Jump to content
FAS Goran
Zilic

Fiat Nuova Tipo - naknadna ugradnja tempomata?

Recommended Posts

Pozdrav za sve forumaše…

 

Imam Fiat tipo sedan iz 2018, benzinac 95ks i razmisljam o ugradnji tempomata.

Da li neko ima iskustva sa ovime i da li je neko vec ugradjivao. Preporuka za neki servis.

Svaka pomoc bi mi dobrodošla.

Hvala unapred

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidjao sam po netu da su (cini mi se) neki Slovaci ugradjivali konkretno na Tipo. Ne samo obicne, nego cak i adaptivne tempomate, sto znaci da je naravno moguce :) . Na prethodnim modelima grupacije je to (kada je provaljeno) islo vrlo lagano:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/36072-ugradnja-tempomata-u-puntostilamultiplunouva-bravoalfa-147alfa-156/

Trebalo je nabaviti posebnu rucica ispod migavaca, u slucaju da auto nije imao fabricko ozicenje dovuci 4 zice direktno sa motornog ECU, uz jednu naponsku liniju preko osiguraca (ukupno 5). Svi su imali automate na pedalama nozne kocnice i kvacila, tako da bi sistem i pukim povezivanjem radio. Samo je MES-om trebalo dodatno aktivirati lampicu za Cruise Control na tabli.

Verujem da ni na Tipu (a ti Slovaci su pominjali i sve ostale modele iza 2016.) nije neka komplikacija. Razlika je sto je modul sa komandama, umesto na posebnoj rucici, sada na desnom paoku volana. Trebalo bi samo nabaviti semu ozicenja iz eLearn i baciti se na posao. Pretpostavljam da je (kao i ranije), kontrole moguce improvizovati i na neki drugi nacin (mada je uvek najbolje da to bude fabricki).

Nazalost, uklonjen je pristup na "aftersales.fiat.com", tako da se podaci malo teze nalaze za novije FCA modele. Verujem da je za sada retko ko od vlasnika ovde bio zainteresovan da tako nesto radi (uglavnom kome je trebalo tako nesto uzimao je "iz fabrike"), plus pitanje garancije. Isto kao sto verujem da ce to vrlo brzo postati decija igra, ako se auto omasovi kao polovnjak - kao sto je sada za Stilo, Grande, Nuova Bravo i sve ostale. Kada se setim, ni pre 15-ak godina niko to nije hteo da radi za Stilo - pa smo se ubrzo "igrali" sa tim, po fabrickoj tehnickoj dokumentaciji (eLearn) koja se ubrzo pojavila za model.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zilic

Dobro se secam :) , vidjao sam po netu prosle godine:

 

Untitled.thumb.png.84d09a62fe5eac77b7415bfa4c958407.png

 

Ako uspem da izbunarim eLearn za Tipo, postavicu naravno seme ozicenja za CC, polozaj i opis komponenti na vozilu.

 

Mozda se u medjuvremenu moze malo MES-om malo poigrati po konfiguraciji Body Compa i videti ima li razlika u odnosu na prethodne modele. Koliko sam video za Tipo, za pristup BC, iscitavanje i podesavanje (kao i za Proxy Alignment proceduru) je, kao i ranije, potreban samo ELM327 (bez dodatnih adaptera): multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx

Oznacio sam strelicom:

 

Untitled1.thumb.png.fd8f59fbd415c1b1e6fe24ceffce81ed.png Untitled2.thumb.png.37d9f0907ba10979afb06beb0d37515d.png ELM327.thumb.jpg.a75e64ffd6707bf542184f5217943346.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidjao sam ovo, ali je univerzalna aftermarket budzevina. Pocev od dodatne rucice koja strci u enterijeru, kontrolnog modula, deljenja CAN A i CAN B magistrala preko dijagnostickog OBD konektora, deljenja signala sa pedale... Plus verujem da modul i rucica nisu ni jeftini.

Uvek bih isao na fabricko resenje, 99% moze da se samostalno uradi elegantno i jeftino. Tako smo (kao entuzijasti) pre 10-12 godina na Stilu i Nuova Bravu ugradjivali MF volane, navigacije, tempomate, kada niko maltene nije hteo ni da se bakce sa tim, niti su imali znanja.

Samo je potrebno nabaviti eLearn za Tipo, kao sto rekoh, do skoro je bila free (i jos bolje online) verzija na "aftersales.fiat.com", ali su ukinuli pristup... I uporediti ozicenje volana u razlicitim verzijama. Gledao sam svasta ljudima za Giuliettu, 500L, Tipo, ali nazalost onemogucise pre nekoliko meseci... Na forumu trenutno imamo okacene eLearn samo za starije modele: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/102-uputstva-za-fiatlanciaalfa-romeo-modele/

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj na Facebooku, stranicu:

Tempomat Srbija- Ugradnja tempomata

 

tu imaš telefon, pa pozovi i proveri.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kupio bih  komande za tempomat za tipa pa me zanima da li neko vrši ugradnju istog i da li je  moguće povezivanje?
 

Ja sam isto tako razmisljao i sa svima sa kojima sam razgovarao a koji rade ugradnju tempomata, rade samo preko dodatne rucice. Preko komandi na volanu rade samo za nemacka vozila, a za Tipo za sada samo mi je ovlasceni servis potvrdio da je izvodljivo, naravno to zadovoljstvo kosta 2500€.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre 2 godine smo ugradili tempomat na Kia vozilu bez ikakvih poteškoća. Kupljen je originalni deo.(isto se nalazi na volanu), spojen dzek i to je to. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba proveriti nalepnicu na BCM.

Ukoliko pise L0 - ne može se naknadno ugraditi.

Ako je L1 ili L2 onda se, sa zamenom komandi na volanu, može ugraditi.

 

123.png

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PedjaZ

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa vec postojecom temom o naknadnoj ugradnji tempomata u Tipo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...