Jump to content
FAS Goran
Ivan

Fiat Nuova Tipo - podešavanje LED farova

Recommended Posts

On 6/21/2021 at 11:51 PM, knezevic76 said:

Da dodam jedno zapažanje, kad vozim noću, svako malo mi neko blica iz suprotnog pravca, verovatno zbog farova, ali jbg, podešeni su kako treba, mogu ja da ih spustim, nije problem ali nije onda to to.

Proveri ti to lepo negde i na zidu sa markerima, verovatno ljudi ne blicaju u toj meri ako im ne smeta. Pretpostavljam da treba da bude standardni pad od 1%, plus naravno da zize ne setaju levo-desno. U tom slucaju, na trenutak moze da zasmeta jedino ako stosuje na neravninama ili lezecem (po gradu).

Dodatno sto sam vec na 3 Tipa stelovao farove, doduse standardne. Na jednom je bio bukvalno bio uzas da covek nije nista video - levi far uteran u sredinu, desni previse oboren. Nisam mogao da verujem da su takav koka-zraka auto pustili da izadje iz fabrike/salona. Nas drugar sa foruma me cimao kada je prolazio kroz BG, maltene je bilo "Ivane pomagaj" :D , vracao se covek uvece gore negde iz Vojvodine a tek kupio Lounge 1.6 MultiJeta.

 

 

Edited by neshaoct
split Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidi, skoro sam stajao ispred zida noću na nekih 10m udaljenosti i sve je to delovalo po PSu.
Večeras ću baš da slikam.
BTW , već sam kačio sliku ranije al opet ću, doduše u ulici bez osvetljenja, meni deluje OK. Uglavnom mi I ablenduju u slabo osvetljeni ulicama, tipa batajnički drum i slične. 

9368424230ef5bdc1d4e6d9f33d33b64.jpg 1c237b7af4cbf037cdb702abd2dd3c9d.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, knezevic76 said:

Večeras ću baš da slikam.

Najbolje ces vec sam da vidis. Ovako, kada su u pitanju samo slike bez pocetnih i krajnjih repera za zizu (npr. na zidu) ili bez videa pri udaljavanja/priblizavanja (istom tom zidu) - tesko moze precizno da se kaze kakav je snop. Plus ovakve fotke (sa "neravnim" okruzenjem) itekako znaju da zavaraju - meni cak na osnovu njih deluje da je MOZDA levi far previse podignut.

Veruj mi da je pola posla naci ravno mesto za pocetni test, da sve bude pod 90 stepeni - nasi neimari su cudo :) . Bitno je da zize ne setaju levo desno i da je pad cca 1% (10 cm na 10 m). Tek sa fabrickim LED ili projektorima ne bi smelo da bude zaslepljivanja preko cut-off linije, kada je sve tip-top upucano.

PS: Lepo je i meni kada puknem ksendze u projektorima malo dalje :D . Ali isto toliko koliko ja vidim dobro, vodim racuna da ni slucajno ne smetam ljudima koji dolaze u susret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo slike kako biju farovi, na žalost nisam mogao više da se odaljim zbog gužve na parkingu. Mislim da je ovo ok. Mada sam spustio farove za jedan stepen niže, niko mi nije ablendovao nakon toga.

BTW, otkrio sam danas da mi se naslon za ruku pomera napred- nazad, a mislio sam da je fiksiran jer nisam uspeo nikako da ga pomerim kad sam uzeo auto

 

053303f280ba18da735541169acd8504.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, knezevic76 said:

Mislim da je ovo ok. Mada sam spustio farove za jedan stepen niže, niko mi nije ablendovao nakon toga.

Gledajuci sada projekciju na zidu - bogami sam ipak bio u pravu da ti je levi far primetno podignutiji od desnog ;) :

11 hours ago, Ivan said:

Plus ovakve fotke (sa "neravnim" okruzenjem) itekako znaju da zavaraju - meni cak na osnovu njih deluje da je mozda levi far previse podignut.

Pogledaj pre svega zize oznacene strelicama, ali i cut-off na krajevima. A ovo je tek na par metara, zamisli onda koja je razlika na par desetina:

 

053303f280ba18da735541169acd8504.thumb.jpg.18ebc047b7d7184387ddb1058bf66eb8.jpg

 

I ako se namerno pravi manja razlika u nivelaciji izmedju dva fara, radi se obrnuto. Levi naravno da ne smeta, a desni far se "pukne" malo vise niz ivicu puta zbog vidljivosti i bezbednosti. I pogotovo kod farova koji nisu reflektorski (tj. kod onih koji imaju vrlo malo rasipanje preko cut-off linije).

Pitanje je i koliki je to pad kod tebe - ako je manje nego sto treba (1%), na vecoj razdaljini naravno da ce smetati drugima. Proveri ti to lepo po PS, sa markerima na zidu. Pisao sam bas ovde konkretno za Tipo, za sta je koji sraf: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41139-štelovanje-farova/&do=findComment&comment=1523532

 

A rekoh ti vec sta sam na Tipu sve vidjao i kako je par njih doslo iz fabrike. Dokaz da nesto ne valja je i da ti ne blicaju kada si oborio snop iz kabine.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, pozabaviću se time ozbiljnije ovih dana.
Levi far mi je za nijansu viši, to sam video od početka.
Elem, kad su mi farovi na "0" automobilu ispred sebe nikad ne biju u kabinu, proveravao na parkingu ispred firme gde ima desetine automobila parkirano., ni kad sam na metar ni kad sam na 10 metara.
Ono što sam primetio da čim nađem na neravnine, ležeći ili dovoljno da auto "klacne" snop onda podosta ode u vis na većoj daljini a upravo mi blicaju sa nekih 50+ metara, verovatno ih na momenat zaslepim.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce, upravo to i rekoh, svaki jaci far zasmeta na trenutak na stosovanje.

Nevezano za nivelaciju, ono sto je meni malo cudno je to svetlo iznad cut-off linije (osim ako nij neki odsjaj od tvog auta). Tamo gde ne bi smelo da ga bude, zaokruzio sam:

 

1152905220_053303f280ba18da735541169acd8504(1).thumb.jpg.7bcb34640842ed77a87752702aee9905.jpg

 

Proveri ti to lepo po PS, najzalije mi je kada vidim da neko dobre i jake farove na novim kolima tera nenastelovane ili pobodene u zemlju. A vidjam to na ne malo vozila.

Taj test sa kabinom je cisto prirucni, kod nekih farova (pogotovo reflektorskih) uvek bude malo svetla i preko cut-off linije. Lako se proveri ako ides u susret svom autu :D .

Sigurica ti je (bar ja tako radim, a stelovao sam farove desetinama ljudi i ovde na forumu) - prvo skolski, sa markerima na zidu. Tako odlicno vidis konstrukciju fara i oblik snopa, zize, horizontalnu i vertikalnu nivelaciju. Kada to upicanim, uvek u putu malo doradim da ne bih non stop stekao duge farove, kao i u brzoj voznji kroz krivine. Kod projektora/LED je npr. vazno podesiti levu stranu (gde je snop nizi - i da ne smeta i da imas svetla u levoj krivini) i niz desnu ivicu puta (ne rasipaju svetlo iznad cut-off kao reflektorski far, pa je vazno zbog biciklista i pesaka koji samo "iskoce" nocu).
I onda se vratim na zid, cisto za proveru da ne odstupa mnogo od "skolskog" podesavanja i da slucajno ne smeta drugima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@knezevic76 na mojem snimku se vidi efekat sa markerima, po Ivanovim detaljnim istrukcijama, svaka čast za to, nikad nisam ovo radio sa Stilom iako sam prešao sa njim 160.000 al udareni bili farovi pa nisu mogli da se šteluju :) kako li je to bacalo ko zna, a sad kao nešto picanimo novo :) ja sam malo iskorigovao levi far šarao je nešto što sam primetio u magli, pa sam ga malo pomerio, trebalo je to još, ali... nisam imao ni imbus-torax koji li je, pokušao sa šrafcigerom jer može i on ali je suviše meka plastika-šfaf da bi se sa šfrafcigorom moglo uradite, može al se guli plastika. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan said:

Nevezano za nivelaciju, ono sto je meni malo cudno je to svetlo iznad cut-off linije (osim ako nij neki odsjaj od tvog auta). Tamo gde ne bi smelo da ga bude, zaokruzio sam:

Ovde su beše fabrički LED farovi ako sam dobro ispratio temu? Tako mi deluje na zidu, a ova "senka" je ili neki odsjaj od samog senila ispod dioda ili od branika nekim čudom... Mada obzirom da je Fiat me ništa ne bi iznenadilo da su ga tako nesrećno i konstruisali  :D

 

Daj sliku fara izbliza da vidimo kakva je konstrukcija dioda i sočiva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, Vule said:

Daj sliku fara izbliza da vidimo kakva je konstrukcija dioda i sočiva :)

Ako može da pomogne sa onih promo slika:

 

cross tipo01.jpg led nuova tipo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

image.thumb.png.ed19798a732ba3d9544672f7afbb06d1.png

 

Potencijalno odbijanje svetla odavde... Mada bi mi bilo neverovatno da su takav propust napravili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, LED far je u pitanju:

 

Fari-full-led-su-Fiat-Tipo-Cross.thumb.jpg.0ae44a964f91a36c38ea5c1a7acddc4c.jpg

 

Pretpostavljam da bi DRL trebalo da smanje intenzitet kada se ukljuce glavna svetla. Samim tim i da ima malo uticaja nocu. Za ostatak konstrukcije glavnog LED svetla, lako moze da se proveri kada se segmenti fara pokriju npr. patosnicom i onda pogleda projekcija na zidu.

 

@djole81ar

:thumbup:

Cini mi se da si kacio vec negde? Deluje sa videa da si mozda prisao trunku ukoso, pa kako ides unazad oba fara beze malo udesno? Ako je tako, meni ovako virtuelno snop deluje vrlo dobro nastelovan (ako je i pad na 10 m razmaka tamo na zidu 10 cm).

Generalno stvar koja puno olaksava voznju i cini je bezbednijom. Banalno je nastelovati, a malo ljudi o tome vodi racuna. Sto mozemo videti kakvi nam sve "zaslepljivaci" ili oni sa pobodenim farovima dolaze u susret. Vidim i po tome kada nekome nastelujem, pa me zove odusevljeno posle pola sata da mi isprica koja je razlika :D .

A forum treba da bude i edukativnog tipa, uvek je za pohvalu kada kod ljudi vidim volju da nesto samostalno urade i da svi budemo bezbedniji. A ne ku*obolja u fazonu "bitno da sija i da ja vidim ili ne popijem kaznu".

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da rešimo neke misterije. Senka/crta koja se javlja iznad crte osvetljenja farova nije od DRL već neko odsjaj od same reflektujuće površine iz fara.

Na prvoj slici je samo DRL , koji se vidi dobro iz daljine, ali ne zaslepljuje nikako I ne baca nikakav snop, što se i vidi na zidu. Što bi se reklo, služi svrsi više nego dobro. Inače na mestu DRL je I migavac, te kad on radi DRL ne radi. Oba su istog inteziteta.

Na drugoj slici se vide oborena svetla i te famozne senke iznad. Kad pređem prstom horizontalno preko fara odozgo na dole, u jednom momentu ta senka nestane.

Jeste levi far za nijansu viši I oba fara imaju minimalan pad, kad se gleda u odnosu na zid kad se odaljujem od njega u rikverc. Da napomenem da nisam crtao markere po zidovima, već sam samo proveravao dal se menja visina. Kad budem imao baš vremena, pozabaviću se I markiranjem i merama jer me sad to kopka.

 

Primera radi, vozio sam par km iza šlepera pa sam se igrao sa podizanjem i spuštanjem farova. Ne bacaju u vis, to mi je najbitnije.

 

2a3cc0898774f836783b06a8178bbd71.jpg f945ccbd24d5a397a8e98dfe8601eccd.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, knezevic76 said:

Na drugoj slici se vide oborena svetla i te famozne senke iznad. Kad pređem prstom horizontalno preko fara odozgo na dole, u jednom momentu ta senka nestane.

E Zabari su stvarno carevi :D , napravis fabricki LED far koji sljasti preko cut-off linije, kao zamenska, kineska LED sijalica :blink: . Ovo mi je bas propust, pitanje je samo koliko taj odbljesak moze da smeta po mrklom mraku onima koji idu u susret. Je li u pitanju neki reflektujuci deo ili im se svetlost "slucajno" odbija od nekog dela fara - ako je ovo drugo u pitanju, Vule je ubo 100% :thumbup: .

Za mene je i dalje u nasim "narodnim" varijantama No1 dobar projektor+xenon.

12 hours ago, knezevic76 said:

Kad budem imao baš vremena, pozabaviću se I markiranjem i merama jer me sad to kopka.

To ti je par minuta posla ;) , da zalepis i odlepis 4 trakice sa zida. A pomaze itekako, mada ko ima iskustva lako vidi 90% i bez toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam ksenone fabričke sa projektorima na BMWu i što se mene tiče LED su koplje ispred. Nisam ih još testirao noću po nekom pljusku, al otom potom.

Ne verujem da ove senke nekog zaslepljuju, ipak je to samo blagi odsjaj od neke površine u samom faru, nit sam ja imao taj utisak kad gledam prema autu sa 30-40m.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Ivan said:

E Zabari su stvarno carevi :D , napravis fabricki LED far koji sljasti preko cut-off linije, kao zamenska, kineska LED sijalica :blink:

 

image.thumb.png.fe4ff7d0aeb61e6b853944191d8944b4.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to i jeste cela poenta, da dobri LED farovi jednostavno koštaju mnogo. Ipak, nisam očekivao ovakav propust od Fiata, kao da su napravili svetlo, naštelovali snop (koji deluje super), i onda došao čuvar kad su svi otišli kući i dodao tu masku od koje se odbija svetlo.

Share this post


Link to post
Share on other sites



Imao sam ksenone fabričke sa projektorima na BMWu i što se mene tiče LED su koplje ispred.
 
 
 
 


Ne sumnjam u to, ali treba imati u vidu i da su ti farovi sa BMW-a bili stari 15-ak godina.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites



Ma to i jeste cela poenta, da dobri LED farovi jednostavno koštaju mnogo. Ipak, nisam očekivao ovakav propust od Fiata, kao da su napravili svetlo, naštelovali snop (koji deluje super), i onda došao čuvar kad su svi otišli kući i dodao tu masku od koje se odbija svetlo.


Ako si pažljivo čitao, odsjaj je dolazi iz samog fara a ne odbija se od masku itd. Dal ta sena pravi problem ili ne, to ću tek utvrditi, ali lično mislim da ne pravi jer nije to neki koncentrisan snop koji bije nekim jakom intenzitetom već odsajaj.






Ne sumnjam u to, ali treba imati u vidu i da su ti farovi sa BMW-a bili stari 15-ak godina.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk



To su u pravu, barem što se mog bivšeg auta tiče, mada se meni svetlo koje daju ovi LED farovi daleko više sviđa nego bilo koji ksenon koji sam imao prilike da vidim ili vozim. A verujem da ima i kvalitetnijih LED farova od mojih.

U svakom slučaju, meni su extra, nemam za sad zamerki na njih, ni na oborena ni na duga.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bar meni, interesantna i aktuelna prica, posto su farovi friski, uz Tipo MY21. Konstruktivno caskamo o tehnici, nadam se da se ne shvata drugacije ;) .

Posto sam komentarisao oblik i nivelaciju snopa i prvi uopste pomenuo ovo rasipanje preko cut-off linije - za mene (koji obozavam dobro osvetljenje i jedno deceniju i po sam u prici oko upgrade farova) ovako nesto je iskreno poprilican propust u konstrukciji. Da ne kazem i da mi je potpuno neverovatno da ovako nesto vidim na fabrickom faru. Stelovao sam i par LED npr. na Vagenima (od nasih, kod Bucala na B8) i snop je bio normalno zasecen.

Ako se svetlo odbija od donje povrsine fara (Vuletova inicijalna pretpostavka), onda ce na vecoj udaljenosti da sljasti samo jos vise uvis. Ako si uopste zainteresovan da se bakces sa tim, ostaje cisto da se vidi koliko je to intenzivno i da li smeta vozacima u susret. Najbolje negde u neosvetljenim ulicama (ili na putu), pokrivanjem segmenta fara kao sto rekoh. Po gradu, pod ulicnim osvetljenjem je to manje izrazeno, a opet sigurno ne blicaju toliko bez razloga. Komentarisanje na osnovu slika nije bas zahvalno, ali ako na ovim slikama nisi "osinuo" duga svetla, baci pogled i na ovu visinu:

 

d243908901.thumb.jpg.16718c6cea84d08e8aeba65908e2ec4a.jpg 1c237b7af4cbf037cdb702abd2dd3c9d.jpg.ed1c1abfe49f4913644a12a64aae6c62.thumb.jpg.d5c746a47426493763e7af85eecaf464.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bixenoni na bmwu su jedno dve klase ispred tih obicnih ledova, cak su i bolji od matrixa na seat leonu iz prakse. Zbog toga je i djulija verovatno na xenonima, jer nisu imali vrhunski led, a da ne kiksnu. Kum je na x3 odradio kompletno sredjivanje farova iako su po mnogima bili odlicni, dakle zamenio one reflektujuce solje (njegove su bile malo nagorele), zamenio stakla i stavio nove oem philips sijalice. Bas je drasticna razlika, a i pre toga je odlicno osvetljavao put, ali kao da je dobio duplo na intenzitetu.

Pritom cutoff se toliko izostrio, kao nozem odrezan, ranije se cutoff razlivao u 10ak do 20ak milimetara recimo, smesno malo, to je onaj prelaz iz svetla u mrak kada stojis naspram zida nekih 15m recimo. Da ne kazem sto je podmladio auto jer deluje kao da je iz salona izasao, ne moze poliranje farova da napravi bas takav efekat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U istom sam razmisljanju, da zamenim solje u farovima.. sto kazes, lepo sijaju, dobro osvetljavaju, al kad sam video kako sve to radi nakon zamena soljica, smorio sam se. Jbni dan usred noci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...