8100 X-Clean 5-40, Ravenol VMO 5-40... Selenia je (logicno) samo fabricka preporuka, ali imas i bolja ulja za isto ili malo vise para, samo je bitno da zadovoljavaju fabricke specifikacije, kao sto je vec receno. Mesanje polusintetike i sintetike (10-40 i 5-40), iako ima oprecnih misljenja, licno ne bih radio.

Za ulja navedena iznad znam napamet, posto sam ih razmatrao za svoj auto (koji je turbo varijacija na tom istom 1368 ccm bloku).

pozdrav!...pitanje samo jedno da ne otvaram novu temu...mislis li da ako zelim da predjem sa polusintetike selenia 20k 10w40 na sintetiku selenia k 5w40 jer potrebno dodati neki aditiv za ispiranje pre zamene ulja ili mogu samo da ispustim staro zamenim filtere i sipam sintetiku...hvala na odgovoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav!...pitanje samo jedno da ne otvaram novu temu...mislis li da ako zelim da predjem sa polusintetike selenia 20k 10w40 na sintetiku selenia k 5w40 jer potrebno dodati neki aditiv za ispiranje pre zamene ulja ili mogu samo da ispustim staro zamenim filtere i sipam sintetiku...hvala na odgovoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...