Jump to content
FAS Goran
Borbo

Lancia Nuova Delta 1.4 TJet 150 - elektronika u problemu kad auto odstoji na Suncu

Recommended Posts

Vozim ovu Deltu već dve godine, odlično me služi, zbog nje sam i ženi kupio ypsilon! Ali, prošle godine se povremeno bez nekih pravila pojavljivale greške na displeju (hill holder, esr, fuel cut off, i još neke druge, nekad sve, nekad samo pojedine), čim bih ugasio i upalio, nestajale bi (na dijagnostici kod Gorana ničeg nije bilo, nikad nisam uspeo da uhvatim da budem tu kad su upaljene). Zamenio sam akumulator i više se nisu javljale do ovog leta, kada sam prvi put primetio da se javljaju uvek kad mi auto ostane na suncu! Ako je bio u hladovini ili nije previše toplo, ili ujutru kad upalim, nema ničega, kasnije u toku dana ako je pretoplo redovno se upali greška da ne rade parking senzori, a povremeno i ostale greške, i ne nestaju ni kad ugasim i upalim, sve dok ne zađe sunce. Ne zavisi od vožnje i temperature motora (vozio sam noću po 300km). 

 

Treba mi savet za električara u BG, ili savet iz prakse ako je neko imao sličnih problema... 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sto si naveo jesu simptomi kada auto ostane bez struje

Prekontrolisi/ocisti/zameni kleme na akumulatoru. Mozda se rasire od toplote a opet, kad vozis akumulator nije primarno napajanje vec alternator koji puni akumulator i odrzava napon (tj proizvodi struju dok vozis) tako da ti se taj problem nije javio tokom voznje.

 

Prekontrolisi i masu.

 

A nekad se jednostavno desi i da akumulator nije ispravan iako je (skoro) nov, tako da i to prekontrolisi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo rešenja nakon mesec dana! 

Kako je električar bio u gužvi, posavetovao me je da obratim pažnju na to koji deo kola je bio izložen suncu kada bi se upalile greške, i stvarno, primetio sam da kada je zadnji deo osunčan, pale se greške, a ako bih stao nekako da zadnji deo bude u hladovini, grešaka ne bi bilo!

U zadnjem delu kola desno se nalazi "kontrolni modul" za parking senzore, koji bi, kada bi se pregrejao na suncu, gubio kontakt i prijavljivao grešku za senzore, a valjda i uticao na to da se pojave i one ostale, majstor je prelemio neke kontakte, vratio modul, i od tada sve radi kako treba! Neverovatno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li onaj Magic Parking? Koje greske su tacno ocitane dijagnostikom na sistemu parking senzora?

Ako nema, totalno mi je cudno da to moze da utice na druge sisteme i njihove greske, jer je centrala sa 2 linije vezana za Body Comp i nema uticaj na te ostale.

Da, centrala parking senzora je u gepeku sa desne strane.

Seme su za doduse za Bravo, verzija samo sa parking senzorima pozadi:

 

198002415.thumb.png.f2e7dc37f71a5a34f286757295b723b9.png 198002416.thumb.png.e405bf9ebc9764af0e7d0b6170f99db7.png

 

Verzija sa prednjim i zadnjim parking senzorima:

 

198000267.thumb.png.faa857a1a3d43181a15a4173884cd768.png 198000268.thumb.png.e77d794ebd50fc9c1458d808d05406c8.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima Magic parking!

Retko ga koristim naravno, nema neku upotrebnu vrednost, izuzev u delovima NBG... 

A nisam obratio pažnju na greške... Odmah nakon dijagnostike je izvadio modul, i kad je shvatio da nema zamenski, uzeo da lemi neke kontakte i vratio da vidi šta je uradio, i ispostavilo se da je to to. Od tog trenutka nijednom se više nije pojavila nijedna greška, niti za parking, niti bilo koja druga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Magic parking super stvar. Skroz mi zanimljivo nekad da se igram sa tim. Još kad provalim kako ljudi začuđeno pilje što auto sam parkira a meni ruke u krilu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...