Jump to content
FAS Goran
neshtry

Letovanje - Albanija (iskustva/mišljenja/preporuke/saveti)

Recommended Posts


Sto se tice price iznad, Albanci su skroz drugi narod ( smesno zvuci) u odnosu na albance sa kosova. Al je zemlja gde zive i pravoslavci, ima i crkava npr i oni generalno ne vole albance sa kosova. E sad, nece niko imati nikakvih problema ni da staje ili noci na kosovu, ja sam barem dobar deo te nase teritorije obisao uzduz i popreko, kad zalutam ulazio ljudima u dvorista da pitam za informacije, bio po trznim centrima, po nekim gradovima i tako :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Albanci bukvalno ne vole kosovare. Albanci su pravoslavni, katolici, i muslimani. Jug je hrišćanski. Sever više muslimanski.

Ja u Podujevu skoro, tocim gorivo, govorim srpski, ali oni ne prihvataju. Mada verujem da znaju, razumeju srpski. Povampirili se. Svi naslovi, prodavnice, sve je na albanskom.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, shuxx said:

Albanci bukvalno ne vole kosovare. Albanci su pravoslavni, katolici, i muslimani. Jug je hrišćanski. Sever više muslimanski.

 

Ja u Podujevu skoro, tocim gorivo, govorim srpski, ali oni ne prihvataju. Mada verujem da znaju, razumeju srpski. Povampirili se. Svi naslovi, prodavnice, sve je na albanskom.

Ovo je istina da Albanci ne nose identitet toliki s Kosovom ali je i suprotno tako, Kosovari cak ni ne vole da ih zoves Albanci, draze im je Ćiptari s Kosova ili samo Kosovari.

 

Ovo znam i iznenadio sam se, jer sam u okviru nekog projekta a preko faksa (iako sam tad vec uveliko bio savrsen student) pre jedno desetak godina radio s njima u Nemackoj. Bili su korektni momci iz mesovitih brakova, gde bi majka uglavnom bila srpkinja, otac Albanac s Kosova i interesantno nisu gotivili da budu Albanci nego eto oni imaju svoju drzavu.

 

Ja sam naravno imao misljenje o tome ali nisam zeleo da ulazim u polemiku a ni oni, bili su ok momci ovako, korektni.

 

U tom smislu ne sumnjam da iskustva ljudi iz Albanije dovoljno govore i pozitivna su iako razumem one koji ne bi tamo nikad išli na more.

 

Sam nemam takav odnos, islo me opet Albanija nešto ne privlači, a odlazio sam i na letovanje u HR (Hvar i druga mesta) i gde god nema problema je ok, uzivas u moru ko bilo gde. Vec u Zadar ne bi smeo da odem, ali to se zna gde je ludnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites
56 minutes ago, shuxx said:
Albanci bukvalno ne vole kosovare. Albanci su pravoslavni, katolici, i muslimani. Jug je hrišćanski. Sever više muslimanski.

Ja u Podujevu skoro, tocim gorivo, govorim srpski, ali oni ne prihvataju. Mada verujem da znaju, razumeju srpski. Povampirili se. Svi naslovi, prodavnice, sve je na albanskom.

Ako su mladji ljudi, ne razumeju stvarno a tu si onda u velikom problemu jer recimo engleski ne razumeju jos vise Stariji ljudi naravno znaju, vecina i prica sa tobom normalno , ima i ko nece naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi kad smo bili 2019te, mladji razumeju i govore engleski, loš, ali se razumemo. Ima i naših dosta, pa nam je prišao tip, srbin s kosova,, pitao šta je problem, i na Albanskom popriacao sa starcem. Sve se lepo završilo.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne trujem temu, svako ima neko svoje mišljenje, ali, odlaziti negde na odmor, a pritom sve vreme biti u fazonu, da ne kažem nešto što se neće svideti domaćinu, da li je domaćinu neki M70 osakatio nekoga u familiji pa čeka samo da zaspim, hvala, ali ne hvala..

Neko je već pisao, nije poželjno da se prvih 60 ak km ne zaustavlja kada se uđe na teritoriju Al !? Super, crkne ti auto a ti prvo skidaš tablice sa auta, ženi i deci uvaljuiješ dizalicu, palicu i praviš se englez dok ne stigne pomoć a i tada, boga moliš da nije neki kamenjar kome su strica, majku, oca, brata... razdužili neki tvoji sunarodnici.

Ja sam imao prilično neprijatne situacije i u Sarajevu i Makrskoj, nisam ničim izazivao, ni pravio buku, niti nosio majcu "Kosovo je Srbija", čak nisam ni glasno pričao, jednostavno, BG tablice i dovoljno za loše iskustvo. U Sarajevu su mi slomili brisače, pretili, zaletali se da me biju, srećno sam se izvukao, a kod braće Kroata, bilo je neko prvenstvo u fudbalu, pa je bilo baš dosta "navijača" i vrlo loše iskustvo.

Tako da, verovatno je tamo lepo, verovatno neće biti problema, ali, za mene, tamo mesta nema...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/3/2021 at 7:23 PM, dellas said:

Da li je neko mozda planirao ili isao u Albaniju, Dracka regija? :) Cene aranzmana su prosto neverovatne , all-inclusive u 5* kosta 2-3 puta jeftinije nego u Turskoj npr, a cuo sam da su ljudi jako zadovoljni.

Bio ja u Draču prošle godine preko Booking-a na nekih valjda 5 noćenja nakon letovanja u Grčkoj... Čisto ono da probijem led. Hotel sa 3* polupansion po nekoj mizernoj ceni, više i ne pamtim... Higijena, usluga, ljubaznost, sve na nivou. Hotel prepun Srba i Makedonaca. Cene po gradu (kafići, restorani, poslastičare) jeftinije nego kod mene u Leskovcu. Jedino što mi se ne sviđa je Jadransko more na tom potezu od Ulcinja do Valone. Sitan taman pesak koji talasi u plitkoj vodi podižu i mute vodu 50-ak metara od plaže. Kad izađeš iz vode taj isti pesak je svuda po tebi. Jednostavno zagaziš u vodu i posle par koraka ne vidiš dno koliko je mutno, a do neke solidne dubine sa koje možeš da zaplivaš treba da propešačiš još ihaha. Moja preporuka ti je da gledaš Ksamil ili Sarandu na Jonskom moru. Tamo je voda kristalno čista i plaže su bolesno dobre. Ja ću verovatno i ove godine nakon Grčke da se prošetam do juga Albanije.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Quadrifoglio Verde said:

Jedino što mi se ne sviđa je Jadransko more na tom potezu od Ulcinja do Valone

Na to su se "žalili" i lokalci (UL) i meštani u Albaniji. Reka Bojana i Mat (nedaleko od regije Drač) dok su bile iole moćnije reke posle obilnih kiša je nanosile su dosta mulja, koji je mogao ići duboko u more (za jednu osrednju reku). Taj pesak je kombinacija malo gline i peska, lepe se pa se zato tako i ponaša, ne baš cela Ulcinjska velika plaža je takva (11km), ali "kvalitet" peska raste kako se udaljavaš od ušća reke Bojane jer su morske struje odnosile glinu dalje.  Ništa strašno, ume malo da pokvari ugođaj ko očekuje kristalni pesak, ali gde god ima ulivanje nekih reka u more, takvo je stanje :) 

 

A to za pešačenje skoro do Italije potpisujem :D Prilično se omračiš dok dođeš do krštene dubine ali često naletiš na hladnu struju i kraj peskovitog spruda sa osećajem morske struje kako nosi :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Quadrifoglio Verde said:

Bio ja u Draču prošle godine preko Booking-a na nekih valjda 5 noćenja nakon letovanja u Grčkoj... Čisto ono da probijem led. Hotel sa 3* polupansion po nekoj mizernoj ceni, više i ne pamtim... Higijena, usluga, ljubaznost, sve na nivou. Hotel prepun Srba i Makedonaca. Cene po gradu (kafići, restorani, poslastičare) jeftinije nego kod mene u Leskovcu. Jedino što mi se ne sviđa je Jadransko more na tom potezu od Ulcinja do Valone. Sitan taman pesak koji talasi u plitkoj vodi podižu i mute vodu 50-ak metara od plaže. Kad izađeš iz vode taj isti pesak je svuda po tebi. Jednostavno zagaziš u vodu i posle par koraka ne vidiš dno koliko je mutno, a do neke solidne dubine sa koje možeš da zaplivaš treba da propešačiš još ihaha. Moja preporuka ti je da gledaš Ksamil ili Sarandu na Jonskom moru. Tamo je voda kristalno čista i plaže su bolesno dobre. Ja ću verovatno i ove godine nakon Grčke da se prošetam do juga Albanije.

Da li je od Draca do S(m)arande auto put ili neka druga vrsta saobracajnice? Cuo sam da je daleko lepse more ali to mi vec ulazi u veliku distancu sa malom bebom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, dellas said:

Da li je od Draca do S(m)arande auto put ili neka druga vrsta saobracajnice? Cuo sam da je daleko lepse more ali to mi vec ulazi u veliku distancu sa malom bebom.

Distanca nije tolika koliko će ti vremena trebati do tamo jer autoputa nema. Od Drača do dole ti treba još oko 4 sata ako ideš preko Đirokastre (i to da ne poštuješ ograničenja), a još više ako voziš uz obalu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/11/2021 at 12:31 AM, Quadrifoglio Verde said:

Bio ja u Draču prošle godine preko Booking-a na nekih valjda 5 noćenja nakon letovanja u Grčkoj... Čisto ono da probijem led. Hotel sa 3* polupansion po nekoj mizernoj ceni, više i ne pamtim... Higijena, usluga, ljubaznost, sve na nivou. Hotel prepun Srba i Makedonaca. Cene po gradu (kafići, restorani, poslastičare) jeftinije nego kod mene u Leskovcu. Jedino što mi se ne sviđa je Jadransko more na tom potezu od Ulcinja do Valone. Sitan taman pesak koji talasi u plitkoj vodi podižu i mute vodu 50-ak metara od plaže. Kad izađeš iz vode taj isti pesak je svuda po tebi. Jednostavno zagaziš u vodu i posle par koraka ne vidiš dno koliko je mutno, a do neke solidne dubine sa koje možeš da zaplivaš treba da propešačiš još ihaha. Moja preporuka ti je da gledaš Ksamil ili Sarandu na Jonskom moru. Tamo je voda kristalno čista i plaže su bolesno dobre. Ja ću verovatno i ove godine nakon Grčke da se prošetam do juga Albanije.

Jel možeš da napišeš neku rutu put kojim bi bilo povoljno putovati.

Ja planiram iz Kruševca da idem u Dračku regiju pa jel problem preko Kosova i sl.(mapu ili slično)

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo skoro išli iz Prokuplja, preko Kuršumlije, pa za Kosovo, nemaš nikakvih problema, mada kažu neki, da nije pametno da imaš neplanirane zastoje, ja točio na pumpi, i toliko.

Za mesec dana idemo za CG, preko Kosova. Bar je na 6,5h preko kosova, a oko 8,5 preko Kopaonika.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel bi to bilo:Prokuplje-Kuršumlija-Podujevo-Priština-Lapušnik-Suva Reka-Prizren-KUKEČ(Al) pa dalje.Jel ima taj auto put Priština Tirana?ili ima nešto drugo

Gde se granica prelazi-jel Merdare?

Hvala za svaki info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravo da ti kazem, jedan deo svakako. Prokuplje kursumlija, merdare, podujevo , pristina, od pristine hvatas autoput za tiranu. Tim putem sam ja isao pre par godina. I tim putem planiram da idem, ali ka crnoj gori, Bar. Naravno pre Tirane se skrece za Sever, ka Baru.

Ovo radim sa telefona, pa mozda nije bas

Link, viamichelin. Prokuplje Drac, tj Durres

https://www.viamichelin.com/web/Routes?departure=18400%20Prokuplje%2C%20Topli%C4%8Dki%2C%20Srbija&departureTid=city-2000289&arrival=2001%20Durr%C3%ABs%2C%20Durr%C3%ABs%2C%20Albania&arrivalTid=city-1000564&index=0&vehicle=0&type=0&distance=km&currency=EUR&highway=false&toll=false&vignette=false&orc=false&crossing=true&caravan=false&shouldUseTraffic=false&withBreaks=false&break_frequency=7200&coffee_duration=1200&lunch_duration=3600&diner_duration=3600&night_duration=32400&car=hatchback&fuel=petrol&fuelCost=1.508&allowance=0&corridor=&departureDate=&arrivalDate=&fuelConsumption=&shouldUseNewEngine=false

Isao sam autoputem Pristina Tirana pre par godina. Dobar autoput. Sad se placa drumarina...cuo sam

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala,vidim neke reportaže na Yu tubu kao ima auto put maltene od Merdara-Podujeva- Prištine ka Tirani,ma valjda ću nešto iskombinirati-a i bogami ću morati naučiti raditi sa navigacijom u Jeepu,znam ja gledati trenutno,nego ono ukucati početak puta i taćno hotel u Draći i prst u uvo,odo do komšije da me uči:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, siki said:

Jel možeš da napišeš neku rutu put kojim bi bilo povoljno putovati.

Ja sam išao s druge strane jer mi je bliže. Leskovac-Medveđa-Mutivode-Priština... Dalje je sve isto. Čim izađeš na autoput zalepiš se za rep nekom lokalcu koji ga gazi i teraš za njim. Oni znaju gde se mogu očekivati patrole. Ja se zalepio nekom Kajenu ako se dobro sećam i na momente smo išli preko 200. Isto ti važi i za albanski autoput.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...