Jump to content
FAS Goran
Ivanaksentijevic

Fiat Tipo 1.4 City Life, HB 2021

Recommended Posts

Pozdrav, 

Evo I ja da predstavim svoj auto I iskustva sa njim.

Uzet pre otprilike tri meseca u Autogarant Cacak.Motorizaciju vidite u naslovu,siva metalik boja,od opreme naslon za ruku, zatamnjena Stakla itd.,bas kao ovaj ima sada na sajtu polovni automobili,Autogarant Cacak,ja platio 12700,sada vidim da je cena na ovom Sajtu 12900.

Pohvale za gospodina Sisovica iz Autogaranta,ljubazan I strpljiv covek,svaka cast!

 

Do sada presao sam 3200km I ja sam zadovoljan sa autom po svim osnovama.Uz ovaj auto vozim I moj stari auto 406 hdi 90ks,PA kada sam presao na ovaj trebalo mi je vremena da se priviknem na motor I ostalo. Motor zadovoljava sve moje potrebe,osim mozda za preticanje,ali I tu nemam ogromnu,nego malu zamerku.potrosnja ocekivana I zavisi prvenstveno od stila voznje,udobnost je ok,prtljaznik super,sve u svemu ja sam prezadovoljan,novo je novo,a i benzinski motor ima svoju draz.

 

Moram da kazem da mi je ovaj forum mnogo,mnogo pomogao oko izbora,a narocito izbora motora. Po meni,uz sva ogranicenja voznje,mislim kamere,policija,radari,ovo je skoro taman motorizacija.Naravno,opet kazem,zavisi od stila voznje,ali za onoga ko vozi umereno I vozi porodicu nista vise I ne treba. Potrosnja ulja za sada je od vrha negde svukao do pola I malo ispod pola,sto su mi rekli da je normalno,videcemo dalje.

Nisam jos dosipao ulje,planiram.Ako neko zna koliko treba ulja dosipati bilo bi dobro da mi napise,jer ne znam koliko sipka pokazuje.tj loliko prikazuje ulja od min do max.Da li litar ,pola litra ili koliko vec.

 

Kome treba porodican auto,auto bez nekih 20000ks koje nemas gde da upregnes u zemlji Srbiji,osim ako nisi kamikaza,auto bez dpf-a,dizni egr,ad blu,urea,sta li vec,auto koji mozete do iznemoglosti da vozite u lokalu,bez straha da nesto zacepi,dpf,egr,,auto koji ne morate da vozite po autoputu zbog samog auta da bi odradio regeneraciju,to je to.

Ljudi,ja sam kupio auto koji cu da vozim,a ne konja kojeg treba da timarim svaki dan.Auto treba da sluzi prosto,kao nekad,a ne pazi ovo,pazi ono.Mislim da ste me razumeli.

Izvinjavam se na slovnim greskama,jer pisem sa tel.a krupni prsti.

 

ZAKLJUCAK

Auto ispunio ocekivanja,zadovoljan,ocena od 1-5,auto dobija 4-.

Pozz

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi da je razlika oko litar između kontrolnih crta, kažu da ima nekih vozila i gde je razlika manja ali kod vozila koje sam do sada vozio uvek je standardno oko 1 litar. Ako ti je sada šipka na pola po meni sada je trenutak za dosipanje a ne da čekaš donju crtu, naročito ako imaš i brdske vožnje gore-dole. Trebano bi  stane 4 do 5 dl maksimum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Ivanaksentijevic said:

,dpf,

Gpf (kod benzinskih agregata) zar ih nemaju sad i najnoviji za 2021? DPF je za dizel motore. 

 

Lep opis i sagledavanje auta koji je meni, kao facelif, interesantniji od prve varijante iako su to mizerne razlike. Koliko sam razumeo, za oko 3500 km svukao je oko pola sipkice za ulje? Dobro, motor je u razradi, zavisi od stila voznje a dosipaj lagano, po 50-100ml pa meri opet, da ne preteras. Oko max ga drzi, ne mora da zakucava na max skali, bitno je da ne ode ispod min. 

 

Kako ti se cini enterijer, jesi li uzeo neki dodatni paket (LED ili sl)? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,znam da je dpf za dizele,a narocito ove novije dizele koji imaju I dodatke raznih tecnosti tipa ad blu itd.,a da li ovaj ima gpf stvarno ne znam,znam da je euro 6 Norma,pa moguce da i8 ima taj gpf,da li pravi gpf probleme kao dpf ?,e to mora neko drugi da kaze ja ne znam,nisam bas upucen.

Hvala puno za ovaj odgovor za dosipanje ulja.

Enterijer mi je ok,ja ne patim od plastike,jer ne vozim I kuckam plastiku oko sebe,tabla pregledna,ma ljudi klasika,a  od novina super je android auto.i da,ne krcka plastic.

Neka neko objasni da li ima gpf,bas me zanima

Share this post


Link to post
Share on other sites

GPF ide na novu generaciju T3 i T4 FireFly motora koji se nadalje ugradjuju, posto se proizvodnja FIRE polako gasi (8v verzija je i zvanicno "ubijena" u Termoliju).

Za Evropu ih od Tipa MY21 zvanicno vise nece biti u ponudi (1.0 T3 je bazna motorizacija, uz 1.3 i 1.6 MultiJet). Ali ono sto je dobro za nase kupce, najvise zainteresovane upravo za FIRE - u Turskoj i dalje nastavljaju da ga ugradjuju jos neko vreme za domace trziste, tako da je verovatno to iskljucivi razlog da ih (srecom) ima jos uvek u MY21 verzijama i u nasim salonima. Pre neku nedelju sam bio u Turskoj i pogledao ponudu - tamo cak i Tipo Cross nude u verziji 1.4 (uz HB i sedan), mislim da ga jedino nema u SW.

Sto se potrosnje ulja tice, ocekuj da ti po opisanom trosi oko 1.7-1.8l na servisnom intervalu od 10.000 km. Kao sto postovani kolega rece, raspon MIN-MAX na sipkici je kod Fiata 1l. Ne znam da li su nesto menjali na poslednjim verzijama, obicno su im meraci imali 14 "kockica" u tom rasponu, znaci svaka je po 0.7 dl. Pa lagano prati kroz period razrade i dolivaj, naravno pazi samo da ne prepunis zbog semeringa.

PS: Ako nemas nista protiv, skratio sam i prepravio onaj dugacak naslov, kako bi bio efektniji i intuitivniji kod brzog pregleda tema u podforumu ;) . Ne sumnjam da ce te nov autic lepo sluziti, puno bezbednih kilometara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,nije problem za naslov,ja razumem da nema gpf jel Da?

Hvala za ovo oko ulja,pazicu.

Ovo je klasican,normalan auto,bez raznih dzidza-bidza,vec auto koji na prost ,normalan nacin,ide od tacke A do tackeB.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/11/2021 at 1:29 PM, Ivanaksentijevic said:

naslov,ja razumem da nema gpf jel Da?

Tako, nema. 

 

U pravu si, uzivati u novom autu je ipak posebna draz. Bitno je biti zadovoljan i imati kompromise :) Uzivaj u autu i voznjama :)

Sto kaze kolega, koja slika ne skodi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivanaksentijevic čestitke na kupovini, da te služi dobro, ako ima pitanja tu sam, 1.4 takođe vozim. Ulje dolivaj kao što rekoše, i meni je na 3-4.000km uvek bilo dolivanje, stigne do blizu pola. 

Na tvom modelu klima digitalna? Ako je tako zaita lepa cena, dig klima, enterijer kao kod višeg paketa prethodnog, sad izgleda više nema uošte verzije za 5'' ekrenom kod kojeg je bila cela tabla drugačija, i tvrđa, ovde je verovatno ona mekanija? Naravno, slike ako može. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima,

Nije digitalna klima,obicna,ali dobro hladi,provereno!.

Kazem vam,dobro ide,bar za mene,cini mi se da kako se povecava kilometraza,da bolje ide.Mozda samo preticanje,ali ok.sve zavisi od stila voznje.

Nabavio sam felne 15 celicne za zimske gume,letnje su 16.

Presao oko 3500 km I sve je to jos novo I sveze,ali dobro se do sad pokazao.

Dizajn su Italijani uvek znali da pogode,ustvari,oni definisu dizajn.

7 Inca je ekran,kao tablet nakacen.

Sve zavisi sta zelite od auta,meni nije bitno te neke novotarije,tipa ulazak bez kljuca,I sta ja znam vec,ja sam poverenje dao fiatu jer mislim ,ipak ima tradiciju,zar ne.?

Ako zelite auto klasican auto,bez ,po meni,nepotrebnih dodataka ,onda je auto za vas.

I da,mislim da je motor 1.4 benzinac dobar izbor,bar za sad.!!!.trosenje ulja,a nov auto?

Jao,PA nije smak sveta.Kada vam kazu da trosi ulje I da je to normalno za taj tip motora,sto bih se brinuo.

Samo Da ufercim sipku I koliko treba sipanja prema njoj I gas.Mislim da ovaj motor voli obrtaje,stara skola benzinaca,gas I 4-5000 obrtaja i vidis on ide.

Vozio sam I jos vozim pezo 406 hdi 90 ks koji je presao 480000 km,bez otvaranja motora,turbina se malo cuje ali moze,ako se pazi, jos 100000 km.

Neka Tipo predje 300000 bez problema,I ja skidam kapu(Mada I sa 200000-250000 bio bih zadovoljan.)

Ulozeno-dobijeno vrlo dobro 4-,

I za kraj,ja sam kupio auto,a ne on mene,to je gvozdje koje se kupi,znaci,dobro i redovno odrzavanje I gas,jer benzinac mora u obrtaje.

 

Mozda malo napisano zbrda-zdola,ali ajd rekoh na brzinu da napisem nesto.

Kad budem mogao pisacu jos.

Slike ,videcu da slikam.mada nisam neki fotograf.

 

Pozdrav svima.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezervni tocak je punih dimenzija 205 55 r 16,ali imam I copavac r15,a te r15 sam nasao fakticki za dz pa zato.na autu su al felne fabricke sa 205 55 r 16.

Kada se uporede dimenzije onda moze umesto njih staviti 195 65 r 15,I vrlo je mala razlika.

Na netu ima kalkulator guma,a I u uputstvu ima ovih dimenzija.

TMPS ne pravi problem,jer je indirektan system,ali na forumu to bolje znaju.

A mozda I zimi uza guma bolja,

I sad ajd I ja,jedno piranje

Koju marku zimskih guma kupiti

Vasa iskustva sa gumama na tips ili 500l?

Mislio sam neke Fulda,Barum,Toyota,Dunlop ili Goodyear

Sta mislite.?

Koje su se vama dobro pokazale?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, Ivanaksentijevic said:

sad ajd I ja,jedno piranje

Koju marku zimskih guma kupiti

Vasa iskustva sa gumama na tips ili 500l?

Mislio sam neke Fulda,Barum,Toyota,Dunlop ili Goodyear

Sta mislite.?

Koje su se vama dobro pokazale?

Pneumatici, iskustva.

Da ne pravimo kupus-temu :)

Ukratko, a da ti se tema o autu ne pretvori u temu o gumama, najvise zavisi koliko para izdvajas za gume, imas li veci budzet (npr za 2 seta guma sa/bez felni tj letnji i zimski set) i navike voznje. 

 

Ako ne prelazis preko 10-12k all season guma ti je najbolji izbor, za tako malu kilometrazu mislim da 2 seta guma je apsurd imati. Ako pak ides 15-20k i vise, 2 seta je moranje i All season guma tu gubi smisao. 

 

Od letnjih da nisu budget-breaker je npr Sava intesa uhp2 odlicna guma spram cena/dobijeno, zimska uglavnom Kleber krisalp 3 i slicno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivanaksentijevic said:

A mozda I zimi uza guma bolja,

Bilo nekad, sto bi stari rekli "da prti sneg". I da budu sto visi bokovi gume i celicne felne zbog soli i lanaca :D .

Pogledaj testove modernih guma i njihovih performansi sa razlicitim sirinama, verovatno ces se iznenaditi ;) . A i zimi snega imamo u vr' glave par dana, tqko da je (na generalno sve tezim i snaznijim automobilima) izuzetno bitno ponasanje i na mokrom, suvom, poledici...

Na temi koju je kolega naveo imas gomilu iskustava, pa izlistaj bar svezije, sigurno ce ti pomoci. Razliciti proizvodjaci, klase, saveti iz iskustva - od budget, preko mid-range, do premium pneumatika. Okaceni brojni uporedni testovi pred svaku sezonu, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očekujem svoj HB uskoro, pa se spremam za kupovinu felni i guma. 

Jedino što sam planirao da kupim Tigrove zimske, a vidim da ih niko ne spominje? 

Našao sam na nekom sajtu felne za oko 30e/kom, ali ja bih fabričku dimenziju, dakle r16. 

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Novi član said:

Tigrove zimske

Za sneg su dobre, ali po bljuzgi i mokrom kolovozu (bez leda) imaju losije kocenje. Mislim ako budes umeren, zavrsice posao. Tigar nije losa guma, da je losa ne bi zimsku leti vozili :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo,poosle 6000 km utisci su sve bolji I bolji,kada vidim nove cene onda je sve bolji!!!

POTROSNJA ulja sve manja dolio sam za ovih 6000 pola litra selenie KPE 5W 40 ,mislim sa je ta oznaka,,sada manje trosi ulja,cini mi se.

Potrosnja goriva je za mene ok,za sada na 6000 km 6.7 litara po bordu uz prosek brzine 38 km /h.

Eto,neka laze za 1/2 litre ito je oko 7,3 litra na 100km,sto je 

Zvucna izolacija nije bas najbolja,cini mi se da se preko 3000 obrtaja motor bas cuje u kabini ,a I ispod toga nije bas tih.

Udobnost mi je osrednja,jer sam vozio 406 pexo koji je ladja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u gradu ne mogu da spustim prosek ispod 9 nikako :D a jos ako laze malo kao sto kazete to ide i do 10 :D A cini mi se da dosta trosi i na autoputu, vise od 7l na 130kmh.

 

Jedino gde je bila super potrosnja je na magistrali nekih 80kmh ( u petoj brzini ) trosio je 5l mozda cak i manje nisam siguran

Edited by Andrija93

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Andrija93 said:

vise od 7l na 130kmh.

Probaj 110-115km/h po cajgeru pa javi kako je. Preko 120 je dosta veci otpor vazduha, pa potrosnja ume da skoci za bezmalo 1.5L/100km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kazem ja da ne trosi,nego sam pokazao prosek,sigurno da trosi 9 i vise po gradu ali po pravom gradu,kreni stani,po zimskom vremenu.

Nema auta benzinca a da ne trosi toliko po pravom gradu,ma koje marke.

Misljenja sam da ovaj 1.4 uopste nije veliki potrosac,ali opet zavisi od noge,koliko stisnes gas toliko trosi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 probacu ali i ja verujem da pri toj brzini ne bi trebalo da je vise od 6 mozda 6.2-3 , ali to mi nekako sporo :) Jedna glupa stvar recimo na prikazu trenutne potrosnje je da ne broji potrosnju preko 10l pa na brzinama vecim od 150 ne mozes da znas koliko trosi, ili recimo kad ubrzavas u drugoj trecoj sta znam...

 

 

@Ivanaksentijevic pa manje vise isto ga vozim kao i prethodni auto (i30 1.6 122 konja je doduse imao) on je trosio osetno manje, ali dobro da ne cepidlacimo koliko para toliko muzike, motor jeste slabiji i trosi malo vise ali sta je tu je. Ionako ne prelazim puno 15k km max godisnje mozda pa mi potrosnja ne igra tooliko veliku ulogu

Edited by Andrija93

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno,da motor nije zadnja rec,ali za 1.4 je ok,svi smo negde znali sta kupujemo u smislu ubrzanja potrosnje,it'd., ali prost,jeftin za odrzavanje,to je to.

Da,ima boljih motora benzinaca,ali cena?znam ja I za tsi, I za 1.0 ecoboost,1.6 toyota,1.6 hyndai,naravno govorimo o novim autima.

Jediino,mozda,dacia sa 0.9 tce sa cenom parira ovom nasem tipu.

Mada je kvalitet na strani Fiata,bar ja mislim.Zato sam njega I kupio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...