Jump to content
FAS Goran
MilosV7

Moja Nova Croma 1.9 multijet 110kW

Recommended Posts

Poštovani članovi, dobar dan!

 

Evo želim da Vam se pohvalim i požalim u isto vreme. Do skora sam vozio Brava t-jet sa 150ks, medjutim autić pored svih svojih prednosti i lepih stvari koje mi je doneo, bio je premalen i morao je ići dalje. Prodadoh ga i kupih od sumnjivog uvoznika Cromu 2009 1.9 multijet! Na oko prelepa i u jako dobrom stanju, sto cete videti na fotkama dole. “Krasi”  je automatski menjac, manuelna klima, multimedija i uvoz CH haha. Auto sam dovezao iz Kruševca za Kragujevac vrlo lagano i sa uživanjem. Posle nekoliko dana primetio sam lupkanje na leru koje se pojačava dodavanjem gasa. Majstori su bili misljenja da bi mogla biti problem dizna, dok su neki nagadjali na luft u maloj pesnici i lezaju na radilici. 
 

Ispostavilo se tacnim, nekoliko dana sam pazljivo rasklapao auto, kada sam dosao do usisne grane i video da fale tri od četiri klapnice dobro mi nije bilo. Skinuo sam glavu motora i video da je čelo drugog klipa toliko isčukano od klapnice da je to sačuvaj Bože. Klip je dobio luft od 2-3 milimetra i to je prouzrokovalo lupanje. Eto ljudi moji, navozao sam se čitavih 100 kilometara do prve havarije. Da li je moguce da je klapnica upala u medjuvremenu a da ja to nisam primetio, tesko mi je da poverujem ali prznajem krivicu na sebe. Druge dve klapnice su ostale zaglavljene u kanalima glave motora. 
 

i tako, računicom sam odlučio da odšlepam auto za Šabac kod gospodina Zorana koji mi nudi motor istog godišta sa njegovom ugradnjom. Tako da, agonija se nastavlja, želim da sve upozorim da otvore oči i ako si bez iskustva obavezno auto provere kod mehaničara sa dobrim sluhom. A ja ću se nekako izboriti sa ovom mahinom i ponove je dovesti na put. Planiram da odmah posle zamene motora odradim veliki i mali servis sa zamenom remenica radilice i alternatora. Zoran bi po dogovoru treba da stavi moju usisnu granu koju sam ja očistio i blokirao swirl flaps otvore za osovine. Veliki pozdrav!

 

C84A75BD-FEF0-4571-AA08-F09F6B0B6376.jpeg 7015CEDF-FCF8-4129-8AEE-B06BA8C1EEC0.jpeg 2D33ED24-E02F-4846-A293-B39FEF867741.jpeg

A05F31E8-07B5-47E4-BD44-BCD03C3B3597.jpeg C53DFB70-4F06-44A3-A2DB-11937806CE20.jpeg 8B46D53C-5CFF-451F-9B14-0CC5CD50B332.jpeg

269AA3A2-0B35-48B7-ABA6-BAA6F904D705.jpeg B8DEA51F-28DB-4C69-81A4-B88BC4C9EAEC.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je lako reci, ali pokusaj da se ne nerviras. Ne mozes vratiti vreme. Sredi i uzivaj.

Inace u beloj boji mi je najlepsa. I ako dobro vidim ima lepu opremu. :)

Ako bi se odlucio da ubacis jaci motor (ako uopste ima za Chromu) da li je to izvodljivo i isplativo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na podršci :P 

oprema je solidna, fali automatska klima, ali nakon Brava i čuvene automatske klime, mislim da ću do kraja života kupovati manuelne. 
 

Kažu da ovaj motor ima sasvim dovoljno snage da nosi ovu grdosiju. Svakako bih više voleo onog petaka 2.4 jtd, ali možda nekom drugom prilikom. Sad mi je u planu da je dovedem u vozno stanje i ništa drugo. 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, MilosV7 said:

koju sam ja očistio i blokirao swirl flaps otvore za osovine.

Cek, mozes li ovo pojasniti. U principu se na 1.9 bloku sa 150ks skidaju kompletno klapne (ne blokada istih) da se ne bi otkacile i zavrsile kao neke sto jesu kod tebe. 

 

Ako si vec uzeo automatski menjac, obavezno promeni ulje u njemu. Imas Ovde temu o savetima za kupovinu nove Crome gde se spominje automataki menjac i mozes naci preventivu o njegovom odrzavanju putem pretrage. 

 

Svakako dobrodosao na ovom podforumu i daj jos neke slike, Croma je ko bombona :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro došao i ovde. :thumbup:

Kamo sreće da su samo grejači u pitanju, kao što smo pisali na FB grupi....kad ono klapne. Na mom motoru je rađena generalna i menjana su tri klipa upravo iz stog razloga. Motoru ništa ne fali, radi besprekorno. Jeste neplanirani trošak, ali biće to ok.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ISV_01 said:

Svakako dobrodosao na ovom podforumu

1 hour ago, Martin said:

Dobro došao i ovde.

Sta ste navalili sa dobrodoslicama :P , kolega je iz KG, "cimao" me je jos pre godinu i kusur na PM oko nekih detalja jos za Bravo, pa smo se kuckali cini mi se i pre Corone...

Ako me secanje ne vara, predstavio je i ovde bivsi auto, pisao o detaljima, sredjivanju...

Tako da cu ja pozeleti srecu sa novim autom, da se problemi sto pre rese i samo uziva. Croma stvarno super izgleda, em je bela boja igla u plastu sena, em joj bas dobro stoji, lepa oprema...

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/11/2021 at 6:44 PM, ISV_01 said:

Cek, mozes li ovo pojasniti. U principu se na 1.9 bloku sa 150ks skidaju kompletno klapne (ne blokada istih) da se ne bi otkacile i zavrsile kao neke sto jesu kod tebe. 

Hmm, napisao sam da sam blokirao otvore za osovine swirl flapsova.  ;)) 

u agoniji i očaju sam sve odradio bez previše volje i ako sam planirao da snimim i dokumentujem ceo proces za ubuduće generacije vlasnika. Granu sam skinuo radklopio koliko je moguće, a zatim potopio u mix vruće vode, limuntusa, praška za pranje veša i još raznih odmašćivača, a zatim puškom ispirao više puta slojeve katrana. Zatim sam zabio šrafove za gumicama i zalio onim reinz silikonom rupe kroz koje su isle osovinice klapnica. Otvori su ostali prohodni! 

 

On 9/11/2021 at 7:55 PM, Martin said:

Dobro došao i ovde. :thumbup:

Kamo sreće da su samo grejači u pitanju, kao što smo pisali na FB grupi....kad ono klapne. Na mom motoru je rađena generalna i menjana su tri klipa upravo iz stog razloga. Motoru ništa ne fali, radi besprekorno. Jeste neplanirani trošak, ali biće to ok.

Bolje vas našao i ovde! Uh.. grejači su novi, izgleda da su skorije menjani. Jbg, eto desilo se, idemo dalje, tona ili dve gvozdja i nista vise. 
 

znaš kako, ja sam kalkulisao i merkao i ipak nekako doneo odluku da zamenim motor. Za ceo motor sa mojim agregatima čovek traži 500 eura sa sve ugradnjom. Doduše, primetio sam iz sažaljenja jer ni on nije mogao da veruje šta me je zadesilo baš odmah, ali nadoknadiću mu ja to, samo nek bude sve okej. 

 

sa druge strane, obrada glave i zamena eventualno pokrivljenih ventila 100-150 eura… dihtung glave 40-50 eura. Obrada radilice, ležajevi ovi oni, klip(klipovi) i sve oko klipa. Pa plus rasturanje celog donjeg dela motora, skidanje menjača.. odustao sam. Još mi je sve nekako krenulo baksuzno sa ovim motorom, prvi dan kad sam ga kupio uzeo sam da zamenim ulje. Dignem auto kad ono čep kartera okrugao, oblajznio toliko da ga ne možeš ni rocanglama mrdnuti. Na kraju sam vario neke gedore i menjao ulje 5 sati. Zatim ovo, ma nek ide u djavola.  Ove nedelje sam bio na odmoru, već sledeće neću imati vremena ni da usisam kola, a kamol i radim nešto. U majstore sam odavno izgubio poverenje i zato i čačkam što mogu sam, maksimalno. Rešio sam da nakon ovoga zakažem u Zemunu u servisu Goran, kompletan pregled motora i svega što je menjano sad, zatim da mi istom prilikom  sve servise i potrošne vitalne delove  odrade. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/11/2021 at 9:02 PM, Ivan said:

Sta ste navalili sa dobrodoslicama :P , kolega je iz KG, "cimao" me je jos pre godinu i kusur na PM oko nekih detalja jos za Bravo, pa smo se kuckali cini mi se i pre Corone...

Ako me secanje ne vara, predstavio je i ovde bivsi auto, pisao o detaljima, sredjivanju...

Tako da cu ja pozeleti srecu sa novim autom, da se problemi sto pre rese i samo uziva. Croma stvarno super izgleda, em je bela boja igla u plastu sena, em joj bas dobro stoji, lepa oprema...

Tako je kolega, dobro te služi pamćenje. Ne samo to, cimao sam te i na SMS, nisam umeo da pustim muziku sa Usb-a… :,)) 

 

značilo mi je na Bravu, pratio sam ovde i jedno vreme kuckao sve što je radjeno oko auta. Medjutim u jednom trenutku, sve od ulaganja što sam imao oko Brava su redovni servisi. Poslužio me je Bogovski i jako mi je žao bilo kad sam gledao kako ga kupac odvozi. Inače otišao je u okolinu Novog Sada, u malo ravnije predele i nadam se da će o njemu briniti i služiti se makar delom kao i ja, jer lepše nije moglo zaista. 
 

hvala na lepim željama. Svakako ću ovde pisati svaku promenu situacije. Trenutno je kao što rekoh auto 250km od mene, U Šabcu, kod Zorana. Kako mi reče radnici su mu svi pozitivni i jedini radi u servisu, kaže. Doduše kaže i da bi trebalo 95% da ga završi iduće sedmice. Tako da ostaje da se nadamo i diskutujemo u medjuvremenu. Veliki pozdrav

 

On 9/11/2021 at 10:11 PM, totti said:

Eh, čuveni uvozi iz CH... jedan od 100 dođe, a da mu ništa ne fali.

Eto, moj prošli auto Fiat Bravo 1.4 tjet 110kw. Uvoz Švica. Uložio sam u auto van redovnih servisa ukupno 200-300 eura. Kao č a š a. Ali opet, mačka i džaku i velika lutrija. Mislim da svi moramo da budemo svesni toga, kad kupujemo polovnjake ovako matore. Pozdrav

 

50C5C861-5203-4549-87C4-217DFEF30DD1.jpeg 4D17CF52-C8AB-4253-BF98-9577A1BDFCA1.jpeg

BC97BF06-2DD0-473E-949F-DF7FB5A31B26.jpeg 85AA6714-6D92-41F9-B61D-8C9A0A460C89.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/11/2021 at 9:02 PM, Ivan said:

Sta ste navalili sa dobrodoslicama :P , kolega je iz KG, "cimao" me je jos pre godinu i kusur na PM oko nekih detalja jos za Bravo, pa smo se kuckali cini mi se i pre Corone...

Ako me secanje ne vara, predstavio je i ovde bivsi auto, pisao o detaljima, sredjivanju...

Tako da cu ja pozeleti srecu sa novim autom, da se problemi sto pre rese i samo uziva. Croma stvarno super izgleda, em je bela boja igla u plastu sena, em joj bas dobro stoji, lepa oprema...

Uf ja se stavrno izviljavam, neeeeću više. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istu muku je moj brat imao, isti auto kao tvoj, isto godiste, isti motor.

Obradio je glavu, zamenio 8 vetila, primenio 2 klipa, spakovao sve i sad je vozi.

Popravi se sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nekako taktizirao i kalkulisao da mi je ipak isplativije da “rizikujem” novim motorom. Možda mi se posreći pa me bude dobro služio, dok je ovaj od samog početka zajebavao. 
 

Zaokrugljen šraf kartera, morao sam da varim ispod jedva podignutog auta. 
 

pa onda zapekle dizne. Morao sam da pravim alat za cimbalo da bi ih počupao na silu. Sve je to iziskivalo mnogo vremena, živaca a na kraju krajeva i dodatnog novca. Šta bi bilo da se zakomplikovalo nešto oko obrade radilice i glave, ne želim da znam i idemo ovako pa šta Bog da. 
 

80C6AC55-B190-4B8E-8125-1FB9430754AD.jpeg 1EC4289E-6C85-4EEC-9DF2-CBC72ACD295B.jpeg

06CDBB84-12F6-4410-9C65-549E6E0CD191.jpeg 901BB32A-2ECB-43B7-8E96-8E8D47EE47F5.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, PremieRacing said:

Čekaj, jesi li ti uopšte kontaktirao "sumnjivog" kad se desila havarija...?  

Sad hteo to^ da napisem...
U svakom slucaju - srecno sa radovima, bice to sve ok na kraju, ostane malo i gorak ukus verovatno, ali da se to zaboraviti :)

 

On 9/11/2021 at 10:11 PM, totti said:

Eh, čuveni uvozi iz CH... jedan od 100 dođe, a da mu ništa ne fali.

A najbitnije da ostave onu CH nalepnicu preko pola gepeka, da se hvale valjda, sta li...

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koleginica je sinu uzela Giuliettu 1.4 benzin, a inace ja smekao i cekao istu tu da stigne iz Ita i kao da je pogledam, i trt mrt ne stize, bice, nece, ja odustanem od nje i uzmem debelog.
Koleginica dodje posle tipa 2-3 meseca i pokaze mi sliku bas te Giu i kaze vidi sta sam uzela sinu, ja kao - jaoooo ja hteo ta kola bla bla.
Kad prc dolazi ona sledeci dan i kaze kola se pokvarila, prvi dan. O cemu se radi - ulje bilo katran bukvalno i desilo se sta se desilo.

Plac je vratio pare, ne bas odmah na prvu, ali vratili su pare, cak i za registraciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/11/2021 at 10:11 PM, totti said:
Eh, čuveni uvozi iz CH... jedan od 100 dođe, a da mu ništa ne fali.

Sad si me usrecio

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Milutinac said:

Koleginica je sinu uzela Giuliettu 1.4 benzin, a inace ja smekao i cekao istu tu da stigne iz Ita i kao da je pogledam, i trt mrt ne stize, bice, nece, ja odustanem od nje i uzmem debelog.
Koleginica dodje posle tipa 2-3 meseca i pokaze mi sliku bas te Giu i kaze vidi sta sam uzela sinu, ja kao - jaoooo ja hteo ta kola bla bla.
Kad prc dolazi ona sledeci dan i kaze kola se pokvarila, prvi dan. O cemu se radi - ulje bilo katran bukvalno i desilo se sta se desilo.

Plac je vratio pare, ne bas odmah na prvu, ali vratili su pare, cak i za registraciju.

Ja sam auto uzeo od preprodavca, ne sa placa. Naravno, probacu da mu izvucem novac koliko toliko za popravku, ali je to Krusevljanin, čarapan. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/14/2021 at 2:13 PM, PremieRacing said:

Ništa, izvini što pitam...   :blushing:

Prihvatam izviljelje :P

 

Nažalost, situacija sa tim Cromama je takvo da je 95% njih u katastrofalnom stanju. Ono sa placeva bih zaobilazio u širokom krugu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ačno. Ali budimo realni, mali je procenat vozila koja su kupljena u Srbiji nova pa se prodaju. A i ima li pravila da možda mi Srbi bolje održavamo vozila i radimo servise bez tolerancije na kilometražu.

Mislim da se iskustvom i detaljnom proverom u velikom meri može zaobići krš koji ne vredi novca, ali automobil nije bicikl pa da možeš da ga opipaš celog i kažeš to je to.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites
Quote

Ja sam auto uzeo od preprodavca, ne sa placa. Naravno, probacu da mu izvucem novac koliko toliko za popravku, ali je to Krusevljanin, čarapan. 

 

:D:D:lol: baš si mi uljepšao dan,nasmejah se pošteno

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...