Jump to content
FAS Goran
Nikola031

Punto Evo 1.4 Turbo MultiAir Sport

Recommended Posts

@stex_pb normalna voznja, ali sam primetio lupkanje preko sitnijih neravnina (npr poprecne brazde na kolovozu ili voznja po makadamu) i utvrdjeno je da lupka iz letve. Novu sam uzeo, cena oko 16k (ne znam tacnu cifru jer mi nije tu racun, pogledacu kad dodjem sa posla pa javljam), gumice balans stangle 800, ruke 4000 i reglaza 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je Sport nek je Sport :lol:

 

Uspeo sam da aktiviram sport mod preko dijagnostike (AlfaOBD). Pali se i gasi na dugme za city servo koje svakako ne koristim, tako da je city nacisto ubiVen :lol:. Nisam nasao tacno koliko daje sport mod, ali sam primetio malo bolji odziv na gas. Steta sto nije matrix displej da se vidi i pritisak turba, ali mozda nabavim to nekad ako izleti :)

 

IMG_20230406_220623071.thumb.jpg.1f66e6c92a47de0779ef04ea94ac64e8.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nabudži mu manuelni manometar, da budeš pravi sport :P Šta zapravo radi sport mod? Ranije "pali" turbinu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prema onom sto znam - veci pritisak turba i drugacija kalibracija pedale gasa uz smanjivanje servo asistencije. U praksi kod mene je bolji odziv na gas, ali nisam primetio da je tvrdji volan, cak je kada se ukljuci sport mod dok auto stoji u mestu volan laksi nego uobicajeno (kao da je ukljucen city) tako da ovo ispade kao neki mutant :D.

 

Napisacu uputstvo pa ako neko zeli da proba, mada kontam da nema efekta na atmo motorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, Nikola031 said:

ali nisam primetio da je tvrdji volan, cak je kada se ukljuci sport mod dok auto stoji u mestu volan laksi nego uobicajeno (kao da je ukljucen city) tako da ovo ispade kao neki mutant :D.

Sport dugme je fabricki na poziciji onog za City servo, samo sto ima totalno drugaciju ulogu.

Suludo je ako ti na pritisak tog dugmeta sada poboljsava performanse, a na to jos dodaje City asistenciju (kojom volan mozes da zaletis malim prstom u krug). A trebalo bi da bude kontra, sto ti kazes ispade mutant. Ne bih se bas igrao sa tim :unsure: .

Kao sto si rekao, fabricki je (bar na mom bivsem Ficku sa Garrett 1238 turbom) dodavao oko 30 Njutna, reskiji odziv na gas i gasio je servo asistenciju. Upravo da bi imao bolji odziv sa podloge.

 

PS: Radili su to ranije isto na starim 1.9 Bravo Sportovima. Koliko se secam, ode se u podesavanja za Body Comp, klikne CTRL+ALT+C. Time se otvara skriveni prozor za Custom Proxy podesavanja, editovanjem samog Body fajla u heksadecimalnom formatu. Izmeni se jedan byte (da li bi sa 81 na 91 Hex), nakon toga raspali Proxy Alignment i to je sva mudrost. Cime se dobije deo fabrickih Sport funkcionalnosti, ako je to ta fora?

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

U voznji nema nikakve razlike u servu, jedino kada se mota volan u mestu (kao i na originalnom city). Koliko znam city se gasi preko neke brzine (cini mi se 40 ili 50 km/h) tako da ne bi trebalo da bude problema. Ispitacu ovih dana detaljnije kako se ponasa, pa javljam (imam backup originalnih Proxy vrednosti pa mogu vratiti ukoliko zatreba).

 

9 minutes ago, Ivan said:

PS: Radili su to ranije isto na starim 1.9 Bravo Sportovima. Koliko se secam, ode se u podesavanja za Body Comp, klikne CTRL+ALT+C i time se otvara skriveni prozor za Custom Proxy podesavanja. Izmeni se jedan byte, nakon toga raspali Proxy Alignement i to je sva mudrost. Cime se dobije deo fabrickih funkcionalnosti, ako je to ta fora?

 

Tako je, samo sto nigde nisam mogao naci koji se tacno byte menja na Puntu da bi se otkljucao Sport mod. Kopajuci po netu, nadjem da AlfaOBD ima opciju za programiranje City dugmeta i zbog toga sam nju koristio umesto MES.

Medjutim, nakon Proxy Alignment sam uporedio Proxy vrednosti i video sam da je izmenjeno vise od jednog bajta :blink: Da li je na Puntu to normalno ili ne, nemam informaciju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda ti zato pali City i dalje. Sija li ti obavestenje za City mode kada sada pritisnes dugme, nakon izmena?

Moguce (i verovatno) se razlikuje, ali sam prilicno siguran da je na 1.9 menjana samo jedna Hex vrednost (kao sto napisah, mozda sa 81 na 91 Hex).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne sija City uopste, to mi je najcudnije (pali se Sport oznaka umesto City). U principu mi ne smeta ni ovako da ostane, ali mi je cudno.

 

Nalazio sam i ja za promenu vrednosti bajta sa 81 na 91 za Brava i za Deltu, ali nista za Punta (cak ni u originalnoj Hex mapi nema nijedne vrednosti 81).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isteklo mi je vreme za edit, pa moram da kucam kao novu poruku.

 

Nadjoh sad jedan snimak na YT od nekog Turcina koji je aktivirao sport mod i njemu se isto ponasa kao i meni:

 

 

 

Iz komentara od autora snimka:

Sport mod olan araçlarda 40km/h a kadar otomatik olarak City mod etkinlesip direksiyon yumuşar 40km/h Dan sonra direksiyon sertleşir. Bu sayede City mod tamamen kapanmamış olur ve otomatik hale gelir.

 

Prevod preko Google Translate:

In vehicles with Sport mode, City mode automatically activates up to 40km/h and the steering becomes softer. After 40km/h, the steering becomes stiffer. In this way, City mod is not completely closed and becomes automatic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali kazem ti glavnu razliku vezanu za volan - bar na ovim modelima se u Sport modu totalno gasila servo asistencija cim ga steknes u taj mod :) . Daleko lepse za voznju na otvorenom i po krivinama, tvrdji volan, bolji odziv sa podloge...

A ovako ispada da prvo ukljucivanjem Sport moda prvo prebacujes volan u City rezim, a preko 40 km/h on automatski vraca na standardnu servo asistenciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, ovo ispade kao City + Sport mutant :D Odnosno, prakticno se dobije samo bolji odziv na gas, sve ostalo ostaje isto (preko 40 km/h, naravno).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Nikola031 said:

Ne sija City uopste, to mi je najcudnije (pali se Sport oznaka umesto City). U principu mi ne smeta ni ovako da ostane, ali mi je cudno.

 

Nalazio sam i ja za promenu vrednosti bajta sa 81 na 91 za Brava i za Deltu, ali nista za Punta (cak ni u originalnoj Hex mapi nema nijedne vrednosti 81).

Ja recimo kod mene kad izaberem City mode, na kontrolnoj tabli mi pise Sport. Osim lakseg volana, nisam primetio nikakvu drugu promenu :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je sijalo City dok nisam promenio. Ko zna kako su to uradili :) Tutorial koji sam gledao je inicijalno radjen na dizelasu, ali nije pisalo koji je motor (videh po instrument tabli da je dizel).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce je da je i kod mene nesto menjano, ili da je promenjeno da pise Sport, da bude interesantnije :). Uglavnom gde sam gledao, vidjao sam da pise City, bas mi je bilo cudno kad sam video da je kod mene Sport. Mada, kao sto rekoh, osim lakseg volana, nista drugo nisam primetio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce uradih samostalno mali servis. Ulje kao i prosli put Shell Helix HX8 ECT 5w40.

Sto se tice filtera, uzeo sam ovu kombinaciju:

IMG_20230528_165446669.thumb.jpg.ef18a77c650bf3f3ff5d6edc0fbd8bb4.jpg

 

Sve ukupno 6100 din:

IMG_20230524_175633872.thumb.jpg.c0593170abe81998e0c514c85ac7ed76.jpg

 

Prvi put sam menjao filter kabine i moram da pozdravim onog koji je projektovao mesto gde stoji filter i pristup ka njemu, nisam odavno komplikovanije resenje video. Nemoguce je ubaciti novi filter bez savijanja na neki nacin. :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slicno je kao na Bravu, pored (naravno) bocne plastike, moze da se skine i onaj donji deo ispod kasete. Ako ne zelis da lomis filter.

A i ako ostane, uz malo gimnastike se, s oprostenjem, uglavi :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavi se on i bez skidanja kasete ali je stvarno maltretiranje, da su ga pomerili par cm nize bilo bi mnogo lakse za zamenu. Ali dobro, ne moze sve da ide lagano :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se posle trećeg malog servisa ispraksirao, dizvineš uleti iz prve :D Meni je najveći problem da se savijem, jbg godina 34 al leđa u penziji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Ebi ga, nisam se jos izvestio u gimnastici :D Skidao sam na prethodnom Evu ventilator kabine i isto je bila gimnastika (sa sve srafovima za kljuc 5.5), ali to sam ocekviao. Ovo mi je vec bilo malo neocekviano, ali se namestilo nekako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Nikola031 said:

+ tehnicki 2600.

Ja u aprilu odradih tehnicki za 3.600 din, ali ti si prekucao igricu. Pucaj gde si nasao, taman moze da se napravi jedan lep gratis izlet u tvoj kraj :D i spoji lepo i korisno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...